پاکستان بلک‌بری را مجبور به ترک بازار این کشور کرد

۱۰ آذر ۱۳۹۴ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

بلک‌بری به خاطر تعارض‌هایی که بادولت‌مردان پاکستان پیدا کرده قصد دارد تا محصولات‌اش را از این کشور خارج کند و بازار آن‌جا را فاکتور بگیرد.

این برند بزرگ گوشی‌های هوشمند معروف است که نهایت امنیت اطلاعات کاربران‌اش را مد نظر قرار می‌دهد. حریم کاربر برای بلک بری اهمیت فراوانی دارد و اکثر کسانی که حساسیت زیادی نسبت به درز نکردن اطلاعات خود دارند از این برند گوشی استفاده می‌کنند.

این برند بزرگ گوشی‌های هوشمند معروف است که نهایت امنیت اطلاعات کاربران‌اش را مد نظر قرار می‌دهد.

اما حالا چرا بلک‌بری باید از بازار پاکستان خارج شود؟ مدتی پیش افرادی که در این کشور در راس قدرت و سیاست هستند از بلک‌بری خواسته‌ بودند تا دسترسی به اطلاعات شهروندانی که از این گوشی‌ها استفاده می‌کنند را فراهم کند. بلک‌بری هم قبول نکرد.

با این‌که حذف یک کشور از بازار محصولات مساوی است با نادیده گرفتن حجم زیادی از منافع مالی و تبلیغاتی، اما پاکستان روی حرف خود پافشاری داشته و حالا بلک‌بری هم که سیاست شرکت خود را مغایر با درخواست‌های این کشور می‌بیند، راهی به جز حذف این کشور از بازار محصولات خود ندارد.

در واقع پس از این عدم توافق، از تیرماه به فروشنده‌های محلی اطلاع داده شد که تا هفته‌ی اول آذرماه فرصت دارند “به دلایل امنیتی” کاملا فروش و خدمات محصولات بلک‌بری را متوقف کنند. حالا این اولتیماتوم عقب افتاده و تا هفته‌ی اول دی‌ماه فرصت هست ولی پاکستان بر این تصمیم قاطع است.

امنیت اطلاعات و حریم خصوصی، به‌ویژه در فضای مجازی، از زمان ماجرای «اسنودن» به این‌طرف به یک دغدغه‌ی بزرگ تبدیل شده است.

سیاست بلک‌بری این‌طور است که اطلاعات رد و بدل شده بین کاربران‌اش را در حریم خصوصی حفظ می‌کند و دسترسی سایرین به محتوای این گوشی‌ها (از ایمیل‌ها گرفته تا مسنجر ویژه‌ی بلک‌بری با نام BBM) ممکن نیست. این یکی از معیارها و اصول شناخته‌شده‌ی بلک‌بری هست که حالا هم این شرکت حاضر به تخطی از آن نیست.

آمریکا اخیرا با هدف تامین امنیت اطلاعاتی بیش‌تر برای شهروندان خود قانونی را لغو کرده که شرکت‌ها را ملزم می‌کرد در نرم‌افزارهای‌شان به اطلاعات خصوصی کاربران‌شان دسترسی فراهم کنند. امنیت اطلاعات و حریم خصوصی، به‌ویژه در فضای مجازی، از زمان ماجرای «اسنودن» به این‌طرف به یک دغدغه‌ی بزرگ تبدیل شده است.

منبع: Engadget

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه