[اینفوگرافیک] یک کلیک تا فاجعه؛ چگونه یک کلمه عبور پیچیده و قابل یادآوری بسازیم؟

ابراهیم دبیری ۲۹ آبان ۱۳۹۶ | ۲۰:۰۰ ۳۱ تیر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

انجمن‌های اینترنتی، شبکه‌های اجتماعی، درگاه‌های پرداخت، دستگاه‌های خودپرداز، ایمیل و این لیست ادامه دارد. اگر در گذشته هر شخص حداکثر سه کلید و قفل نیاز داشت، امروزه دیگر اینطور نیست. عصر تکنولوژی ما را مجبور می‌کند که با خود چندین دسته کلید حمل کنیم. دسته کلیدهایی شامل رمز عبور بی‌نهایت حساب کاربری. اما واقعا چه کسی حوصله دارد این همه کلمه عبور بسازد و به خاطر بسپارد. اصلا چه کسی می‌تواند؟!

چاره چیست؟ اگر در گذشته دزدان مجبور بودند از خانه خود در دل تاریکی بزنند بیرون و به صندوقچه‌های مردم دستبرد بزنند، امروزه آن‌ها می‌توانند در روشنی روز با یک فنجان قهوه پشت کامپیوترشان نشسته و در عرض یکی دو روز به تعداد زیادی حساب کاربری دسترسی داشته باشند. برای جلوگیری از این سارقین مدرن، مجبور هستیم کلمات عبور هم طولانی و هم پیچیده ساخته و به خاطر بسپاریم. اما چگونه؟ در اینفوگرافیک امروز به شما یاد می‌دهیم که چگونه یک کلمه عبور ایمن پیچیده اما قابل یادآوری بسازید.

منبع: itworks

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶ دیدگاه
 1. هلیاد هلیاد

  امنیت خیلی خوبه ولی بهتر بود شفاف تر اطلاعات ارایه میکردین، مثلا عنوان کردید که برای حدس کلمه ۸ کاراکتری، ۲۰۸ میلیارد حالت وجود داره که همش ۲.۰۸ ثانیه زمان میبره…
  بهتر بود توضیح میدادین چقدر هم زمان میبره تا تک تک این کلمات رو برای Login به سمت Server یا دستگاه مورد نظر هم امتحان کنه (که البته برای این کار با محدودیت های امنیتی مختلفی هم روبرو میشه)
  حدس زدن کلمه عبور یه موضوع هست و هک شدنش هم یه بحثه دیگه

 2. پیام تلگرامی پیام تلگرامی

  ممنون خلیی خوب بود

 3. اپل استور اپل استور

  خیلی خووب بوود مرسی بابت تلاشتون

 4. علی.ک علی.ک

  ببخشید، کدوم نرم افزار معمولی میتونه در یک ثانیه ۱۰۰ میلیارد کلمه عبور رو حدس بزنه؟؟؟
  جای تعجب داره!

 5. سعید سعید

  این قوانین رو هم همون نرم افزارها میتونن حدس بزنن، مثلا یه لیستی از لغات داشته باشند و یه سری الگوریتم ساده شامل همین هایی که توضیح دادید رو استفاده کنند. شما فرض کردید که کسی که نرم افزار حک کردن پسورد مینویسه میاد یه لوپ احمقانه میتویسه که همه ترکیب ها رو چک کنه

 6. سید عطا الله اقوامی سید عطا الله اقوامی

  سلام و وقت بخیر
  نکات بسیار مفیدی بود. ممنون