۴۵۰ میلیون دلار جریمه‌ی اپل به اتهام توطئه چینی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

شرکت اپل به جرم تبانی با انتشارات مختلف و بالا بردن نرخ کتاب‌های الکترونیکی (PDF) به پرداخت ۴۵۰ میلیون دلار جریمه محکوم شد. این حکم روز گذشته توسط دیوان عالی ایالات متحده صادر شد.

هدف اپل از بالا بردن قیمت کتاب‌ها ضربه زدن به آمازون بود.

دادگاه اول این پرونده برمی‌گردد به سال ۲۰۱۲؛ در آن زمان دادگاه استیناف ایالات متحده در نیویورک، شرکت اپل را به اتهام همکاری با دفترهای انتشاراتی برای بالا بردن قیمت کتاب‌های PDF گناهکار اعلام کرده بود. هدف اپل از بالا بردن قیمت کتاب‌ها ضربه زدن به آمازون بود. آمازون به عنوان بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین در دنیا، کار خود را با فروش کتاب PDF آغاز کرده و هنوز هم سود فراوانی از این بخش به دست می‌آورد.

ماجرا از آن‌جایی آغاز می‌شود که اپل در سال ۲۰۱۰ آیپد را تولید کرده بود. در آن زمان این غول کوپرتینو با پنج شرکت انتشاراتی تبانی کرد تا قیمت کتاب‌های PDF شان را تا ۵۰ درصد افزایش بدهند؛ با این هدف که زیر پای آمازون را خالی کند و امتیاز بودن در رتبه‌ی اول فروش کتاب الکترونیکی (eBook) را از آن شرکت بگیرد.

اعضای دیوان عالی، اپل را به جرم «نقض قوانین ضدانحصار فدرال» متهم دانستند.

حل این پرونده به درازا کشید و بعد از مدتی به دیوان عالی ایالات متحده ارجاع داده شد. اعضای دیوان عالی ضمن اعتماد به رای آخرین دادگاه استیناف که در خرداد ۱۳۹۴ برگزار شده بود، اپل را به جرم «نقض قوانین ضدانحصار فدرال» متهم دانستند. دیوان عالی در حکم نهایی خود شرکت اپل را به پرداخت ۴۵۰ میلیون دلار جریمه متهم کرد.

«بیل بائر» (Bill Baer)، سرپرست دپارتمان ضدانحصار در وزارت دادگستری ایالات متحده درباره‌ی این حکم گفت: “اپل باید یک بار برای همیشه تاوان تبانی آگاهانه و توطئه‌چینی با انتشارت مختلف برای افزایش قیمت کتاب‌های الکترونیکی را بپردازد.”

منبع: GSM Arena

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶ دیدگاه
 1. سیما

  باحال بود. دقیقا هر کی میاد و میخواد از بزرگی این شرکت یه چیزی به جیب بزنه بره
  لایکککککک

 2. من

  دلمان خنک شد.

 3. علی

  عالی بود

 4. Ali S

  اپلو ببین هر روز چه قدر خبر خوب میاد ازش
  الان اپلی ها سکوت کردن

  1. علی

   دقیقا

  2. Mohammad

   بله درسته کاملا! هر کی میاد و میخواد از بزرگی این شرکت یه چیزی به جیب بزنه بره… دیدیم نتایج قبلی هارو

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما