آیپد پرو ۱۱ اینچی در سال ۲۰۲۲ هم نمایشگر Mini-LED دریافت نخواهد کرد

۱۹ اسفند ۱۴۰۰ | ۲۲:۵۴ ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
آیپد پرو

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، در سال جاری میلادی اپل از نسل جدید آیپد پرو ۱۱ اینچی رونمایی می‌کند و اگرچه شایعاتی در مورد بهره‌گیری آن از نمایشگر Mini-LED منتشر شده بود، اما حالا یکی از افشاگران مشهور به نام راس یانگ این موضوع را رد کرده است. به گفته‌ی این افشاگر، اپل قصد دارد بار دیگر فقط برای آیپد پرو ۱۲٫۹ اینچی از پنل Mini-LED استفاده کند و مدل ۱۱ اینچی از این مشخصه بهره‌مند نخواهد شد.

گویا اگر مدل ۱۱ اینچی هم این ویژگی را دریافت کند، تمایز بین این دو مدل آیپد پرو به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه فروش مدل ۱۲٫۹ اینچی پایین می‌آید. باید خاطرنشان کنیم در حال حاضر این دو مدل از چیپست M1، دوربین و طراحی یکسان بهره می‌برند و مهم‌ترین تفاوت آن‌ها مربوط به پنل نمایشگر و ظرفیت باتری است. با وجود اینکه گفته می‌شود تا قبل از پایان رسیدن سال ۲۰۲۲ شاهد رونمایی از نسل جدید مدل‌های ۱۱ و ۱۲٫۹ اینچی آیپد پرو خواهیم بود، ولی درباره‌ی ویژگی‌های این دو تبلت هنوز با قاطعیت نمی‌توانیم صحبت کنیم.

در رابطه با این تکنولوژی نمایشگر هم باید بگوییم که Mini-LED از انواع LED بسیار کوچک برای تأمین نور نمایشگر استفاده می‌کند. در حقیقت این نوع نمایشگرها از نوع LCD محسوب می‌شوند با این فرق که به جای استفاده از چند بک‌لایت کوچک یا یک بک‌لایت بزرگ، Mini-LED از هزاران بک‌لایت LED بسیار ریز بهره می‌برد و به این ترتیب، از نظر روشنایی مزیت‌هایی قابل توجه با خود به همراه می‌آورد. استفاده از هزاران بک‌لایک ریز به جای صدها بک‌لایت، امکان دستیابی به رنگ مشکی عمیق‌تر، نرخ کنتراست بهبودیافته و پنل‌های روشن‌تر را میسر می‌سازد. این موضوع به صورت خاص برای محتویاتی که از دامنه داینامیک بالا (HDR) پشتیبانی می‌کنند خبر خوبی است.

آیپد پرو

روی هم رفته Mini-LED اگرچه از نظر رنگ و کنتراست عملکردی در حد نمایشگرهای اولد دارد، اما از سوی دیگر به دلیل قیمت پایین‌تر مورد استقبال اپل قرار گرفته است. این شرکت به غیر از آیپد پرو، برای نسل جدید مک‌بوک پرو هم به بهره‌گیری از نمایشگرهای Mini-LED روی آورده و حتی شایعاتی در رابطه با راه‌یابی این فناوری به شمار بیشتری از کامپیوترهای اپل منتشر شده است.

مدتی قبل تعدادی از افشاگران اعلام کردند که احتمالا نسل جدید آیپد پرو از قابلیت شارژ بی‌سیم معکوس بهره می‌برد ولی به نظر می‌رسد به دلیل مشکلات مربوط به توسعه‌ی این مشخصه، اپل این قابلیت را فعالا کنار گذاشته است. در رابطه با توان پردازشی هم باید به احتمال بهره‌گیری نسل جدید آیپد پرو از چیپست M2 اشاره کنیم که هنوز معرفی نشده ولی در کل از نظر قدرت پردازشی و مصرف انرژی نسبت به نسل قبلی خود حرف بیشتری برای گفتن دارد.

منبع: MacRumors

برچسب‌ها :
دیدگاه شما