چرا بعضی غذاها باعث بروز میگرن می‌شوند؟

زهرا غلامی ۲۸ مهر ۱۳۹۵ | ۱۱:۰۰ ۲ مرداد ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
میگرن

افرادی که از میگرن رنج می‌برند اغلب می‌گویند خوردن بعضی غذاها سردردهایی را در آنها ایجاد می‌کند. اما یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که شاید غذا به تنهایی این ناراحتی را ایجاد نکند، بلکه باکتری‌های درون دهان هم شاید نقشی در این موضوع داشته باشند.

این تحقیق نشان می‌دهد که در دهان افراد مبتلا به میگرن در مقایسه با دیگران، باکتری‌های بیشتری پرورش می‌یابد. این باکتری‌ها می‌توانند موادی شیمیایی به نام نیترات را تغییر دهند.

بعضی از غذاهایی که میگرن ایجاد می‌کنند، محتوی نیترات هستند. این غذاها شامل گوشت‌ها، سبزیجات سبز برگ‌دار و همچنین برخی داروهای خاص می‌شود.

محققان حدس می‌زنند اگر میزان باکتری‌هایی که نیترات را تغییر می‌دهند، در دهان زیاد باشد، می‌تواند در بعضی افراد منجر به سردرد شود. این باکتری‌ها نیترات را به نیتریک اکسید تبدیل می‌کنند. نیتریک اکسید یک ماده شیمیایی است که در سردرد تاثیر دارد.

محققان در مقاله پژوهشی‌شان نوشته‌اند: «باکتری موجود در حفره دهان می‌تواند میزان نیتریک اکسید را افزایش دهد. این ماده هم به نوبه‌ی خود در ایجاد میگرن نقش دارد.»

با این حال، این پژوهش صرفا رابطه‌ای بین این باکتری‌ها و میگرن نشان داده و نمی‌تواند ثابت کند که باکتری‌ها میگرن ایجاد می‌کنند. نویسندگان این مقاله گفتند آنها امیدوارند که پژوهش آنها زمینه را برای تحقیقات بیشتر درباره باکتری‌های مربوط به میگرن فراهم کند.

«آنتونیو گنزالز»، از نویسندگان این مقاله می‌گوید اگر حدس می‌زنید که نیترات باعث بروز میگرن می‌شود، بهتر است که از غذاهای حاوی نیترات دوری کنید.

منبع: Live Science

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵ دیدگاه
 1. سروش سروش

  من حدود ۴ ۵ بار تو این دو سال اخیر سردرد میگرنی گرفتم جالب بوده که تو همه دفعه ها من قبلش سیر خوردم

 2. سعادت سعادت

  من هم چند سالیه سردرد میگرنی دارم ولی خیلی کم پیش میاد. مثلا سه ماه یه بار. مهمترین عاملی که متوجهش شدم کم خوابی و خستگی هست. توت سیاه هم دو بار باعث سر دردم شد.

 3. علی شهبازی علی شهبازی

  تخم مرغ- پنیر -موز -جو -سبزی خوردن

 4. احمد احمد

  من خودم ماهی و یا بعضی کنسرو ها و گاهی اوقات ماکارونی که میخورم سردردم شروع میشه
  شما هم بگید با چه چیز هایی سردردتون شروع میشه

  1. S S

   گردو، سس سفید، کاکائو، تخمه آفتابگردان…