۱۲ قهرمان سخت‌جان فیلم‌‌های اکشن که هرگز نمی‌میرند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
فیلم‌های اکشن

ماندگاری و محبوبیت یک فرنچایز اکشن به شخصیت اصلی آن بستگی دارد. ژانر اکشن به خاطر داشتن قهرمانان متعددی که هم از نظر شخصیت و هم از لحاظ آمادگی بدنی قدرتمندند همیشه طرفداران وفاداری دارد. در واقع، به نظر می‌رسد که برخی از قهرمانان فیلم‌‌های اکشن همچون شخصیت‌های اصلی فیلم‌های ترسناکی مثل چاکی یا جیسون ورهیز هرگز قصد کنار گذاشته‌شدن ندارند. شخصیت‌هایی در فیلم‌های اکشن وجود دارند که هرگز نمی‌میرند و در این مطلب ما ۱۲ نفر از آن‌ها را نام بردیم.

نکته: در این مطلب تنها به شخصیت‌های اصلی (انسان‌های عادی با قدرت بدنی و آمادگی ذهنی بالا) فیلم‌های اکشن اشاره شده است، نه ابرقهرمان‌ها.

۱۲. مایک بنینگ در مجموعه فیلم‌‌های اکشن «سقوط کرده» (Has Fallen)

مایک بنینگ در مجموعه فیلم‌های اکشن «سقوط کرده»

انتظار می‌رفت که فیلم «سقوط کاخ سفید» (White House Down) به خاطر بودجه بیشتر، بازیگران خوش‌نام‌تر و تاریخ اکران تابستانی بتواند موفق ظاهر شود، اما همان سال، «المپیوس سقوط کرده است» (Olympus Has Fallen) با داستانی بسیار مشابه آن را شکست داد. این موفقیت در حدی بود که دو فیلم دیگر هم در سال‌های بعد به نمایش درآمد و یکی دیگر هم در راه است.

«المپیوس» بسیار کوبنده‌تر از «سقوط کاخ سفید» و دنباله‌های خودش است، اما «لندن سقوط کرده است» (London Has Fallen) و «فرشته سقوط کرده است» (Angel Has Fallen)، مامور مخفی مایک بنینگ با بازی جرارد باتلر را هم در قالب یک مبارز و هم در نقش یک پدر خوب نشان می‌دهند. وقتی صحبت از خوب بودن یک فیلم با بازی جرارد باتلر به میان می‌آید، این دو عنوان بیشتر از همه به خاطر آورده می‌شوند.

۱۱. تی-۸۰۰ در مجموعه فیلم‌‌های اکشن «نابودگر» (The Terminator)

تی-800 در مجموعه فیلم‌های اکشن «ترمیناتور»

تی-۸۰۰ با بازی آرنولد شوارتزنگر در فیلم «نابودگر» ساخته جیمز کامرون با جایگاه قهرمان فیلم خیلی فاصله داشت، اما با شروع «نابودگر ۲؛ روز داوری» (Terminator 2: Judgment Day) در نقش قهرمان اصلی قرار گرفت. حتی زمانی که او مانند تی-۱۰۰۰ شرور در فولاد مذاب غوطه‌ور شد، راهی برای بازگشت در «نابودگر ۳؛ خیزش ماشین‌ها» ( Terminator 3: Rise of the Machines) پیدا کرد.

او همچنین راهی برای شکست مداوم ماشین‌آلات سخت‌تر و پیشرفته‌تر از آنچه که به آن‌ها مجهز است، پیدا می‌کند. چه «نابودگر ۲» باشد، چه «نابودگر ۳»، «نابودگر؛ جنسیس» (Terminator: Genisys) یا «نابودگر؛ سرنوشت تاریک» (Terminator: Dark Fate)، تی-۸۰۰ یک قهرمان جان‌سخت است و همیشه برای محافظت از یک انسان می‌جنگد.

تابلو شاسی بکلیت طرح فیلم نابودگر مدل SH-S3975

۱۰. جان مک‌کلین در مجموعه فیلم‌‌های اکشن «جان‌سخت» (The Die Hard)

جان مک‌کلین در مجموعه فیلم‌های اکشن «جان‌سخت»

بروس ویلیس اخیرا بازنشسته شد و طرفدارانش را متحیر کرد اما همه ما از نیاز او به گذراندن وقت با خانواده و تمرکزش بر سلامتی حمایت می‌کنیم. حتی اگر ویلیس هرگز دیگر در فیلم «جان‌سخت» حضور پیدا نکند، او همیشه برای طرفدارانش جان مک‌کلین، پلیس نیویورک خواهد بود. مک‌کلین بعد از زنده ماندن از تسخیر ناکاتومی پلازا توسط هانس گروبر، عنوان جان‌سخت را به دست آورد. اما پس از آن چهار گروه دیگر از تروریست‌ها را هم نابود کرد.

دیوارکوب مدل جان سخت کد s 1727

۹. آلیس در مجموعه فیلم‌‌های اکشن «رزیدنت اویل» (Resident Evil)

آلیس در مجموعه فیلم‌های اکشن «رزیدنت اویل»

با صحنه‌های کشتاری که می‌تواند رقیب فیلم «جمعه سیزدهم» (Friday the 13th) باشد، صفت بی‌رحمانه برای فیلم‌‌های اکشن «رزیدنت اویل» قطعا مناسب است. اما قهرمان این مجموعه فیلم، آلیس میلایوویچ هم همینطور. در ابتدا زمانی که آلیس، کارمند شرکت منحوس آمبرلا، کار خود را رها کرد، اما به خاطر گاز سمی تولید این شرکت بیهوش شد. این برای آمبرلا گران تمام شد، زیرا آلیس نه تنها تحت تاثیر زامبی‌سازی قرار نگرفت، بلکه به یک موجود انتقام‌جوی مافوق بشری تبدیل شد.

۸. جیمز باند در مجموعه فیلم‌‌های اکشن «۰۰۷» (۰۰۷)

جیمز باند در مجموعه فیلم‌های اکشن «007»

هیچ جاسوسی به اندازه جیمز باند، در ماموریت‌ها حضور نداشت و آسیب ندید (و البته در هیچ فیلمی به این اندازه تنوع بازیگر برای یک نقش وجود نداشت). اما پس از آن دوران، دنیل کریگ تا حدودی واقع‌گرایی را به فیلم افزود و گجت‌ها را با طبیعت حیله‌گر و خشن شخصیتش تعویض کرد. همانطور که مشخص است، این واقع‌گرایی باند را نیز مستعد همان قوانین فانی مانند بقیه انسان‌ها کرد، و او داستان خود را در پایان فیلمی با عنوان طعنه‌آمیز «زمانی برای مردن نیست» (No Time to Die) به پایان رساند.

ست هدیه فندک طرح جیمز باند

۷. بیاتریس کیدو یا عروس در مجموعه فیلم‌های اکشن «بیل را بکش» (Kill Bill)

بیاتریس کیدو یا عروس در مجموعه فیلم‌های اکشن «بیل را بکش»

بیاتریکس کیدو، با نام مستعار مامبای سیاه یا عروس، در فیلم‌‌های اکشن «بیل را بکش» مورد سوقصد واقع می‌شود. بدتر از آن، این اتفاق در روز عروسی‌اش می‌افتد. پس از یک زندگی نحس به عنوان یک قاتل، کیدو می‌خواهد عروس شود. اما زمانی که بیل معروف با گروه قدیمی‌اش ظاهر می‌شود، آن‌ها روز به‌یادماندنی کیدو را به یک «عروسی خونین» تبدیل می‌کنند. اما اقدام پایانی آن‌ها برای شلیک گلوله به سر کیدو کافی نبود، زیرا او پس از یک کمای چهار ساله بازمی‌گردد تا آن‌ها را یکی یکی سر به نیست کند، و تمام اینها به درگیری او با مربی سابق، معشوق سابق و پدر فرزندش ختم می‌شود.

۶. اکسل فولی در مجموعه فیلم‌های اکشن «پلیس بورلی هیلز» (Beverly Hills Cop)

اکسل فولی در مجموعه فیلم‌های اکشن «پلیس بورلی هیلز»

یکی از دوست‌داشتنی‌ترین شخصیت‌های فیلم‌های اکشن تمام دوران، و کسی که توانایی‌های درخشان ادی مورفی را به خوبی نشان داد، اکسل فولی در مجموعه فیلم‌‌های اکشن «پلیس بورلی هیلز» است. فولی شخصیتی خنده‌دار است، اما هرگز اجازه نمی‌دهد ذهنیت خوش‌بینش از تاثیرگذاری او کم کند.

در اولین فیلم، فولی انتقام مرگ دوست دوران کودکی‌اش را می‌گیرد و در مکانی که به سختی محافظت می‌شد، یک سلطان مواد مخدر را دستگیر می‌کند. فیلم دوم فولی را بیشتر در قلمروی تهاجمی قرار می‌دهد، و او با همان حس شوخ‌طبعی با گروهی از قاتلان زنجیره‌ای و همچنین یک زن هولناک مبارزه می‌کند. در آن دو فیلم، فولی چندان خوش‌شانس نبود، اما در «پلیس بورلی هیلز ۳» (Beverly Hills Cop III)، و در حال انجام یک عملیات مخفیانه در پارک هم کار ساده‌ای برای انجام دادن نداشت.

۵. جان میسون در فیلم «صخره» (The Rock)

جان میسون در فیلم «صخره»

«صخره»، بهترین فیلم مایکل بی، با اینکه در اواسط دهه ۹۰ ساخته شده، همچنان یک فیلم اکشن به‌یادماندنی، و پر از شخصیت‌های بسیار دوست‌داشتنی، از جمله اد هریس در یک نقش منفی جذاب است. اما شخصیت منفی فیلم، بر خلاف مامور اف‌بی‌آی استنلی گودسپید با بازی نیکلاس کیج و فراری از آلکاتراز، جان پاتریک میسون با بازی شان کانری می‌میرد. میسون ده‌ها سال زندانی بود، آن هم به خاطر جنایتی که هیچ ارتباطی با آن نداشت. اگر زندانی بودن در میان دیوارهای آلکاتراز آن هم سه دهه، جسم و روح یک شخص را نابود نکند، هیچ چیز دیگری این کار را نخواهد کرد.

۴. دام تورتو در مجموعه فیلم‌های «سریع و خشمگین» (Fast & Furious)

تام تورتو در مجموعه فیلم‌های «سریع و خشمگین»

حماسه «سریع و خشمگین» در طول هر فصل قوی‌تر از قبل ظاهر می‌شد و دیگر نمی‌شد باور کرد که دامینیک تورتو و گروهش بتوانند از هر قسمت جان سالم به در ببرند. اما او و تیمش از دست انداختن مرگ لذت می‌برند، به طوری که در «سریع و خشمگین ۵» یک ماشین اسپورت را از بالای صخره در  (Fast Five) به پرواز در درآوردند آن هم در حالی که آزادانه روی بدنه‌ی آن ایستاده‌اند. مسلما، هنگامی که تعدادی از این گروه در «سریع و خشمگین ۹» (F9) به هوا پرتاب شدند، بقای آن‌ها سخت شد. اما، به هر دلیلی، وقتی دام یا یکی از افرادش در ماشین است، به نظر نمی‌رسد که هیچ موجودی، حتی گودزیلا هم بتواند آن‌ها را متوقف کند.

۳. جان رمبو در فیلم «نخستین خون» (First Blood)

جان رمبو در فیلم «نخستین خون»

«نخستین خون» در مقایسه با چهار دنباله دیگرش، نسبتا عجیب است. اما حتی اگر «رمبو؛ نخستین خون قسمت دوم» (Rambo: First Blood Part II) ده برابر اکشن بود، فیلم اصلی هنوز مردی را نشان می‌داد که می‌توانست در بدترین موقعیت‌ها از مرگ قسر در برود. جان رمبو با بازی سیلوستر استالونه، از گیر انداختن یک جوخه از افسران نفرت‌انگیز پلیس تا سفرهایش به ویتنام، افغانستان و برمه، سیلی از اجساد را پشت سرش به جا می‌گذارد. او همچنین این کار را با پوست چرب و برنزه‌اش انجام می‌دهد که حتی یک گلوله از اسلحه‌های خودکار دشمنانش هم نمی‌تواند بر آن نفوذ کند.

بازی Rambo مخصوص PC

۲. جان ویک در مجموعه فیلم‌های «جان ویک» (John Wick)

جان ویک در مجموعه فیلم‌های «جان ویک»

واقعا هیچ فرنچایز دیگری به جز «جان ویک» نمی‌توان مثال زد که به طور مداوم در هر قسمت بهبود یابد. طرفداران باید در مورد اینکه کدام فیلم بهترین است بحث کنند زیرا واقعا هیچ پاسخ روشن و قطعی وجود ندارد.

وقتی صحبت از فیلم‌‌های اکشن «جان ویک» می‌شود، همه چیز به شکل یک شخصیت شرور به‌یادماندنی، دنیایی پر از جزییات تماشایی و سکانس‌های اکشن تقریبا آکروباتیک به خاطر آورده می‌شود. ویک هم مانند شخصیت نئو در فیلم «ماتریکس» (The Matrix) دائم در حال گلوله خوردن و مبارزه است، اما چیزی که این دو شخصیت را از هم متمایز می‌کند این است که جان ویک بر خلاف نئو یک انسان عادی است. انسانی غیرقابل کشتن با نام مستعار بابا یاگا.

۱. ایتن هانت در مجموعه فیلم‌های «ماموریت غیرممکن» (Mission: Impossible)

ایتان هانت در مجموعه فیلم‌های «ماموریت غیرممکن»

فیلم‌‌های اکشن «ماموریت غیرممکن» هم مانند «سریع و خشمگین»، فرنچایزی است که در هر قسمت پیشرفت چشم‌گیری داشته. با این حال، بر خلاف «سریع و خشمگین» دور دوم مجموعه فیلم‌های «ماموریت غیرممکن» به طور مداوم برجسته باقی مانده است.

با شروع «ماموریت غیرممکن؛ پروتکل شبح» (Mission: Impossible – Ghost Protocol) به کارگردانی برد برد، فرنچایز تحت رهبری تام کروز مسلما یک مورد عجیب و غریب از افزایش بازده بوده است. «ماموریت غیرممکن؛ فال‌اوت» (Mission: Impossible – Fallout) در سال ۲۰۱۸ یک فیلم اکشن در ابعاد حماسی بود، اما حتی مبارزه با هنری کویل در یک هلیکوپتر مسلح برای سرنگونی ایتن هانت با بازی کروز کافی نیست.

تابلو مدل ماموریت غیرممکن

منبع: movie webبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما