پلی‌استیشن وان: کراش، متال گیر، فوتبال ۹۹

۲۶ آذر ۱۳۹۵ | ۱۹:۳۰ ۲۳ آبان ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

دوران بازی کردن من به «کمودور ۶۴» و «آتاری» قد نمی‌دهد، اما نینتندو و سگا را به عنوان بخش بزرگی از زندگی‌ام به خاطر دارم. با این حال، به جرات و بدون اغراق می‌گویم، «پلی‌استیشن» روند حرکت زندگی من، مملکت ما، وضعیت دنیا و حتی چگونگی پیشرفت انسان را تغییر داد.

«پلی‌استیشن وان» (PlayStation)، گرافیک سه‌بعدی را به ما معرفی کرد. البته گرافیک سه‌بعدی قبل از این کنسول هم وجود داشت، اما اگر واقع‌گرایانه نگاه کنیم، یکی دو بازی روی نینتندو ۶۴ چندان در بزرگ شدن گرافیک سه‌بعدی تاثیری نداشتند و همه‌ی بار، روی دوش پلی‌استیشن بود.

شاید بد نباشد کمی از قصه‌ی پلی‌استیشن تعریف کنیم. قضیه به سال ۱۹۸۸ بازمی‌گردد؛ نینتندو که تمام صنعت بازی‌های ویدیویی را در دست خودش داشت، پس از اینکه از اهمیت سی‌دی با خبر شد، سراغ سونی آمد و از این شرکت هم‌وطن، درخواست کرد تا برای سوپر نینتندو یک وسیله‌ی جانبی بسازد. نتیجه‌ی همکاری نینتندو و سونی، دستگاهی به اسم «نینتندو پلی‌استیشن» بود. بییاید نگاهی به این کنسول بیاندازیم:

nintendo-playstation

نینتندو پلی‌استیشن هم سی‌دی می‌خورد و هم کارتریج‌های سوپر نینتندو را پخش می‌کرد. سونی و نینتندو در نهایت نتوانستند سر پول با یکدیگر کنار بیایند. سونی هم که هزینه‌ی زیادی برای ساخت این کنسول کرده بود، خودش تصمیم گرفت تا یک کنسول بازی بسازد. در نهایت کنسول بازی سونی در نمایشگاه CES سال ۱۹۹۱ به عنوان «پلی‌استیشن» معرفی شد. البته نینتندو از این حرکت سونی حسابی شاکی شد و درست یک روز پس از معرفی پلی‌استیشن، خبر داد که با فیلیپس برای ساخت دستگاه پخش سی‌دی سوپرنینتندو قرارداد بسته است. کاری به نینتندو نداریم و قصه‌گویی را هم کنار می‌گذاریم. اینکه کنسول چگونه معرفی و چه زمانی عرضه شد، اصلا برای ما مهم نیست؛ بازی‌های پلی‌استیشن هستند که برای ما خاطره دارند.

PS1-Controller

پلی‌استیشن همه چیز داشت. از متال گیر گرفته تا کرش، فوتبال، سایفون فیلتر یا حتی بازی پوچی به اسم «کراک» (Croc) که در زمان پلی‌استیشن زیاد زمان برای‌اش صرف کرده بودم، اما چند سال پیش دوباره سراغ‌اش رفتم و دلیل اینکه هیچ وقت در آن پیشرفت نمی‌کردم را متوجه شدم:‌ بازی افتضاح بود.

بگذارید کمی با بازی‌های پلی‌استیشن وان خاطره بازی کنیم. «کسلوانیا: سمفونی شب» (Castlevania: Symphony of the Night) را به خاطر دارید؟ این بازی بلوغ طراحی مرحله در صنعت بازی‌های ویدیویی بود. بگذارید نگاهی به آن بیاندازیم:

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

(کسلوانیا به کنار، شرکت اسکوئر که صد سال بود فقط روی کنسول‌های نینتندو بازی می‌ساخت، با دیدن پلی‌استیشن آن همه سال همکاری را زیر پا گذاشت و تا همین چند سال پیش فقط برای کنسول‌های سونی بازی ساخت. «فاینال فانتزی ۷» (Final Fantasy VII) سکه سبک نقش‌آفرینی را به نسل جدیدی از بازی‌کننده‌ها معرفی کرده، روی پلی‌استیشن آمده بود:

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

رزیدنت اویل (Resident Evil) که در حال حاضر به غیر از بازی ویدیویی، رمان و فیلم سینمایی و کمیک دارد، روی پلی‌استیشن وان کارش را شروع کرده بود:

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

صحبت از رزیدنت اویل شد، بگذاریم یاد و خاطره‌ی «داینو کرایسیس» (Dino Crisis) را هم زنده نگه داریم؛ عنوانی که زامبی‌های رزیدنت اویل را با دایناسور عوض کرده بود:

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

نامردی کرده‌ایم اگر از پلی‌استیشن وان حرف بزنیم و صحبت‌مان به «تکن ۳» (Tekken 3) نکشد. بازی‌های مبارزه‌ای سه‌بعدی با عرضه‌ی تکن ۳، زیر و رو شدند. پس از عرضه‌ی این بازی، کسی جرات نمی‌کرد بازی در سبک مبارزه‌ای بسازد:

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

در حالی که بازی‌های سکوبازی بیشتر روی کنسول‌های نینتندو پیدا می‌شدند و کسی به خاطر این سبک بازی‌ها، سراغ پلی‌استیشن نمی‌رفت، سونی با ساخت «کرش بندیکوت» (Crash Bandicoot) مخاطب‌های نینتندو را هم به سمت خودش آورد. بی‌شوخی بگوییم، پلی‌استیشن وان در زمان خودش رقیب نداشت.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

خود کرش به کنار، سونی حتی کاری کرده تا ملت دیگر «ماریو کارت» هم بازی نکنند (البته این جای‌اش را کمی اغراق کرد‌ه‌ایم! سابقه ندارد کسی از پای ماریو کارت بلند شود!). سر بازی «کرش ریسینگ» (Crash Team Racing) ساعت‌ها با یکدیگر دعوا کرده‌ایم و به سر و کله‌ی همدیگر زده‌ایم. این بازی هیچ‌وقت از خاطرمان نمی‌رود:

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

اگر بچه‌های امروز روی گوشی‌های‌شان Temple Run و Subway Surfers بازی می‌کنند، ما هم در زمان خودمان «پپسی‌من» (Pepsiman) بازی می‌کردیم؛ بازی پوچ و بی‌هدفی که فقط به خاطر آهنگ‌اش از آن لذت می‌بردیم. بگذارید یک بار دیگر آهنگ پپسی‌من را گوش کنیم:

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

پپسی‌من از بازی‌های کلوپی بود، اما لقب دومین بازی کلوبی خوب را «شورش در شهر» یا همان Fighting Force می‌دهیم. نگاهی به بازی بیاندازید و سعی کنید آن را به خاطر بیاورید:

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

اگر شورش در شهر، دومین بازی کلوپی خوب دوره‌ی پلی‌استیشن بود، بدون شک لقب بهترین بازی کلوپی را باید با «فوتبال ۹۹» یا Winning Eleven 3 بدهیم. این بازی چه دعواها و کتک‌کاری‌ها که به راه نیانداخته است. صدای مزخرف اول بازی را به یاد می‌آورید:

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

بهترین بازی پلی‌استیشن وان را برای آخرش نگه داشته‌ایم؛ عنوانی که روند ساخت بازی‌های پس از خودش را از بیخ و بن عوض کرد. «متال گیر سالید» (Metal Gear Solid) در عین اینکه به اندازه‌ی یک فیلم هالی‌وودی پر سر و صدا خوب بود،‌ روند بازی شگفت‌انگیزی را هم در خودش جای داده بود. متال گیر سالید بهترین بازی پلی‌استیشن است:

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

بگذارید قبل از اینکه شما را با خاطره‌های‌تان رها کنیم، کمی اطلاعات بدرد بخور هم درباره‌ی پلی‌استیشن وان به شما بدهیم تا دست خالی از این جا نرفته باشید. کنسول پلی‌استیشن در سال ۱۹۹۴ در ژاپن عرضه شد و سونی در حالی که کنسول پلی‌استیشن۲ را در سال ۱۹۹۹ معرفی و عرضه کرده بود، اقدام به عرضه‌ی دوباره‌ی پلی‌استیشن وان کرد. کنسول PSone مدل کوچکتر پلی‌استیشن بود و در سال ۲۰۰۰ وارد بازار شد. آخرین کنسول پلی‌استیشن وان در پایان سال ۲۰۰۴ فروخته شد و سونی هم دیگر این کنسول را تولید نکرد؛ در نتیجه بد نیست بدانید که آن همه کنسول پلی‌استیشن وان جدید که در توپخانه پیدا می‌شود، تقلبی است. آخرین بازی پلی‌استیشن در سال ۲۰۰۶ عرضه شد؛ سالی که سونی در آن پلی‌استیشن۳ را عرضه کرد. پلی‌استیشن وان ۱۰۲ میلیون دستگاه در دنیا فروخته است.

PSone

شما را با حس نوستالژی که سعی کردیم در شما به وجود بیاوریم، تنها می‌گذاریم و از شما می‌خواهیم که اگر می‌خواهید باز هم خاطره بازی کنید، سری به مجموعه مطالب «موزه بازی» ما بزنید.

ما در دیجی کالا مگ قصد داریم با کمک شما یک موزه‌ی گجت‌های رترو درست کنیم. اگر هنوز یک کنسول پلی‌استیشن دارید از شما دعوت می‌کنیم از آن عکس گرفته و با استفاده از هشتگ digikalamag_retro# روی اینستاگرام برای ما ارسال کنید. فراموش نکنید اکانت اینستاگرام دیجی‌کالا مگ digikalamag@ را هم روی عکس‌هایتان تگ کنید تا ما متوجه مشارکت شما بشویم. ما هم برای قدردانی از همراهی شما بهترین و خلاقانه‌ترین عکس‌ها را به اسم خودتان روی اینستاگرام دیجی‌کالا مگ منتشر خواهیم کرد.

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۱ دیدگاه
 1. Avatar محمد

  بغضم گرفته . کاش دوباره کوچیک میشدم برمیگشتم به اون دوران .همه چی ساده ولی در عین حال زیبا بود.

 2. Avatar سهراب

  واقعا خوب که نگاه کنیم متوجه میشیم صد سال دیگه هم شرکت هایی مثل اپل و سامی به افتخارات سونی، نمی رسند.

 3. Avatar رضا پرتومتین

  فوتبال ۹۹
  دو تا بالا – دو تا پایین – چپ راست چپ راست – ضربدر دایره
  بله حالا دو تا تیم به تیم هاتون اضافه شده به نامهای منتخب جهان و منتخب اروپا
  البته منتخب رومانی و غایبین جهان هم داشت که فراموشم شده باید کاپ رو چطور تموم میکردی تا بهت بده

 4. Avatar محمد عبدالعلی زاده

  به نظر من بهترین بازی پلی استیشن هرکولس بود مخصوصا اون مرحله که باید اژدها که ۱۰۰ تا سر داشت رو میکشتی.

 5. Avatar داود

  هی یادش بخیر وقتی شش سالم بود با داداشم میرفتیم کلوپ آخه هنوز خردسال بودم نمیزاشتن بازی کنم واقعا تجدید خاطرات زیبایی بود نزدیک به۲۳ سال از اون روزا میگزره اخخخخ زمونه بی رحم

 6. Avatar مدير ارشد فارسرويد

  شاید باورتون نشه من لپ تاپم زغالیه میبرم دانشگاه با دوستان درایور ٢ بازی میکنیم بخش survival
  الآن مرحله rio هستم خخخخخ

  کراش هم تازگیا بازی کردم رو لپ تاپم تمومش کردم

 7. Avatar Smash

  خدا بگم چیکارتون کنه!!؟ 😕
  هیچی دیگه… الان تا نرَم اینارو یه بار اجرا کنم آروم نمیگیرم…! 😐 😆

 8. Avatar ج

  هنوز یدونه PSone دارم
  فقط لنزش خسته اس

 9. Avatar صفا

  جناب میرزایی پس کو Syphon Filter؟
  Medal Of Honor؟
  Driver؟
  GranTurismo؟
  Harvest Moon؟
  آقــــا پس Mortal Kombat چـرا توی لیسـتت نیــســــت؟؟؟

 10. Avatar همایون

  اون موقع که می رفتیم کلوپ پلی ۱ بازی می کردیم، موقع لود شدن بازی، می گفتن دو تا دکمه (یادم نیست کدوما) رو تند تند بزنید تا بازی زودتر لود بشه!!!!! یادش به خیر…

  1. Avatar مهندس

   ضربدر و استارت با هم!
   فکر کن!

  2. Avatar آرمین

   ضربدر و استارت

 11. Avatar مهران

  مطلب خاطره انگیزی بود
  شاید هنوز خیلی ها دستگاه های پلی استیشن وان و اسلیم و… یه گوشه خونشون خراب داره خاک میخوره. اپلیکیشن اندروید تعمیر دستگاه های پلی استیشن میتونه بهشون کمک کنه تا با درست کردنش خاطره هاشونو زنده کنن

 12. Avatar علی

  اره من هنوز تو وسایلم یه مموری کارت شو دارم یادمه تو سربازی هم وقتتی مرخصی میومدم یه سری کلوب میزدوم رزیدنت اویل ۳ رو بازی می کردم بازی که حالت نرمال نداشت یا ایزی بود یا هارد هردفعه هم بازی رو اخر می بردی رمزاش عوض می شد با ایکه ۱۰مرتبه بیشتر بازی رو تا اخر برده بودم بازم وقتی غول بازی از یه جایی میزد بیرو ن یه متر از جام میبریدم یادش بخیر

 13. Avatar وحید

  اولین بازی کامپیوترم نسخه pc متال گیر بود
  دمتون گرم برای زنده کردن خیلی یادها برای خیلی ها

 14. Avatar تقی

  پی اس وان به جز بازیای بالا که باهاشون زندگی کردیم ، برای من همیشه با گرن توریسمو معنی پیدا می‌کنه
  برای من که از بچگی عشق ماشین بودم و از هشت سالگی مجله ماشین میخوندم ، گرن توریسمو یه گنج با ارزش بود
  گاهی ساعتها تو منوها و قسمتهای مختلفش کلنجار می‌رفتم و ماشینهای مختلفو با هم مقایسه می‌کردم
  چقدر کلمه های انگلیسی مربوط به ماشینو یاد گرفتم توش
  با اون گواهینامه هایی که هیچوقت نتونستم بالاتر از برنز بگیرم ، مسابقه های ۳۰ دور و ۶۰ دور که ساعتها طول می‌کشیدن
  دمشون و دمتون گرم!

 15. Avatar محمد

  واقعا عالی بود خیلی خیلی لذت بردم ممنونم از این مطلب

 16. Avatar nima

  واااااای واااااای جناب میرزایی خدا بگم چیکارت نکنه خخخخ
  یاد خاطرات قدیم افتادم زنده شدم
  از خونه با هزار مکافات درمیومدیم میرفتیم بازی کنیم

 17. Avatar amin

  من آتاری رو یادمه بازی میکردم ولی نداشتم میکرو و سگا رو داشتم و خیلی باشون خاطره دارم در مورد پلی ۱ همیشه دلم میخواست ولی هیچوقت نشد بخرم 🙁 هنوزم تو دلمه کاش یکی برا خودم داشتم 🙁 میرفتیم خونه دوست و همسایه یا گیم کلوب بازی میکردیم آخ ک چ دورانی بود پشت دو نفری که الون۳ یا تکن میزدن وایمیسادیم صف میگرفتیم و در مورد بازیشون نظر میدادیمو کری میخوندیم برا هم:) الان دلم تنگ شده با پنج شیش نفر از دوستام جمع شیمو اونطور خوش بگذرونیم هیچی الان مثل جمع شدن اونموقع تو گیم کلوب حال نمیده
  الان ی سری بازیا پی اس ۱ رو دارم با کامپیوتر بازی میکنم مثل پپسی من و الون ۳ که خاطره اونموقعو زنده میکنه برام

 18. Avatar علیرضا

  هی یادش بخیر

 19. Avatar Mehran

  سایلنت هیل ۱ و فراموش کردی کل این بازیا یه طرف اون یه طرف اون موقع ببین چی درست کرده بودن, به به…