۱۵ روش ساده برای بازگرداندن اعتماد به نفس از دست رفته

۲۲ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
بازگرداندن اعتماد به نفس از دست رفته

اغلب افراد در زندگی خود با شکست‌هایی مواجه می‌شوند که باعث نا امید شدن و از دست رفتن اعتماد به نفس آن‌ها می‌شود. اما از آن‌جایی که همه‌ی انسان‌ها برای زنده ماندن و بقا، به اعتماد به نفس نیاز دارند، بازگرداندن اعتماد به نفس از دست رفته، اهمیت بسیار زیادی دارد. اگرچه در برخی از موارد، رخ دادن یک اتفاق آسیب زننده یا غیر منتظره، می‌تواند شور و اشتیاق فرد را از بین ببرد. در صورتی که شما هم طی رویدادی در زندگی، اعتماد به نفس خود را از دست داده‌اید، در ادامه در این مطلب با ما همراه باشید تا با ۱۵ روش ساده برای اینکه بتوانید اعتماد به نفس از دست رفته‌ی خود را بازگردانید، آشنا شوید.

۱.‌ منطقه‌ی امن خود را پیدا کنید

هر فردی یک منطقه‌ی امن دارد که می‌تواند غذا، موسیقی، هنر، کتاب محبوب، فیلم، برنامه‌ی تلویزیونی، یک منطقه‌ی جغرافیایی خاص یا گروهی از افراد باشد. تفاوتی ندارد که چه چیزی به شما احساس راحتی می‌دهد، فقط کافی است که به منطقه‌ی امن خود بروید. رفتن شما به منطقه‌ی امن خود، برای پنهان کردن مشکلات یا درگیری با آن‌ها نیست، بلکه شما برای انرژی گرفتن آن‌جا هستید؛ همان‌طور که ماهیچه‌ها و ذهن شما به زمانی برای انرژی گرفتن مجدد و شارژ شدن نیاز دارند، خلق و خوی شما و حال روحیتان هم مانند آن‌ها هستند. زمانی را به استراحت در منطقه‌ی امن خود اختصاص دهید تا آرامش خود را دوباره به دست بیاورید.

۲.‌ فکرهای خود را تغییر دهید

به صورت فعال، تصمیم آگاهانه برای تغییر فرایندهای فکر کردن خود داشته باشید. هر وقت که به خودتان شک کردید سعی کنید با فکرهایتان مقابله کنید. به خاطر داشته باشید که بیشتر مشکلات در ذهن شما هستند. این بدان معنا نیست که آن‌ها وجود ندارند، فقط این شما هستید که به آن‌ها اجازه می‌دهید روی شما تاثیر بگذارند. به خاطر خودتان در مقابل آن‌ها بایستید و در پی آن یاد خواهید گرفت که با چه روش‌هایی در مقابل آن‌ها و در مقابل افراد دیگر، بایستید.

۳. مانند زمانی که خوشحال هستید، لبخند بزنید

یک لبخند، نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. حتی اگر کاملا از خود مطمئن نیستید هم با لبخند اطمینانی را از خود بروز می‌دهید که افراد دیگر شما را یک فرد با اعتماد به نفس می‌شناسند. با وجود لبخند روی صورت، بیشتر یک رهبر و پیشرو به نظر می‌رسید تا فردی که پیرو و دنبال‌کننده است و احتمال اینکه همه چیز مطابق میل شما پیش برود هم بیشتر است. بنابراین لبخند بر لب داشته باشید و دنیا را به جای بهتری تبدیل کنید.

۴. صاف بایستید

بازگرداندن اعتماد به نفس

طرز ایستادن بدن و شیوه‌ای که راه می‌روید، نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای در تعیین ظاهر دارد. در صورتی که خمیده باشید، افراد دیگر فکر می‌کنند که شما ضعیف‌تر هستید. این شیوه‌ی طبیعت است که برای هر گونه‌ی گیاهی و حیوانی که روی زمین وجود دارد، قانون بقای شایسته‌ترین گونه، صدق می‌کند و انسان هم نیاز دارد که شایسته به نظر برسد. تلاش کنید که صاف بنشینید و در حالت ایستاده، به صورت صاف و کشیده باشید.

۵. گام‌های کوچک برای رسیدن به هدف‌های خود، بردارید

هر چیزی به صورت گام به گام، اتفاق می‌افتد. در صورتی که هیچ تغییر چشمگیری که به صورت ناگهانی اعتماد به نفس شما را بالا ببرد را مشاهده نکردید، ناامید و دلزده نشوید. روی مسیر خود متمرکز شوید و بدانید که رسیدن به جایی که می‌خواهید با برداشتن گام‌های کوچک امکان‌پذیر است. به‌زودی گام‌های کوچک را از اعتماد به نفس به موفقیت کامل در زندگی، طی خواهید کرد.

۶. همیشه تمیز و پاکیزه باشید

بهداشت برای داشتن اعتماد به نفس، ضروری و حیاتی است. زمانی که کثیف، عرق کرده و بدبو هستید، به سختی می‌توانید احساس خوبی درباره‌ی خودتان داشته باشید. فرقی نمی‌کند که شرایط زندگی‌تان چگونه است، بهترین تلاش خود را برای تمیز بودن انجام دهید زیرا پاکیزگی، کلید داشتن اعتماد به نفس است.

۷. با ترس‌هایتان روبه‌رو شوید

اعتماد به نفس پایین

هر کسی لیستی از ترس‌ها و فوبیاها دارد، اگرچه بسیاری از افراد نمی‌خواهند آن را بپذیرند. ترس‌هایی مانند ترسیدن از مار، عنکبوت، ارتفاع، از دست دادن کنترل، تاریکی، دیگران و… برای بسیاری از افراد وجود دارد. ترس‌ از مرگ و چیزهای ناشناخته، هم جزء ترس‌های طبیعی هستند که هر فردی ممکن است در سطح‌های مختلف، آن‌ها را داشته باشد. حداقل با یکی از ترس‌های خود روبرو شوید. زمانی که از ترس خود با موفقیت عبور کردید، اعتماد به نفس بسیار بیشتری در مقایسه با قبل خواهید داشت.

۸. خودتان را تعریف کنید

شما انتخاب‌های کنونی خود هستید. انتخاب‌هایی که در گذشته داشتید و آرزوهایی که برای آینده دارید، تعیین می‌کنند که انتخاب‌های کنونی‌تان چگونه درک می‌شوند، اما شما انتخاب‌های کنونی‌تان هستید. یاد بگیرید که خودتان را چگونه توصیف کنید. برای خود قانون‌ها و مرزهایی را تعیین کرده و از آن‌ها پیروی کنید؛ زیرا قانون‌های اخلاقی و آداب شما و در حقیقت، پایه و اساس هویتتان هستند. هیچ گاه این قضیه را فراموش نکنید.

۹. اشتباه‌هایتان را بپذیرید

ما مایکل جردن را به خاطر موفقیت‌هایش، قضاوت می‌کنیم. مردم او را بهترین بازیکن بسکتبال در همه‌ی زمان‌ها می‌نامند و از آمار بردها و مسابقه‌ها برای پشتیبانی این موضوع استفاده می‌کنند. خود مایکل جردن، به سختی و با تمرکز بر شکست‌هایش به این مرحله رسید. چیزی که باعث رسیدن مایکل جردن به این سطح از موفقیت شد، لذت ناشی از بردن یک مسابقه نبود، بلکه نادیده نگرفتن اشتباهات بود.

۱۰. در زمان حال زندگی کنید

از دست دادن اعتماد به نفس

یاد بگیرید که قدر همه‌ی چیزهایی که در اطرافتان وجود دارد را بدانید. با تمرین شکرگزاری، دیدگاهتان تغییر می‌کند. به جای ناراحت شدن بابت از دست دادن یک مشتری مهم یا شکست خوردن در یک امتحان، به خاطر هوایی که آن را نفس می‌کشید، آبی که می‌نوشید، غذایی که می‌خورید و افرادی که آن‌ها را دوست دارید، شکرگزار باشید. روی زمان حال متمرکز باشید؛ زیرا در حقیقت تمام چیزی است که دارید.

۱۱. لیست تهیه کنید

اگر در حال خواندن این مقاله هستید، وسایل ثانویه‌ی بسیاری مانند کامپیوتر، اینترنت، دانش استفاده‌ی آن و توانایی خواندن، دارید. شما مهارت‌های بسیاری دارید و منابع زیادی در دسترس شما است؛ حتی اگر چیزهایی که دوست دارید، نباشند. چیزی که می‌خواهید را تشخیص داده و راه‌هایی برای استفاده از آن‌ها پیدا کنید.

۱۲. معاشرت و ارتباط اجتماعی داشته باشید

مسائل را با خانواده و دوستان، در میان بگذارید و با آن‌ها صحبت کنید زیرا آن‌ها اغلب خوشحال می‌شوند که بتوانند به شما در به دست آوردن اعتماد به نفس از دست رفته‌تان، کمک کنند. در صورتی که آن‌ها دلیل کمبود اعتماد به نفس شما هستند، دایره‌ی ارتباط اجتماعی خود را گسترش دهید. به مکان‌های عمومی بروید و با افراد غریبه معاشرت کنید. در صورتی که نتوانستید تأثیر بگذارید یا به صورت کامل شکست خوردید، هیچ کس اهمیت نمی‌دهد. آن‌ها پیش از این در زندگی شما نبودند و شما آن‌ها را از دست نخواهید داد.

۱۳. بازی کنید

بازی‌های ویدیویی به دلایل بسیار زیادی، عالی هستند که به دست آوردن اعتماد به نفس از دست رفته، یکی از این دلیل‌ها است. در زندگی واقعی، ممکن است یک کارمند با زندگی خسته کننده و بدون آینده باشید، اما در بازی ویدیویی، می‌توانید هرکسی که دوست دارید باشید. هر کنسول بازی ویدیویی (و همچنین اغلب بازی‌های کامپیوتری و موبایلی)، دست‌آوردهایی دارند. برخی بردهای ساده را به دست بیاورید تا جرات خود را به‌سرعت ارتقا دهید.

۱۴.‌ یک کار عجیب و نابخردانه انجام دهید

به بیرون بروید و کاری که همیشه می‌گفتید هیچ وقت نمی‌توانید انجام دهید، را اجرا کنید.

۱۵. دوباره تلاش کنید

در صورتی که کمبود اعتماد به نفستان به دلیل شکست خوردن ایجاد شده است، به هر روشی که می‌دانید امکان‌پذیر است، برای جبران آن شکست، اقدام کنید. این کار به‌سرعت و فوری اتفاق نمی‌افتد، می‌توانید تمرین کنید، یاد بگیرید و تلاش مجدد در جهت تکامل را در اولویت قرار دهید. این‌بار اما به صورت یک نیروی با تجربه که چند بار تلاش کرده، با نیروی قوی‌تری بلند شده، سریع‌تر و باهوش‌تر از قبل است، ادامه دهید.

از دست دادن اعتماد به نفس، ساده است. اتفاق‌های غیرمنتظره‌ای رخ می‌دهند و به سادگی می‌توانید خود را در شرایطی بیابید که درآمدتان در پایین‌ترین حالت باشد. حتی اگر به گونه‌ای به نظر برسد که تنها فردی هستید که این اتفاق برایش رخ می‌دهد، حقیقت امر این است که همه‌ی ما نابرابری‌ها و شکست‌هایی را تجربه می‌کنیم. تا آخر راه ادامه دهید و در نهایت خواهید دید که اعتماد به نفس از دست رفته‌ی شما باز خواهد گشت و با موفقیت این مسیر را طی خواهید کرد.

در پایان

در این مطلب، با ۱۵ روش ساده برای به دست آوردن اعتماد به نفس از دست رفته، آشنا شدیم. همانطور که گفته شد، اعتماد به نفس، به سادگی می‌تواند کاهش یافته و از بین برود، اما برای بازگرداندن آن، می‌توانیم از روش‌های ساده‌ای هم استفاده کنیم. شما اعتماد به نفس خود را در چه حدی ارزیابی می‌کنید؟

منبع: Lifehack

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه