سیتروئن زانتیا چقدر ایمن است؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

شاید شنیده باشید که سیتروئن زانتیا خودروی نا ایمنی است. بعضا افرادی هم پیدا می‌شوند که اطلاعات خودرویی خوبی دارند و در جواب می‌گویند: تست تصادف انجام شده برای این خودرو مربوط به فاز ۱ است، نه فاز ۲! امروز قصد داریم نگاهی دقیق‌تر به ایمنی این خودرو داشته باشیم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

سال ۱۹۹۲ میلادی یعنی چیزی درحدود ۲۵ سال پیش، سیتروئن خودرویی به نام زانتیا (Xantia) را معرفی و تولید کرد؛ خودرویی که در کلاس D یا همان خودروی متوسط شهری قرار داشت . زانتیا در دو اتاق متفاوت طراحی و تولید شد. یکی از این کلاس‌ها، استیشن است و دیگری ناچ‌بک (notchback) که بعضل هاچ‌بک (hatchback) و سدان (Sedan) هم خطاب قرار می‌گیرد. اگرچه از اتاق اول یعنی استیشن در ایران خبری نشد اما اتاق دوم را زیاد در کوچه و خیابان‌های شهر دیدیم. خودرویی که طراحی متقاوت، ظاهر پشتی بین یک خودروی سدان (صندوق‌دار) و هاچ‌بک داشت.

سیتروئن سرانجام تصمیم گرفت در سال ۲۰۰۲ میلادی این خودرو را از خط تولید کشور خود خارج کند. جالب اینجاست، زمانیکه زانتیا در بازار جهانی درحال توقف تولید بود، سایپا آن را به بازار ایران عرضه کرد. شرکت سایپا در پاییز سال ۱۳۸۹ بعد از اتمام قرارداد ۱۰ سال تولید زانتیا در ایران، به عمر این خودرو پایان داد. آمار از تولید ۱۰۰ هزار دستگاه زانتیا در طول این مدت خبر می‌دهند.

این خودرو ظاهر شیک، به‌روز و جوان‌پسندی دارد. هم‌چنین هندلینگ و سیستم تعلیق این خودرو همیشه مورد تحسین قرار گرفت اما این نکات مثبت هیچ‌وقت باعث نشد که بر ضعف ایمنی این خودرو سرپوش گذاشته شود. سیتروئن زانتیا در سال ۱۹۹۷ میلادی در تست تصادف یورو ان‌کپ شرکت کرد و نتوانست نتایج مطلوبی کسب کند. در ادامه می‌توانید تست تصادف زانتیا را ببینید.

زانتیا در سال ۱۹۹۷ میلادی با تغییرات ظاهری همراه بود که از آن به عنوان نسخه فیس‌لیفت زانتیا یاد شد. این به‌روزرسانی‌ها در ظاهر بیرون، نمای داخلی، اضافه شدن دو کیسه‌ی هوای سرنشینان جلو به‌ صورت استاندارد و افزایش استحکام اتومبیل همراه بود. اگرچه نمونه‌ی مورد آزمایش در تست یورو ان‌کپ مربوط به نسخه‌ی به‌روزرسانی شده‌ی زانتیا یعنی فاز ۲ نبود اما به بعضی از جدیدترین تجهیزات ایمنی مثل کیسه‌های هوا مجهز بود.

ممکن است خودرو دوستان زیادی در مورد ارتقای ایمنی نمونه‌ی جدیدتر زانتیا صحبت کنند، اما این اختلاف در حدی نبود که حتی بازتاب موثری در رسانه‌های خارجی داشته باشد. از آن‌جایی که فقط مدل اول در تست ایمنی یورو ان‌کپ شرکت کرده، مطالعات ما بر اساس گزارشات تحلیل‌شده‌ی همین مدل است. با احتساب به همین نتایج، زانتیا در تست تصادف ایمنی یورو ان‌کپ نتوانست حتی دو ستاره زرد رنگ ایمنی را به‌طور کامل تصاحب کند! با این حال دو ستاره‌ی حدودی همین خودرو بیشتر مدیون کیسه‌ی هوا و طراحی مناسب کابین در پایین داشبورد است.

داستان از این قرار است که ضعف در طراحی پلت‌فرم و شاسی، نمای بیرونی خودرو و استحکام بدنه باعث شده تا شاهد ایمنی نامطلوب سیتروئن زانتیا باشیم. این ضعف طراحی در برخورد زانتیا با مانع از جلو کاملا مشهود است. در برخورد از جلو، نه تنها بخش جلوبندی اتومبیل نابود شده، بلکه ترکش این فاجعه تا نیمه‌ی انتهایی ماشین هم می‌رسد! اگر یادتان باشد در تست ایمنی تندر ۹۰ گفتیم اتومبیل‌هایی پیدا می‌شوند که بر اثر برخورد، آثار تخریب تا شعاع گسترده‌ای از اتومبیل را در برمی‌گیرد؛ زانتیا مثال بارز چنین خودرویی با ایمنی کم است.

شاید کیسه‌ی هوای سرنشینان جلو، از برخورد مستقیم سر به داشبورد جلوگیری کرده باشد اما تخریب قسمت جلویی خودرو، تا خوردن سقف، تاب برداشتن در و ستون‌های جلو و میانی باعث شده تا جان سرنشینان در خطری جدی باشد. اتومبیل در برخورد ۴۰ درصد از جلو با مانع نرم، به سمت کنار پرت می‌شود؛ به دیفرانسیل و موتور آسیب جدی وارد می‌شود و ستون‌، در و رینگ‌ها کج می‌شود. در تست تصاد، بجز آسیب مهلک به سرنشینان، صدمه‌ی مالی جبران ناپذیری هم به اتومبیل وارد شده است.

مچ پا، ران و سینه‌ی راننده به ترتیب اندام‌هایی هستند که در تصادف، احتمال آسیب‌دیدگی زیادی دارند. کیسه‌ی هوا توانسته تا حد زیادی سر و گردن راننده را در وضعیت ایمن‌ قرار دهد. به لطف طراحی خوب کابین، ساق پای راننده وضعیت ایمنی در هنگام تصادف دارد. هم‌چنین سر، گردن و پاهای سرنشین شاگرد در وضعیت ایمنی قرار دارند. به طور کلی سینه‌ی سرنشینان جلو به علت جمع شدن خودرو در تهدید بیشتری قرار دارد.

در تست تصادف از بغل، باز شاهد آسیب جدی به سرنشینان هستیم. این بار سر، گردن و سینه از بخش‌های آسیب‌دیده‌ی آدمک‌های تست تصادف است. بر اثر ضربه، احتمال برخورد محکم سر و گردن سرنشین به ستون میانی وجود دارد که قطعا آسیب وارد شده می‌تواند نتایج دلخراشی به جا بگذارد. شکم در وضعیت ایمنی قابل قبول و پاها در ایمنی نسبتا کاملی هستند. بر اثر برخورد مانع متحرک به کناره‌ی اتومبیل، درها خم می‌شوند، شیشه‌ها شکسته می‌شوند، سقف تاب برمی‌دارد، شاسی تا حدی براثر ضربه خم می‌شود و در صندوق باز می‌شود.

زانتیا مورد آزمایش تنها یک ستاره از چهار ستاره ایمنی عابر پیاده را از آن خود کرد. این نشان می‌دهد که عابر پیاده بر اثر برخورد احتمال آسیب دیدگی زیادی دارد. احتمال دارد بر اثر برخورد، سر و گردن به شیشه و بالای در موتور برخورد کند و پاها بر اثر برخورد سپر اتومبیل آسیب ببیند.

البته این نکنه را در نطر داشته باشیم که بسیاری از خودروهای دهه ۹۰ میلادی امتیاز مشابهی در تست ایمنی دریافت کرده‌اند. با این حال سیتروئن زانتیا خودرویی با ایمنی پایین ارزیابی می‌شود. بارها در رسانه‌های خبری خودرو مورد انتقادهای شدید قرار گرفته است. برخلاف ایمنی ضعیف زانتیا، ویژگی‌های مثبتی در این خودرو دیده می‌شود؛ طراحی به‌روز و جوان‌پسند، پیشرانه‌ی نسبتا قدرتمند، شتاب و سرعت بالا و تعلیق مهندسی و خوب نسبت به زمان خود. اما جای سوال مهمی باقیست؛ چرا زانتیا با ایمنی بسیار پایین به عنوان خودروی پلیس نامحسوس در کشور استفاده شد؟

درست است، سواری نرم، هندلینگ خوب و شتاب و سرعت برای تعقیب از ویژگی‌های یک خودروی مناسب برای نیروی پلیس هر کشوری باشد، اما خود ایمنی کم، تهدیدی جدی برای نیروهای تلاشگر پلیس کشور و هم‌وطنان عزیزمان است و نمی‌توان به آسانی چشم‌پوشی کرد.

با این حال، نظر شما در مورد سیتروئن زانتیا و ایمنی آن چیست؟
telegram_ad2_1برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴۴ دیدگاه
 1. اشکان

  بحث در مورد ایمنی زانتیا است چرا بحث ایمنی

  ۴۰۵ میکشید وسط زانتیا همه جوره با ۴۰۵ فرق

  می‌کنه یعنی هم پلتفرم هم موتوری شما برید

  تو صافکاری ها وقتی گلگیر رارو باز میکنن شاسی

  ها و سطون ها طراحی قرارگیری و زاویه شاسی

  ها رو ببینید خودتون میفهمید چی میگم که ۴۰۵

  خیلی محکم تره

 2. آدم منطقی و زرنگ

  آقای محترم زانتیا ۱ ستاره ایمنی گرفته اگه دقت کنی ماشین بیشتر از ۴۶ درصد آسیب دید

 3. آرتین ملایی

  باور نکنید همش دروغه این تصادف زانتیا الکیه این مال سایپا است اگه واقعشو ببینید می فهمید ۳ و نیم ستاره گرفته

 4. میلاد

  بی سوادی ها رسانه ای شده خودتون میگین این ماشین تعادل هندلینگ سواری و ترمز خوبی داره چطور میشه ماشینی با این خصوصیات ایمنی پایین داشته باشه ما دو نوع تست تصادف داریم یکی پاسیو یکی نگتیو به این معنه شما چقدر احتمال تصادف با این ماشین دارین که باماشینی مثل زانتیاتصادف کردن هنر میخواد واقعادو اینکه بعد تصادف چه اتفاقی میفته شما بهتره برین ویکی پدیارو مطالعه کنید در مورد تست موس و ببینید از سال ۹۲ تا الان هیچ ماشینی هیچ سوپر اسپرتی نتونسته رکورد زانتیا رو بزنه و همچنان تو این تست یکه تازی میکنه دقت کنید اکثر تصادف های زانتیا همه تو سرعت های بالاس ک خب هرماشینی تو سرعت بالا تخریب میشه اخیرا فیلمی منتشر شداز شاخ ب شاخ زانتیا و ساینا کا ساینا بعد از برخورد کاملا از زمین بلاند میشه و کم میمونه بیفته رو سقف زانتیا و سرنشینش در جا فوت میکنه در صورتی که سرنشین زانتیا فقط کوفتگی و شکستگی شما امار تصادفات رو بر اساس تولید ببینید سمند بیشترین امار تصادف رو داره بعد خانواده پژو و بعد پیکان و پراید حرفی از زانتیا نیست ضمن اینکه زانتیا سال ۸۸ از مگان و سراتو گرون تر بود و از مزدا یک میلیون ارزونتر پس قیمت قطعات باید با قطعات اون ها مقایسه بشه نه پژو پراید که البته چون استهلاک پایینی داره خیلی دیرتر از اونها خراب میشه بنده چندتا ماشین عوض کردم صرف علاقم وتجربه ماشین های مختلف رو دارم حقیقتا کسی ک زانتیا سوار شه چیز دیگه ارضاش نمیکنه و یک زانتیا ۸۵ پدرم داره با کارکرد ۴۵۰ هزارتا تا حالا نه موتور باز شده نه گیربکس و عین روز اولش کار مکینه البته همه سرویس ها زودتر از موعد انجام میشه لطفا دوستان متعصابانه و غیر مستند نظر ندن

  1. محمدعلی

   دقیقا حق با شماست آقا میلاد ببینید وقتی میگن ایمنی زانتیا کمه همش حرفه مفته چرا ؟
   چون یه جا میگه ایمنیش به زور ۲ تا ستارست یه جا میگه ۲ تاست یکی میگه ۳ تاست یکی میگه ۱.۵ یه جا میگه ۱ یه جای دیگه ۳.۵ تکلیفشون معلومنیست ولی وقتی تصادف واقعیشو ببینبد میفهمید که زانتیا چیه

   1. اشکان

    تصادف واقعیشو هم دیدیم که زانتیا تا صندوق مچاله شده بود از نظر من اگه کسی با زانتیا تصادف کنه قطعاً میمیره چون زانتیا عرابه مرگه تو گوگل سرچ کن تصادف زانتیا همه تصادفا تا صندوق و کمر جمع شدند

  2. mahyar

   واقعا ممنون از شما کاش تو ایران هم آدمای با سواد و با اطلاعاتی مثل شما زیاد بود واقعا زانتیا یه اسطوره هستش آدمهای که بچه های زیر دوازده سال هستن تو اینیستا اسم زانتیا رو خراب کردن واقعا رقیب زانتیا مگان هستش و زانتیا خیلی هم سرتر از مگانه و با مزدا سه از نظر موتور برنده میشه از نظر سیستم تعلیق هم برنده میشه از نظر آپشن هم برنده میشه از نظر قیافه مزدا سه قدیم برنده میشه که اونم یه چیز سلیقه ای هست والا ما یه زانتیا هشتادو پنج خریدیم الان سه ماهه هیچ خرجی هم در نیاورده قبل این پارس سال داشتیم ماهی یه بار واشر میزد

 5. ع

  زامتیا ۸۲ داریم
  چند دقیقه پیش توی پیچ یه سگ بود نمیدونم چی بود پرید وسط جاده ، ترمز زدم یه نیسان از پشت زد به من
  ماشین ما فقط در صندوقش حدود ۱۰، ۱۵ سانتی متر ترک برداشت
  نیسان جلو پنجرش داخل رفت جوری که کاپوتش باز نمیشد … فکر کردم مقاومت زانتیا خیلی خوبه … این مطلبو که خوندم نمیدونم چی بگم … خوبه یا خوب نیست ؟ …

 6. مرتضی

  با سلام خدمت همه دوستان ..من زانتیا دارم .همین ماه پیشم یک تصادف جرحی کردم…بدلیل سرعت بالا از لاین وسط رد شدم و رفتم اون ور و به جدول کوبیدم…و بعد چند ثانیه یک پراید به بغل ماشین من کوبید ..بدون کاهش سرعت..انگار دو تصادف شدید در یک لحظه ..خوشبختانه اتفاقی برای ما نیفتاد جز سوختگی ایربگ ..به قدری این ماشین محکمه و شاسی قدرتمندی داره که خدا میدونه ..من جون خودم و زن و بچه هام ر مدیون استحکام این ماشین هستم ..سرنشینای پراید که از جلو به بغل ما زده بودن همشون اسیب دیدن .

  1. ارتین ملایی

   شما فاز دو دارید وگرنه فاز یک بدجوری آسیب میرسونه

 7. شهاب

  ایمنی زانتیا نصف دوو ماتیز هست اگه جونتون براتون مهمه نخرید ولی اگه میخواین از رانندگی لذت ببرید حتما بخرید ولی مراقب باشین
  یه سرچ توی گوگل بکنید در مورد ایمنی ماتیز و زانتیا

  1. mahyar

   چی میگی یارو نمیدونی اینجا زر بیخود نزن

   1. ارتین ملایی

    قبول کن زانتیا خیلی ضعیفه ایمنی م پراید صبا تابوت مرگ خیلی هارو میکشه

 8. حمید

  ممنون از مقاله خوبتون.
  با این اوصافی که از ایمنی پایین زانتیا فرمودید اگه میشه این خودرو را از نظر ایمنی با خودرو های معمولی دیگه مثل ۴۰۵ یا ریو و…. مقایسه کنید
  ایا ایمنی زانیا حتی پایین تر از دیگر اینهاست؟

  1. ارتین ملایی

   اصلا قابل مقایسه نیست امنیت سمند با پژو ۴۰۵ یکیه فرقی نمیکنن

 9. رسول

  یه نکته دیگه فراموش کردم ….. در این تست ها نه به سرعت اشاره شده نه به حالت برخورد ماشین ها و نه آسیب ماشین های روبرو رو به درستی نشون داده که تازه تحلیل در حال برابر انجام بشه . خودرویی که با ۲۰۰ تا سرعت توقع داشته باشیم بخوره به یه ماشین و خال بهش نیفته کمی دور از ذهن ه

 10. رسول

  راستی زیاد هم به این مطالب و تست ها توجهی نکنید . بعضی ها با سوء نیت و تخریب یک برند و فروش یک برند دیگه میان آب و تاب زیادی میدن

 11. رسول

  سلام . اونهایی که میگن زانتیا آشغاله حتما دوست دارن فقط ماشین راه بره نه روغن سر موقع عوض میشه نه سرویس های دوره ای تعلیقش .

  پژو پارس ای ال ایکس از هیمن موتور و گیربکس زانتیا آدم شده .

  زانتیا ماشین عجیبیه .تکنولوژی تهویه اتوماتیکش به صد تا ماشین روز الان می ارزه . تعلق و راحتی سرنشین ها . هندلینگ فوق العاده .

  چرا همش تصادف و برخورد میبینید . مگه باید جوری راننده کنید که تصادف کنید ؟؟ من سوناتا داشتم مزدا ۳ داشتم . معلومه که این دوتا از لحاظ آپشن چیز دیگه ای بودن . ولی زانتیا با توجه به عصر تکنولوژی ۱۵ سال پیش بسیار جای تحسین داره

  1. mahyar

   بله دقیقا شما درست می فرمایید آپشن های زانتیا هم زیاده و موتور فوق‌العاده ای داره

 • 1
 • 2
loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما