کشف بیست قمر جدید به دور سیاره زحل

۱۶ مهر ۱۳۹۸ | ۱۱:۰۰ ۱۶ مهر ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
سیاره زحل

با کشف بیست قمر جدید به دور سیاره زحل این سیاره رکورد بیشترین تعداد اقمار در میان سیارات منظومه شمسی را از سیاره مشتری ربود.

با این کشف جدید اکنون زحل در مجموع ۸۲ قمر شناخته شده دارد. این در حالی است که تعداد قمرهای کشف شده به دور سیاره مشتری ۷۹ است.

تمام بیست قمر جدید اندازه کوچکی دارند و قطرشان تنها در حدود پنج کیلومتر است. نکته جالب توجه دیگر این جاست که هفده قمر از این میان بر خلاف جهت چرخش زحل به دور خود به گرد این سیاره می‌چرخند. هر بار گردش این هفده قمر به دور سیاره زحل بیش از سه سال زمینی طول می‌کشد.

اقمار زحل به دسته‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند که هر دسته ویژگی‌های مداری مشابهی دارند. به نظر می‌رسد در گذشته‌های دور برخورد یک جرم فضایی با قمری بزرگ باعث ایجاد این اقمار کوچک شده است.

اقمار جدید زحل با کمک داده‌های تلسکوپ سوبارو در هاوایی کشف شده‌اند. کشف این قمرها در درک بهتر چگونگی شکل‌گیری و تکامل منظومه شمسی به اخترشناسان کمک زیادی می‌کند.

تصویری که منجر به کشف یکی از اقمار جدید سیاره زحل شد. کهکشان‌ها و ستاره‌های پس‌زمینه در دو تصویر (که با فاصله زمانی یک ساعت گرفته شده‌اند) جابه‌جا نشده‌اند، اما موقعیت قمر نسبت به ستاره‌های زمینه آسمان تغییر پیدا کرده است.
Credit: Courtesy of Scott Sheppard

گروه تحقیقاتی که موفق به کشف این قمرهای جدید شده سال گذشته نیز موفق به کشف قمرهای جدیدی به دور سیاره مشتری شده بود. این گروه سال گذشته مسابقه‌ای عمومی را برای نام‌گذاری پنج قمر جدید مشتری برگزار کرد. اگر فرصت شرکت در آن مسابقه را از دست دادید اکنون این مسابقه برای اقمار جدید زحل در حال تکرار است.

اگر علاقه دارید تا شاید نام پیشنهادی شما روی قمرهای تازه کشف شده‌ی زحل ثبت شود می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

عکس کاور: تصویر تماشایی فضاپیمای کاسینی از پنج قمر سیاره زحل و حلقه‌های این سیاره.

Image credit: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

برچسب‌ها :
دیدگاه شما