سیتروئن زانتیا چقدر ایمن است؟

۱۱ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۹:۳۰ ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

شاید شنیده باشید که سیتروئن زانتیا خودروی نا ایمنی است. بعضا افرادی هم پیدا می‌شوند که اطلاعات خودرویی خوبی دارند و در جواب می‌گویند: تست تصادف انجام شده برای این خودرو مربوط به فاز ۱ است، نه فاز ۲! امروز قصد داریم نگاهی دقیق‌تر به ایمنی این خودرو داشته باشیم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

سال ۱۹۹۲ میلادی یعنی چیزی درحدود ۲۵ سال پیش، سیتروئن خودرویی به نام زانتیا (Xantia) را معرفی و تولید کرد؛ خودرویی که در کلاس D یا همان خودروی متوسط شهری قرار داشت . زانتیا در دو اتاق متفاوت طراحی و تولید شد. یکی از این کلاس‌ها، استیشن است و دیگری ناچ‌بک (notchback) که بعضل هاچ‌بک (hatchback) و سدان (Sedan) هم خطاب قرار می‌گیرد. اگرچه از اتاق اول یعنی استیشن در ایران خبری نشد اما اتاق دوم را زیاد در کوچه و خیابان‌های شهر دیدیم. خودرویی که طراحی متقاوت، ظاهر پشتی بین یک خودروی سدان (صندوق‌دار) و هاچ‌بک داشت.

سیتروئن سرانجام تصمیم گرفت در سال ۲۰۰۲ میلادی این خودرو را از خط تولید کشور خود خارج کند. جالب اینجاست، زمانیکه زانتیا در بازار جهانی درحال توقف تولید بود، سایپا آن را به بازار ایران عرضه کرد. شرکت سایپا در پاییز سال ۱۳۸۹ بعد از اتمام قرارداد ۱۰ سال تولید زانتیا در ایران، به عمر این خودرو پایان داد. آمار از تولید ۱۰۰ هزار دستگاه زانتیا در طول این مدت خبر می‌دهند.

این خودرو ظاهر شیک، به‌روز و جوان‌پسندی دارد. هم‌چنین هندلینگ و سیستم تعلیق این خودرو همیشه مورد تحسین قرار گرفت اما این نکات مثبت هیچ‌وقت باعث نشد که بر ضعف ایمنی این خودرو سرپوش گذاشته شود. سیتروئن زانتیا در سال ۱۹۹۷ میلادی در تست تصادف یورو ان‌کپ شرکت کرد و نتوانست نتایج مطلوبی کسب کند. در ادامه می‌توانید تست تصادف زانتیا را ببینید.

زانتیا در سال ۱۹۹۷ میلادی با تغییرات ظاهری همراه بود که از آن به عنوان نسخه فیس‌لیفت زانتیا یاد شد. این به‌روزرسانی‌ها در ظاهر بیرون، نمای داخلی، اضافه شدن دو کیسه‌ی هوای سرنشینان جلو به‌ صورت استاندارد و افزایش استحکام اتومبیل همراه بود. اگرچه نمونه‌ی مورد آزمایش در تست یورو ان‌کپ مربوط به نسخه‌ی به‌روزرسانی شده‌ی زانتیا یعنی فاز ۲ نبود اما به بعضی از جدیدترین تجهیزات ایمنی مثل کیسه‌های هوا مجهز بود.

ممکن است خودرو دوستان زیادی در مورد ارتقای ایمنی نمونه‌ی جدیدتر زانتیا صحبت کنند، اما این اختلاف در حدی نبود که حتی بازتاب موثری در رسانه‌های خارجی داشته باشد. از آن‌جایی که فقط مدل اول در تست ایمنی یورو ان‌کپ شرکت کرده، مطالعات ما بر اساس گزارشات تحلیل‌شده‌ی همین مدل است. با احتساب به همین نتایج، زانتیا در تست تصادف ایمنی یورو ان‌کپ نتوانست حتی دو ستاره زرد رنگ ایمنی را به‌طور کامل تصاحب کند! با این حال دو ستاره‌ی حدودی همین خودرو بیشتر مدیون کیسه‌ی هوا و طراحی مناسب کابین در پایین داشبورد است.

داستان از این قرار است که ضعف در طراحی پلت‌فرم و شاسی، نمای بیرونی خودرو و استحکام بدنه باعث شده تا شاهد ایمنی نامطلوب سیتروئن زانتیا باشیم. این ضعف طراحی در برخورد زانتیا با مانع از جلو کاملا مشهود است. در برخورد از جلو، نه تنها بخش جلوبندی اتومبیل نابود شده، بلکه ترکش این فاجعه تا نیمه‌ی انتهایی ماشین هم می‌رسد! اگر یادتان باشد در تست ایمنی تندر ۹۰ گفتیم اتومبیل‌هایی پیدا می‌شوند که بر اثر برخورد، آثار تخریب تا شعاع گسترده‌ای از اتومبیل را در برمی‌گیرد؛ زانتیا مثال بارز چنین خودرویی با ایمنی کم است.

شاید کیسه‌ی هوای سرنشینان جلو، از برخورد مستقیم سر به داشبورد جلوگیری کرده باشد اما تخریب قسمت جلویی خودرو، تا خوردن سقف، تاب برداشتن در و ستون‌های جلو و میانی باعث شده تا جان سرنشینان در خطری جدی باشد. اتومبیل در برخورد ۴۰ درصد از جلو با مانع نرم، به سمت کنار پرت می‌شود؛ به دیفرانسیل و موتور آسیب جدی وارد می‌شود و ستون‌، در و رینگ‌ها کج می‌شود. در تست تصاد، بجز آسیب مهلک به سرنشینان، صدمه‌ی مالی جبران ناپذیری هم به اتومبیل وارد شده است.

مچ پا، ران و سینه‌ی راننده به ترتیب اندام‌هایی هستند که در تصادف، احتمال آسیب‌دیدگی زیادی دارند. کیسه‌ی هوا توانسته تا حد زیادی سر و گردن راننده را در وضعیت ایمن‌ قرار دهد. به لطف طراحی خوب کابین، ساق پای راننده وضعیت ایمنی در هنگام تصادف دارد. هم‌چنین سر، گردن و پاهای سرنشین شاگرد در وضعیت ایمنی قرار دارند. به طور کلی سینه‌ی سرنشینان جلو به علت جمع شدن خودرو در تهدید بیشتری قرار دارد.

در تست تصادف از بغل، باز شاهد آسیب جدی به سرنشینان هستیم. این بار سر، گردن و سینه از بخش‌های آسیب‌دیده‌ی آدمک‌های تست تصادف است. بر اثر ضربه، احتمال برخورد محکم سر و گردن سرنشین به ستون میانی وجود دارد که قطعا آسیب وارد شده می‌تواند نتایج دلخراشی به جا بگذارد. شکم در وضعیت ایمنی قابل قبول و پاها در ایمنی نسبتا کاملی هستند. بر اثر برخورد مانع متحرک به کناره‌ی اتومبیل، درها خم می‌شوند، شیشه‌ها شکسته می‌شوند، سقف تاب برمی‌دارد، شاسی تا حدی براثر ضربه خم می‌شود و در صندوق باز می‌شود.

زانتیا مورد آزمایش تنها یک ستاره از چهار ستاره ایمنی عابر پیاده را از آن خود کرد. این نشان می‌دهد که عابر پیاده بر اثر برخورد احتمال آسیب دیدگی زیادی دارد. احتمال دارد بر اثر برخورد، سر و گردن به شیشه و بالای در موتور برخورد کند و پاها بر اثر برخورد سپر اتومبیل آسیب ببیند.

البته این نکنه را در نطر داشته باشیم که بسیاری از خودروهای دهه ۹۰ میلادی امتیاز مشابهی در تست ایمنی دریافت کرده‌اند. با این حال سیتروئن زانتیا خودرویی با ایمنی پایین ارزیابی می‌شود. بارها در رسانه‌های خبری خودرو مورد انتقادهای شدید قرار گرفته است. برخلاف ایمنی ضعیف زانتیا، ویژگی‌های مثبتی در این خودرو دیده می‌شود؛ طراحی به‌روز و جوان‌پسند، پیشرانه‌ی نسبتا قدرتمند، شتاب و سرعت بالا و تعلیق مهندسی و خوب نسبت به زمان خود. اما جای سوال مهمی باقیست؛ چرا زانتیا با ایمنی بسیار پایین به عنوان خودروی پلیس نامحسوس در کشور استفاده شد؟

درست است، سواری نرم، هندلینگ خوب و شتاب و سرعت برای تعقیب از ویژگی‌های یک خودروی مناسب برای نیروی پلیس هر کشوری باشد، اما خود ایمنی کم، تهدیدی جدی برای نیروهای تلاشگر پلیس کشور و هم‌وطنان عزیزمان است و نمی‌توان به آسانی چشم‌پوشی کرد.

با این حال، نظر شما در مورد سیتروئن زانتیا و ایمنی آن چیست؟
telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳۹ دیدگاه
 1. Avatar آرتین ملایی

  باور نکنید همش دروغه این تصادف زانتیا الکیه این مال سایپا است اگه واقعشو ببینید می فهمید ۳ و نیم ستاره گرفته

 2. Avatar میلاد

  بی سوادی ها رسانه ای شده خودتون میگین این ماشین تعادل هندلینگ سواری و ترمز خوبی داره چطور میشه ماشینی با این خصوصیات ایمنی پایین داشته باشه ما دو نوع تست تصادف داریم یکی پاسیو یکی نگتیو به این معنه شما چقدر احتمال تصادف با این ماشین دارین که باماشینی مثل زانتیاتصادف کردن هنر میخواد واقعادو اینکه بعد تصادف چه اتفاقی میفته شما بهتره برین ویکی پدیارو مطالعه کنید در مورد تست موس و ببینید از سال ۹۲ تا الان هیچ ماشینی هیچ سوپر اسپرتی نتونسته رکورد زانتیا رو بزنه و همچنان تو این تست یکه تازی میکنه دقت کنید اکثر تصادف های زانتیا همه تو سرعت های بالاس ک خب هرماشینی تو سرعت بالا تخریب میشه اخیرا فیلمی منتشر شداز شاخ ب شاخ زانتیا و ساینا کا ساینا بعد از برخورد کاملا از زمین بلاند میشه و کم میمونه بیفته رو سقف زانتیا و سرنشینش در جا فوت میکنه در صورتی که سرنشین زانتیا فقط کوفتگی و شکستگی شما امار تصادفات رو بر اساس تولید ببینید سمند بیشترین امار تصادف رو داره بعد خانواده پژو و بعد پیکان و پراید حرفی از زانتیا نیست ضمن اینکه زانتیا سال ۸۸ از مگان و سراتو گرون تر بود و از مزدا یک میلیون ارزونتر پس قیمت قطعات باید با قطعات اون ها مقایسه بشه نه پژو پراید که البته چون استهلاک پایینی داره خیلی دیرتر از اونها خراب میشه بنده چندتا ماشین عوض کردم صرف علاقم وتجربه ماشین های مختلف رو دارم حقیقتا کسی ک زانتیا سوار شه چیز دیگه ارضاش نمیکنه و یک زانتیا ۸۵ پدرم داره با کارکرد ۴۵۰ هزارتا تا حالا نه موتور باز شده نه گیربکس و عین روز اولش کار مکینه البته همه سرویس ها زودتر از موعد انجام میشه لطفا دوستان متعصابانه و غیر مستند نظر ندن

  1. Avatar محمدعلی

   دقیقا حق با شماست آقا میلاد ببینید وقتی میگن ایمنی زانتیا کمه همش حرفه مفته چرا ؟
   چون یه جا میگه ایمنیش به زور ۲ تا ستارست یه جا میگه ۲ تاست یکی میگه ۳ تاست یکی میگه ۱.۵ یه جا میگه ۱ یه جای دیگه ۳.۵ تکلیفشون معلومنیست ولی وقتی تصادف واقعیشو ببینبد میفهمید که زانتیا چیه

   1. Avatar اشکان

    تصادف واقعیشو هم دیدیم که زانتیا تا صندوق مچاله شده بود از نظر من اگه کسی با زانتیا تصادف کنه قطعاً میمیره چون زانتیا عرابه مرگه تو گوگل سرچ کن تصادف زانتیا همه تصادفا تا صندوق و کمر جمع شدند

  2. Avatar mahyar

   واقعا ممنون از شما کاش تو ایران هم آدمای با سواد و با اطلاعاتی مثل شما زیاد بود واقعا زانتیا یه اسطوره هستش آدمهای که بچه های زیر دوازده سال هستن تو اینیستا اسم زانتیا رو خراب کردن واقعا رقیب زانتیا مگان هستش و زانتیا خیلی هم سرتر از مگانه و با مزدا سه از نظر موتور برنده میشه از نظر سیستم تعلیق هم برنده میشه از نظر آپشن هم برنده میشه از نظر قیافه مزدا سه قدیم برنده میشه که اونم یه چیز سلیقه ای هست والا ما یه زانتیا هشتادو پنج خریدیم الان سه ماهه هیچ خرجی هم در نیاورده قبل این پارس سال داشتیم ماهی یه بار واشر میزد

 3. Avatar ع

  زامتیا ۸۲ داریم
  چند دقیقه پیش توی پیچ یه سگ بود نمیدونم چی بود پرید وسط جاده ، ترمز زدم یه نیسان از پشت زد به من
  ماشین ما فقط در صندوقش حدود ۱۰، ۱۵ سانتی متر ترک برداشت
  نیسان جلو پنجرش داخل رفت جوری که کاپوتش باز نمیشد … فکر کردم مقاومت زانتیا خیلی خوبه … این مطلبو که خوندم نمیدونم چی بگم … خوبه یا خوب نیست ؟ …

 4. Avatar مرتضی

  با سلام خدمت همه دوستان ..من زانتیا دارم .همین ماه پیشم یک تصادف جرحی کردم…بدلیل سرعت بالا از لاین وسط رد شدم و رفتم اون ور و به جدول کوبیدم…و بعد چند ثانیه یک پراید به بغل ماشین من کوبید ..بدون کاهش سرعت..انگار دو تصادف شدید در یک لحظه ..خوشبختانه اتفاقی برای ما نیفتاد جز سوختگی ایربگ ..به قدری این ماشین محکمه و شاسی قدرتمندی داره که خدا میدونه ..من جون خودم و زن و بچه هام ر مدیون استحکام این ماشین هستم ..سرنشینای پراید که از جلو به بغل ما زده بودن همشون اسیب دیدن .

 5. Avatar شهاب

  ایمنی زانتیا نصف دوو ماتیز هست اگه جونتون براتون مهمه نخرید ولی اگه میخواین از رانندگی لذت ببرید حتما بخرید ولی مراقب باشین
  یه سرچ توی گوگل بکنید در مورد ایمنی ماتیز و زانتیا

  1. Avatar mahyar

   چی میگی یارو نمیدونی اینجا زر بیخود نزن

 6. Avatar حمید

  ممنون از مقاله خوبتون.
  با این اوصافی که از ایمنی پایین زانتیا فرمودید اگه میشه این خودرو را از نظر ایمنی با خودرو های معمولی دیگه مثل ۴۰۵ یا ریو و…. مقایسه کنید
  ایا ایمنی زانیا حتی پایین تر از دیگر اینهاست؟

 7. Avatar رسول

  یه نکته دیگه فراموش کردم ….. در این تست ها نه به سرعت اشاره شده نه به حالت برخورد ماشین ها و نه آسیب ماشین های روبرو رو به درستی نشون داده که تازه تحلیل در حال برابر انجام بشه . خودرویی که با ۲۰۰ تا سرعت توقع داشته باشیم بخوره به یه ماشین و خال بهش نیفته کمی دور از ذهن ه

 8. Avatar رسول

  راستی زیاد هم به این مطالب و تست ها توجهی نکنید . بعضی ها با سوء نیت و تخریب یک برند و فروش یک برند دیگه میان آب و تاب زیادی میدن

 9. Avatar رسول

  سلام . اونهایی که میگن زانتیا آشغاله حتما دوست دارن فقط ماشین راه بره نه روغن سر موقع عوض میشه نه سرویس های دوره ای تعلیقش .

  پژو پارس ای ال ایکس از هیمن موتور و گیربکس زانتیا آدم شده .

  زانتیا ماشین عجیبیه .تکنولوژی تهویه اتوماتیکش به صد تا ماشین روز الان می ارزه . تعلق و راحتی سرنشین ها . هندلینگ فوق العاده .

  چرا همش تصادف و برخورد میبینید . مگه باید جوری راننده کنید که تصادف کنید ؟؟ من سوناتا داشتم مزدا ۳ داشتم . معلومه که این دوتا از لحاظ آپشن چیز دیگه ای بودن . ولی زانتیا با توجه به عصر تکنولوژی ۱۵ سال پیش بسیار جای تحسین داره

  1. Avatar mahyar

   بله دقیقا شما درست می فرمایید آپشن های زانتیا هم زیاده و موتور فوق‌العاده ای داره

 10. Avatar بردیا

  با درود …اقا من حدود ۱ سال زانتیا داشتم و در کل همه نوع ماشینی داشتم از پژو .بی ام و /تویوتا/بنز ۱۲۴/گالانت/اکورد و…..ولی زانتیا را نپسندیدم چون واقعا نسبت به پولی که ادم میده ارزش نداره و ماشین بی ازاری نیست و استهلاک خیلی بالایی داره /من طی حدود ۲۵ سالی که ماشین دارم هیچ ماشینی مثل میتسوبیشی گالانت و هوندا اکورد نمیشه چون ماشینهای بسیار بسیار بی ازار و کم استهلاک هستن و هیچ وقت هم دست ادمو توی حنا نمیزارن و اگر بگم با عمر ادم شریکن اشتباه نگفتم //در کل ماشین ژاپنی چیز دیگه ای هستش ولی ماشینهای فرانسوی جزء اشغالترین ماشینها توی تمام دنیا هستن //پر استهلاک /ایمنی پایین /قابل اطمینان نبودن /عمر پایین

  1. Avatar اشکان

   برو بابا جمت کن خودرو فقط زانتیا اوکی خسته نشدی این همه دروغ نوشتی

  2. Avatar محمدعلی

   یه سوال پیش اومد
   اونوقت بهترین ماشین دنیا به عبارتی ماشین بوگاتی یکی از کارخونه هاش توی فرانسس چجوری اشغال ترینن؟ حتما میخواین بگین نیسان جی تی ار از بوگاتی برتریت داره
   اونوقتم سواری خوب خرج بالا داره هرکه بامش بیش برفش بیشتر زانتیا بین ماشین های سطح معمول جامعه از بهترین هاست ماشینی ک بعد از ۲۰ سال کار میکنه خودش شگفت انگیزه پس نمیشه گفت عمرش پایینه اونوقتم زانتیای فاز یک توی تست تصادف یک و نیم ستاره گرفت اما فاز ۲ سه و نیم ستاره گرفت ک خیلی هم بد نیس
   همونجور ک گفتم استهلاکش برا راحتیشه ولی اگه ماشین رو به موقع سرویس کنی مطمئ
   ن باش با این شرایط جامعه خرجش سالی نهایتا ۲ میلیونع من خودم مدل ۸۳ دارم ک از قدیمیاشه ولی به موقع سرویسش میکنم اصلا دستمو نمیذاره تو حنا

  3. Avatar mahyar

   بچه بیا پایییییییینتننننننننننننننننننننن سرمون درد گرفت

 11. Avatar Mj

  ببینید زانتیا از پارس و پژو بهتره زانتیا مثل بنز هست ایمنی این ماشین هم بالاست پایین نیست ولی بدنه پارس ضعیفه

 12. Avatar پیرمرد فرانسوی

  من مدل ۸۵ دارم.از پایین اومدن بازدهی و این بحث ها شامل حالم نشده،چرا شایعه میکنید،بنز هم داشته باشی ترکونده باشیش.اذیتت میکنه و خرج برمیداره دیگه،اونوقت بایستگی بگی آشفاله به درد نمیخوره؟ماشینم با اینکه ۱۱ سال از عمرش گذشته،همچنان با ادعای فراوان و پرقدرت توی خیابون سرش نسبت به ماشینهای امروزی اپتیما و سراتو ومزدا و تالیسمان و… بالاست،نمیگم بهتره ولی با اینکه پیره،مقاومت و پایداریش جای تحسین داره.همینکه استارت میزنی یک هفته بدون مشکلی این شهر و اون استان بری و صداشم در نیاد،یعنی کیفیت ساخت خوب.هیچ چیزی توی دنیا کامل نیست،چرا ما ایرانی ها با حداقل خرج ممکن میخوایم حداکثر امکانات برامون فراهم بشه.
  در مورد ایمنی بنده قبول دارم ولی یه نگاه به آمار تصادفات بزنین ببینین ۴۰۵ و ۲۰۶ چه شاهکاری کردند.
  در مورد زیبایی داخلش هم،من تعجب میکنم از برخی دوستان که از ۲۵ سال پیش چه توقعی دارند،اصلا شک میکنم که تابه حال پشت فرمون زانت نشستند یا خیر

  1. Avatar پسر های قمی

   شما داری سراتو و اپتیما رو در مقابل زانتیا قرار میدی امنیت. شتاب .قدرت و امنیت این دوتا ماشی که ساخت کره جنوبی هستش و تو بازار جهانی خریدو فروش میشه و هرسال به اپشناش اضافه میشه رو با زانتیایی که ۲۰ سالشه و از اروپا جمعش کردن و تو ایران هم متوقف شده مقایسه میکنی؟؟؟کمی فکر کنی به نتیجه ای که من و خیلی های دیگه بهش رسیدیم میرسی.
   موفق و سلامت باشید

 13. Avatar مهبد

  اگه به ایمنی باشه که پارس ، ۴۰۵ ،پراید
  یک ستاره ی ایمنی کسب کردن اینها هم باید از دور خارج بشن

 14. Avatar زانتیا سوار

  آقا ایمنی مگه فقط تست تصادف دیگه پایداری تو پیچ و تعلیق و…. نقشی نداره الان با ۶۰ تومن ماشین بهتر از این داریم تو این رنج انواع لگن های چین هست کدومش واقعا ایمن هست اصلا ۲۰۶ چهار ستاره تو تست تصادف داره اما با ۱۱۰ تا یه فرمون دادی ماشین چپ میشه اما شما با زانتیا با تعلیق و هندلینگ که داره احتمال منحرف شدنش خییلی پایین تر ۲۰۶ فرعون هست تست تصادف نمونه اولیه دلیل بر ایمنی پایینه یه ماشین نمیشه شما مگه فیس لیفت زانتیا اصلا تست نشده فقط موشک زمینی یک کلام

  1. Avatar مهران

   بببن منظور حتما اونا نیست منظور ایمنی ماشینه. زانتیا ماشین جادار و عالی هست اما ایمنی پایینی داره ولی به جاش امکاناتش خوبه و جای عالی داخل ماشین وجود داره و کابینش عالیه. اما اینا نمیتونه لا پوشونی کنه ک ایمنی پایینش رو فراموش کنیم. زانتیا عالیه اما فقط واسه پونزده ساله پیش. برای الان ایمنیش پایینه

   1. Avatar محمدعلی

    عزیز زانتیا فاز ۲ سه و نیم ستاره ایمنی گرفته اون تستی که توی سال ۱۹۹۷ انجام شد زانتیای فاز ۱ بود زانتیای فاز ۲ سال ۱۹۹۹ اومد

 15. Avatar سید نیما ربیعی

  فوق العاده بود، به خصوص سوال آخر در مورد گشت های نامحسوس با زانتیا ک نشان از این دارد نیروی انتضامی هیچ کارشناسی و مطالعه ای رو در آن زمان انجام نداده تا با استناد به آن خودروی نیرو های گشت رو انتخاب بکنه…

 16. Avatar افشین

  خوب مشخصه خودرویی که فاقد محور باشه ایمنی پایینی هم داره. خودم یه بار تو تعمیرگاه دیدم زانتیا گذاشتن رو بالابر و بردن بالا تا گوی هاشو روغن کاری کنند و اونجا بود که متوجه شدم به خاطر وجود همون گوی ها محور های ماشین حذف شدن و هیچ ارتباطی بین جلو و عقب ماشین وجود نداره ! خوب همین موجب میشه توی تصادف ماشین کملا نابود بشه ! البته شاسی قوی ای براش در نظر گرفته بودن و جنس بنده از فلز مرغوبی بود! در واقع فقط ماشینو سنگین کرده بودن که تو تصادف کمتر آسیب ببینه. کیسه هوا هم واسه اینکه یکم ایمنی بالا ببرن گذاشتن که تاثیر چندانی نداره!
  ولی اگر فاکتور ایمنی رو کنار بزاریم زانتیا از همه لحاظ خودرو خاصی است ! طراحی ساده ما جذاب، موتور بسیار قوی، گیر بکس خیلی پر قدرت و نرم، کولر عالی، فرمون نرم و هندلینگ فوق العاده! تمام مواردی که شاید بعد از ۱۰ سال از اولین حضورش توی ایران روی ماشینای دیگه به طور جداگانه مشاهده شد!
  زانتیا و ماکسیما یه جورایی حکم نستالژی برای جوونای حداقل هم دوره من داره و زمانی وارد خیابون های کشور ما شدند که خیابون ها مملو از پراید و پیکان و پژو های مدل قدیمی بود و جزو تنها خودرو های لوکس اون زمان بودند ! همین سیستم تعلیق زانتیا یا به اصطلاح رانندگی با سه چرخ یکی از نکات محبوب شدن این ماشین بود که الان سیستم های تعلیق جذاب تر مثل هیدور پنوماتیک به جای اون اومده !
  اما این ماشین انقدر طرفدار داره و انقدر محبوبه که همون مدل ۸۹ که آخرین مدل این ماشین بود همین الان با قیمت های بین ۵۰ تا ۶۰ میلیون معامله میشه !!!

 17. Avatar ///mahdispd

  بابا کلا ماشین از چشمم افتاد
  عجب ابوقراضه ایه
  هنوز ما اینو ماشین با کلاس(رده بالا )میدونستیم!!

  1. Avatar محمدعلی

   با این چرت و پرتا خوب مغذتونو شست و شو میدن:/

 18. Avatar میثم

  خیلی جالب بود ، حداقل برای منی که تا الان فکر و تصورم این بود که زانتیا یه ماشین خیلی ایمن و خوبه!
  الان دیدم تصوراتم کاملا برعکس واقعیته :)))
  ممنون از مقاله خوبتون

 19. Avatar امیر

  والا ما طراحیشم از همون اول دوست نداشتیم بخصوص طراحی فوق العاده زشت داشبورد.
  دریق از ذره‌ای ذوق و سلیقه!!!

  1. Avatar ماهان

   ببین دوست عزیز تو برو همون ای ال ایکس هایی که ایران میزنه رو سوار شو چیکار کنیم تو از داشبوردش خوشت نمیاد فقط زانتیا بازا زیبایی زانتیا رو میفهمن ن شماهایی که پول زانتیا ندارین فقط حرفید و فقط طرف ELX رو میگیرین!

   1. Avatar mahyar

    داداش قربون دهنت عجب گفتی باید حرفتو طلا کوب کنن

 20. Avatar amir

  این ماشین به معنای واقعی فاجعست
  ایمنی پایین
  استهلاک بالا
  پایین آمدن بازدهی موتور بعد از ۴ یا ۵ سال به صورت جدی
  پرخرج
  قطعات گران
  پژو پارس ای ال ایکس به مراتب شرایط بهتری داره

  1. Avatar زانتیا سوار

   پایین آمدن بازدهی موتور بعد ۴ یا ۵????)شما خودت به این نتیجه رسیدی !!! آقای امیرشما تاحالا یه با پشت این ماشین نشستی بنده بنا به تجربیات که ازاین ماشین دارم ماشین بنده مدل ۸۹ الان ۷ سال کارکرد نه هم ۴ سال ولی اصلا بازدهی موتورش پایین نیومده حالا نمیدونم شما رو چه حسابی میگین بازدهی موتور پایین هرچی باشه کیفیت موتور زانتیا از پارس ای آل ایکس خیلی بالاتره بعدشم قبول دارم قطعاتش گرونه اما کیفیتش هم به مراتب بالاتر وبعد شما گفتید پارس ای آل ایکس شرایط بهتری داره !! یکی از اون شرایطش رو بگید ماهم بدونیم زانتیا چه از لحاظ سواری شتاب و تعلیق نرمی و…… خیلی بالاتره پارس ای آل ایکس پیشنهاد میکنم یه بار حداقل پشت زانتیا بشنید بعد بیاد در بارش نظر بدید

 21. Avatar ع-سروی

  “سال ۱۹۹۲ میلادی یعنی چیزی درحدود ۱۵ سال پیش، سیتروئن خودرویی به نام زانتیا (Xantia) را معرفی و تولید کرد؛”

  البته ۲۵ سال پیش صحیح است.

  1. ممنون از دقتتون
   اصلاح شد

   1. Avatar مهدی 56

    سلام خدمت دوستان عزیز من خودم انواع ماشینو خریدو فروش کردم ۴۰۵ ،۲۰۶، پارس، ریو ، مگان، ال ۹۰ . همشونم صالم. کار خودم خریدو فروش بود. ولی الان یه دو سالیه زانتیا ۸۵ دارم از برادرم خریدم خودشم ازرا خرید . باور کنین بهم قسم داد این ماشینو نفروشم خودش هنوز میگه زانتیا یه چیز دیگستهر دفعه ازرا میده بمن با ماشینم دور میزنه . از نظر ایمنی فقط اینو بگم که امار تلفات مرگ میر زانتیا تو تصادفات بیشتر بود یا ماشینهای دیگه؟! با اینکه بیشتر زانتیا داران با سرعت بالا تصادف میکنن یا پشتک گرفتن بدون کمترین صدمه اینارو با چشم خودم دیدم. تازه اگر رانندش ناشی باشه تصادف میکنه وگرنه ماشین در هر زمان تو دستتونه با ترمزهای قوی ای بی اس واقعی (نه ماشینهایی که ایران داره میزنه ) و هندلینگ خوبش. واسش یه گیر بکس اروپایی دنده ریزم انداختم دو ۱۰۰ سه ۱۴۰ چهار ۱۸۰ پنج ۲۴۰ میره . هیولا شده . این کارم مصرف سوختم هم کمتر شد چون تو هر دنده بیستا بیشتر میره. یه بار باهاش ارمنستان هم رفتم یه بارم با ازرا ،خداییش سواری، راحتی، ترمز ،کنترل در سر پیچ ها ،ضربه هایی که تو جاده های خراب به سرنشین وارد میشه یه سرو گردن زانتیا بالا تر بود. راستی با گیریکس قبلی رفته بودم کلومتر گرفتم ۱۰۰۰ کیلومتر ۸۲ لیتر مصرف کرد تازه کولر گرفته بود تهران و کرج بیشتر جاهاش تو ترافیک بودیم و ماشینم چهار نفر با وصایل یعنی صدی ۸ سوخت. اقا تست فاز دو زانتیا رو هم ببینی بدنیست نمیگم به محکمی بدنه ریو داره اما سرنشینش تو امنیت کامل تری هست .راستی اینم بدونین تو تصادفات سنگین متور داخل کابین نمیادازاد میشه میره زیر کابین و اینو هم میدونستم و بچشم دیدم و تا از جاده منحرف نشی چرخاش به جایی گیر نکنه محاله پشتک بیاره با هر سرعتی. پولشو داشتین اگه سالمشو دیدیدن گفتم سالم نه ترکیده حتما بخرین . حتما هم دست یه میکانیک خوب وسالم نه دزد! که کارش فقط زانتیا باشه از جلو بندی تا اکسل عقب برای تعمیر بدین.
    یا تو اپارات سرچ کنین تست فاز دو زانتیا
    با تشکر

   2. Avatar محمود

    مدل های تولیدی ایران همش فاز دو هست ؟