۱۰ قسمت از کارتون «باب اسفنجی شلوار مکعبی» که به قدر کافی مورد توجه قرار نگرفتند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
کارتون باب اسفنجی

«باب اسفنجی شلوار مکعبی» (SpongeBob SquarePants)، طولانی‌ترین سریال نیکلودئون، در دهه‌ی سوم پخش خود همچنان تمام مخاطبانش را از هر سنی سرگرم می‌کند. بسیاری از طرفداران کارتون «باب اسفنجی» احساس می‌کنند که چند فصل اول و اولین فیلم این موجود دوست‌داشتنی بهترین قسمت‌ها هستند و هر آنچه که در ادامه ساخته شد نتوانست به آن کیفیت برسد و در حد متوسط باقی ماند. چیزی که در مورد یک سریال طولانی مانند «باب اسفنجی» باید در نظر گرفته شود این است که حجم عظیم اپیزودهای آن باعث می‌شود بسیاری از قسمت‌های دیدنی و جذابش نادیده گرفته شوند. اپیزودهای ارزشمند زیادی در سریال‌‌های اخیر وجود دارد که واقعا جذاب و دیدنی‌اند. از خوراکی‌ها گرفته تا جشن‌ها و داستان‌های شگفت‌انگیز، قطعا بخش‌های قدرنادیده‌ی زیادی از شلوار مکعبی و دوستانش وجود دارد و ما در ادامه ۱۰ نمونه از آن‌ها را نام بردیم.

۱. اپیزود «پای من» در فصل یازدهم کارتون باب اسفنجی

اپیزود «پای من» در کارتون باب اسفنجی

فرد یکی از شخصیت‌های مکمل کارتون «باب اسفنجی شلوار مکعبی» است که دائما پای خود را در هرج‌ومرج‌های بیکینی باتم می‌شکند. شکستن مداوم پای او از فصل اول یک شوخی پرتکرار در سریال بوده است. در قسمت ۱۱ فصل ۱۱ به نام «پای من!»، فرد از باب اسفنجی می‌خواهد که نقش محافظ او را بازی کند تا دیگر هر روز پایش نشکند. البته، هیچ چیز طبق برنامه پیش نمی‌رود و فرد همچنان دچار انواع آسیب‌ها و مشکلات می‌شود.

کارتون‌های بعد از هر فیلم «باب اسفنجی» علاقه‌ی عجیبی به قرار دادن شخصیت‌های غیرمنتظره در کانون توجه داشت، بنابراین اینکه یک قسمت کامل به فرد اختصاص داده شود، بسیار جذاب است. شیرینی پیچیده‌ای هم در داستان او وجود دارد. در پایان اپیزود متوجه می‌شویم دلیل خنده‌داری که او مدام پاهایش را می‌شکند این است که بتواند پرستاری را ببیند که هر بار پای او را مداوا می‌کند.

۲. اپیزود «جنون تقلید» در فصل دهم کارتون باب اسفنجی

اپیزود «جنون تقلید» در کارتون باب اسفنجی

صداپیشگی تام کنی در نقش باب اسفنجی یکی از معروف‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین صداگذاری‌های تاریخ انیمیشن است. فصل ۱۰ اپیزود «جنون تقلید» قدرت صدای کنی را به طرز درخشانی به نمایش می‌گذارد و داستانی که حول آن ساخته شده است بسیار سرگرم‌کننده است. باب اسفنجی نمی‌تواند از جعل هویت دوستانش دست بردارد، تا جایی که فراموش کرده چگونه خودش باشد، بنابراین فرار می‌کند و دچار بحران می‌شود، فقط بهترین دوستانش می‌توانند به او کمک کنند تا از این مخمصه جان سالم به در ببرد.

طرفداران صداپیشگی کنی در این قسمت چیزهای زیادی را دوست دارند. باب اسفنجی می‌تواند یک آهنگ واقعا خارق‌العاده بخواند و صداهای بسیار جالبی را به جای تمام شخصیت‌های دیگر دربیاورد، بنابراین اگر کنی به جای هر شخصیتی در بیکینی باتم صداپیشگی می‌کرد، می‌توانست یک‌تنه کل سریال را بچرخاند. طرفداران صداپیشگی کنی باید «جنون تقلید» را بارها تماشا کنند.

۳. اپیزود «دوستان وحشی» در فصل دهم کارتون باب اسفنجی

اپیزود «دوستان وحشی» در کارتون باب اسفنجی

در اپیزود «دوستان وحشی» فصل ۱۰ و تولد سندی، وقتی یک ماه‌گرفتگی مرموز دوستان او را به شکل حیوانات واقعی درمی‌آورد، سندی و راوی فرانسوی با هم متحد می‌شوند تا تمام دوستانش را نجات دهند. همانطور که راوی فرانسوی رفتار اسفنج‌ها، ستاره‌های دریایی، اختاپوس، خرچنگ‌ها، نهنگ‌ها، ماهی‌های بادکنکی و میگوها را توصیف می‌کند، سندی از مهارت‌های علمی و اختراعات مختلف خود برای جمع‌آوری و بازگرداندن آن‌ها به حالت عادی استفاده می‌کند.

خالق باب اسفنجی، استفن هیلنبرگ، قبل از اینکه به یک خالق کارتون فوق‌العاده مشهور در سطح جهانی تبدیل شود، یک زیست‌شناس دریایی بود، بنابراین وقتی این سریال از وقایع علمی برای روایت داستانش استفاده می‌کند، بسیار لذت‌بخش و تماشایی است. دیدن شخصیت‌های نمادینی مانند اختاپوس و پرل که مانند اختاپوس‌ها و نهنگ‌های واقعی رفتار می‌کنند، سورئال و خنده‌دار است. راوی فرانسوی و پچی هر دو در این قسمت که خود باب اسفنجی در آن حضور کم‌رنگی دارد ظاهر می‌شوند و این موضوع به تام کنی (صداپیشه‌ی باب اسفنجی) فرصتی می‌دهد تا به جای دیگر شخصیت‌هایش نقش بازی کند.

سرمدادی مدل باب اسفنجی و پاتریک کد PT BB 22 مجموعه دو عددی

۴. اپیزود «معدن خردل» از فصل یازدهم

اپیزود «معدن خردل» در کارتون باب اسفنجی

سس خردل رستوران خرچنگ تمام شده است و یک رستوران فست‌فود بدون سس همیشه یک چیزی کم دارد! بنابراین آقای خرچنگ، باب اسفنجی، اختاپوس و پاتریک را به معادن خردل می‌فرستد تا کمبود رستوران را جبران کنند. این یک مفهوم ساده، اما طرح اپیزود «معدن خردل» از فصل ۱۱، برای یک فیلم کارتونی بسیار خنده‌دار است.

برخی از شوخی‌های بصری عالی (مانند پاتریک که به دنبال خردل می‌گردد و فقط سنگ‌های قیمتی پیدا می‌کند) و سکانس‌های ضد و خورد چاشنی بیشتری به این قسمت می‌دهند. سکانسی که شامل یک سیستم متروی زیرزمینی در معدن خردل است، خنده‌دار، و برای هر کسی که از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کند دردناک است! زیرآبی رفتن‌های کلاسیک این سه نفر در محیطی که همه چیزش برای کمدی محیا است، این قسمت را به یک اپیزود بسیار دیدنی تبدیل کرده.

۵. اپیزود «غیر عادی» از فصل ششم

آقای اختاپوس در اپیزود «غیر عادی»

اصلا چه چیزی طبیعی است؟ در فصل ششم و اپیزود «غیر عادی» باب اسفنجی سعی می‌کند «عادی» باشد. او تبدیل به اسفنجی گرد، ساده و کاملا متفاوت نسبت به اسفنجی که همه در بیکینی باتم به آن عادت دارند می‌شود. برای این باب اسفنجی آرام، همه چیز عادی است، همبرگرها طعم خود را از دست می‌دهند، خوش‌گذرانی با دوستانش سخت‌تر است و این به اختاپوس و پاتریک بستگی دارد که دوستشان را به شخصیت احمق و دوست‌داشتنی قبلی برگردانند.

«غیر عادی» یک کاوش سرگرم‌کننده در مورد معنای دوست داشتن خود است. دیدن باب اسفنجی بسیار ساده و بی‌شور و حال در دنیای پر از اتفاقات عجیب و غریب بیکینی باتم، و راه حلی که دوستانش برای کمک به او پیدا می‌کنند تا دوباره خودش باشد به شکل لذت‌بخشی سورئال است.

جامدادی مدل دوزیپ طرح باب اسفنجی کد NI179

۶. اپیزود «شب خوش‌گذرونی دخترونه» از فصل یازدهم

کارن در اپیزود «شب خوش‌گذرونی دخترونه»

بیکینی باتم فقط تعداد کمی شخصیت‌های اصلی زن دارد، و آن‌ها به ندرت، اگر نگوییم هرگز، با هم دیده می‌شوند. اپیزود «شب خوش‌گدرونی دخترونه» در فصل ۱۱ این تراژدی را با کنار هم قرار دادن سندی، کارن کامپیوتر و خانم پاف برای یک قسمت تغییر می‌دهد. این دخترها یک شب سرگرم‌کننده را با شوخی‌ و سر کار گذاشتن تمام بچه‌های شهر می‌گذرانند.

تماشای عوض شدن جای آقای خرچنگ، پلانکتون و باب اسفنجی بسیار سرگرم‌کننده است. خانم پاف که با قدیمی‌ترین شاگرد قایق‌سواری‌اش سر و کله می‌زند، به طرز شگفت‌آوری لذت‌بخش است. با توجه به تازگی و طراوت محض این که اکثر دختران در جهان باب اسفنجی یک قسمت را با هم می‌گذرانند و شیطنت می‌کنند، این قسمت رقیب ندارد. فقط حیف که مروارید (دختر آقای خرچنگ) به خاطر سن و سالش نمی‌توانست به این خوش‌گذرانی بپیوندد.

۷. اپیزود «ویروس کارن» از فصل یازدهم

اپیزود «ویروس کارن»

پس از داستان پلانکتون‌محور «فیلم باب اسفنجی؛ اسفنج بیرون از آب» (The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water)، اپیزودهایی با این شخصیت شرور و همسر رایانه‌اش به مراتب بیشتر شد. یکی از هوشمندانه‌ترین و علمی‌ترین اپیزودهای این زوج عجیب و غریب، فصل یازدهم و قسمتی به نام «ویروس کارن» است. کارن به یک ویروس کامپیوتری مبتلا می‌شود و کنترل خود را از دست می‌دهد و باب اسفنجی و پلانکتون باید برای وارد شدن به نرم‌افزار او کوچک شوند تا ویروس را تحت کنترل درآورند.

در داخل کارن، سیستم امنیتی او یک نسخه‌ی ایده‌آل از همسرش و همچنین سایر شخصیت‌های بیکینی باتم را نشان می‌دهد. تصاویر داخل کارن ترکیبی غیرمنتظره از تصاویر ۲ بعدی و ۳ بعدی از سبک‌های هنری است، و ارجاعاتی به قسمت‌ها و فصل‌های قبلی وجود دارد که به روش‌های جذاب و سرگرم‌کننده نشان داده می‌شود. تماشای اپیزود «ویروس کارن» برای هر طرفدار پلانکتون، کارن یا هر زمان که سریال چیزی غیرمنتظره را با زبان بصری خود امتحان می‌کند، ضروری است.

کتاب باب اسفنجی شماره 41 اثر استیون هلینبرگ انتشارات راهنمای سفر

۸. اپیزود «اسفنج نمکی» از فصل سیزدهم

اپیزود «اسفنج نمکی»

بسیاری از قسمت‌های سریالی که بعد از فیلم‌های «باب اسفنجی» ساخته می‌شوند اغلب به عنوان دنباله‌ای برای قسمت‌های قبلی و محبوب سه فصل اول سریال عمل می‌کنند. اپیزود «اسفنج نمکی» در فصل ۱۳ ادامه‌ی اپیزود «ورود چلمن‌ها ممنوع» (No Weenies Allowed) فصل ۳ است و باب اسفنجی را دنبال می‌کند که به عنوان آشپز در رستوران سالتی اسپیتون مشغول به کار می‌شود. «اسفنج نمکی» در نهایت به مخاطب اجازه می‌دهد ببیند که در داخل سخت‌گیرترین رستوران بیکینی باتن چه می‌گذرد.

رفتار سرزنده و سرحال باب اسفنجی که در تضاد با شخصیت‌های عجیب و غیرعادی درون رستوران عمل می‌کند، یک کمدی فوق‌العاده بوجود می‌آورد. حتی خانم پاف با پوشیدن یک ژاکت «مینی چاق گنده» (Big Fat Meanie) در یک اشاره‌ی زیبا به قسمت کلاسیک «ستاره دریایی دانش‌آموز جدید» (New Student Starfish) از فصل ۳ وارد صحنه می‌شود. با توجه به اشاره به قسمت‌های گذشته، این اپیزود قطعا یکی از قسمت‌هایی است که باید چند بار دیگر تماشا کنید.

۹. اپیزود «بهترین دوست‌دشمن‌ها» از فصل چهارم

آقای خرچنگ در اپیزود «بهترین دوست‌دشمن‌ها»

تماشای رقابت آقای خرچنگ و پلانکتون در کارتون باب اسفنجی همیشه سرگرم‌کننده است، اما تماشای این رقبای دیرینه که به طرز ناباورانه‌ای با هم کار می‌کنند دیدنی‌تر است. در اپیزود «بهترین دوست‌دشمن‌ها» از فصل ۴ زنجیره‌ای از رستوران‌های کلپ شیک مدام شعبه‌های جدیدی را در هر گوشه باز می‌کنند. بنابراین به جای اینکه پلانکتون سعی کند فرمول همبرگرها را از آقای خرچنگ بدزدد، رستوران‌داران رقیب با هم دوست می‌شوند تا کار جدیدی در شهر انجام دهند.

تماشای باب اسفنجی که شروع به تفسیرهای اجتماعی می‌کند، از آن قسمت‌های جذابی است که شاید کمتر شاهدش باشیم. این اپیزود چگونگی شکل‌گیری شعباتی مانند استارباکس را با همان ترکیب همیشگی زد و خوردها و ماجراهای فانتزی نشان می‌دهد. «بهترین دوست‌دشمن‌ها» در مجموع یک کاوش بسیار سرگرم‌کننده از پویایی رقابت با دوستان است که سریال اغلب در نشان داده آن کوتاهی نمی‌کند.

پازل 35 تکه طرح باب اسفنجی

۱۰. اپیزود «باب اسفنجی در سرزمین تصادفی» از فصل دوازدهم

باب اسفنجی در سرزمین تصادفی

کاز، کاریکاتوریست سورئال و نویسنده‌ی باسابقه‌ی کارتون باب اسفنجی به خاطر اپیزودهای بسیار عجیب و محبوب مشهور است (مانند قسمت‌های کلاسیک «شکلات آجیلی» (Chocolate with Nuts) و «پتی بدجنس» (Nasty Patty)). قسمت «باب اسفنجی در سرزمین تصادفی» از فصل ۱۲ در طرح اصلی بسیار ساده عمل می‌کند، اما انفجاری همه جانبه از سبک و طنز او است و برای طرفداران کاز این یک قسمت تماشایی است.

چیزی که این اپیزود را با ارزش می‌کند، یک صحنه‌ی حذف شده است. در پخش اولیه‌اش، اختاپوس دری را در سرزمین تصادفی باز می‌کند تا یک سر عجیب را نشان دهد. در پخش مجدد، اختاپوس در نقش یک کودک عجیب دیده می‌شود. به ندرت پیش می‌آید که یک سریال قدردان جایگاه خود در دنیای اینترنت یا در میان طرفدارانش باشد، بنابراین وقتی «باب اسفنجی» این کار را انجام می‌دهد، حتی اگر صحنه‌ای حذف شده باشد، واقعا منحصربه‌فرد است.

منبع: colliderبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما