آموزش تعمیر آنالوگ دسته‌ی PS4

۶ بهمن ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

وقتی که پلی‌استیشن۴ در اواخر سال ۲۰۱۳ وارد بازار شد، منتقدان و بازی‌کننده‌ها از طراحی جدید دسته‌ی این کنسول، حسابی تعریف و تمجید کردند. دسته‌ی DualShock 4 پیشرفت‌های بسیار زیادی در مقایسه با دسـته‌ی پلی‌استیشن کرده بود؛ دسته‌ای که سونی از زمان پلی‌استیشن وان به طراحی آن دست نزده بود. با این حال، اگر پلی‌استیشن۴ داشته باشید، به احتمال زیاد به این مشکل برخورده‌اید: روکش آنالوگ‌های دسته‌ی شما از بین رفته است.

گارانتی یک ساله‌ی سونی روی پلی‌استیشن۴، از بین رفتن روکش روی آنالوگ دسته را هم پوشش می‌دهد. با این حال، گارانتی پلی‌استیشن که در مملکت ما معنایی ندارد، پس باید فکر دیگری بکنیم. می‌توانید هزینه کنید و یک دسته‌ی دیگر بخرید، یا اینکه به فکر راه حل ساده‌تری باشید.

یک سر به میدان توپخانه یا هر مکان دیگری که بازی و کنسول می‌فروشد بزنید و می‌توانید برای دسته‌تان آنالوگ بخرید. قیمت آنالوگ‌ها یک دهم قیمت دسته هم نمی‌شود. اگر مثل ما از آنالوگ‌های دسته‌ی پلی‌استیشن۴ خوش‌تان نمی‌آید، آنالوگ‌های دسته‌ی ایکس‌باکس وان را بخرید؛ آنالوگ دسته‌ی ایکس‌باکس وان به DualShock 4 می‌خورد.

پس از اینکه یک جفت آنالوگ خریدید، یک پیچ گوشتی چهارسو به دست بگیرید و به سراغ دسته‌تان بروید. به یاد داشته باشید که باز کردن دسته، گارانتی آن را از بین می‌رود. ممکن است حتی هنگام باز کردن دسته، آن را بشکنید یا اینکه قطعات‌اش را گم کنید. حواس‌تان باشد که باتری دسته اتصال کوتاه پیدا نکند تا خوتان و زندگی‌تان را به خاطر یک آنالوگ به آتش نکشید.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

دسته را برگردانید و چهار پیچی که می‌بینید را باز کنید. همانطور که می‌بینید، دسته از دو بخش تشکیل شده. بخش بالایی دسته سیاه براق است، در حالی که پایین دسته خاکستری رنگ است و بافت دارد.

خیلی آرام دو بخش دسته را از یکدیگر جدا کنید. باز کردن دسته صدای آن را در می‌آورد و حس بدی از آن می‌گیرید. با این حال اگر آرام باشید، اتفاقی نمی‌افتد. کمی زور بزنید تا دسته جدا شود و فقط قسمت بالایی آن، یعنی مکان L1 و L2 متصل بمانند.

ax1

اصولا دسته باید دیگر جدا شده و فقط بخش بالایی آن باقی مانده باشد. قسمت میانی دو کلید L1 و L2 است که کمی اذیت می‌کند؛ تکه‌ای که در پایین می‌بینید.

ax2

با دقت بسیاری، قسمت بالایی را به عقب بکشید. ماشه‌ها را خیلی آرام از زیر این پلاستیک میانی به بیرون آورید. قسمت پایینی دسته جدا می‌شود که فقط یک کابل سفید به آن وصل است.

ax3

اگر اشتباه کنید، یک ماشه یا هر دوی آن‌ها جدا می‌شود. هیچ اتفاقی نیافتاده است و به راحتی می‌توانید آن‌ها را جا بزنید. فقط فنر را گم نکنید.

ax4

حالا باید آن کابل سغید را از قسمت پایینی دسته جدا کنیم. یک کابل ربانی سفید است که به یک نگهدارنده‌ی کرم رنگ متصل شده. می‌توانید به راحتی آن را به بیرون بکشید.

ax5

قسمت پایینی دسته را دیگر به کنار بگذارید. در مقابل خودتان باتری دسته را می‌بینید. با استفاده از انگشت و شست‌تان، کانکتور باتری را در بیاورید. حواس‌تان باشد که سیم‌ها را نکشید. اتصال دوباره‌ی باتری هیچ کاری ندارد و غیرممکن است که کانکتور آن را اشتباه وصل کنید. با این حال، در نظر داشته باشید که اگر اشتباه وصل شود، اتفاقات زیبایی رخ نخواهد داد.

ax6

باتری را هم به کناری بگذارید. گوشه‌ی سمت راست بالای قاب باتری، یک کلید پلاستیکی قرار دارد؛ آن را در بیاورید. حالا پیچی که مقابل‌تان می‌بینید را باز کنید.

ax7

از این مرحله به بعد، حواس‌تان باشد که دسته را زیاد تکان ندهید یا در زاویه‌های بد آن را نگه ندارید که دل و روده‌اش به بیرون می‌ریزد؛ پیچی که باز کردید همه چیز را نگه داشته بود. از بالای دسته، یک کابل سفید دیگر می‌بینید، آن را خارج کنید.

ax8

از برد اصلی دسته گرفته تا کلیدها و آنالوگ‌ها، حالا همه چیز دسته‌تان باید به بیرون بریزد. برد دسته را به سمت خودتان بکشید. حواس‌تان باشد کابل‌هایی که به موتور ویبراتور وصل است، جدا نشوند.

ax9

ممکن است کلید Share یا Options شما به بیرون بیافتد. روی زمین به دنبال چنین چیزی بگردید:

ax10

از این جا به بعد، دیگر فقط باید آنالوگ‌های کنده شده‌ی خودتان را با آن‌هایی که خریده‌اید تعویض کنید. آنالوگ‌ها را به بیرون بکشید و خودشان خارج می‌شوند.

ax11

همه چیز را سر جای‌اش بگذارید. آن کلید پلاستیکی که از روی قاب باتری خارج کرده بودید را فراموش نکنید. از سمت کوچکترش، دوباره آن را سر جای‌اش بگذارید.

ax12

باتری را سر جای‌اش بگذارید. ماشه‌ها یا هر چیز دیگری که به بیرون افتاده است را فراموش نکنید. دوباره کابل‌ها را متصل کنید و دو بخش دسته را سر جای‌شان قفل کنید. مطمئن شوید که خط‌های کنار دسته قشنگ جا افتاده باشند. چهار پیچ را ببندید. حالا، یک دست با آنالوگ‌های بهتر دارید.

ax13

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

تاکید می‌کتیم که باز کردن دسته‌ی پلی‌استیشن۴،‌ بارها از باز کردن دسته‌ی پلی‌استیشن۳ یا پلی‌استیشن۲ سخت‌تر است. در نتیجه اگر تصور می‌کنید که از پس این کار بر نمی‌آیید، سراغ‌اش نروید. اگر به خاطر باز کردن یک دسته، کنسول‌تان منفجر شد، فرزندتان خودش را کثیف کرد یا خانه‌تان آتش گرفت، ما هیچ مسوولیتی را قبول نمی‌کنیم.

منبع: Polygon

telegram_ad2_1

دیجی‌کلاب
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۸ دیدگاه
 1. Avatar Eilia

  شاید فرستاد
  آقا مگه تعمیرکار نابلده بده تعمیرکار خودش بلده اگه خراب کرد مسئولیتش با خودشه بابا مگه چیه یک دسته هست بابا اگه دسته رو خراب بخر مگه چیه

 2. Avatar امین

  سلام من دسته رو باز کردم اون کابل سفیدی که مال لایت بار بود حراب شده از کجا میتونم تهیه کنم؟

 3. Avatar Ali

  چرا کنسول منفجر بشه اخه ما دسته رو باز کردیم چه ربطی به کنسول داره دسته فقط یک دستور برای کنسول میفرسته دستور انفجار که نمیفرسته بعدشم کنسول بمب نیست که منفجر بشه

  1. Avatar حسام

   خود باتری قابلیت انفجار داره در حدی که اگر نزدیک صورت باشه خطر مرگ تحدیدت میکنه

 4. Avatar مرتضی

  عالی بود . متن زیباست….

 5. Avatar سپهر

  پیچ پشت دسته اصلا بار نمشه

 6. Avatar Mehran

  اخرشو باحال اومدی دمت گرم

 7. Avatar hesam

  خیلی خوب بود مدلِ نگارش و ترجمه اش خخخخخخ
  مرسی

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه