۵ فعالیتی که هوش شما را افزایش می‌دهد

۲۸ آبان ۱۳۹۴ | ۱۳:۱۵ ۱۲ تیر ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

سرگرمی، بازی و فعالیت‌های مفرح فقط جنبه‌ی وقت‌گذرانی ندارند. شاید ناخودآگاه متوجه شده باشید که پس از انجام بعضی کارها، سرحال‌تر می‌شوید و ظرفیت فکری و تمرکز شما افزایش پیدا می‌کند.

تحقیقات نشان داده که مطالعه‌ی مرتب روزانه باعث تقویت ارتباط کورتکس در نیم‌کره‌ی چپ مغز می‌شود.

تحقیقات نشان داده که سرگرم بودن به فعالیت‌هایی که با خلاقیت همراه هستند، مانند نواختن ساز، آشپزی، خیاطی یا عکاسی، باعث می‌شوند که بهتر کار کنید.

اگر سرگرمی درستی را انتخاب کنید که مناسب حال و روحیه‌ی شما باشد، هم لذت بیش‌تری می‌برید و هم بازدهی حرفه‌ای‌تان بهتر می‌شود.

 

۱.  ورزش کنید.

سلامت جسمی و فکری، تناسب اندام، بهتر شدن روحیه و افزایش خلاقیت تنها چند مورد کلی از فواید ورزش کردن هستند. ورزش مداوم باعث می‌شود تا سلامت ذهنی افراد تا ۵۰ درصد افزایش پیدا کند.

در مورد هوش، باید گفت که ورزش باعث می‌شود که «حافظه‌ی تشخیص اشیا» در انسان تقویت شود. حافظه‌ی تشخیص اشیا یعنی توانایی تشخیص تفاوت‌ها در اشیای شبیه به هم. به علاوه ورزش باعث آزادسازی «عامل نوروتروفیک مغز» هم می‌شود. عامل نوروتروفیک، پروتئینی است مربوط به فعالیت ویژگی‌های شناختی در انسان، مانند حافظه‌ی طولانی‌مدت.

۲. ساز بزنید.

وقتی گیتار می‌زنید، فقط یک سرگرمی یا کار خلاقانه انجام نمی‌دهید. تحقیقات نشان داده که نواختن گیتار یا هر آلت موسیقی، باعث تقویت کارکرد متمرکز و در نتیجه، افزایش مهارت شناختی و آموزشی در انسان می‌شود.

نکته‌ای هم برای والدین: بر اساس مطالعه‌ای که اخیرا در استرالیا انجام شده، کودکانی که از ۲ یا ۳ سالگی در خانه با سازهای موسیقی بازی می‌کردند، در ۵ سالگی توانایی بالاتری در سوادآموزی، حساب، مهارت‌های اجتماعی و همچنین مدیریت احساس و تمرکز، نسبت به هم‌سالان خود داشتند.

music play kid

۳. بازی کنید.

شاید دو مورد اول برای خیلی‌ها عادی و معقول به نظر می‌رسیدو حالا با شنیدن این خبر که بازی‌های ویدیویی هوش را افزایش می‌دهند، حسابی تعجب کنند.

بازی‌های ویدیویی آن‌قدر آدم را مشغول می‌کنند که زمان فراموش می‌شود. ولی اگر برنامه‌ریزی داشته باشید می‌توانید با این کار حافظه‌ی حرفه‌ای، توانایی جهت‌یابی فضایی و توانایی حرکتی خودتان را تقویت کنید. به علاوه تحقیقات نشان داده که پرداختن به بازی‌های تیراندازی اول شخص، قدرت تصمیم‌گیری شما را سریع‌تر و بهتر خواهد کرد.

اگر سرگرمی درستی را انتخاب کنید که مناسب حال و روحیه‌ی شما باشد، هم لذت بیش‌تری می‌برید و هم در بازدهی حرفه‌ای‌تان بهتر می‌شود.

۴. یک زبان جدید یاد بگیرید.

یاد گرفتن یک زبان جدید فقط مختص مسافرت رفتن نیست. این کار روند پیر شدن مغز را کند  و توانایی ادراک را تقویت می‌کند. به تحقیق دیده شده انسان‌هایی که حداقل دو زبان می‌دانند، پازل‌ها و معماها را سریع‌تر حل می‌کنند و در طراحی و مدیریت کارها عملکرد بهتری دارند. یادگیری چند زبان باعث می‌شود تا مغز در انتقال از یک زبان به زبان دیگر، و از یک موضوع به موضوع دیگر، مهارت پیدا کند.

۵. مطالعه کنید.

این هم بدیهی به نظر می‌رسد؛ با این حال خیلی از ما در مطالعه، تنبل و سهل‌انگاریم. مطالعه و خواندن کتاب، مزایای فروانی دارد. کورتکس ناحیه‌ای از مغز است که دریافت و فهم زبان را بر عهده دارد. تحقیقات نشان داده که مطالعه‌ی مرتب روزانه باعث تقویت ارتباط کورتکس در نیم‌کره‌ی چپ مغز می‌شود.

read book smart

منبع: Inc.com

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۷ comment
 1. Avatar 313

  6 – برنامه نویسی کنید !!!

 2. Avatar محمدحسین سلیمی

  بسیار زیبا و عالی انتخاب شده بود. البته شاید چون سلیقه من با خانم احسانی خیلی مشابه ومنطبق هست اینچنین مینماید ولی نه در واقع متن و تکست با فطرت هر انسانی سازگار است اینکه علم و هنر و اخلاق و زیبایی در مراتب بعدی اولویت انسانها قرار میگیره بدلیل اسارت ما در تن خاکی و مشغولیات نفسانیست که مارا از حقیقت اصلی و روح صیقلی دور و مهجور کرده اما همچنان دیجی کالارو به ادامه این مسیر توصیه میکنم چراکه بیش از هرچیزی نیاز است تا جوانان و مشتریان ایرانی با این سلایق و مقالات خو و انس بیشتری بگیرند تا از لذات معنوی بهتر برخوردار بشوند یا حداقل تشویق به این لذات شوند که در حکمت و عرفات از ان به لذات برتر و متعالی یاد میشود.موفق باشید

 3. Avatar محمد

  بسیار عالی بود.
  ما سعی می کنیم مورد سوم رو به بهترین شکل انجام بدیم. 😀

 4. Avatar حمید

  فوق‌العاده عالی بود
  اگه ممکنه این قسمت مجله خبری فردا اینجا آغاز میشود را به اپلیکیشن دیجیکالا
  اضافه کنید
  یا یه برنامه مجزا طراحی کنید
  که ما دیگر از اپلیکیشن استفاده کنیم

 5. Avatar Ali Javid

  6.کلش آف کلنز بازی کنید خخخخخخخخخ

 6. Avatar پژمان

  غذای های سالم بخورید!

 7. Avatar ولی

  قرائت قرآن