چرا افراد زیادی از شرکت اپل نفرت دارند؟

یوسف اسفندیاری ۱۶ آبان ۱۳۹۸ | ۱۴:۲۴ ۱۸ آبان ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
اپل

با توجه به این تیتر، به خوبی می‌دانید که قرار است در مورد چه موضوعی صحبت کنیم و به همین خاطر بهتر است سر اصل مطلب برویم. اپل یک شرکت بسیار تفرقه‌انگیز محسوب می‌شود. میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان طرفدار پروپاقرص این کمپانی هستند ولی از طرف دیگر با میلیون‌ها نفر سروکار داریم که از این شرکت نفرت دارند. در مقالات، ویدیوها و پست‌های شبکه‌های اجتماعی مربوط به این شرکت، معمولا می‌توانید این اختلاف عقیده را مشاهده کنید. در این مطلب قرار است به موضوع تنفر افراد از شرکت اپل بپردازیم ولی در ابتدا بهتر است یک مساله بنیادی را مطرح کنیم.

آیا اپل واقعا یک برند منفور است؟

اپل

در یک مقاله علمی پژوهشی که اخیرا منتشر شده، با ۵۰۰ نفر از افراد در مورد احساس آن‌ها نسبت به برندها نظرسنجی شده است. در این پژوهش از سوی پاسخ‌دهندگان نام بیش از ۱۵۰ برند مختلف مطرح شده که حدود ۵۰ درصد آمار نفرت مربوط به ۳۰ برند موجود در بین ارزشمندترین برندهای دنیا بوده است. در این بین، اپل با داشتن ۱۲ درصد و وال‌مارت با داشتن ۹ درصد، در رتبه‌ی نخست و دوم برندهای منفور قرار گرفته‌اند. نویسندگان این پژوهش در نهایت به این موضوع اشاره کرده‌اند که ارزشمندترین برندهای جهان نسبت به همتاهای کمتر ارزشمند خود مورد تنفر بیشتری قرار می‌گیرند.

شرکت والمارت که به سوءاستفاده از کارکنان و پرداخت حقوق اندک شهرت دارد، در رتبه دوم برندهای منفور قرار گرفته و این موضوع حجم عظیم نفرت نسبت به اپل را نشان می‌دهد.

چرا اپل هدف این حجم از نفرت قرار دارد؟

زیرا مردم معمولا از افراد در صدر انزجار دارند

اپل

اول از همه باید به این موضوع اشاره کنیم که ارزشمندترین برندها معمولا بیشترین نفرت را دریافت می‌کنند. دلیل این موضوع می‌تواند این باشد که آن‌ها با حرص و طمع شرکت‌ها، رویکردهای سؤال‌برانگیز و موارد دیگری مرتبط هستند. تا زمانی که یک نهاد در راس یک نمودار قرار گرفته باشد، بسیاری از افراد صرفا به دلیل اینکه نهاد مذکور چنین جایگاهی را دارد، از آن نفرت خواهند داشت. تیم‌هایی که در ورزش‌های مشخصی حرف اول را می‌زنند یا ورزشکارانی که برای چند سال متوالی مدال طلا را دریافت می‌کنند، تا حدی با این موضوع روبرو می‌شوند.

اپل هم طی چندین سال گذشته موفق شده در صدر نمودارهای زیادی قرار بگیرد که این موضوع نه‌تنها طرفداران پروپاقرص زیادی را برای این شرکت پدید آورده (که در ادامه به آن می‌پردازیم) بلکه در این بین شاهد شمار زیادی از متنفران پرشور هم هستیم. این افراد برای تنفر خود می‌توانند دلایل زیادی را مطرح کنند که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

زیرا اپل در تیم مقابل قرار دارد

اپل

افراد به‌طور عجیبی به کالاها وابسته می‌شوند. این موضوع در مورد تکنولوژی و به‌خصوص گوشی‌های هوشمند بیشتر حس می‌شود. گوشی‌های هوشمند آن‌قدر به بخش جدایی‌ناپذیر زندگی افراد بدل شده‌اند که اگر کسی به مدل گوشی فرد دیگری توهین کند، معمولا این یک توهین شخصی در نظر گرفته می‌شود.

در زمینه‌ی گوشی‌ها، دو تیم اصلی وجود دارد: اپل (یا iOS) و اندروید. اگرچه در تیم اندروید بازیگران متعددی مانند سامسونگ، وان‌پلاس، شیائومی و دیگران حضور دارند، ولی اپل به‌عنوان یک دشمن مشترک به‌عنوان عاملی برای اتحاد این شرکت‌ها انجام وظیفه می‌کند. این کمپانی‌ها با بهره‌گیری از حقایق یا حتی توهین‌های مختلف، وارد این نبرد می‌شوند. در این بین، افراد زیادی حاضر هستند ساعت‌های متمادی در مورد برتری برند موردنظر خود نسبت به اپل بحث کنند.

زیرا اپل مظهر مصرف‌گرایی است

اپل

اگرچه بازار سهام وضعیت متغیری دارد، ولی در کل این شرکت اگر در صدر جدول ارزشمندترین برندها قرار نداشته باشد، عمدتا فاصله چندان زیادی با رقبای خود ندارد و این یعنی کمپانی مذکور در نظام سرمایه‌داری یک برنده محسوب می‌شود. و این موفقیت فقط با فروش میلیون‌ها محصول به دست نیامده بلکه اپل این فلسفه را منتقل می‌کند که محصولات این شرکت افراد را به انسان‌های بهتری تبدیل می‌کند. به همین خاطر در مراسم معرفی محصولات این شرکت، عباراتی مانند «ابزار عالی به افراد بدهید و آن‌ها با این موارد کارهای فوق‌العاده‌ای انجام خواهند داد» شنیده می‌شود. اگرچه چنین عبارتی یک دروغ نیست، ولی همه‌ی ما می‌دانیم که کاربران معمولی آیفون و مک‌بوک با این گجت‌ها کارهای شگفت‌انگیزی را انجام نمی‌دهند. اما اپل به لطف بهره‌گیری از ابزارهای بازاریابی موفق شده هاله‌ای مقدس را برای محصولات خود ایجاد کند.

در این میان، افرادی که جذب این هاله نمی‌شوند، چنین رویکردی در عوض آن‌ها را از محصولات اپل رویگردان می‌کند. برای چنین افرادی، هزینه کردن چند صد یا هزاران دلار برای خرید محصولاتی که نمونه‌های بهتر از آن با قیمت‌های پایین‌تری وجود دارد، غیرقابل قبول و در کل اقدامی نادرست است. هیچ برندی نباید به یک بت بدل شود زیرا هر شرکتی فقط به دنبال دریافت سود بیشتر است. حالا که صحبت از بت ساختن شدن، باید به دلیل دیگر تنفر افراد از اپل اشاره کنیم.

به دلیل وجود طرفداران متعصب اپل

طرفداران متعصب

وفاداری طرفداران اپل نسبت به این برند معمولا به سطوح فرقه‌های مذهبی می‌رسد و به همین خاطر چنین طرفدارانی از انواع محصولات اپل-فارغ از کیفیت آن‌ها-تعریف و تمجید می‌کنند. حتی اگر نسبت به اپل نظر خاصی نداشته باشید، برخورد با طرفدارانی که می‌خواهند کیفیت بالای محصولات این شرکت را به شما ثابت کنند، باعث می‌شود که نسبت به این برند نظر منفی پیدا کنید. چنین افرادی طوری با اشتیاق زیاد از کیفیت بالای محصولات اپل صحبت می‌کنند که گویی بخشی از سود این شرکت به حساب آن‌ها واریز می‌شود.

زیرا این افراد بخشی از جامعه هدف اپل نیستند

جامعه هدف

شرکت اپل به دلیل محدود کردن کاربران خود، معمولا مورد انتقاد زیادی قرار می‌گیرد. در این زمینه می‌توان به موارد زیادی اشاره کرد که اپل تصمیم گرفته دست کاربران را برای انجام کارهای مختلف ببندد. چنین رویکردی منجر به عصبانیت برخی کاربران حرفه‌ای می‌شود زیرا اپل طوری با آن‌ها برخورد می‌کند که انگار نمی‌دانند چه می‌کنند. در جامعه هدف اپل انواع و اقسام کاربران حضور دارند ولی اکثریت آن‌ها نه‌تنها کاربران حرفه‌ای نیستند، بلکه علاقه‌ای هم به کسب دانش بیشتر مربوط به این حوزه ندارند. چنین کاربرانی، به دنبال گجت‌هایی هستند که استفاده از آن‌ها راحت باشد و در چند مورد کلیدی عملکرد قابل توجهی داشته باشند. در این میان، چنین دلیلی برای تنفر از اپل چندان منطقی نیست زیرا این شرکت به‌دنبال رفع نیازهای کاربران موردنظر خود است و اگر شما جزو این دسته از افراد نیستید، پس چرا باید از این شرکت عصبانی شوید؟

به دلیل رویکردهای سؤال‌برانگیز اپل‌

رویکردهای سؤال‌برانگیز

بخشی از نفرتی که روانه‌ی اپل می‌شود، مربوط به رویکردهای این شرکت است که با ادعای مدیران آن در مورد توجه به نیازهای کاربر همخوانی ندارد. قرار دادن شارژرهای قدیمی به شما یادآوری می‌کنند که باید شارژرهای سریع را جداگانه بخرید؛ حافظه پایین برای مدل پایه بدین معناست که برای بهره‌گیری از حافظه داخلی بیشتر چاره‌ای جز خرید مدل بسیار گران‌تر ندارید و مبارزه با تعمیرکاران مستقل گجت‌های اپل و دیگر موارد فقط در راستای افزایش سود این شرکت هستند و در این بین نیازهای کاربران چندان محلی از اعراب ندارد.

چنین دلایلی برای تنفر از اپل کاملا منطقی هستند و طی سال‌های گذشته کاربران متعددی تصمیم گرفته‌اند از این اکوسیستم بسته مهاجرت کنند. در نهایت حقیقت امر این است که در این بین نیت مدیران اپل اهمیتی ندارد و در نهایت این یک شرکت سهامی عام است که مدیران ارشد آن در هر فصل در گزارش مالی خود باید خبر مثبتی به سرمایه‌گذاران ارائه بدهند وگرنه به دردسر می‌افتند. حالا که صحبت از پول شد، باید به دلیل نهایی تنفر از اپل بپردازیم.

زیرا محصولات این شرکت مقرون به صرفه نیستند

مقرون به صرفه

محصولات اپل گران‌قیمت هستند و چنین چیزی کاملا عمدی است. در مراسم معرفی از محصولات این شرکت، هیچ‌وقت لغت «کم‌بها» (Cheap) گفته نمی‌شود و فقط شاید لغت «ارزان‌تر» (less expensive) به گوش می‌رسد. این برند محصولات گران‌قیمت ارائه می‌دهد و از همان ابتدا می‌خواهد کاربران از این موضوع خبردار شوند. البته همه‌ی افراد قادر یا مایل به پرداخت چنین مبالغ هنگفتی نیستند و طبیعتا این رویکرد به نفرت ختم می‌شود زیرا شرکت سدی ایجاد کرده که مانع ورود برخی از افراد به این «باغ محصور» می‌شود. در توصیف محصولات اپل، تا حد زیادی عبارت «بیش از حد گران» مورد استفاده قرار می‌گیرد. آیا اپل می‌تواند قیمت آن‌ها را کاهش دهد؟ احتمالا بله. ولی مدل کسب‌وکار اپل از سال‌ها قبل طوری بوده که همواره حاشیه سود بسیار بالایی را در ازای فروش محصولات خود در نظر می‌گیرد. در همین حین، در حال حاضر این شرکت سومین سازنده گوشی‌های هوشمند در جهان است و آمار فروش محصولات اپل نشان می‌دهد که میلیون‌ها کاربر در سرتاسر جهان مشکلی با سیاست قیمت‌گذاری اپل ندارند.

در این مطلب تلاش کردیم فقط به توضیح برخی از دلایل منفور بودن اپل بپردازیم. در این زمینه می‌توان به دلایل بسیار بیشتری اشاره کرد و احتمالا در این زمینه موارد دیگری را شنیده‌اید. آیا شما هم از جمله مخالفان شرکت اپل هستید؟ در این صورت در بخش کامنت‌ها دلایل خود را برای این احساس با ما و دیگران در میان بگذارید.

منبع: Phone Arena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۴ دیدگاه
 1. Avatar آرش دهستان

  کلا دو نوع از افراد داریم:
  ۱- یا از محصولات اپل دارن استفاده میکنن
  ۲- یا آرزوی استفاده از محصولات اپل رو دارن

  1. Avatar علی

   آرزو میکنم داشته باشند که بفروشمشو با پولش دو تا پرچمدار روز از دو تا برند دیگه بخرم

  2. Avatar Reza

   اپل و دیگر هیچ. شما گوشی اپل ندارید تا متوجه بشین چقدر بهتر از گوشی های اندرویدی مثل سامسونگ و هواوی

  3. Avatar محسن

   احمق ها دقیقاً به همین دو دسته تقسیم میشن

   1. Avatar Reza noori

    برای استفاده از ایفون تو مجبوری انگلیسی یاد بگیری وزبان فارسی نداره البته اینم یک مزیته از نگاه طرفدارای ایفون ویکی دیگم اینکه مصرف کننده های اپل اکثرا اشخاص از خود راضین وفکر میکنن خیلی خاصن نه بابا الان بیشتر پرچمدارای هواوی از اپل گرونتره من خودم چن سال پیش ایفون هفت برام اوردن از خارج تا نصف شب زدم نتونستم نتش رو تنظیم کنم ودادمش عوضش میت ده گرفتم الان تو رو بخدا ایفون هشتو بذاز جلو نوت هشت ببین کدومش قشنگتره

 2. Avatar علی

  اپل در صدره؟
  اصلا شوخی قشنگی نیست
  همین چند وقت پیش خودتون مقاله داده بودین که مقام اول برای سامسونگ و دوم برای هواوی و تازه سوم برای اپله

  1. Avatar Meti

   اپل امسال هم با ارزش ترین برند در بین تمام برندها شد.اونی که شما میفرمایید در قسمت فروش آیفون هست.

 3. Avatar Mj

  کلا دو نوع آدم داریم ۱اونایی که با تنفر اپل ندارن ۲اونایی که با تنفر‌ هنوز اپل دارن

 4. Avatar پویان

  دلایل من برای نفرت از اپل خیلی واقعی تره
  اپل مث یه روبوت کاربرای خودشو دنبال خودش میکشه!
  اونا هیچ تاثیری روی روند ندارن و فقط چشم‌ بسته باید اونو دنبال کنن از این مدل به اون مدل!
  و صرفا اینکه داشتن محصولات اپل به عقیده اونا انگار آدم‌رو به یه موجود فرا زمینی تبدیل میکنه!
  احساس من اینه کاربرای اپل به شدت آدمای خودخواه و حسود و شوآف کننده ای هستن
  و با دست داشتن اپل فکر میکنن همه کاراشون از بقیه آدما بهتره!
  این واقعا تهوع آوره !
  خوشحالم که همیشه احسایم نسبت به اپل همین بوده!
  کمپانی که انسان ها رو بیش از اندازه کند ذهن و بسته تحویل جامعه میده !
  همونی که سیستم لازم داره فرمان بردار و مطیع!

 5. Avatar مازیار

  اول از همه باید بگم من گوشی آیفون ۶اس داشتم انقدر بدم اومد از آیفون رفتم سامسونگ اس ۸ گرفتم و حالا هم نوت ۱۰ دارم . پس از هر دو برند استفاده کردم و همیشه پرچمدارشونو تو موقع خودشون گرفتم. گوشی های آیفون فقط و فقط لاکچری بودنشون برای بقیه مهمه و چشم و هم چشمی وگرنه با اختلاف زیادی پرچمدار های سامسونگ استفاده ازشون لذت بخش تر و یوزر فرندلی تر هستند. کافیه شما پرچمدار هر دو رو داشته باشید تا متوجه شوید. با نصف هزینه ای که برای گوشی ایفون خرج میکنید گوشی بهتری بدست می اورید . تنها مزیت ایفون برای مشتری ها موضوع کپی رایتش هست که خوب تو ایران بی معنیه و بیشتر باعث دردسر میشه تا چیزه دیگه!!!

 6. Avatar محمد رحیمی

  به نظر من بستگی به استفاده افراد داره…خیلی از کسایی که آیفون دارن خیلی از امکاناتشو حتی نمیدونن! صرفا واسه اسمشه که میخرنش!
  محدودیت هایی ک اپل واسه محصولاتش گذاشته از نظر من بی مورده و الان گوشی های پرچمدار اندرویدی قدرت و عملکرد فوق العاده ای دارن بنظرم خریدشون معقول تره

 7. Avatar ali

  سلام

  مرسی از مقاله چالش برانگیزتون

  خدمت شما عرض کنم که من از مخالفان اپل هستم.

  قیمت بسیار بالا و کاملا بی مورد

  عدم استفاده از ایده های جدید

  عدم پیشرو بودن در زمینه ارائه کانسپت های جدید

  عدم تعیین نقشه راه آینده برای تولید کنندگان دیگر

  عدم توجه به نیاز کاربران

  ………………………………………………………………..

  وقتی اینهمه پول میگیری باید یه چیزی به مردم بدی که بالاتر از عالی باشه.محصولات اپل خوبن.عالی نیستن.هیچ ریسکی نمیکنه و مثل یه قمار باز قلدر فقط میاد و پول بیشتر میگیره و میره.هیچ ریسکی نمیکنه.اپل برای شما تصمیم میگیره چجوری باشید.اون چیزهایی که بعنوان امتیاز برای اپل نام میبرید با اون مبلغی که میگیره باید هم داشته باشه.

  کلا دو دسته آدم وجود دارن

  اونایی که گول خوردن و سعی میکنن وانمود کنن که گول نخوردن

  اونایی که میدونن چاه کجاست و سمتش نمیرن

 8. Avatar علی

  از محصولات اپل متنفرم مفت هم حاظر نیستم دستم بگیرم .

 9. Avatar محمد

  فقط یک سری تازه به دوران رسیده برای پرستیژ و کلاسش آیفون میخرند در صورتی که نه لاکشری (لاکچری غلطه) هستش نه در ایران امکانات خاصی داره
  منم از آیفون متنفرم بخاطر اینکه کشور منو به رسمیت نمیشناسه
  بدون هیچ گرایش سیستم حاکمی کشور من ایران هستش و من ملی بودنم وطنی بودنم از هر برندی برام با ارزش تره

  کسانی هم که فکر میکنن اکثرا پولشو ندارن و نمیتونن بخرند و … خیلی خیلی در اشتباه هستن

  من خودم جدای از داشتن گوشی ورتو گوشی نوت ده فایو جی هزار و چهارصد دلار خریدم و آیفون هزار و چهارصد و پنجاه دلار قیمتش بود

 10. Avatar شهاب

  اپل سر تا پاش ایراده سیستم عامل بسته
  شما یه برنامه میخوای بریزی میبینی یه سری برنامه ها که روی پلتفرم اندروید رایگانه روی اپل پولیه و راهی هم نداره که از سورس دیگه ای جز اپ استور دریافت کنی در صورتی که توی اندروید دست آدم بازه خود گوشی فردشی هام میریزن به قول خودشون پکیج سیلور و گولد و… ولی بخوای همون برنامرو آپدیت کنی دوباره باید بری بهشون پول بدی جون با اپل آیدی خودشون ریختن اون برنامرو و اگه آپدیت نکنی برنامه از کار میوفته ولی رو اندروید اینطور نیست حتی با زاپیا و شیر ایت هم میتونین برنامه هاتونو باهم شیر کنید
  تو اپل بخاطر تحریم بعضی وقتا وقتی وارد اپ استور میشی با ارور ۱۰۰۹ مواجه میشی که باید بری تو گوگل بزنی یعنی چی چون مثل اندروید مشکلو واست نمینوسیه
  مشکل بعدیش انتقال فایل از گوشی به کامپیوتر یا برعکسه که باید حتما هم گوشی هم کامپیوتر به اینترنت وصل باشه و روی هر دو اپل آیدی ست باشه و فقط با نرم افزار آی تونز امکانپزیره ولی روی اندروید مثله درایو فلش مموری میاد بالا فقط تو نوتیفیکیشن باید خودت دسترسی فایلو بدی
  اندرویدو آپدیت نکتی اتفاقی نمیوفته ولی اپلو نکنی صفحه سفید میشه و هیچ کاری انجام نمیده ففط اجازه جواب دادن به تماس های ورودیو میده
  وقتی گدشی خاموش شه بزنی به شارژ بعد ۵ دقیقه خودش روشن میشه ولی اندروید به محض زدن به شارژ میتونید روشنش کنید
  اپل حتی دلیوری اس ام اسم نداره
  شما یه فیلم نمیتونی دانلود کنی و راحت ببینی فقط میتونی بگی اپل دارم خب که چی بشه انگار شما وسیله خریدی که شما در خدمتش باشی
  بعد ۲نسخه جدیدتر هم که بیاد با اولین آپدیت ایراداتی ظاهر میشه که مجبورتون کنه کوچ کنید به نسخه های جدیدتر ایرادایی مثل زودتر خالی شدن باتری بعد از آپدیت و امثال اون
  لوازم جانبیشم بخاطره مارکش گرونتر میدن مثل گلس
  گلس گلسه دیگه ماله اپل چون اپله ۱۵۰ تومن ماله بقیه ۲۰ تومن
  اکثرا واسه پز دادن میخرن وگرنه عشق تکنولوژی نیستن

 11. Avatar بهنام

  از قدیم گفتن گربه دستش به گوشت نمیرسا میگه پیف پیف بو میده !!!!

 12. Avatar کیوان

  مطمئنا اپل برند بسیار معروفیه ولی من به شخصه از این بدم که به خودش اجازه میده و بجای مردم فکر میکنه. مثلا ۴ تا آهنگ می ذاره و میگه زنگهای موبایلت رو از اینها انتخاب کن. اجازه نداری به راحتی فایل جابجا کنی و هزار داستانه دیگه. من دوست دارم موبایلم جلوی من رو نگیره و حتی به راحتی بتونم فلش رو به موبایلم وصل کنم و هر چی میخوام جابجا کنم. دسته بندی فایلها و عکسها رو خودم انتخاب کنم و ….

  کسایی که طرفدار اپل هستن میگن آقا فلان برنامه رو می ریزی تا آهنگ دلخواه بگیری و فلان برنامه رو می ریزی تا زنگ گوشیت عوض بشه بعدش یه برنامه دیگه می ریزیی تا بتونی فلان فایل رو از کامپیوتر بریزی و….
  اینها محدودیت هست و من بدم میاد کسی برای من تصمیم بگیره

 13. Avatar بهروز

  به نظر بنده استفاده از محصولات اپل در ایران کار احمقانه ای هستش چون به خاطر تحریم ها و نداشتن نمایندگی و خدمات پس از فروش این شرکت در ایران ، استفاده کامل از خدمات و حتی نرم افزار های گوشی در اینجا تا حدی غیر ممکن و یا دشواره . بنده هم خواهرم و هم مادرم گوشی ایفون دارن و از نزدیک میبینم که برای ریختن یه آهنگ توی گوشیشون و یا نصب یه نرم افزار چقدر باید دردسر بکشن .
  بنظرم بهتره که از محصولات اپل در کشورهایی مثل آمریکا استفاده بشه چون در اونجا هم خدمات کاملی به مشتریان این محصولات ارایه میشه و هم از سالها پیش مردم به محصولات این شرکت عادت کردن ، دقیقا مثل ما که به سیستم عامل ویندوز در کامپیوترهامون عادت کردیم و هیچ وقت از سیستم عامل مکینتاش استفاده نمیکنیم .
  ولی متاسفاده بعضی ها در ایران داشتن آیفون اپل رو به خاطر خودنمائی و فخر فروشی انتخاب میکنن و حاضر نیستن از محصولی استفاده کنن که کارآیی بیشتری داره و مخصوصا در کشور ما خدمات بهتری دارن .

 14. Avatar علی

  دوست عزیز من خودم ۱۰ ساله ایفون دارم و حتی از سامسونگ هم استفاده میکنم ولی حرفاتون اشتباه ایفون ۲جی امد همه شرکتا گوشیاشونو مثل اون طراحی کردن حتی سیستم عامل اندروید رو مثل ای او اس طراحی میکردن بعد از ایفون ۵اس همه گوشیا اندرویدی حسگر اثرانگشت روشون نصب شد بعد از ایفون ۶اس همه اندرویدیا به لمس سه بعدی مجهز شدن حتی دوربین دوتایی ایفون ۷پلاس رو هم هواوی از رو ایفون کپی کرد حتی تو ناچ ایفون۱۰، همه شرکتا یجوری دارن دنبال راه اپل میرن چون خودشونم فهمیدن این بهترین کاره وگرنه رو اس ۸ و نوت ۸ خبری از لمس سه بعدی نبود چرا اس ۹پلاس باید دوتا دوربین داشته باشه ولی اس ۹ یکی چرا عین مدل قبلیش اس۸ و اس۸پلاس هردوتاشون از یه نوع دوربین استفاده نمیکردن اصلا چرا سامسونگ مدل پلاس زده سامسونگ که گوشی نوت داشت دیگه چرا عین ایفون ۶پلاس، مدل پلاس اورد تو سبد گوشیاش یا با معرفی ایفون ایکس ار بازم شرکتایی مثل سامسونگ و گوگل سری لایت و ای رو معرفی کردن تا دنبال استراتژی اپل برن
  ولی درهر صورت گوشی خریدن هرکس بستگی به نوع استفاده اون شخص داره.

  1. Avatar علیرضا

   بجا اینا بگو چرا میاد مدل پلاس میده یا هر سال میاد گوشیاشو بزرگتر میکنه؟اپل از همون اول گوشیارو کوچیکو کارامد میزد ولی بعد دید فایده نداره مث سامسونگ صفحه نمایششو بزرگ کرد حتی همین اسپیکر زیر گوشی های اپلم از سامسونگ کپی کرده….اندازه ایفون ۵ ببین بعد بیا ایفون ۱۱ پرو مکسو ببین شده اندازه نوت ۱۰ پلاس….همین ناچو ک گفتی بدون سال بعد مث گوشیای اندرویدی حفره درون نمایشگر میزاره چون مث بزرگ کردن صفحه نمایشش ک دنبال فروش بیشتر بود این کارم میکنه حتی با قیمت حذف کردن فیس ایدی چون فقط ب فکر سود خودشه اگرم این کارو نکنه معلومه نمیتونه و تکنولوژیشو مث سامسونگ نداره ایفون تو ساختن یه چیپ ۵جی مونده مث چی توش بعد میگی همه دارن از اپل پیروی میکنن!!!بعدشم تو انتظار داری با معرفی ایکس ار بقیه بشینن ببینن ایکس ار چجور میفروشه معلومه اونام رقیبشن نباید بزارن سود کنه مث اینه ک تسلا مدل مقرون ب صرفه مدل۳ رو بزنه بعد بقیه شرکتا برای رقابت خودرو جدیدی تولید نکننو وایسن فقط تماشا کنن این چه منطقیه اخه!

 15. Avatar بهروز

  والله هر آدمی باید ببینه که چه محصولی و با چه ویژگی هایی به دردش میخوره و نباید به خاطر تعصبات نابجا یک محصول رو انتخاب و خریداری بکنه و بد تر از اون ، وقتی دید که اون محصول کیفیت خوبی نداره ، ولی با اینحال به خاطر همون تعصب بیجا ، از اون محصول تعریف و تمجید بکنه .
  پس نیازی نیست از محصولی تنفر داشته باشیم و نیازی هم نیست ، محصولی که روش تعصب داریم رو ، بزور به دیگران تحمیل کنیم .

 16. Avatar وفا

  جالب بعضی از دوستان مثل آب خوردن به دیگران توهین می کنند. خوب من آیفون ندارم دوست ندارم، دلیل نمی شه که به کسانی که آیفون دارند یا حتی به طرفداران سایر برندها توهین کنم.

 17. Avatar S.M

  دوست عزیز من اصلا قصد جسارت ندارم اما شما دقیقا یک نمونه ایده ال از بازار هدف اپل هستی. اولین حسگر اثر انگشت مال ایفون بود؟ مطمئنی مال پنتک نبود؟ اولین دو دوربین رو ایفون زد؟ پس اچ تی سی چی شد؟ اولین ناچ مال ایفون بود؟ پس اسنشال فون چی بود؟ یکم با مطالعه بیشتر میتونی واقعیات رو بهتر ببینی، چیزایی که خدمتت عرض کردم در تاریخ ثبت شده و با کمی گشت و گذار در وب بهشون می‌رسی. پس اینقدر کورکورانه نظر نده. اگر، اگر اپل ادعا کنه که بهترین هر تکنولوژی رو در گوشی‌هاش استفاده میکنه که انصافا در برخی زمینه هام درست میگه (نه هر زمینه ای)، مطمئنا در بسیاری از زمینه ها اولین نبوده.

 18. Avatar محمد

  گوشی که تو عکس با چکش زدن روش مطمِنین آیفونه؟؟؟؟؟؟