۱۰ دلیل که ادوارد دست‌قیچی به‌یادماندنی‌ترین شخصیت تیم برتون است

۳ آبان ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
ادوارد دست قیچی

تیم برتون شخصیت‌های نمادین زیادی به نام خود ثبت کرده است. یکی از این شخصیت‌ها ادوارد دست‌قیچی است، یک هیولای متفاوت و مهربان که استعاره‌ای از خود برتون است. در این مطلب ۱۰ دلیل برای این که چرا ادوارد دست‌قیچی نمادین‌ترین کارکتر آثار تیم برتون است برشمردیم.

تیم برتون، کارگردان و تهیه کننده فیلم‌های گوتیک، نمادهای بسیاری به نام خود دارد، تصاویری که شامل خطوط سیاه و سفید و تکه‌ها و موضوعاتی پیرامون «بیگانه‌های متفاوت» است. در نتیجه، او همچنین تعدادی کاراکتر به یاد ماندنی و نمادین هم به نام خود دارد. یکی از این کاراکترهای قابل توجه ادوارد دست‌قیچی است.

ادوارد مشخصه‌های نمادین و معمول فیلم‌های برتون را در خود دارد؛ هیولایی مهربان و خلاق با ظاهری کاملا گوتیک که توسط یار همیشگی برتون یعنی جانی دپ به زیبایی بازی می‌شود. با توجه به این نکات منصفانه است اگر بگوییم ادوارد دست‌قیچی همان کاراکتری است که از لحاظ شخصیت برتون را تعریف می‌کند و کاملا نمادین است.

۱۰. ادوارد دربردارنده‌ی نگاه «برتونسکی» است

ادوارد

یکی از نشانه‌های برتون در همه فیلم‌های انیمیشن یا لایو اکشنش، زیبایی شناختی مختص خودش است که به یک سبک «برتونسکی» بدل شده است. تنظیمات، داستان و اکثریت شخصیت‌های او همه از نظر ظاهری کاملا گوتیک یا گروتسک (گاهی هم هر دو) هستند.

ادوارد نمونه‌ی یک قهرمان کلاسیک در آثار برتون است. چهره‌ی رنگ پریده و چشمان درشت و برجسته‌ی او که در بسیاری از آثار برتون، و بیشتر در فیلم‌های انیمیشنی‌اش به چشم می‌خورد و همچنین موهای مشکی پرکلاغی و لباس چرمی گوتیک مشکی که می‌پوشد از اجزای اصلی قهرمان‌های داستان او هستند.

۹. او یک خلاق با استعداد است

دست قیچی

به طور طبیعی، برتون یک هنرمند است و از این رو، تعدادی از شخصیت‌های اصلی او و هر کدام به نوعی خلاق هستند. نمونه‌های قابل توجه عبارتند از لیدیا دیتز، سالی، ویلی وانکا، عروس مرده و البته ادوارد.

ادوارد از قیچی خود برای هرس کردن درختان و باغ‌آرایی، آرایش موهای سگ و تراشیدن زیباترین مجسمه‌های یخی استفاده می‌کند. شاید توانایی‌های هنری ادوارد بیش از هر شخصیت برتونی دیگری برجسته شود. خلاقیت او تنها راهی است که او می‌تواند به کمک آن ارتباط برقرار کند و ابزار هنری او (قیچی‌اش) هم نفرینش است.

۸. ادوارد دست‌قیچی اولین نقش جانی دپ در همکاری با برتون است

جای دپ

جانی دپ از آن پس شخصیت‌های دیگری در فیلم‌های برتون را بازی کرده است، اما شکی نیست که ادوارد یکی از بهترین بازی‌های او در بین تمامی فیلم‌های برتون است. علاوه بر این، این نه تنها اولین بار بود که دپ با برتون کار می‌کرد، بلکه جهش بزرگ او بود.

ادوارد دست‌قیچی هم از نظر انتقادی و هم از نظر تجاری بسیار با استقبال مواجه شد و عملکرد دپ به‌عنوان کاراکتر اصلی بسیار ستایش شد. دپ، ادوارد را هم به‌عنوان شروعی برای کارهای بیشتر با برتون و هم برای چنین عملکرد حساس و به یاد ماندنی یک نماد می‌داند.

۷. او با کمترین دیالوگ بیشترین احساس را ابراز می‌کند

ادوارد دست قیچی

بخشی از چیزی که بازی دپ در نقش ادوارد را به یاد ماندنی می‌کند این است که او در طول فیلم خیلی کم حرف می‌زند. جدا از چند خط، ادوارد احساس خود را از طریق هنر، کارها و قیچی‌اش بیان می‌کند.

او هنگام آرامش خلق می‌کند، هنگام ناراحتی تصادفا تخریب می‌کند و هنگام عصبانیت عمدا همه چیز را از بین می‌برد. چهره ماسک مانند او کمترین احساس را نشان می‌دهد، اما همان اندک تغییرات کافی است تا به احساسات او در آن زمان بیفزاید. ابراز احساسات به این گونه‌ و بسیار عمیق به خودی خود نمادین است.

۶. او یک فرد عجیب و متفاوت است

دست قیچی .

یکی از ویژگی‌های بسیار قابل توجه بسیاری از شخصیت‌های فیلم‌های برتون این است که آن‌ها متفاوت هستند. شخصیت‌هایی مانند ایچابود کرین، آلیس و پنگوئن با آنچه از نظر جامعه «عادی» تلقی می‌شود تفاوت دارند و یا از آن‌ها دوری می‌شود، یا به‌عنوان یک چیز نوظهور جلب توجه می‌کند یا گاهی اوقات هم هر دو این‌ها رخ می‌دهد.

ادوارد یک نمونه‌ی بسیار قوی از شخصیتی است که هم مطرود است و هم ستایش شده است. در ابتدا، او کنجکاوی تمام شهر را برمی‌انگیزد، اما هنوز مجبور به تلاش است تا خود را با جامعه‌ی اطرافش وقف دهد. لحظه‌ای که از خفا بیرون می‌آید و به مردم نشان داده می‌شود تهدیدی بالقوه محسوب می‌شود (بدون تقصیر خودش)، جذابیت و ناشناخته بودندش بلافاصله از بین می‌رود و همسایگان از او دوری می‌کنند.

۵. تماشاگران گذشته‌ی ادوارد را می‌بینند

گذشته ادوارد

در فیلم‌های برتون، بیشتر اوقات، شخصیت‌های کلیدی با خاطرات پر دردسر دوران کودکی به شکل فلش‌بک و یک شخصیت والدین مهربان به نمایش گذاشته می‌شود. در ادوارد دست‌قیچی، «کودکی» ادوارد با فلش‌بک‌هایی نشان می‌دهد که چگونه خالق مهربانش (وینسنت پرایس در آخرین نقش کلیدی‌اش) از او مراقبت می‌کرد.

سکانس نمادین برتون در دوران کودکی آشفته‌اش زمانی مشاهده می‌شود که مخترع ناگهان و درست قبل از اینکه دست‌های ادوارد را به جای ابزار و قیچی‌ها بگذارد می‌میرد. این صحنه‌ی غم‌انگیز بیشتر مورد تأکید ادوارد قرار می‌گیرد که به طور تصادفی دست‌های جدید خود را که مخترع مخصوص او ساخته بود از بین می‌برد و ادوارد را ناتمام می‌گذارد.

۴. او یک هیولای مهربان و دلسوز است

هیولای مهربان

برتون در مصاحبه با BBC، هیولاها را در فیلم‌هایی که در بزرگسالی تماشا می‌کرد دوست داشت و می‌گفت که اغلب با آن‌ها همذات پنداری می‌کند، بنابراین یافتن یک شخصیت هیولای دلسوز در فیلم‌هایش تقریبا عادی است. از جمله این نمونه‌ها می‌توان به عروس مرده، بارناباس کالینز و میتلندها در فیلم بیتلجوس اشاره کرد.

ادوارد به‌عنوان یک هیولای درک نشده‌ی فرانکنشتاینی ساخته شده توسط بشر، مطمئنا در بالاترین سطح نمادهای برتونیسک قرار می‌گیرد. اما در حالی که دیگر شخصیت‌های هیولای دلسوز از حمایت دیگران برخوردارند، سرنوشت ادوارد در تنهایی به پایان می‌رسد همان جایی که در ابتدای فیلم بود، اما فقط این بار، در آرامش.

۳. ادوارد دست‌قیچی بازآفرینی داستان فرانکنشتاین است

فرانکنشتاین

اگر یک داستان هیولایی وجود داشته باشد که برتون بارها به آن برمی‌گردد، آن فرانکنشتاین، و در درجه اول فیلم ۱۹۳۱ است. ادوارد به همراه سالی و اسپارکی سگی از فیلم فرانکن وینی، نمونه بارز هیولاهایی فرانکنشتاین است که برتون آن‌ها را در داستان‌هایش به کار برده.

او یک انسان‌نما است که توسط یک مخترع عجیب، با دوخت‌های بخیه‌ای در سراسر کت و شلوار خود (یکی دیگر از نمادهای برتون) خلق شده است، و به تهدید و خطری ناخواسته برای جامعه تبدیل می‌شود. ادوارد از میان همه شخصیت‌های فرانکنشتاین برتون تراژیک‌ترین و در نتیجه شاید به یاد ماندنی‌ترین است.

۲. او یکی از منحصربه‌فردترین کاراکترهای خلق شده توسط برتون است

تیم برتون

ادوارد اگرچه تصویری بازآفرینی شده از هیولای فرانکنشتاین است، اما یکی از کاراکترهای منحصربه‌فرد برتون به حساب می‌آید که دوباره خلق شده است. برتون در طول این سال‌ها، به ویژه در سال‌های اخیر، تعدادی از داستان‌های قدیمی را دوباره به تصویر کشیده است مانند دو فیلم زندگی‌نامه‌ای براساس سرگذشت اد وود و مارگارت کین.

در نتیجه، تعدادی از شخصیت‌های او، اگرچه تمبر برتونیسک را بر پیشانی دارند، اما کاملا خود او نیستند. از سوی دیگر ادوارد هم مثل دیگر کاراکترهای شاخص برتون، از جمله بیتلجوس و جک اسکلینگتون شخصیتی کاملا خلق شده و برآمده از تخیل او است.

۱. ادوارد شخصی‌ترین کاراکتر برتون است

ادوارد دست قیچی و برتون

ایده ادوارد در ابتدا از نقاشی‌های برتون در دوران دبیرستان شکل گرفت. این شخصیت و در نهایت خود فیلم، به طور کلی بازتابی از احساس برتون در زمان نوجوانی و بزرگ شدن است. نوجوانی آرام و هنرمند در یک محله‌ی «معمولی» که احساس می‌کرد هر حرکتش توسط دیگران قضاوت می‌شود.

برتون در مصاحبه با دیوید برسکین گفت که دست‌قیچی بر احساس انزوای او در دوران نوجوانی تأکید بیشتری دارد. بنابراین، مهم‌تر از همه، ادوارد دست‌قیچی نمادین‌ترین شخصیت تیم برتون است زیرا او استعاره‌ای از خود برتون است.

منبع: screen rant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه