۱۳ فیلم اکشن هیجان‌انگیز برتر لیام نیسون از بدترین تا بهترین

۲۵ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۷:۳۰ ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۵ دقیقه
فیلم‌های اکشن لیام نیسون

«پیدات می‌کنم و می‌کشمت!» دیالوگ ماندگاری که برایان میلز با بازی لیام نیسون در فیلم «ربوده شده» (Taken) در سال ۲۰۰۸ می‌گوید، و این تنها چیزی است که می‌توان از یک پدر خشمگین که فرزندش ربوده شده انتظار داشت. این فیلم، نیسون را به دنیای اکشن وارد کرد و مسیر حرفه‌ای این بازیگر را برای سال‌های بعدش تغییر داد. طرفداران از نیروی غریزی او به عنوان کهن‌الگوی قهرمان اصلی این ژانر هیجان‌زده شدند و موفقیت فیلم جایگاه جدیدی را برای نیسون بوجود آورد. «ربوده شده» دو دنباله و همچنین چندین فیلم مشابه دیگر بعد از خود داشت که به دنبال بازگرداندن موفقیت همان فیلم اول ساخته شدند.

در چند سال گذشته، برخی از بازی‌های نیسون در ژانر اکشن کمتر از حد انتظار بود، اما برخی دیگر مورد تحسین تماشاگران و منتقدان قرار گرفتند. فارغ از این، ظاهرا این بازیگر ایرلندی قصد دارد به بازی در این سبک فیلم‌ها ادامه دهد. واضح است که او از بازی در این ژانر لذت می‌برد و علی‌رغم برخی شکست‌های انتقادی، طرفدارانش همچنان به سینماها بازمی‌گردند تا ببینند که او باز هم آدم‌های بد را سر به نیست می‌کند. تا اینجای کار، نیسون در نقش برخی از بهترین شخصیت‌های سرسخت هالیوود دیده شده است. در ادامه ۱۳ بازی برتر او در ژانر اکشن هیجان‌انگیز را از بدترین تا بهترین نام بردیم.

۱۳. صاعقه‌ی سیاه (Blacklight)

فیلم صاعقه‌ی سیاه

 • کارگردان: مارک ویلیامز
 • محصول: ۲۰۲۲
 • امتیاز متاکریتیک: ۲۷ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۴.۷ از ۱۰

«صاعقه‌ی سیاه» یک مامور اف‌بی‌آی به نام تراویس بلاک (با بازی نیسون) را دنبال می‌کند. تراویس ماموریتی را بر عهده می‌گیرد که منجر به تغییر زندگی‌اش می‌شود. او باید مردی به نام داستی کرین (با بازی تیلور جان اسمیت) را دستگیر کند. البته، کرین در نهایت اطلاعات بسیار حساسی در مورد یک برنامه‌ی محرمانه‌ی دولتی در اختیار دارد که نشان می‌دهد به طرز شرم‌آوری مرتکب جنایاتی مانند سر به نیست کردن فعالان سیاسی می‌شوند.

این فیلم یک سناریوی کاملا قابل پیش‌بینی دارد که تنها با سکانس‌های اکشن پر زرق و برق تقویت شده است. کاراکترها به سختی به یاد خواهند ماند و فیلم زمان زیادی را صرف توسعه‌ی شخصیت‌ها نمی‌کند و تنها جنبه‌ی اکشن ماجرا را در اولویت قرار می‌دهد.

«صاعقه‌ی سیاه» یکی از بدترین فیلم‌های نیسون است که تا به حال نقد شده است. منتقدان به طور خاص به فیلمنامه‌ی کلیشه‌ای آن حمله کردند، داستانی ساده از مردی سرسخت در آستانه‌ی بازنشستگی که باید آخرین ماموریتش را انجام دهد که در نهایت همین ماموریت همه چیز را تغییر می‌دهد. به زبان ساده، این فیلمی است که همه‌ی ما بارها و بارها بهترش را دیده‌ایم.

در مقایسه با فیلم‌هایی مانند «قرمز» (Red)، فیلم‌های جدیدتری مثل «جان‌سخت» (Die Hard)، «بی‌مصرف‌ها» (The Expendables)، «ایکولایزر» (Equalizer) و بسیاری از آثار دیگر در کاتالوگ فیلم‌های اکشن خود نیسون، «صاعقه‌ی سیاه» هیچ تلاشی برای متمایز بودن انجام نمی‌دهد.

۱۲. ربوده‌شده ۳ (Taken 3)

فیلم ربوده‌شده 3

 • کارگردان: الیویر مگاتن
 • محصول: ۲۰۱۴
 • امتیاز متاکریتیک: ۲۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶ از ۱۰

اولین قسمت از سری فیلم‌های «ربوده‌شده» ممکن است برای طرفداران فیلم‌های اکشن مثال‌زدنی و به‌یاد‌ماندنی باشد، اما قسمت سوم این فرانچایز ناموفق ظاهر شد و بسیاری از چیزهایی را که باعث می‌شد فیلم اصلی هیجان‌انگیز و منحصر به فرد به نظر برسد، از دست داد. خوشبختانه، «ربوده‌شده ۳» داستان آدم‌ربایی دیگری را به برایان میلز (با بازی نیسون) مامور بازنشسته‌ی سیا تحمیل نمی‌کند.

«ربوده‌شده ۳» به جای بازخوانی همان زمینه‌ی آشنا، با نشان دادن برایان به عنوان قاتل همسر سابقش، همه چیز را به سطح دیگری می‌برد. شوهر مرموز او به وضوح در قلب طرح قرار دارد، و برایان باید در حین ماموریت، نام خود را هم از این قضیه پاک کند.

«ربوده‌شده ۳» نیز مانند نسخه‌های قبلی خود در گیشه موفق شد. با این حال، منتقدان کمتر از نتایج راضی بودند. اکثر بررسی‌ها نشان می‌دادند که پوچ بودن ماجراهای برایان به وضعیت خنده‌داری رسیده است. در حالی که بازیگران دیالوگ‌های خود را به خوبی ارائه می‌دهند، دیالوگ‌ها و فیلم‌نامه بسیار ناامید کننده از آب درآمده‌اند.

۱۱. ربوده‌شده ۲ (Taken 2)

فیلم ربوده‌شده 2

 • کارگردان: الیویر مگاتن
 • محصول: ۲۰۱۲
 • امتیاز متاکریتیک: ۴۵ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۲ از ۱۰

پس از موفقیت بی‌نظیر قسمت اول «ربوده‌شده» در باکس‌آفیس، ادامه‌ی آن اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسید. «ربوده‌شده» برایان میلز عذاب کشیده را در داستان دیگری بازمی‌گرداند که در آن او باید فردی را که عمیقا به او اهمیت می‌دهد، یعنی همسر سابقش لنور (با بازی فامکه یانسن) را نجات دهد. تروریستی به نام مراد هوجا (با بازی راده شربجیا) به دنبال انتقام از برایان به خاطر مرگ پسرش، یکی از شرورهای فیلم اول است. هوجا در تلاش خود برای انتقام از برایان، لنور را می‌رباید، و مامور بازنشسته‌ی سیا را مجبور می‌کند که یک بار دیگر به ماجراجویی برود و هر کسی را که سد راه او قرار می‌گیرد به طرز وحشیانه‌ای سر به نیست کند.

«ربوده‌شده ۲» بیشتر چیزهایی را بازمی‌گرداند که همه در فیلم اول خیلی دوست داشتند، و در نتیجه در بین طرفداران بسیار محبوب شد. متاسفانه، این رویکرد همچنین بزرگترین مشکل فیلم است، زیرا واقعا هیچ چیز متفاوتی اتفاق نمی‌افتد. ربوده شدن لنور به جای دختر برایان ممکن است تغییر قابل توجهی به نظر برسد، اما هنوز هم تا حد زیادی همان داستان انتقام است که مخاطبان قبلا در سال ۲۰۰۸ تجربه کرده بودند. اکشن و طراحی‌ها همچنان دیدنی هستند، اما مانند اکثر فرنچایزهای فیلم که قلمروی آشنای فیلم‌های قبلی را بازخوانی می‌کنند، دچار تکرار می‌شود.

۱۰. تیرانداز (The Marksman)

فیلم تیرانداز

 • کارگردان: رابرت لورنتس
 • محصول: ۲۰۲۱
 • امتیاز متاکریتیک: ۴۴ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۶ از ۱۰

در اکشن هیجان‌انگیز « تیرانداز »، لیام نیسون نقش جیم هانسون را بازی می‌کند، یک تک تیرانداز بازنشسته‌ی تفنگداران دریایی ایالات متحده و کهنه سرباز جنگ ویتنام که پس از مرگ همسرش زندگی غم‌انگیز و تنهایی را سپری می‌کند. جیم همچنین طبق عادت گزارش گذرگاه‌های غیرقانونی در مرز مکزیک و ایالات متحده در نزدیکی محل زندگی خود را هم پیگیری می‌کند. یک روز سرنوشت‌ساز، او با مادری مهاجر به نام رزا (با بازی ترزا روئیز) و پسرش میگل (با بازی ژاکوب پرز) برخورد می‌کند که توسط ماموران یک کارتل خشن تحت تعقیب قرار دارند. رزا در حین فرار مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرد و در آخرین نفس‌هایش، آدرس خانواده‌اش در شیکاگو را به جیم می‌دهد. بقیه‌ی فیلم جیم و میگل را نشان می‌دهد که در طول مسیر رسیدن به شیکاگو از تعقیب کنندگان کارتل و ماموران فاسد مجری قانون فرار می‌کنند.

« تیرانداز» یک فیلم خوب (و البته دلهره‌آور) است که احتمالا اکثر طرفداران این ژانر را سرگرم خواهد کرد. با این حال، بسیاری از منتقدان آن را فرمولی و قابل پیش‌بینی دانستند. متاسفانه، این فیلم تنها چند سال پس از فیلم «میول» (The Mule) به کارگردانی کلینت ایستوود اکران شد که با داستانی بسیار مشابه، تحسین بسیار بیشتری دریافت کرد. اگر قبلا «میول» را دیده‌اید و به دنبال چیزی شبیه به آن هستید، «تیرانداز» انتخاب خوبی است.

۹. دزد صادق (Honest Thief)

فیلم دزد صادق

 • کارگردان: مارک ویلیامز
 • محصول: ۲۰۲۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۴۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶ از ۱۰

لیام نیسون در فیلم «دزد صادق» داستان‌های عملیات سیاه را کنار می‌گذارد و به یک دزد حرفه‌ای بانک تبدیل می‌شود. تام دالان (با بازی نیسون) یک دزد حرفه‌ای است که به سختی پولی را که می‌دزدد خرج کرده و بیشتر برای هیجان آن دزدی می‌کند. کار او به قدری تمیز و غیرقابل ردیابی است که پرونده‌ی او سال‌ها در اف‌بی‌آی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، اما وقتی تام عاشق آنی ویلکینز (با بازی کیت والش) می‌شود، با اداره تماس می‌گیرد و به جرم‌های خود اعتراف می‌کند.

تام پیشنهاد می‌کند که محل پول نقد دزدیده شده‌اش را فاش کند تا به توافقی برای کاهش مجازات دست یابد، اما در ابتدا، اف‌بی‌آی حتی وقتی او تماس می‌گیرد حرف‌هایش را باور نمی‌کند. وقتی دو مامور شکاک بالاخره از راه می‌رسند، متوجه می‌شوند که او واقعا حقیقت را می‌گوید. از آنجایی که مافوق آن‌ها نیز اعتراف تلفنی را باور نکرده است، برای کشتن تام و گرفتن پول توطئه می‌کند. با این حال هیچ چیز طبق برنامه پیش نمی‌رود و فیلم به سرعت به بازی موش و گربه تبدیل می‌شود.

«دزد صادق» پیش‌فرض کاملا منحصربه‌فردی دارد، هرچند که کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد. صرف نظر از این، یک داستان اکشن سرگرم کننده در هسته‌ی اصلی فیلم وجود دارد. این فیلم امتیازات متوسطی از منتقدان دریافت کرد. با این حال، نیسون در نقش همیشگی خود یعنی به عنوان قهرمان اکشن همیشه در عذاب و دردسر، اجرای جذاب دیگری ارائه می‌کند و «دزد صادق» قطعا ارزش تماشا کردن دارد.

۸. ناشناس (Unknown)

فیلم ناشناس

 • کارگردان: ژاومه کویت سرا
 • محصول: ۲۰۱۱
 • امتیاز متاکریتیک: ۵۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۸ از ۱۰

در فیلم هیجان‌انگیز «ناشناس» نیسون نقش مارتین هریس را بازی می‌کند، مردی که همسرش لیز (با بازی ژانویه جونز) را در یک نشست بیوتکنولوژی همراهی می‌کند. در طول سفر تاکسی او دچار تصادف وحشتناکی می‌شود. مارتین زنده می‌ماند، اما برای چند روز به کما می‌رود. هنگامی که بهبود می‌یابد و متوجه می‌شود که همسرش در کنارش نیست، به دنبالش می‌گردد و او را با مرد دیگری پیدا می‌کند. زن اصرار می‌کند که نمی‌داند او کیست و با مقامات تماس می‌گیرند. البته، هیچ چیز آنطور که به نظر می‌رسد نیست، و مارتین مجبور است دنبال سرنخ هایی برای کشف راز و کشف حقیقت هویت خود باشد.

در حالی که «ناشناس» یک فیلم اکشن و هیجان‌انگیز در نظر گرفته می‌شود، اما بیشتر «هیجان‌انگیز» شناخته شده است. معمایی که مارتین خود را غرق در آن می‌بیند در مرکز داستان قرار می‌گیرد، و تنها در پرده‌ی سوم است که تنش و آدرنالین واقعا شروع به بالا رفتن می‌کند. برای کسانی که از یک معمای پیچیده لذت می‌برند، «ناشناس» ممکن است انتخاب خوبی باشد.

۷. مسافر همیشگی (The Commuter)

فیلم مسافر همیشگی

 • کارگردان: ژاومه کویت سرا
 • محصول: ۲۰۱۸
 • امتیاز متاکریتیک: ۵۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۳ از ۱۰

در «مسافر همیشگی»، لیام نیسون نقش یک افسر بازنشسته‌ی پلیس نیویورک به نام مایکل مک‌کاولی را بازی می‌کند که اکنون یک نماینده‌ی بیمه است که در ابتدای فیلم شغل خود را از دست می‌دهد. مایکل در سفر روزانه‌اش با قطار به خانه به سراغ زنی مرموز به نام جوآنا (با بازی ورا فارمیگا) می‌رود که به او یک کار ساده با دستمزدی هیجان‌انگیز پیشنهاد می‌کند؛

او باید شخصی به نام پرین را در قطار پیدا کند که در این صورت ۲۵۰۰۰ دلار پیش و ۷۵۰۰۰ دلار دیگر پس از رسیدن به هدف دریافت می‌کند. او که از ماجرا مطمئن نیست، سعی می‌کند با پول نقد اولیه قبل از تهدید وحشتناکی نسبت به امنیت خانواده‌اش فرار کند. به تدریج، راز فاش می‌شود و مایکل شروع به کشف حقیقت پنهان شده می‌کند.

«مسافر همیشگی» بازیگران توانمندی شامل پاتریک ویلسون، جاناتان بنکس، و سام نیل را در خود دارد، اما منتقدان در نقدهایشان نسبت به فیلم اختلاف نظر داشتند. بازیگری و کار دوربین بی‌عیب و نقص بود، و «مسافر همیشگی» وظیفه‌اش را به عنوان یک اکشن هیجان‌انگیز به خوبی انجام می‌دهد. با این حال، در برخی از بازبینی‌ها عنوان شد که فیلمنامه پیچیده است و فیلم در نهایت نتوانست بازده لازم را ارائه کند.

۶. ربوده شده (Taken)

فیلم ربوده شده

 • کارگردان: پیر مورل
 • محصول: ۲۰۰۸
 • امتیاز متاکریتیک: ۵۱ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۸ از ۱۰

لوک بسون و لیام نیسون در سال ۲۰۰۸ با اکران «ربوده‌شده» بازی را تغییر دادند، فیلمی که ژانر اکشن را برای نسل جدید بازتعریف کرد. درست همانطور که دهه‌های ۸۰ و ۹۰ ستاره‌های بزرگ و تنومندی مانند آرنولد شوارتزنگر و سیلوستر استالونه را به ارمغان آوردند، نیسون نیز این موضوع را مطرح کرد که یک بازنشسته‌ی سالخورده بدون هیکل عضلانی چرب مانند رمبو هنوز هم می‌تواند مقابل آدم بدها قد علم کند، علاوه بر اینکه داستان انتقام این فیلم هم بسیار راضی کننده بود.

در این فیلم، برایان میلز با بازی نیسون با اکراه به دخترش اجازه می‌دهد تا به یک سفر بین‌المللی برود که در آن او و دوستش توسط قاچاقچیان انسان هدف قرار گرفته و ربوده می‌شوند. برایان به رباینده‌های دخترش قول می‌دهد که آن‌ها را پیدا کند و آن‌ها را بکشد و این دقیقا همان کاری است که او انجام می‌دهد. ممکن است این فیلم پس از اکران نقدهای متفاوتی دریافت کرده باشد، اما تماشاگران به خوبی آن را پذیرفتند.

«ربوده‌شده» سود قابل توجهی به دست آورد و فیلمسازان، استودیو و بازیگران برای دو بار دیگر در داستان‌هایی مشابه بازگشتند. «ربوده‌شده» همچنین شروع موفق کار حرفه‌ای نیسون در ژانر اکشن و هیجان‌انگیز بود.

۵. فرار در سراسر شب (Run all Night)

فیلم فرار در سراسر شب

 • کارگردان: ژاومه کویت سرا
 • محصول: ۲۰۱۵
 • امتیاز متاکریتیک: ۵۹ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۶ از ۱۰

در فیلم «فرار در سراسر شب»، لیام نیسون نقش یک اوباش توبه‌کار معروف به «گورکن»، با نام واقعی جیمی کانلون را بازی می‌کند. پسر جیمی، مایک (با بازی جوئل کینامن)، که از گذشته‌ی پدرش باخبر بوده و تا حد زیادی به خاطر آن از او نفرت داشت، ناخواسته درگیر یک نزاع با رئیس قدیمی جیمی، شان مگوایر (با بازی اد هریس) می‌شود.

همه چیز به سرعت از کنترل خارج می‌شود و جیمی پس از دنبال کردن دنی پسر شان (با بازی بوید هالبروک) مورد غضب او قرار می‌گیرد. شان برای تلافی مایک را هدف قرار می‌دهد که منجر به یک داستان تعقیب و گریز خشونت‌آمیز و پیچیده در سبک زندگی جنایتکارانه و پیوندهای قدرتمند بین پدران و پسران می‌شود.

«فرار در سراسر شب» فیلمی خونین است که قاتلی خسته را نشان می‌دهد که به دنبال توبه برای گناهان گذشته‌اش است. تنها چیزی که او اکنون می‌خواهد این است که از پسرش محافظت کند، حتی اگر در این راه بمیرد یا خود را به مقامات بسپارد. فیلم بی‌وقفه پر از تنش است و پرتره‌ای مهیج از زندگی در خون و طمع را ترسیم می‌کند.

این فیلم در باکس‌آفیس عملکرد متوسطی داشت و توانست نظرات متفاوت و تا حدودی مثبت منتقدان را به دست آورد. بسیاری از منتقدان بار دیگر مغناطیس و بازی ماهرانه‌ی نیسون را به عنوان ویژگی برجسته‌ی فیلم ذکر کردند.

۴. بدون توقف (Non-Stop)

فیلم بدون توقف

 • کارگردان: ژاومه کویت سرا
 • محصول: ۲۰۱۴
 • امتیاز متاکریتیک: ۵۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۹ از ۱۰

همانطور که از نامش پیداست، کل فیلم «بدون توقف» در یک پرواز بدون توقف اتفاق می‌افتد. لیام نیسون نقش بیل مارکس، مارشال هوایی ایالات متحده را بازی می‌کند که پس از بلند شدن از زمین پیامی دریافت می‌کند که در آن هر ۲۰ دقیقه یک نفر می‌میرد مگر اینکه باج ۱۵۰ میلیون دلاری پرداخت شود. بیل به سرعت شروع به تحقیق می‌کند.

او تلاش می‌کند تا آن پیام‌رسان را ردیابی کند، اما به زودی، مسافران یک به یک می‌میرند. مردم به سرعت متهم می‌شوند و بیل متوجه می‌شود که واقعا نمی‌تواند به کسی اعتماد کند. در نهایت بیل توسط مقامات به عنوان یک مظنون احتمالی شناخته می‌شود. او باید قبل از فرود هواپیما، پرونده را حل کرده و بی‌گناهی خود را ثابت کند.

مانند بسیاری از داستان‌های مرموز قتل، این فیلم هم به خاطر پیچش‌هایش وسوسه‌انگیز است. فیلم موفق می‌شود انتظارات بیننده را زیر سوال ببرد و عناصر زیادی را برای بخش بیشتری از فیلم مبهم و جذاب نگه دارد.

۳. تعقیب سرد (Cold Pursuit)

فیلم تعقیب سرد

 • کارگردان: هانس پتر مولاند
 • محصول: ۲۰۱۹
 • امتیاز متاکریتیک: ۵۷ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۲ از ۱۰

«تعقیب سرد» بازسازی فیلم نروژی «به ترتیب خروج از صحنه» (In Order of Disappearance) محصول سال ۲۰۱۴ است که استلان اسکاشگورد در آن نقش‌آفرینی می‌کند و به همین دلیل هم که شده ارزش دیدن دارد. این بازسازی داستان یک راننده‌ی برف‌روب به نام نلز کاکسمن (با بازی نیسون) را روایت می‌کند که پسرش توسط یک کارتل مواد مخدر کشته می‌شود.

نلز خود عدالت را در دست می‌گیرد و اعضای کارتل را یکی یکی از سر راه برمی‌دارد و هر کسی که مانعش شود، می‌کشد. این فیلم را شاید بتوان یک فیلم اکشن هیجان‌انگیز دانست، اما با وجود اندکی طنز سیاه همچنان به فیلم اصلی نروژی وفادار می‌ماند. هیچ چیز خیلی جدی به نظر نمی‌رسد، و برخی از مرگ‌ها (از نظر طراحی) چندان تکان‌دهنده به نظر نمی‌رسند.

در بیشتر موارد، «تعقیب سرد» با واکنش‌های مثبت منتقدان مواجه شد. فیلم ممکن است گاهی اوقات احساس آشفتگی کند، اما همیشه سرگرم کننده است و چشم برداشتن از آن دشوار است. «تعقیب سرد» به عنوان ترکیبی قدرتند از اکشن، درام و کمدی، یکی از فیلم‌های کاتالوگ نیسون است که می‌تواند به صورت مستقل ارزیابی شود.

۲. قدم زدن میان قبرها (A Walk Among the Tombstones)

فیلم قدم زدن میان قبرها

 • کارگردان: اسکات فرانک
 • محصول: ۲۰۱۴
 • امتیاز متاکریتیک: ۵۷ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۵ از ۱۰

داستان «قدم زدن میان قبرها» محصول سال ۲۰۱۴، اکشن لیام نیسون را تا حدودی به نفع رویکرد نئو نوآر متفکرانه‌تر می‌برد این فیلم درباره‌ی مت اسکادر با بازی نیسون، یک کارآگاه بازنشسته است که موافقت می‌کند به مردی به نام کنی (با بازی دن استیونز) کمک کند که به دنبال قاتلان همسرش بگردد.

کنی پس از ربوده شدن همسرش باج درخواستی را پرداخت کرد، اما به هر حال مجرمان او را کشتند. برای کمک، مت تحقیقات پیچیده‌ای را انجام می‌دهد که شامل رابطه، دروغ، و قتل می‌شود؛ ویژگی‌های نوآر کلاسیک که به خوبی با سبک کلی فیلم مطابقت دارد.

«قدم زدن میان قبرها» به عنوان فیلمی که واقعا ژانر پلیسی را ارج می‌نهد، تحسین قابل توجهی به دست آورد. فیلمنامه‌ هوشمندانه و متفکرانه است و نیسون عملکردی درخور شان کلاسیک‌های نوآر گذشته ارائه می‌دهد. دیوید هاربر همچنین به عنوان شرور شیطان‌صفت در مقابل مت با بازی نیسون عالی است.

۱. خاکستری (The Grey)

فیلم خاکستری

 • کارگردان: جو کارنهان
 • محصول: ۲۰۱۲
 • امتیاز متاکریتیک: ۶۴ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۸ از ۱۰

« خاکستری» به کارگردانی جو کارناهان یک حماسه‌ی کلاسیک انسان در برابر طبیعت است. لیام نیسون نقش جان اوتوی، کارمند یک شرکت نفت در آلاسکا را بازی می‌کند که گرگ‌های خاکستری را که عملیات حفاری را به خطر می‌اندازند، می‌کشد. جان در ابتدای فیلم به دلایلی که بعدا توضیح داده می‌شود از نظر احساسی با چالش مواجه است، اما همه چیز زمانی بدتر می‌شود که او و چند حفار دیگر در پروازی به آنکوریج دچار حادثه می‌شوند و در نهایت در تندرای برفی آلاسکا سقوط می‌کنند. بسیاری کشته می‌شوند و بقیه برای زنده ماندن تلاش می‌کنند. مردان باقی مانده به رهبری جان، در برابر هوای سخت و گله‌های وحشی گرگ برای بقا می‌جنگند.

«خاکستری» داستانی دلخراش و احساسی است. این فیلم از لحاظ مضمونی به عنوان روایتی که بشریت را با طبیعت پیوند می‌دهد، چالش بقا را برای تماشاگران سخت و گهگاه ترسناک می‌کند. جان با با بازی درخشان نیسون، سفری شخصی را آغاز می‌کند تا با درون خود صلح کرده تا بتواند محیط بی‌رحمانه‌ی بیرون را تحمل کند. منتقدان فیلم «خاکستری» را به خاطر داستان جذاب و مضامین تامل‌برانگیزش تحسین کردند. «خاکستری» مطمئنا فیلمی نیست که پس از تماشای آن خیلی زود فراموشش کنید، و به اندازه‌ی سخت و خشن بودنش، تاثیرگذار است.

منبع: looper

برچسب‌ها :
دیدگاه شما