۷ توصیه‌ی مهم که قبل از خرید پرینتر سه بعدی باید در نظر بگیرید

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی، یکی از جدیدترین دستگاه‌های الکترونیکی محسوب می‌شود که خواهان بسیار زیادی دارد. در این مطلب تلاش می‌کنیم چند نکته‌ای را مطرح کرده تا یک محصول درست، متناسب با اهداف خود را خریداری کنید.

پرینتر سه بعدی موفق شده در عرصه‌ی صنعت انقلابی به پا کند اما در زمانی که این مقاله نوشته می‌شود، تعداد محدودی از پرینترهای سه بعدی در سطح بازار موجود است. بنابراین، شاید کار سختی باشد که یک مدل مناسب را در راستای اهداف خود پیدا کنید. عوامل به شدت مهم و متعددی وجود دارند که در زمان انتخاب یک پرینتر سه بعدی باید حتما آنها را مد نظر قرار دهید.

۱. نوع پرینتر

پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی FDM، استریولیتوگرافی (SLA) و همچنین مدل لیزری ذوبی (SLS) از رایج‌ترین پرینترهای سه بعدی موجود در این صنعت به شمار می‌رود. اکثر پرینترهای موجود در سطح بازار به طور معمول یکی از این سه مدل تلقی می‌شوند.

پرینترهای FDM جزء پرطرفدارترین پرینترهای سه بعدی در بحث سرگرمی محسوب می‌شوند. پرینترهای SLA توانایی ساخت سازه‌های به مراتب پیچیده‌تری نسبت به FDM دارند. اگرچه، هزینه‌ی چاپ توسط پرینترهای رزین SLA سه برابر بیشتر از مدل FDM برای فرد تمام می‌شود.

پرینتر سه بعدی آلتی میکر مدل Photon Mono 4K

اگر از جنبه‌ی دقت و رزولوشن بخواهیم سه مدل پرینتر سه بعدی رایج را با یکدیگر بررسی کنیم، پرینتر FDM پایین‌ترین رزولوشن و دقت را داراست اما از جنبه‌ی هزینه، پرینترهای FDM برای عموم کاربران به صرفه‌تر تلقی می‌شود. اگر برای سرگرمی و به طور تفننی قصد دارید پرینت سه بعدی را انجام دهید، خرید یک پرینتر سه بعدی از نوع FDM گزینه‌ی بسیار بهتری خواهد بود.

۲. هزینه‌ی پرینتر

پرینتر سه بعدی

قطع به یقین، هزینه‌ی تمام شده برای خرید یک پرینتر سه بعدی باید جزء مهم‌ترین مبناهای شما برای خرید تلقی شود. پرینترهای سه بعدی از آنجایی که جزء دستگاه‌های مدرن محسوب می‌شوند، قیمت بالایی دارند. همچنین، جنس مواد و متریالی که برای ساخت چنین دستگاه‌هایی استفاده می‌شود هم بسیار با کیفیت است. به طور کلی، شما برای خرید یک پرینتر سه بعدی معمولی حداقل باید ۵۰۰ دلار را در نظر داشته باشید. هر چند، پرینترهای سه بعدی حرفه‌ای‌تر حول و حوش ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار قیمت دارند.

البته این نکته را هم باید مد نظر قرار داد که صرفا هزینه‌ی خرید ملاک نیست. شما باید هزینه‌ی تعمیر و نگهداری، تعویض قطعات و خریداری فیلامنت‌ها را هم در نظر داشته باشید.

۳. اندازه و ابعاد پرینتر

پرینتر سه بعدی

از آنجایی که پس از خرید یک پرینتر سه بعدی دلتان می‌خواهد دستگاه را در داخل منزل یا اتاق کار خود قرار دهید، باید ابعاد و اندازه‌ی پرینتر را هم در نظر بگیرید. قطع به یقین، خرید یک پرینتر بزرگ به یک بستر و میز بسیار بزرگ هم نیاز دارد تا بتوان از دستگاه به درستی استفاده کرد.

پرینتر سه بعدی اف ال سان مدل QQ-S Pro

اگر قصد دارید از یک پرینتر با ابعاد کوچک تا متوسط استفاده کنید، دستگاه Creality Ender 3 پیشنهاد می‌شود. این نوع پرینترها هزینه‌ی کمتری در مقایسه با سایر رقبا داشته، فضای کمتری را اشغال کرده و سریع‌تر فرایند پرینت را انجام می‌دهند.

۴. کیفیت و سرعت پرینت

یکی دیگر از عوامل ضروری که باید هنگام خرید پرینت سه بعدی آن را در نظر گرفت، کیفیت پرینت سازه‌ها است. قبل از خرید، شما باید درباره‌ی رزولوشن پرینتر و همچنین ارتفاع لایه‌های پرینت شده تحقیقات لازم را انجام داده باشید. در غیر این صورت، امکان دارد پرینترهایی را خریداری کنید که کیفیتشان اصلا باب میل نیست.

ارتفاع لایه نسبت معکوسی با رزولوشن پرینت دارد

منظور از ارتفاع لایه، فاصله‌ای عمودی بین دو لایه‌ی همجوار از جنسِ پلاستیک یا سایر متریال‌های دیگر است که پرینتر سه بعدی می‌تواند در یک زمان مشخص آن را چاپ کند. با این حال، رزولوشن پرینتر پارامتر مهم‌تری است؛ چراکه در درجه‌ی اول این موضوع اهمیت دارد که یک پرینتر سه بعدی تا چه اندازه می‌تواند جزئیات را هنگام چاپ رعایت کند.

به طور کلی، ارتفاع لایه نسبت معکوسی با رزولوشن پرینت دارد؛ به این معنا که ارتفاع بلندتر یک لایه موجب می‌شود تا لایه‌های کمتری ایجاد شود. به همین دلیل، امکان دارد پرینت باعث شود تا اشیا و آبجکت‌ها سخت‌تر و گرانوله به نظر برسند. یک ارتفاع لایه‌ی کمتر به این معناست که تعداد لایه‌های بیشتری پرینت شده تا همان آبجکت خلق شود. به زبان ساده‌تر، با کاهش ارتفاع لایه، رزولوشن افزایش یافته است. حداکثر رزولوشن و ارتفاع لایه‌ای که می‌تواند به دست آید؟، به طور کامل به سخت‌ افزار و نوع پرینتر سه بعدی ارتباط دارد.

پرینتر سه بعدی سوبا مدل F302

سرعت پرینت، یکی دیگر از عوامل ضروری است که باید هنگام خرید یک پرینتر سه بعدی آن را رعایت کرد. یک رزولوشن بالا معمولا به معنای سرعت پایین پرینت است و بالعکس. شما می‌توانید با افزایش دمای بستر پرینت یا نازل اکسترودر، سرعت پرینت بیشتری داشته باشید. البته افزایش دما باید طبق یک سری محاسبات انجام شود؛ در غیر این صورت، با افزایش دمای بی‌رویه این احتمال قوت می‌یابد که متریال مورد نظر دچار سوختگی شده و دستگاه چاپ سه بعدی هم دچار اورهیت (Over-heat) شده است.

۵. آسانی در استفاده

پرینتر سه بعدی

برای افراد مبتدی، این مسئله باید لحاظ شود که در استفاده از پرینتر سه بعدی به مشکل خاصی برنخورند. اگر قرار باشد هر دفعه برای استفاده به دستور العمل دستگاه نگاه کنید، به مرور فرایند چاپ سه بعدی به جای این‌که لذت‌بخش باشد، به یک پروسه‌ی طاقت‌فرسا و عذاب‌آور تبدیل می‌شود. بنابراین، بهتر است شما به دنبال یک پرینتر باشید که رابط کاربری آسانی داشته و پروسه‌ی کالیبراسیون دستگاه هم خیلی ساده باشد.

همچنین بد نیست به دنبال دستگاهی باشید که از جنس خوبی ساخته شده باشد؛ چرا که در این حالت، ریسک خرابی اجزای دستگاه به مراتب کمتر از یک پرینتر سه بعدی با اجزای معمولی خواهد بود. سرک کشیدن در دنیای مجازی و مطالعه‌ی نقد و بررسی‌ دستگاه‌های مختلف می‌تواند کمک‌کننده باشد.

۶. پشتیبانی و نگهداری

یک پرینتر سه بعدی باید دستور العمل‌های شفاف و درستی داشته باشد تا کاربر کاملا بداند که چطور باید دستگاه را نگهداری کند. از طرفی، نگهداری و تمیز کردن دستگاه هم باید طبق یک سری دستور العمل‌های شفاف مطرح شود. همچنین، فرایند تعویض قطعات باید تا حد امکان ارزان بوده و قطعات جایگزین به راحتی در سطح بازار پیدا شوند.

پرینتر سه بعدی جهان 3d مدل jp7 پلاس

شما باید موجود بودن پشتیبانی فنی برای محصولی که خریداری می‌کنید را هم لحاظ کنید. پرینتر سه بعدی می‌تواند در برابر باگ‌های نرم‌افزاری، مشکلات مکانیکی و حتی ارتباطات دچار عیب و ایراد شود. در این حالت، در صورتی که خبری از بخش پشتیبانی نباشد، علنا دستگاه بلا استفاده خواهد شد.

یک المان مهم دیگری که باید مد نظر قرار دهید، اندازه و میزان فعال بودن گروه‌هایی است که پیرامون یک پرینتر مشخصی مشغول به کار هستند؛ چراکه بزرگ بودنِ جامعه‌ای که مشغول به کار با یک پرینتر خاص است، برای شما به شدت سودمند به شمار می‌رود. از این بابت که در صورت بروز یک مشکل، شما می‌توانید از دیگر افراد به طور مجازی یا حقیقی کمک بگیرید.

۷. ویژگی‌های اضافی

ویژگی‌های متعدد دیگری به همراه پرینترهای سه بعدی ممکن است عرضه شود که برای طیف وسیعی از کاربران سودمند واقع می‌شود. چند مورد از ویژگی‌های اضافی جذاب را در ادامه معرفی می‌کنیم:

اکسترودرهای مختلف

یک اکسترودر دوگانه به شما اجازه می‌دهد دو متریال مختلف یا دو رنگِ متفاوت از یک متریال را به طور هم‌زمان پرینت کنید. اکسترودرهای دوگانه یا چندگانه به شما اجازه می‌دهد مدل‌های پیشرفته‌تر و پیچیده‌تری را به آسانی چاپ کنید. اگرچه، وجود چنین قابلیتی در یک پرینتر سه بعدی، باعث افزایش قیمت دستگاه خواهد شد.

Auto-leveling

این ویژگی به دستگاه اجازه می‌دهد تا قبل از هر بار پرینت، بستر پرینت را از طریق حسگرهای مورد نظر تراز کند تا ناخواسته یک عدم تقارن یا تعادل به واسطه‌ی پرینت مستمر رخ ندهد. بدون بسترسازی اتوماتیک شاید نیاز باشد تا در هر بار پرینت، بستر مورد نظر را به طور دستی تنظیم کنید.

دوربین‌ها

بعضی از پرینترهای سه بعدی دارای دوربین‌هایی هستند که به کاربر اجازه می‌دهند فرایند پرینت را به طور از راه دور رصد کند. علاوه بر این موضوع، از دوربین‌ها می‌توان استفاده کرده تا ویدیوهای تایم لپس جذابی را بتوان خلق کرد. با این حال، خلق چنین ویدیوهایی الزامی نبوده و می‌توان از خیرِ این ویژگی به راحتی گذشت!

صفحه نمایش لمسی

یک صفحه نمایش لمسی به کاربر اجازه می‌دهد برای تنظیم پارامترهای مربوط به پرینت به روش آسان‌تری این کار را انجام دهد. شما همچنین می‌توانید گوشی هوشمند خود را به پرینتر سه بعدی‌تان متصل و با استفاده از نرم‌افزارهایی نظیر OctoPrint دستگاه را کنترل کنید.

پرینتر سه بعدی آنیکیوبیک مدل Photon M3 Plus

ارتباط با اینترنت

بعضی از پرینترهای سه بعدی می‌توانند از طریق اتصال وای-فای یا کابل به شبکه‌ی جهانی اینترنت متصل شوند. این قابلیت به کاربر اجازه می‌دهد تا فایل‌های متعددی را به آسانی به پرینتر منتقل کرده یا دستگاه چاپ را از طریق سایر کامپیوترها یا گوشی‌های هوشمند کنترل کند.

قابلیت‌های ذکر شده به عنوان ویژگی‌های اضافی برای دستگاه‌های پرینت سه بعدی محسوب می‌شوند. بسته به نوعِ هدف و کارهایی که قرار است با این دستگاه انجام دهید، شما می‌توانید به دنبال خرید پرینترهایی باشید که چنین قابلیت‌هایی را دارا هستند. بدیهی است که با اضافه شدن قابلیت‌ها، قیمت دستگاه هم افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

چطور بهترین پرینتر سه بعدی را انتخاب کنیم؟

پرینتر سه بعدی

بسته به نوع بودجه‌ای که در اختیار دارید و بر اساس کاربردهایی که از دستگاه چاپ انتظار دارید، روندِ انتخاب پرینتر می‌تواند آسان یا سخت باشد. بر مبنای عوامل مختلفی که در این مقاله به آن اشاره کرده‌ایم، شما می‌توانید دستگاه بسیار خوبی را خریداری کنید.

بعد از تعیین بودجه، مهم‌ترین چیزی که باید در مشخصات فنی یک پرینتر سه بعدی دقت کنید، رزولوشن دستگاه است. اگرچه، همان‌طور که گفته شد، سرعت پرینت با پارامتر رزولوشن رابطه‌ی عکس دارد. بنابراین، قبل از خرید یک دستگاه حتما این سوال را با خود مطرح کنید که آیا رزولوشن سازه‌ها در پرینت سه بعدی مهم‌تر است یا سرعت پرینت؟ پس از پاسخ به این سوال، می‌توانید یک دستگاه بسیار خوب و ایده‌آل را تهیه کنید.

منبع: makeuseof

سوال و جواب‌های رایج
برای خرید یک پرینتر سه بعدی باید به چه نکاتی دقت کرد؟
قیمت، آسانی استفاده و از همه مهم‌تر نوع پرینتر نکاتی است که باید مد نظر قرار دهید.
آیا پرینترهای سه بعدی همگی دارای چند نازل اکسترودر هستند؟
خیر. قابلیت چند نازله تنها در برخی پرینترهای سه بعدی وجود دارد.
انواع مختلف پرینتر سه بعدی کدام‌اند؟
پرینتر سه بعدی FDM، استریولیتوگرافی (SLA) و همچنین مدل لیزری ذوبی (SLS) از رایج‌ترین پرینترهای سه بعدی موجود در این صنعت به شمار می‌رود. اکثر پرینترهای موجود در سطح بازار به طور معمول یکی از این سه مدل تلقی می‌شوند.
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه