۵+۱ بازی ماشین‌سواری برتر

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

بازی‌های مسابقه‌ای یا همان سبک ماشین‌سواری، بخش بزرگی از تاریخ صنعت بازی را تشکیل داده‌اند. حتی اگر هم یک راننده‌ی حرفه‌ای باشید و در پیست یا حتی در خیابان، با خودروی خفن خودتان، مسابقه بدهید، باز هم بدون شک می‌گویید که تجربه‌ی یک بازی خوب مسابقه‌ای، یکی از بهترین لذت‌هایی است که می‌توانید پای کامپیوتر یا کنسول خودتان داشته باشید.

بازی‌های ماشین‌سواری در ابتدای کار، از بالا نشان داده می‌شدند؛ طوری که خودرویی را روی یک نقشه از بالا می‌دیدید و آن را کنترل می‌کردید. زاویه‌ی دید پشت خودرو و هم‌چنین زاویه‌ی دید اول شخص یا همان داخل ماشین، به تدریج به بازی‌های مسابقه‌ای معرفی شدند و چیزی که امروزه به عنوان بازی ماشین‌سواری می‌شناسیم، شکل گرفت.

در این قسمت از مجموعه مطالب ۵+۱ برتر بازی، به سراغ برترین بازی‌های مسابقه‌ای رفته‌ایم. انتخاب از بین آن همه بازی خوب، اصلا کار ساده‌ای نبود. به مجموعه‌های زیادی نگاه کردیم و مطمئنا بازی‌کننده‌های مملکت خودمان را هم در نظر گرفتیم و به لیستی که تهیه کرده‌ایم، رسیدیم. دوست داشتیم بازی‌هایی مثل Dirt، GRID یا Midnight Club را هم در لیست‌مان جای می‌دادیم، اما پس از بحث‌های زیاد، انتخاب‌های خودمان را مثل همیشه به ۵ بازی محدود کردیم.

از شما می‌خواهیم که از بهترین تجربه‌هایی که در بازی‌های مسابقه‌ای داشته‌اید، در بخش نظرات برای ما و دیگران بگویید.

 

۵- Crash Team Racing

اگر مطالب ۵+۱ برتر را برای گیمرهای بیرون از مملکت‌مان می‌نوشتیم، این رتبه را بدون شک به یکی از بازی‌های سری «ماریو کارت» اختصاص می‌دادیم، اما می‌توانیم به جرات بگوییم که بهترین و معروف‌ترین بازی کارتینگ در بین گیمرهای ما، «کرش تیم ریسینگ» (Crash Team Racing) روی پلی‌استیشن است. چه ساعت‌هایی که به خاطر کرش بازی کردن از زندگی‌مان عقب نیافتاده‌ایم و چه دوستی‌هایی که سر کرش بازی کردن، خراب نکرده‌ایم. کرش یکی از سرگرم‌کننده‌ترین و بامزه‌ترین بازی‌های ماشین سواری است که می‌توانید پیدا کنید. همه چیز این بازی، از ماشین‌ها و قدرت‌ها و طراحی جاده‌های‌اش گرفته، درست هستند. کرش واقعا یکی از بهترین بازی‌های ماشین‌سواری و یکی از بهترین بازی‌های پلی‌استیشن است.

 

۴- Need for Speed: Most Wanted

سر اینکه کدام «نید فور اسپید»، بهتر از بقیه است، حسابی بحث کردیم. پیش از هر چیز به Need for Speed III نگاه کرده بودیم، چون تاثیرش روی مجموعه‌ی نید فور اسپید و بازی‌های ماشین‌سواری، اصلا کم نبود؛ اما در نهایت تصمیم گرفتیم «نید فور اسپید: موست وانتد» را به عنوان بهترین و خاطره‌انگیزترین بازی این مجموعه انتخاب کنیم. موست وانتد، که مطمئنا می‌دانید منظورمان نسخه‌ی سال ۲۰۰۵ آن است و نه نسخه‌ی ۲۰۱۲ آن، همه چیز داشت؛ از سیستم شخصی‌سازی و دستکاری خوب «آندرگراند ۲» گرفته تا پلیس‌بازی‌های عالی نید فور اسپید ۳ در این بازی پیدا می‌شدند. الکترونیک آرتز بارها سعی کرده تا موفقیت موست وانتد را تکرار کند، اما هنوز هم موفق نشده است.

 

۳- Gran Turismo

سونی با پلی‌استیشن و «گرن توریسمو»، دیدگاه همه را نسبت به بازی‌های مسابقه‌ای کنسولی تغییر داد. قبل از گرن توریسمو، بازی‌های ماشین‌سواری را فقط در دستگاه‌های آرکید پیدا می‌کردید؛ منظورمان دستگاه‌هایی است که پشت آن می‌نشستید و با یک فرمان، ماشین‌سواری می‌کردید. با این حال، گرن توریسمو سبک شبیه‌سازی را به کنسول‌ها آورد. اینکه امروزه بازی‌هایی مثل «فورتزا» یا «گرید» ساخته می‌شوند، تمام و کمال به خاطر گرن توریسمو است؛ عنوانی که یکی از بهترین بازی‌های پلی‌استیشن بود. در آن زمان، نید فور اسپید ۲ جلوی شما ۹ عدد ماشین می‌گذاشت. می‌دانید گرن توریسمو چند ماشین داشت؟ ۱۴۰ خودرو! هرکدام هم سیستم‌های تنظیم و دستکاری خودشان را داشتند. گرن توریسمو دید همه‌ی ما را نسبت به سبک ماشین‌سواری عوض کرد.

 

۲- Forza Horizon 3

اگر گرن توریسمو سبک شبیه‌سازی را به گیمرها معرفی کرده، می‌توانیم به جرات بلوغ این سبک را به فورتزا نسبت دهیم. همه چیز در فورتزا یک سر و گردن از گرن توریسمو بهتر و زیباتر است. با این حال، «فورتزا موتوراسپرت» بازی کردن، کار هر کسی نیست؛ چون برای اینکه یک مسابقه را برنده شوید، باید از تایرها گرفته تا شمع ماشین را دستکاری کنید. این جاست که «فورتزا هورایزن» خودش را نشان می‌دهد. هر کسی می‌تواند پای فورتزا هورایزن بنشیند و ساعت‌ها در دنیای این بازی غرق شود. یک نقشه‌ی بزرگ می‌خواهید که در آن گشت و گذار کنید؟ بی‌نهایت ماشین می‌خواهید که آن‌ها را دستکاری کنید؟ هر چیزی در فورتزا هورایزن پیدا می‌شود. شماره‌ی سوم این بازی، همه چیز را به سطح بالاتری می‌برد؛ طوری که اگر بازی شماره یک لیست‌مان نبود، می‌گفتیم «فورتزا هورایزن ۳»، بهترین بازی مسابقه‌ای تاریخ است.

 

۱- Burnout Paradise

بیایید لحظه‌ای به دلیل اصلی بازی کردن‌مان فکر کنیم؟ ما بازی می‌کنیم که لذت ببریم؛ مخصوصا پای بازی‌های مسابقه‌ای می‌نشینیم که هیجان را تجربه کنیم. بدون اغراق می‌گوییم: هیچ بازی به اندازه‌ی «برن‌آوت»، سطح ترشح آدرنالین خون‌تان را زیاد نمی‌کند. برن‌آوت بازی کردن آن‌قدر لذت‌بخش و هیجان‌انگیز است که فقط کافی است بازی را امتحان کنید تا دیگر نتوانید از پای آن بلند شوید. هیجانی که به اسم برن‌آوت می‌شناسیم، در شماره‌ی سوم آن یعنی Burnout 3: Takedown شکل گرفت، اما «برن‌آوت پارادایز» (Burnout Paradise)، بهترین و زیباترین تجربه‌ای برن‌آوت تا به امروز است. برن‌آوت پارادایز به این دلیل خوب است که همه چیزش درست طراحی شده و کاری نمی‌کند که حتی لحظه‌ای، هیجان بازی خراب شود. بازی بدون مشکل نیست، اما بدون شک می‌گوییم که بازی مسابقه‌ای بهتر و سرگرم‌کننده‌تر از برن‌آوت پارادایز وجود ندارد.

 

انتخاب اضافه: OutRun

اگر بخواهیم نگاهی به بازی‌های قدیمی مسابقه‌ای بیاندازیم و یکی را انتخاب کنیم، بی‌درنگ ذهن‌مان به سمت «آوت‌ران» (OutRun) سگا می‌رود. سازنده‌ی آوت‌ران گفته بود که بازی‌اش یک بازی مسابقه‌ای نیست و آوت‌ران، یک بازی ماشین‌سواری است. در آوت‌ران به جای اینکه پیست مسابقه ببینید، با یک فراری در خیابان‌های زیبا و جاده‌هایی چشم‌گیر رانندگی می‌کنید. شنیدن موسیقی بسیار خوب آوت‌ران، که در مقایسه با بازی‌های دوره‌ی خودش چیزی بی‌نظیر بود، تجربه‌ای عجیب و تازه برای همه‌ی گیمرها بود. در آوت‌ران می‌توانستید کانال رادیو را تغییر دهید. تاثیر آوت‌ران روی بازی‌های دیگری مثل نید فور اسپید، تست درایو یا Project Gotham Racing به خوبی دیده می‌شد. حتی ریشه‌ی خیلی از بازی‌های امروزی مثل درایوکلاب یا فورتزا هورایزن هم در آوت‌ران پیدا می‌شود.

telegram_ad2_1برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۳ دیدگاه
 1. milad

  سری بازی های فروزا واقعا عالی من خودم فروزا رو در شبیه ساز رانندگی بازی میکنم

 2. mohamadrazamoradi

  نمیخاید برترین هارو بروز رسانی کنید

 3. رسول

  need for speed high stake

 4. mortza

  وااااای یادش بخیر most wanted
  پلیساش داستانش شخصی سازیش و از همه مهم تر
  دختره:))
  و این ک وقتی دختره نشون میده پلیس مخفیه و کمکت میکنه بری بعد همه پلیسا میریزن دنبالت اوج هیجانش بود لامصب

 5. Aidin594

  Nead for speed, Porsche unleashed

 6. RezaScream

  به نظرم تنها بازی که توی این لیست جاش خالیه midnight club هست . این بازی واقعا گیم پلی جذابی داشت هنوزم بهترین بازی ریسینگیه که بازی کردم.
  دوستانی که میگن need for speed اون ی نماینده داشته دیگه نمیتونه یدونه دیگه هم توی لیست ازش بزارن

 7. وحید

  باید اسفالت ۸ هم در این لیست قرار میگرفت

 • 1
 • 2
loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما