نمایشگاه خودرو دیترویت؛ کیا با یک کانسپت هیجان‌انگیز حاضر شد

۲۵ دی ۱۳۹۶ | ۱۷:۳۰ ۲۶ دی ۱۳۹۶ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
نمایشگاه خودرو دیترویت

گویا سورنتو برای کیا آن‌چنان شاسی‌بلند بزرگی نبود که با یک کانسپت ویژه به نمایشگاه خودرو دیترویت آمد؛ کانسپت غول‌پیکری که تلورید یا طبق تلفظ انگلیسی تلوریاد (Telluride) نام دارد.

در شیمی، تلوریم یا تلور عنصری با عدد اتمی ۵۲ است. ترکیب تلور با عناصری مثل روی ترکیبات شیمیایی مختلفی می‌سازد.

در دنیای شاسی‌بلندها، خودروسازهای کمی هستند که SUV های بزرگ و با قابلیت‌های آفرود طراحی و تولید می‌کنند؛ ماشین‌هایی که به معنای واقعی می‌توانند شما را به سفرهای دور و دراز در هر شرایط جغرافیایی و آب و هوایی ببرند. برای همین است که گذاشتن لیبل شاسی‌بلند برای کراس‌اوورهای هرچند بزرگ چندان درست و منصفانه نباشد!

کیا تلوراید معنای واقعی یک خودروی شاسی‌بلند است. کیا این کانسپت را در کابین ۲ ردیف صندلی با صندلی خم شونده ردیف سوم، ابعاد بزرگ و مشخصات فنی مناسب برای آفرود، طراحی کرده است.

برای همین است که کیا یک قدم جلوتر آمده و با کانسپت Telluride در نمایشگاه دیترویت، خواسته که عزم و توانایی خودش را در ساخت یک شاسی‌بلند بزرگ نشان دهد؛ هرچند نمونه‌ی نهایی نباشد. همان‌طور که در تصاویر می‌بینید، با یک طرح مفهومی روبرو هستیم که ظاهر کمی خیالی و فانتزی دارد. با این حال در زبان طراحی این خودرو شاهد استفاده از خطوط منحنی برای عضلانی جلوه دادن کیا تلوراید هستیم.

چراغ‌های چهار تکه در کنار یک جلوپنجره‌ی مستطیل شکل، ظاهر شارپ و جعبه‌ای برای این شاسی‌بلند رقم زده؛ گویا با یک خودروی پست‌مدرن با چارچوب طراحی‌های شکسته و تیز روبرو هستیم. درعوض، شرکت کیا در نمای پشتی تلوزیدو از چراغ‌های کشیده‌ و باریک عمودی استفاده کرده که برای بیشتر ما، طراحی خودروهای آمریکایی را تداعی می‌کند.

شاید برایتان جالب باشد که کیا تلوراید یک شاسی‌بلند هیبریدی است. موتور بنزینی این خودرو از نوع ۶ سیلندر خورجینی با حجم ۳.۵ لیتر است که می‌تواند با کمک موتور برقی، حداکثر توان ۴۰۰ اسب‌بخار را تولید کند و به تمام چرخ‌ها برساند.

منبع: Motor1
.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما