۱۰ ترسناک‌ترین دشمن رزیدنت اویل ۴ ریمیک

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
Resident Evil 4

یکی از به‌یادماندنی‌ترین جنبه‌های فرنچایز رزیدنت اویل هیولاهای آن است. از زامبی آلوده شده به ویروس تی تا Mr X غول‌آسا و لیدی دیمیترسک و دخترانش، هر بازی در سری دشمنان مو بر تن سیخ کن خودش را داشته است. با اینکه هر دشمن در این مجموعه باهدف باقی‌گذاشتن زخمی دائمی در روح و روان بازیکنان خلق شده است، رزیدنت اویل با شیرجه‌زدن در اقیانوس عمیق و بی‌انتهای وحشت جسمی در بهترین فرم خود قرار می‌گیرد و به نظر من هیچ بازی ای این کار را بهتر از رزیدنت اویل ۴ و یا ریمیک آن انجام نمی‌دهد.

ژانر وحشت و بقا به لطف موفقیت رزیدنت اویل ۴ ریمیک جانی دوباره گرفته است و با وجودی که درگیری‌های مسلحانه، مدیریت دشوار منابع و اتمسفر طاقت‌فرسا بی شک به ترسناک شدن بازی کمک می‌کند طراحی فوق‌العاده دهشتناک موجودات عامل اصلی ترس و وحشت بازیکنان خواهد بود. روستاییانی که در ابتدا بی‌گناه به نظر می‌رسند به‌سرعت نقابشان از هم فروپاشیده تا وحشت‌هایی که در زیر پوست بدنشان پنهان شده‌اند را به شما نشان دهند. بدن‌ها کش می‌آیند و دچار جهش می‌شوند، شاخک‌های باریک کرم‌مانند از صورت‌ها و چشمان بیرون می‌زنند و به‌زودی بازیکنان خودشان را در محاصره هیولاهایی می‌یابند که هیولای فیلم The Thing در مقابلشان رنگ می‌بازد.

این موجودات در نسخهٔ اصلی بازی به‌اندازهٔ کافی ترسناک بودند اما حال با پیشرفت گرافیک و جلوه‌های بصری دو دههٔ اخیر و اذهان آشفتهٔ پشت این پروژه، هیولاهای رزیدنت اویل ۴ ریمیک در سطح دیگری از خوف‌آوری قرار دارند و ما در این مقاله به ترسناک‌ترین آنها خواهیم پرداخت.

۱۰. گونه‌های لاس پلاگاس

Las Plagas

گانادو شاید رایج‌ترین دشمن بازی باشند اما این مسئله به‌هیچ‌عنوان از ترسناک بودنشان کم نمی‌کند. محاصره شدن توسط روستاییان زامبی شدهٔ مسلح یک چیز است ولی وقتی این روستایی‌ها شروع به جهش یافتن می‌کنند و از بدنشان شاخک‌های داس مانند و آرواره‌های قدرتمند بیرون می‌آید قضیه کاملاً فرق می‌کند.

بازی اصلی در افشای راز هولناکی که در زیر پوست ساکنین روستا کمین کرده بود عجله نمی‌کرد و تنها پس از چند ساعت بازی‌کردن از این معما پرده‌برداری می‌شد، رزیدنت اویل ۴ ریمیک وقتش را صرف انجام این کار نمی‌کند. اولین گانادویی که لیان می‌کشد از مرگ برخاسته و با گردنی شکسته که از آن شاخک‌هایی گروتسک بیرون می‌آید دوباره به سراغ لیان می‌رود ولی این تنها اول کار است. با پیشروی بازیکن، اثر جهش‌های ناشی از آلودگی لاس پلاگاس پررنگ‌تر می‌شوند. از داس‌های تکان خورنده در هوا تا آرواره‌های استخوان‌شکن، این انگل به رشد خود ادامه می‌دهد تا اینکه در araña، میزبانش به‌صورت توده‌ای از پاهای عنکبوت و شاخک سر می‌رسد و انگل در کنترل کامل اوست. فکرکردن به آن لحظه ناخوشایند است و مبارزه با آن هیولا ناخوشایندتر.

۹. Del Lago

Del Lago

این مورد شاید برای کسانی که ترس از آب‌های عمیق دارند در جایگاهی بالاتر در لیست قرار بگیرد. آب‌های عمیق به‌خودی‌خود ترسناک هستند اما وقتی می‌دانید چیزی در این اعماق تاریک پرسه می‌زند، خون در رگ‌هایتان یخ می‌بندد. آنهایی که نسخه اصلی بازی را تجربه کرده باشند یا به ماهی‌های درون آب تیر زده باشند می‌دانند چه چیزی در این آب زندگی می‌کند. این سمندر عظیم‌الجثه به‌قدری بزرگ است که تمام بدنش در صفحه‌نمایش جای نمی‌گیرد و با نیرو و سرعتی باورنکردنی آب‌های تاریک دریاچه را از هم می‌شکافد تا به شما حمله کند. ماجرا وقتی بدتر می‌شود که باید با این موجود در یک قایق موتوری کوچک و با چند نیزه مبارزه کنید و در اینجاست که آرزو می‌کردید حداقل در قایقی بزرگ‌تر بودید.

با اینکه بازیکنان مشابه نسخه اصلی دیگر از قایق به بیرون پرتاب نمی‌شوند، Del Lago در ریمیک هم همچنان تهدیدی جدی است. این مسئله به‌علاوهٔ اینکه تنها راه دفاع بازیکن از خودش در مقابل این هیولای غول‌آسا استفاده از نیزه است بدین معناست که هیچ‌کس به این زودی‌ها این سفر هیجان‌انگیز بر روی دریاچه را فراموش نخواهد کرد.

۸. Brute

Brute

یکی از معدود دشمنان جدیدی که در رزیدنت اویل ۴ ریمیک معرفی شد، Brute را می‌توان دشمنی تأثیرگذار قلمداد کرد؛ تأثیرگذار هم به معنای واقعی کلمه و هم به‌صورت استعاری زیرا این موجود باابهت مسلح به پتکی بزرگ است که می‌تواند هر بازیکنی که حواسش ۱۰۰% جمع زنده‌ماندن نیست از پای در بیاورد. او شاید خیلی متفاوت از روستایی‌های گانادوی معمولی که لیان باید با آنها دست‌وپنجه نرم کند نباشد اما از نظر قدرت یک‌سروگردن از گروهی از آنها بالاتر است.

لباسی که Brute بر تن دارد او را متمایز از بقیه می‌کند. این مجنون تشنه‌به‌خون، سر یک گاو تازه کشته شده را به‌عنوان ماسک به‌صورت زده است و اگر این به‌اندازه کافی آزاردهنده نیست، قرارگیری او در گروه دشمنان زبده به این معناست که کشتن او نیازمند واردکردن میزان قابل‌توجهی صدمه است. درنتیجه بازیکنان باید وقت زیادی را صرف نگاه‌کردن به آن سر گاو فلک‌زده و شنیدن صداهای حیوانی که Brute از خودش درمی‌آورد بکنند. تنها جنبه مثبتی که در این رویارویی وجود دارد این است که این ماسک میدان دید Brute را به‌شدت کاهش می‌دهد و با کمی طعمه‌گذاری حساب شده شما می‌توانید از او استفاده کرده و دشمنان زیادی را از سر راه بردارید.

۷. Novistador

Novistador

حشرات چندش‌آور هستند. حشرات بال‌دار چندش‌آورتر از حشرات هستند. حشرات بال‌داری که به‌اندازهٔ سگ‌های بزرگ هستند به‌شدت وحشت‌انگیزند. Novistadorها را در بخش‌های نزدیک پایان بازی می‌شود دید خصوصاً وقتی همه چیز برای لیان و اشلی از بد به بدتر تبدیل شده و هیولاهایی که با آن‌ها مواجه می‌شوند موحش‌تر و چندش‌آورتر از قبل شده‌اند. در اینجای کار، بازیکنان باید به طرز قابل‌توجهی سلاح‌هایشان را آپگرید کرده باشند تا با چند گلوله بتوانند دشمنان را از پای دربیاورند هرچند که طراحی رعب‌آور این حشرات همچنان لرزه بر اندام فرد می‌اندازد.

چیزی که Novistadorها را از باقی دشمنان سوا می‌کند قابلیت نامرئی شدن آنهاست. با نامی که به «دیده نشده» ترجمه می‌شود این هیولاهای حشره مانند به‌راحتی می‌توانند در محیط بازی خودشان را پنهان کنند. تنها چیزی که موقعیت آنها را لو می‌دهد درخشش چشمان سبزرنگشان و صدای مشوش کنندهٔ بال‌هایشان است. علاوه بر این، Novistadorها به‌صورت گروهی حمله می‌کنند و در محیط‌های بستهٔ و تاریک پرسه می‌زنند.

۶. Armadura

Armadura

کنترل‌کردن اشلی در ریمیک در نبود اسلحه و در نوردیدن راهروهای فوق‌العاده تاریک قلعه‌ها به‌تنهایی ترسناک است اما وقتی زره‌های تزیینی شروع به حرکت می‌کنند همه چیز ده برابر بدتر می‌شود. این موجودات Armadura نام دارند، زره‌هایی متحرک که از طریق شاخک‌هایی انعطاف‌پذیر توسط انگل‌های کاملاً رشدیافتهٔ لاس پلاگاس کنترل می‌شوند.

در بازی اصلی، این دشمنان صرفاً شبیه زره‌هایی بودند که تحت کنترل خود درآورده بودند و می‌شد به‌سادگی آن‌ها را با ماشین‌های خودکار دفاعی اشتباه گرفت. در ریمیک داستان فرق می‌کند. حال می‌شود به‌خوبی ماهیت رعب‌انگیز آنها را دید. شاخک‌های گروتسکی که می‌خزند و راهشان را از مفاصل و گردن زره بازکرده و بیرون‌زده‌اند. لیان شاید بتواند با چند هدف‌گیری دقیق این زره‌ها را از کار بیندازد اما برای اشلی این‌طور نیست. او راهی برای جنگیدن ندارد و فقط یک فانوس در اختیار دارد تا راهش را روشن کند. او توسط گروهی از این موجودات در قلعه‌ای تاریک مورد تعقیب قرار می‌گیرد که تجربه‌ای واقعاً استرس‌زا و ترسناک را رقم می‌زند خصوصاً که تنها یک ضربه از طرف این زره‌ها کافی است تا اشلی جانش را از دست بدهد.

۵. Bitores Mendez

Bitores Mendez

با داشتن ظاهری انسان‌وارتر از Mr X به همراه پالتوی چرمی و کلاهش، بیتورس مندز ابهتی غیرقابل‌انکار دارد و به شکل شگفت‌انگیزی، ریمیک بالاخره به او این فرصت را می‌دهد که نقش تعقیب‌کننده‌ای مشابه Tyrant ایفای نقش کند. این سکانس تعقیب و گریز در نسخه اصلی بازی وجود ندارد. بااین‌حال مندز فردی نیست که کسی آرزوی رویارویی با او را در طول عمرش داشته باشد ولی آن‌قدرها هم ترسناک نیست. خوب بهتر است بگویم آن‌قدرها ترسناک نیست تا اینکه موقع مقابله با او در یک نبرد باس سر می‌رسد.

پس از مقابله با مندز در اسطبلی که در شعله‌های آتش می‌سوزد او سرانجام وحشت حقیقی ای که عفونت لاس پلاگاس بر بدنش تحمیل کرده را در معرض نمایش می‌گذارد. خارهای گوشتی عنکبوت مانند از پشتش فوران می‌کنند درحالی‌که ستون فقراتش طویل و طویل‌تر می‌شود. این حالت جهش‌یافته به‌خودی‌خود کابوس وار است اما وقتی بازیکن به‌اندازه کافی به مندز صدمه می‌زند او ستون فقراتش را شکسته و پاهایش را از بدنش جدا می‌کند تا به‌صورت پیوندی از عنکبوت و انسان به‌سوی لیان حمله‌ور شود. حتی وقتی بازیکن موفق به کشتن او می‌شود فکرنکردن به اینکه دوباره زنده نخواهد شد تا راند سوم مبارزه را شروع کند غیرممکن است.

۴. Dr Salvador

Dr Salvador

هیچ‌چیز مانند شنیدن صدای یک اره‌برقی زنگ‌زده قلب هواداران بازی را به تپش نمی‌اندازد. اولین مواجه لیان با این موجود اره‌برقی به دست درحالی‌که سعی دارد از حملات بی‌انتهای روستاییان در امان بماند تا ابد در ذهن کسانی که بازی اصلی را تجربه کرده‌اند باقی می‌ماند. تقلا برای زنده‌ماندن در وضعیتی که از همان ابتدای کار هم به نفع بازیکنان نیست با پیداشدن سروکلهٔ این دیوانهٔ گونی به سر بدتر می‌شود. Dr Salvador در آغاز بازی تقریباً غیر قابل کشتن است و می‌تواند لیان را با یک حرکت بکشد.

با وجودی که طراحی او ترسناک است، سازندگان موفق شدند او را به شکلی ترسناک‌تر از قبل در ریمیک به نمایش بکشند. آن چشمان وحشی زردرنگ که واضح است چشمان انسان نیستند خیلی تشویش برانگیز تر از چشمان انسانی بود که در نسخه اصلی بازی داشت. علاوه بر این در ریمیک خون بسیار بیشتری بر روی لباس و اره‌برقی او دیده می‌شود. حرکاتش نیز وحشیانه‌تر و غیرقابل‌پیش‌بینی‌تر هستند که این سؤال را پیش می‌آورد: چه چیزی در زیر این نقاب پنهان شده است.

۳. Garrador

Garrador

با نامی که به «چنگ‌زن» ترجمه می‌شود بازیکنانی که اسپانیایی بلد هستند می‌دانند که رویارویی با این دشمن به سپری‌کردن اوقات خوشی منجر نمی‌شود. این موجودات پوست‌کلفت میزبانانی بوده‌اند که توسط انگل لاس پلاگاس دچار تحولات فراوان شده تا حد قابل‌توجهی قدرتمند و مقاوم شوند و از طرف دیگر کور هستند. طبق اطلاعات موجود در بازی این نابینایی به این خاطر است که آنها به‌قدری خشن بودند که به هر چیزی که حرکت می‌کرد حمله می‌کردند پس اسیر کنندگانشان مجبور شدند چشمانشان را به هم بدوزند.

از نظر گیم‌پلی این به این معناست که بازیکن باید بی‌سروصدا در سلول‌های زندان قلعه حرکت کند و به چیزی برخورد نکند تا از شر حملات این موجودات در امان بماند. کمترین اشتباهی در قدم برداشتن می‌تواند باعث به صلابه کشیده‌شدن لیان بر روی چنگال‌های بلند و تیز آنها شود. بااین‌حال نابینایی Garradorها به نفع بازیکن است و اگر بتواند با کمی حیله‌گری آنها را سردرگم کند می‌تواند بدون درگیری با این موجودات از مهلکه بگریزد.

بازیکنانی که تصمیم می‌گیرند با Garradorها وارد نبرد شوند اما خواهند دید چرا آنها یکی از ترسناک‌ترین دشمنان بازی هستند. تنش ناشی از قایم‌موشک‌بازی با این موجودات و ساکت ماندن تا لحظه‌ای که آمادهٔ شلیک هستید حتی باتجربه‌ترین بازیکنان را به دلهره می‌اندازد. علاوه بر این، تنها نقطه‌ضعف یک Garrador لاس پلاگاس بیرون‌زده در پشت اوست به این معنی که بازیکن باید با مانورهای زیرکانه خودش را در موقعیتی قرار دهد که بتواند این انگل را هدف بگیرد.

۲. Verdugo

Verdugo

اگر ظاهر قادر به کشتن کسی بود، هم لیان و هم بازیکن همان لحظه‌ای که چشمشان به این کابوس الهام گرفته از Xenomorph می‌افتاد درجا روح از بدنشان خارج می‌شد. متأسفانه Verdugo نیاز به قدرت زیادی برای کشتن طعمه‌اش ندارد. با نامی که معنای «جلاد» دارد و علاقه به نزدیک‌شدن به هدفش این هیولاهای بیگانه مانند می‌تواند به‌راحتی حرفه‌ای‌ترین بازیکنان رزیدنت اویل را از هم بدرند.

Verdugo ملغمه‌ای دهشتناک از دی‌ان‌ای انسان و حشره است که توسط یک پلاگا کنترل می‌شود. این موجود طراحی شده تا ماشین کشتاری بی‌عیب‌ونقص باشد و به‌عنوان بادی‌گارد رامون سالازار فعالیت می‌کند. با سرعت بالا، مقاومت فوق‌العاده به هر نوع صدمه و دمی که مانند چاقو عمل می‌کند این موجود یکی از ترسناک‌ترین دشمنان بازی به‌حساب می‌آید.

نبرد باس علیه Verdugo تجربه‌ای جان‌کاه است که با درنظرگرفتن پیش‌درآمد رسیدن به این بخش قطعاً ناخوشایندتر می‌شود. درحالی‌که لیان از میان تونل‌ها فرار می‌کند، دوربین به زاویه دیدی Predator مانند موجودی تغییر می‌کند که بازیکن را تعقیب می‌کند. موجودی که همه چیز را به رنگ وهم‌انگیز خون می‌بیند. نبرد باس در بازی اصلی حس و حالی شبیه به فیلم بیگانه داشت و در ریمیک این اتمسفر تقویت شده است. Verdugo حال بازیکن را در طول راهروهایی آهنی و کم‌نور تعقیب می‌کند که هر پیچ‌وخم در آن می‌تواند لیان را با مرگ حتمی روبه‌رو کند.

بازیکن دو راه بیشتر ندارد: بجنگد یا فرار کند.

۱. Regenerador

Regenerador

نفس خس‌خس کنان تهوع‌آور یک Regenerador شاید ترسناک‌ترین شاخصه آن نباشد اما قطعاً یکی از آنهاست. معمولاً صدای یک هیولا که برای نفس‌کشیدن تقلا می‌کند برای کسی نباید وحشت‌آور باشد اما وقتی بازیکنان می‌بینند چه چیزی این صدا را تولید می‌کند وضعیت تغییر می‌کند.

Regeneradorها به‌سان کیسهٔ مسلخ چندش‌آوری از گوشت خاکستری با چشمان تماماً سیاه و دهانی پر شده از دندان‌های برنده هستند. قامت ورم‌کردهٔ آنها در ریمیک (به همراه حرکات لغزنده و نامنظمشان) به شکلی عجیب بسیار ترسناک‌تر از اجساد نزار خاکستری‌رنگی  است که در نسخهٔ اصلی بودند. آن طوری که تکان می‌خورند و بازیکنان را به چنگ می‌گیرند، مستأصل بر آنکه گلوی آنها را از هم بدرند مو بر تن شجاع‌ترین افراد سیخ می‌کند.

این سلاح‌های بیولوژیکی پرورش‌یافته در آزمایشگاه میزبان تعدادی از انگل‌های لاس پلاگاس هستند و همان‌طور که از اسمشان پیداست این انگل جلوی مردن آنها را در صورت ازدست‌دادن اعضای بدن و حتی سرشان می‌گیرد. رشد دوبارهٔ این اعضا وقت می‌برد پس اگر بازیکن به یکی از پاهای این موجودات تیر بزند می‌بیند که او بر روی زمین افتاده و با خزیدن به دنبال بازیکن می‌رود. تنها راه کشتن قطعی Regenerador استفاده از دوربین فروسرخ و هدف‌گرفتن انگل‌هایی است که در درون آن زندگی می‌کنند.

تنها چیز بدتر از یک Regenerador فامیل خاردار او، Iron Maiden است.

منبع: Goombastomp

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازی


کنسول بازی سونی مدل PlayStation 5 ظرفیت 825 گیگابایت ریجن 1200 آسیا

کنسول بازی مایکروسافت مدل XBOX SERIES S ظرفیت 512 گیگابایت

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما