نشانه‌هایی که از پایان عمر مک‌بوک خبر می‌دهند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۲ دقیقه
تعویض مک بوک

به احتمال زیاد این سوال کاربران بسیار زیادی است که یک سیستم مک تا چه مدت دوام خواهد آورد؟ یا چه زمان باید برای تعویض مک بوک اقدام کرده یا یک مک بوک جدید را خریداری کرد؟ برای پاسخ به این سوال می‌توان شش نشانه را بررسی کرد که در صورت موجود بودن، بهتر است شما نسبت به تعویض مک بوک اقدام کرده و سیستم مک خود را با یک مدل بهتر تعویض کنید.

با وجود این‌که سیستم سخت‌افزار کامپیوتری مک برای مدت زمان مدیدی پایدار باقی مانده و دستگاه بدون هیچ نقصی کار می‌کند، بالاخره شما پس از یک مدت زمان مشخصی باید با سیستم مک خود خداحافظی کنید. اگر زمان مشخصی که گفته‌ایم فرا برسد، سیستم کامپیوتری با مشکلاتی در اجرا روبه‌رو خواهد شد. بنابراین، شما باید دیر یا زود به منظور تعویض مک بوک تصمیم گرفته و یک سیستم کامپیوتر یا مک‌بوک جدید را خریداری کنید.

این مقاله بهانه‌ای شده تا به این موضوع بپردازیم که یک سیستم مک چه زمانی از رده خارج می‌شود. در این مطلب سعی کرده‌ایم راه‌های مقابله با این دسته از مشکلات را هم مرور کنیم.

سیستم مک تا چه زمانی دوام خواهد داشت؟

قیمت و تاریخ انتشار مک بوک پرو ۱۶ اینچی

چه بخواهید یک دستگاه کامپیوتری استوک را خریداری کرده و چه به فکر خرید یک مک‌بوک جدید باشید، این سوال برای شما همیشه وجود دارد که مک‌بوک و سایر دستگاه‌های مک تا چه مدت زمانی مثل ساعت کار می‌کنند. در واقعیت باید ادعا کرد که نمی‌توان دقیقا یک عدد خاص را به عمر دستگاه مک نسبت داد؛ چراکه دوام یک دستگاه کامپیوتری به پارامترهای وسیع و متنوعی بستگی دارد. برای مثال، مک‌بوکی که صرفا برای وب‌گردی استفاده می‌شود، نسبت به دستگاه مشابه که برای ویرایش تصاویر و ویدیو به کار گرفته شده، به احتمال زیاد بیشتر عمر خواهد کرد. به زبان ساده‌تر، هر اندازه از یک دستگاه کامپیوتر بیشتر کار بکِشید، عمر قطعات هم زودتر به پایان می‌رسد.

شرکت اپل در بحث مدت زمان دوام دستگاه‌های مربوط به خود از دو عبارت «کهنه» (Vintage) و «منسوخ شده» (Obsolete) استفاده می‌کند. محصولات «کهنه» از دید اپل به گجت‌هایی گفته می‌شود که برای بیشتر از پنج اما کمتر از هفت سال است که به فروش نمی‌رسد. از طرفی دیگر، محصول «منسوخ شده» به مواردی گفته می‌شود که بیشتر از هفت سال است که روند فروش آن متوقف شده است.

شرکت اپل در بحث مدت زمان دوام دستگاه‌های مربوط به خود از دو عبارت «کهنه» (Vintage) و «منسوخ شده» (Obsolete) استفاده می‌کند

بر اساس سازگاری سیستم عامل macOS که در پاراگراف‌های پایین‌تر به آن مفصل‌تر می‌پردازیم، بیشتر اوقات می‌بینیم که دستگاه‌های مک تا هفت سال به خوبی می‌توانند آخرین نسخه از سیستم عامل macOS را دریافت کنند. با این حال، شرکت اپل معمولا هر نسخه از macOS را برای سه سال پشتیبانی می‌کند.

برنامه‌های ثالث تا حدودی رویه‌ی آسان‌تری دارند. در زمانی که این مطلب نوشته می‌شود، گوگل کروم به سیستم عامل X 10.11 El Capitan برای اجرا نیاز دارد که هشت سال پیش یعنی سال ۲۰۱۵ میلادی منتشر شده است. برنامه‌ی پر طرفدار اسپاتیفای هم به سیستم عامل مک ۱۰.۱۳ High Sierra نیاز دارد که این نسخه سال ۲۰۱۷ میلادی منتشر شد. دراپ‌باکس هم که یکی دیگر از نرم‌افزارهای کاربردی است به نسخه‌ی X 10.10 Yosemite نیاز دارد که سال ۲۰۱۴ منتشر شده است. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، نرم افزارهای غیرِ اپل، برای اجرا نیاز به یک سیستم عامل کاملا بروز ندارند.

تعویض مک بوک

روی هم رفته، اگر شما در سال ۲۰۲۳ یک محصول مک، برای مثال مک‌بوک ایر را خریداری کنید، به احتمال زیاد تا سال ۲۰۳۰ می‌توانید از بسته‌های به‌روز رسانی سیستم عامل مک استفاده کنید. از طرفی، آخرین نسخه از سیستم عامل مک که برای مثال سال ۲۰۳۰ منتشر می‌شود، توسط شرکت اپل تا سال ۲۰۳۳ پشتیبانی می‌شود. از طرفی دیگر، برنامه‌های غیر اپل هم احتمال می‌رود تا سال ۲۰۳۶ روی دستگاه به راحتی اجرا شوند.

لپ تاپ 13.3 اینچی اپل مدل MacBook Air MGN63 2020 LLA-M1 8GB 256SSD

تمامی این حرف‌ها را زدیم تا به زبان ساده به این نکته اشاره کنیم که یک دستگاه مک، حداقل به مدت ۱۰ سال می‌تواند به خوبی برای کاربر کار کند. البته این جمله به شرطی درست خواهد بود که هیچ صدمه فیزیکی یا سخت‌افزاری به دستگاه کامپیوتری وارد نشود. در ادامه چند نشانه‌ را بررسی می‌کنیم که حکایت از پایان عمر دستگاه مک داشته و زمان آن رسیده تا دستگاه مک را با یک مدل بهتر تعویض کنید.

۱. شما نمی‌توانید آخرین نسخه از سیستم عامل macOS را اجرا کنید

تعویض مک بوک

شرکت اپل به طور معمول حوالی ماه‌های سپتامبر یا اکتبر (مهر یا آبان) هر سال، یک نسخه جدید از سیستم عامل macOS را منتشر می‌کند. مدل‌های مک که برای چند سال گذشته هستند این قابلیت را دارند تا از آخرین نسخه‌ی سیستم عامل مک بهره‌مند شوند. با این حال، اگر دستگاه مک به شدت قدیمی باشد در دریافت این نسخه ناتوان ظاهر شده و از دید شرکت اپل، این دستگاه، «منسوخ شده» تلقی می‌شود.

در زمان نگارش این یادداشت، نسخه‌ی دوازدهم سیستم عامل یعنی macOS Monterey، آخرین نسخه‌ی پایدار سیستم عامل مک محسوب می‌شود. دستگاه‌های مک زیر می‌توانند این آپدیت را دریافت کنند:

  • مک‌بوک‌های ساخت ۲۰۱۶ به بعد
  • مک‌بوک ایرهای ساخت ۲۰۱۵ به بعد
  • مک‌بوک پروهای ساخت ۲۰۱۵ به بعد
  • مدل‌های iMac از اواخر سال ۲۰۱۵ به بعد
  • iMac Pro (2017)
  • مدل‌های مک پرو از اواخر سال ۲۰۱۳ به بعد
  • مک مینی‌های اواخر سال ۲۰۱۴ به بعد
  • مک استودیو (۲۰۲۲)

اگر کامپیوتر شما جزء لیست بالا نیست، احتمال می‌رود که در وضعیت «منسوخ شده» قرار گرفته باشد. همان‌طور که قبلا هم به آن اشاره کرده‌ایم، با این‌که شما از جدیدترین ارتقاهای سیستم عامل مک بهره‌مند نمی‌شوید، شما همچنان می‌توانید از کامپیوتر خود بیشتر استفاده کنید.

لپ تاپ 13.3 اینچی اپل مدل MacBook Pro MNEQ3 2022

در حال حاضر، نسخه‌های Big Sur و Catalina همچنان پشتیبانی می‌شوند. هر چند، نسخه‌ی کاتالینا از اکتبر سال ۲۰۲۲ دیگر آپدیت جدیدی نگرفته، در حالی‌که احتمال می‌رود پشتیبانی از نسخه‌ی Big Sur در اکتبر سال ۲۰۲۳ به پایان برسد. به محض پایان این وضعیت، سیستم مک شما هیچ گونه بسته‌ی به‌روز رسانی امنیتی جدیدی برای نسخه‌ی سیستم عاملِ حال حاضرتان دریافت نکرده و احتمال می‌رود نرم‌افزارهای غیر اپل هم به زودی از کار بیفتند. بروز این اتفاقات، یعنی شما باید نسبت به ارتقای دستگاه مک‌تان دیر یا زود اقدام کنید.

۲. دستگاه مک به طور مداوم فضای خالی کم می‌آورد

تعویض مک بوک

هر چه تکنولوژی به جلو بیشتر حرکت می کند، برنامه‌ها و اطلاعاتتان به حجم بیشتری به منظور ذخیره‌سازی نیاز پیدا می‌کنند. به همین دلیل، اگر دستگاه کامپیوتر شما قدیمی باشد، در ارائه‌ی ظرفیت فضای ذخیره‌سازی دیر یا زود کم می‌آورد.

اگر شما یک مک‌بوک با ظرفیت ۱۲۸ یا حتی ۲۵۶ گیگابایت داشته باشید، یکی از چالش‌های شما در حال حاضر مدیریت فضای هارد است. این مسئله یعنی شما مدام باید تلاش کنید فضای کافی برای کار خود در سیستم مک فراهم کنید. راه حل بعدی در خرید یک هارد درایو اکسترنال است تا بتوان فایل‌ها و اطلاعات اضافی را به هارد اکسترنال انتقال داد.

تنها راه حل برای مدیریت فضا معطوف به همان دو موردی است که اشاره کرده‌ایم. اگر می‌خواهید یک بار برای همیشه از این سناریوی تکراری خلاص شوید و اگر سیستم مک شما به شدت قدیمی شده، بهتر است به جای خرید هارد اکسترنال که یک درمان موقتی است، یک مک‌بوک جدید را خریداری کنید که حداقل ۱ ترابایت فضا برای ذخیره‌سازی دارد. با این حال، جای تعجب دارد که هنوز شرکت اپل تمایل عجیبی برای تولید مک‌بوک با فضاهای ۲۵۶ گیگابایت از خود نشان می‌دهد.

۳. سخت‌افزار مک شما به اندازه‌ی کافی قدرتمند نیست

تعویض مک بوک

فضای ذخیره‌سازی سیستم مک تنها یک قطعه از کامپیوتر شماست که با گذر زمان فرسوده می‌شود. فقدان رم (RAM) کافی می‌تواند جلوی اجرای بسیاری از برنامه‌ها را روی سیستم عامل بگیرد. همچنین اگر پردازنده‌ی مرکزی دستگاه خیلی قدیمی شود، در انجام فرایندهای سنگین مثل ویرایش یک ویدیو با کیفیت ۴K ناتوان خواهد بود. بنابراین، با گذر زمان و فرسوده شدن قطعات دستگاه، شما‌ شاهد ضعف در عملکرد سیستم خواهید شد.

یکی دیگر از قطعات داخلی که به شدت مستعد آسیب بوده و به مرور زمان دچار مشکل می‌شود، باتری‌ها در مک‌بوک‌هاست. باتری‌های قابل شارژ در لپتاپ‌ها به طور کلی برای میزان چرخه‌ی مشخصی طراحی و برنامه‌ریزی شده‌اند. اگر باتری مک‌بوک از این میزان مشخص عبور کند، دیگر نمی‌توان روی باتری مک‌بوک مورد نظر حساب خاصی باز کرد؛ چراکه اصلا انرژی مورد نظر را برای مدت خاصی نمی‌تواند نگه دارد. زمانی‌که عمر باتری مک‌بوک رو به پایان است، سیستم عامل macOS به شما اعلان هشدار می‌دهد تا قبل از این‌که دیر شود، به فکر برطرف کردن موضوع شوید.

لپ تاپ 13.6 اینچ اپل مدل MacBook Air-MLY43 M2 2022 LLA

در صورت استفاده‌ی زیاد از باتری مک‌بوک، احتمالا دستگاه مک صرفا برای نیم ساعت تا نهایت ۲ ساعت باتری نگه می‌دارد. پس از این زمان، شما مجدد باید مک‌بوک را شارژ کنید. با تمام این تفاسیر، شما می‌توانید این معضل را با اتصال همیشگی شارژر به مک‌بوک حل کنید اما شاید نتوان شارژر را در همه حالت به دستگاه متصل کرد.

اگر مک‌بوک شما قدیمی شده، ‌شما شاید بتوانید با اضافه کردن رم یا حتی تعویض HDD با حافظه‌ی قدرتمند SSD، مک‌بوک خود را ارتقا دهید. همچنین باتری مک‌بوک هم قابل تعویض است. اگرچه، این اقدامات برای مک‌بوک‌های مدل جدید (از سال ۲۰۱۶ به بعد) غیر ممکن است؛ چراکه اجزای کامپیوتری روی مادربورد حک شده‌اند.

گزینه‌هایی برای تعویض باتری مک‌بوک وجود دارد اما هزینه‌ای که قرار است صرف این کار شود، چندان معقول و به صرفه نیست. همچنین از آنجایی که شرکت اپل در کشور ایران نمایندگی رسمی ندارد، هیچ تضمینی را هم نمی‌توان با تعویض باتری از سمتِ شرکت یا فرد انجام‌دهنده انتظار داشت. به طور کلی،‌ تعویض باتری مک‌بوک از ۱۲۹ تا ۱۹۹ دلار برای فرد تمام می‌شود.

۴. سخت‌افزار مک دچار آسیب جدی شده

تعویض مک بوک

یک دلیل واضح و بدیهی برای تعویض مک‌بوک، به‌وجود آمدن یک آسیب فیزیکی جدی به دستگاه است. این آسیب‌ها می‌توانند به دلایل مختلفی رخ دهند. برای مثال سقوط از ارتفاع، آسیب به اجزای داخلی، شکسته شدن صفحه نمایش و موارد دیگر از این قبیل غیر قابل تعمیر بوده و در صورت تعمیر، شما باید هزینه‌ی گزافی را پرداخت کنید.

همان‌طور که قبلا هم به این نکته اشاره کرده‌ایم، اگر دستگاه شما قدیمی شده و از عمر آن بیشتر از پنج الی هفت سال می‌گذرد، بهتر است به جای تعمیر، یک مدل مک‌بوک جدیدتر را خریداری کنید؛ چراکه تعمیر مک‌بوک قدیمی چندان عقلانی و منطقی به نظر نمی‌رسد.

پیشنهاد می‌شود در صورت آگاهی از وجود یک آسیب جدی به سخت‌افزار سیستم مک، حتما آن را جدی گرفته و برای حل مشکل اقدام کنید؛ چراکه در یک سناریوی محتمل، امکان دارد برای همیشه سیستم مک نابود شده و شما در دسترسی به اطلاعات روی هارد داخلی مک‌بوک‌تان با مشکل جدی مواجه شوید. با این حال، کار نکردن شارژر، به وجود آمدن پیکسل‌های سوخته، گیر کردن دکمه‌های کیبورد و همچنین ایرادات جزئی مربوط به اسپیکر در حد و اندازه‌ای نیست که شما بدون معطلی برای خرید یک مک‌بوک جدید اقدام کنید. این موارد جزء ایرادات ریز طبقه‌بندی می‌شوند.

بهتر است قبل از کار با یک سیستم مک جدید، به مطالعه‌ی راهنما و دستور العمل از وب‌سایت‌های معتبر پردازید تا مبادا با یک اقدام اشتباه به صورت سهوی کاری کنید مک‌بوک نو و جدیدتان نابود شود!

۵. سیستم مک دچار مشکلات نرم‌افزاری به طور مکرر می‌شود

یک سیستم عامل مک از رده خارج شده می‌تواند دچار مشکلات نرم‌افزاری عدیده‌ای شود. شما ممکن است در هنگام کار با سیستم عامل، با فریز شدن محیط دسکتاپ روبه‌رو شوید. همچنین امکان دارد در هنگام اجرای برخی برنامه‌ها، سیستم مک به طور ناگهانی خاموش شود. در این وضعیت، احتمالا زمان تعویض مک بوک فرا رسیده است.

لپ تاپ 13.6 اینچی اپل مدل MacBook Air-B M2 2022-M2 8GB 256SSD

اگر تجربه‌ی مشاهده و رویت چنین مشکلاتی را روی دستگاه خود دارید، در قدم اول بهتر است به فضای ذخیره‌ شده توسط برنامه‌ها سر بزنید. این فرضیه می‌تواند وجود داشته باشد که فضای کافی برای اجرای برنامه‌ها وجود ندارد. اگر ریست SMC و PRAM مشکل مورد نظر را برطرف نکرد، بد نیست سیستم عامل macOS را مجدد نصب کنید. اگر همچنان ایراد مورد نظر باقی مانده، شاید زمان آن رسیده تا یک دستگاه بهتر و جدیدتر را خریداری کنید. احتمالا دستگاه از جنبه‌ی سخت‌افزاری دیگر کشش اجرای سیستم عامل و برنامه‌های جدید را ندارد.

۶. زمان خرید یک مک جدید فرا رسیده

تعویض مک بوک

شاید شما برای ارتقای مک و تعویض مک بوک آماده باشید، اما شما می‌توانید با مشکلات به وجود آمده روی سیستم مک فعلا کنار آمده و نیاز نباشد خیلی سریع یک محصول جدید را خریداری کنید. در این حالت، شما باید منتظر باشید تا در زمان مناسب، یک سیستم مک جدید و قوی‌تر را خریداری کنید. اما شاید این سوال برای‌تان به وجود آمده که چه زمانی از سال، قیمت محصولات اپل برای خرید مناسب‌تر خواهد بود و چه زمانی باید برای تعویض مک بوک اقدام کرد.

شرکت اپل، معمولا مدل‌های جدید دستگاه‌های مک را به طور سالیانه عرضه می‌کند

شرکت اپل، معمولا مدل‌های جدید دستگاه‌های مک را به طور سالیانه عرضه می‌کند. اگر می‌بینید که برای مثال، یک مدل مک‌بوک ایر جدید به تازگی (یعنی شش ماه پیش) عرضه شده، شما نباید خیلی سریع نسبت به خرید آن اقدام کنید؛ چراکه در عرض شش ماه آینده، به احتمال زیاد شرکت اپل یک نسخه‌ی بهتر، بهینه‌ یافته‌تر و قدرتمندتر را روانه‌ی بازار می‌کند. از جنبه‌ی قیمت، بین دو مدل ورژن مک‌بوکی که در دو سال متمادی عرضه می‌شوند، تفاوت خیلی چشمگیر وجود ندارد. با این اوصاف، اگر شما از لحاظ بودجه با مضیقه روبه‌رو هستید، می‌توانید نسخه‌ی شش ماه گذشته را خریداری کنید.

از زمان خرید مک بوک، به فکر زمان تعویض هم باشید

شاید ترسناک به نظر برسد، اما در نهایت مک بوک شما فرسوده شده و پس از حداقل ۱۰ سال مجبور خواهید شد یک دستگاه بهتر و جدیدتر را خریداری کنید. بنابراین، دیر یا زود باید تعویض مک بوک انجام شود. با این اوصاف، با به‌کارگیری از اقدامات مناسب می‌توانید به خوبی با دستگاه‌های مک کار کنید. تجربه‌ی کار کردن با مک‌بوک، به خصوص مک‌بوک‌های که پردازنده‌ی M1 و M2 دارند به شدت لذت‌بخش است. شاید بعد از تجربه‌‌ی کار با مک‌بوک‌ها پس از چند سال، دیگر دلتان نخواهد لپتاپ دارای سیستم عامل ویندوز را خریداری کنید.

منبع: makeuseof

 

سوال و جواب‌های رایج
چه زمانی از سال بهتر است برای خرید یک مک بوک جدید اقدام کنیم؟
شرکت اپل معمولا مدل‌های جدید اغلب دستگاه‌های مک را به طور سالیانه عرضه می‌کند. اگر می‌بینید که برای مثال، یک مدل مک‌بوک ایر جدید به تازگی (یعنی شش ماه پیش) عرضه شده، شما نباید خیلی سریع نسبت به خرید آن اقدام کنید؛ چراکه در عرض شش ماه آینده، به احتمال زیاد شرکت اپل یک نسخه‌ی بهتر، بهینه‌ یافته‌تر و قدرتمندتر را روانه‌ی بازار می‌کند.
عمر مفید دستگاه‌های اپل مثل مک بوک چند سال است؟
به طور معمول دستگاه‌ها‌ی مبتنی بر سیستم عامل مک، بین هفت الی ۱۰ سال عمر مفید دارند.
چه محصولاتی از شرکت اپل از نسخه‌ی دوازدهم سیستم عامل یعنی macOS Monterey پشتیبانی می‌کنند؟
به طور معمول دستگاه‌های مک که از سال ۲۰۱۵ به بعد عرضه شده‌اند، از نسخه‌ی macOS Monterey پشتیبانی می‌کنند.
آیا نسخه Big Sur همچنان در سال ۲۰۲۳ میلادی پشتیبانی می‌شود؟
بله اما احتمال می‌رود پشتیبانی از نسخه‌ی Big Sur در اکتبر سال ۲۰۲۳ به پایان برسد.
راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما