۵+۱ بازی ماشین‌سواری برتر

۵ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۶:۰۰ ۳ خرداد ۱۳۹۶ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

بازی‌های مسابقه‌ای یا همان سبک ماشین‌سواری، بخش بزرگی از تاریخ صنعت بازی را تشکیل داده‌اند. حتی اگر هم یک راننده‌ی حرفه‌ای باشید و در پیست یا حتی در خیابان، با خودروی خفن خودتان، مسابقه بدهید، باز هم بدون شک می‌گویید که تجربه‌ی یک بازی خوب مسابقه‌ای، یکی از بهترین لذت‌هایی است که می‌توانید پای کامپیوتر یا کنسول خودتان داشته باشید.

بازی‌های ماشین‌سواری در ابتدای کار، از بالا نشان داده می‌شدند؛ طوری که خودرویی را روی یک نقشه از بالا می‌دیدید و آن را کنترل می‌کردید. زاویه‌ی دید پشت خودرو و هم‌چنین زاویه‌ی دید اول شخص یا همان داخل ماشین، به تدریج به بازی‌های مسابقه‌ای معرفی شدند و چیزی که امروزه به عنوان بازی ماشین‌سواری می‌شناسیم، شکل گرفت.

در این قسمت از مجموعه مطالب ۵+۱ برتر بازی، به سراغ برترین بازی‌های مسابقه‌ای رفته‌ایم. انتخاب از بین آن همه بازی خوب، اصلا کار ساده‌ای نبود. به مجموعه‌های زیادی نگاه کردیم و مطمئنا بازی‌کننده‌های مملکت خودمان را هم در نظر گرفتیم و به لیستی که تهیه کرده‌ایم، رسیدیم. دوست داشتیم بازی‌هایی مثل Dirt، GRID یا Midnight Club را هم در لیست‌مان جای می‌دادیم، اما پس از بحث‌های زیاد، انتخاب‌های خودمان را مثل همیشه به ۵ بازی محدود کردیم.

از شما می‌خواهیم که از بهترین تجربه‌هایی که در بازی‌های مسابقه‌ای داشته‌اید، در بخش نظرات برای ما و دیگران بگویید.

 

۵- Crash Team Racing

اگر مطالب ۵+۱ برتر را برای گیمرهای بیرون از مملکت‌مان می‌نوشتیم، این رتبه را بدون شک به یکی از بازی‌های سری «ماریو کارت» اختصاص می‌دادیم، اما می‌توانیم به جرات بگوییم که بهترین و معروف‌ترین بازی کارتینگ در بین گیمرهای ما، «کرش تیم ریسینگ» (Crash Team Racing) روی پلی‌استیشن است. چه ساعت‌هایی که به خاطر کرش بازی کردن از زندگی‌مان عقب نیافتاده‌ایم و چه دوستی‌هایی که سر کرش بازی کردن، خراب نکرده‌ایم. کرش یکی از سرگرم‌کننده‌ترین و بامزه‌ترین بازی‌های ماشین سواری است که می‌توانید پیدا کنید. همه چیز این بازی، از ماشین‌ها و قدرت‌ها و طراحی جاده‌های‌اش گرفته، درست هستند. کرش واقعا یکی از بهترین بازی‌های ماشین‌سواری و یکی از بهترین بازی‌های پلی‌استیشن است.

 

۴- Need for Speed: Most Wanted

سر اینکه کدام «نید فور اسپید»، بهتر از بقیه است، حسابی بحث کردیم. پیش از هر چیز به Need for Speed III نگاه کرده بودیم، چون تاثیرش روی مجموعه‌ی نید فور اسپید و بازی‌های ماشین‌سواری، اصلا کم نبود؛ اما در نهایت تصمیم گرفتیم «نید فور اسپید: موست وانتد» را به عنوان بهترین و خاطره‌انگیزترین بازی این مجموعه انتخاب کنیم. موست وانتد، که مطمئنا می‌دانید منظورمان نسخه‌ی سال ۲۰۰۵ آن است و نه نسخه‌ی ۲۰۱۲ آن، همه چیز داشت؛ از سیستم شخصی‌سازی و دستکاری خوب «آندرگراند ۲» گرفته تا پلیس‌بازی‌های عالی نید فور اسپید ۳ در این بازی پیدا می‌شدند. الکترونیک آرتز بارها سعی کرده تا موفقیت موست وانتد را تکرار کند، اما هنوز هم موفق نشده است.

 

۳- Gran Turismo

سونی با پلی‌استیشن و «گرن توریسمو»، دیدگاه همه را نسبت به بازی‌های مسابقه‌ای کنسولی تغییر داد. قبل از گرن توریسمو، بازی‌های ماشین‌سواری را فقط در دستگاه‌های آرکید پیدا می‌کردید؛ منظورمان دستگاه‌هایی است که پشت آن می‌نشستید و با یک فرمان، ماشین‌سواری می‌کردید. با این حال، گرن توریسمو سبک شبیه‌سازی را به کنسول‌ها آورد. اینکه امروزه بازی‌هایی مثل «فورتزا» یا «گرید» ساخته می‌شوند، تمام و کمال به خاطر گرن توریسمو است؛ عنوانی که یکی از بهترین بازی‌های پلی‌استیشن بود. در آن زمان، نید فور اسپید ۲ جلوی شما ۹ عدد ماشین می‌گذاشت. می‌دانید گرن توریسمو چند ماشین داشت؟ ۱۴۰ خودرو! هرکدام هم سیستم‌های تنظیم و دستکاری خودشان را داشتند. گرن توریسمو دید همه‌ی ما را نسبت به سبک ماشین‌سواری عوض کرد.

 

۲- Forza Horizon 3

اگر گرن توریسمو سبک شبیه‌سازی را به گیمرها معرفی کرده، می‌توانیم به جرات بلوغ این سبک را به فورتزا نسبت دهیم. همه چیز در فورتزا یک سر و گردن از گرن توریسمو بهتر و زیباتر است. با این حال، «فورتزا موتوراسپرت» بازی کردن، کار هر کسی نیست؛ چون برای اینکه یک مسابقه را برنده شوید، باید از تایرها گرفته تا شمع ماشین را دستکاری کنید. این جاست که «فورتزا هورایزن» خودش را نشان می‌دهد. هر کسی می‌تواند پای فورتزا هورایزن بنشیند و ساعت‌ها در دنیای این بازی غرق شود. یک نقشه‌ی بزرگ می‌خواهید که در آن گشت و گذار کنید؟ بی‌نهایت ماشین می‌خواهید که آن‌ها را دستکاری کنید؟ هر چیزی در فورتزا هورایزن پیدا می‌شود. شماره‌ی سوم این بازی، همه چیز را به سطح بالاتری می‌برد؛ طوری که اگر بازی شماره یک لیست‌مان نبود، می‌گفتیم «فورتزا هورایزن ۳»، بهترین بازی مسابقه‌ای تاریخ است.

 

۱- Burnout Paradise

بیایید لحظه‌ای به دلیل اصلی بازی کردن‌مان فکر کنیم؟ ما بازی می‌کنیم که لذت ببریم؛ مخصوصا پای بازی‌های مسابقه‌ای می‌نشینیم که هیجان را تجربه کنیم. بدون اغراق می‌گوییم: هیچ بازی به اندازه‌ی «برن‌آوت»، سطح ترشح آدرنالین خون‌تان را زیاد نمی‌کند. برن‌آوت بازی کردن آن‌قدر لذت‌بخش و هیجان‌انگیز است که فقط کافی است بازی را امتحان کنید تا دیگر نتوانید از پای آن بلند شوید. هیجانی که به اسم برن‌آوت می‌شناسیم، در شماره‌ی سوم آن یعنی Burnout 3: Takedown شکل گرفت، اما «برن‌آوت پارادایز» (Burnout Paradise)، بهترین و زیباترین تجربه‌ای برن‌آوت تا به امروز است. برن‌آوت پارادایز به این دلیل خوب است که همه چیزش درست طراحی شده و کاری نمی‌کند که حتی لحظه‌ای، هیجان بازی خراب شود. بازی بدون مشکل نیست، اما بدون شک می‌گوییم که بازی مسابقه‌ای بهتر و سرگرم‌کننده‌تر از برن‌آوت پارادایز وجود ندارد.

 

انتخاب اضافه: OutRun

اگر بخواهیم نگاهی به بازی‌های قدیمی مسابقه‌ای بیاندازیم و یکی را انتخاب کنیم، بی‌درنگ ذهن‌مان به سمت «آوت‌ران» (OutRun) سگا می‌رود. سازنده‌ی آوت‌ران گفته بود که بازی‌اش یک بازی مسابقه‌ای نیست و آوت‌ران، یک بازی ماشین‌سواری است. در آوت‌ران به جای اینکه پیست مسابقه ببینید، با یک فراری در خیابان‌های زیبا و جاده‌هایی چشم‌گیر رانندگی می‌کنید. شنیدن موسیقی بسیار خوب آوت‌ران، که در مقایسه با بازی‌های دوره‌ی خودش چیزی بی‌نظیر بود، تجربه‌ای عجیب و تازه برای همه‌ی گیمرها بود. در آوت‌ران می‌توانستید کانال رادیو را تغییر دهید. تاثیر آوت‌ران روی بازی‌های دیگری مثل نید فور اسپید، تست درایو یا Project Gotham Racing به خوبی دیده می‌شد. حتی ریشه‌ی خیلی از بازی‌های امروزی مثل درایوکلاب یا فورتزا هورایزن هم در آوت‌ران پیدا می‌شود.

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۳ دیدگاه
 1. Avatar milad

  سری بازی های فروزا واقعا عالی من خودم فروزا رو در شبیه ساز رانندگی بازی میکنم

 2. Avatar mohamadrazamoradi

  نمیخاید برترین هارو بروز رسانی کنید

 3. Avatar رسول

  need for speed high stake

 4. Avatar mortza

  وااااای یادش بخیر most wanted
  پلیساش داستانش شخصی سازیش و از همه مهم تر
  دختره:))
  و این ک وقتی دختره نشون میده پلیس مخفیه و کمکت میکنه بری بعد همه پلیسا میریزن دنبالت اوج هیجانش بود لامصب

 5. Avatar Aidin594

  Nead for speed, Porsche unleashed

 6. Avatar RezaScream

  به نظرم تنها بازی که توی این لیست جاش خالیه midnight club هست . این بازی واقعا گیم پلی جذابی داشت هنوزم بهترین بازی ریسینگیه که بازی کردم.
  دوستانی که میگن need for speed اون ی نماینده داشته دیگه نمیتونه یدونه دیگه هم توی لیست ازش بزارن

 7. Avatar وحید

  باید اسفالت ۸ هم در این لیست قرار میگرفت

 8. Avatar اشکان وکیلی

  از نظر شخصی و حس و حال شخصی من بهترین و لذت بخش ترین بازی ریسینگ موست وانتد ۱ بود. طوری که هنوز هم بعد از ۱۲ سال به هر بازی دیگه ای ترجیهش میدم. اما اگه از نظر شبیه سازی و واقعی بودن بخوایم بگیم من میگم گرید ۲ خیلی خوب بود. (من گیمر نیستم و عشقی بازی میکنم، واسه همین نظرم کاملا شخصیه)

 9. Avatar شایان

  عاشق انتخاب های اضافتم، بعد سیبیلات

 10. Avatar امیرحسین

  هیچ کس یادی از need for speed CARBON نکرده واقعا بازیه خوبی بود.Hot Pursuit که جای خودشو داره

 11. Avatar DigiDaWood

  من NFS.MW رو بازی کردم در سطح حرفه ای و آنلاین با برخی از بهترین بازیکنان ایران و جهان. راستش من خودم نیمه حرفه ای هستم اما باید بگم بازیکنان فوق العاده خوبی داریم در کشور که در قالب تیم های فوق حرفه ای هستن نظیر تیم MM3 و در حال رقابت هستن با تیم های خارجی . رقابت این تیم ها و رکورد هایی که جابجا می کنن واقعا جذاب هست. رکورد ها در حد صدم ثانیه جابجا میشن. اگه با این بازیکنا بازی کنید و مثلا یک مسابقه ۲ دوری (۲ Laps) باهاشون داشته باشید ممکنه نیم دور تا یک دور کامل ازشون عقب بیافتید.

  Burnout Paradise رو هم بازی کردم و واقعا بازی اعتیاد آور و جذابیه. انصافاً میشه بهش مقام اول رو داد چرا که میشه گفت متنوع ترین بازی در نوع خودش هست . کسایی که عاشق موتور هستن هم می تونن از این بازی نهایت لذت رو ببرن. چرا که همزمان شما می تونید هم ماشین و هم موتور داشته باشید. عاشق صدای موتور هاش هستم .صدای اگزوز موتور ها در این بازی به قدری طبیعی توی محیط بازی می پیچه و به گوش میرسه که حسی واقع گرایانه رو به شما میده به طوری که احساس می کنید واقعا دارید موتور می رونید.

  1. Avatar ///mahdispd

   اقا داوود یه سوال
   من چرا نمیتونم تو EA یه حساب باز کنم همه کاراشو میکنم ولی نمیشه شما چطوری حساب باز کردین؟؟اقا کسی میدونه کمکم کنه:cartonm.g@gmail.com
   این protect key چیه؟؟؟من اخر سر نفهمیدم
   کمکککک

   1. Avatar DigiDaWood

    دوست عزیز آقا مهدی.
    راستش من تا به حال دنبال راه حل این موضوع نگشتم چون نیازی بهش نداشتم و یک اصل هست که نمی گذاره ما ایرانی ها به صورت رسمی در بسیاری از سایتها رجیستر کنیم و از Account و امکانات اون ها استفاده کنیم که و اون اصل هم تحریم هست. اگه قصد داری این بازی رو به صورت آنلاین و با بازیکنای خارجی بازی کنی بیخیال اکانت EA شو.
    خیلی راحت میتونی از گیم رنجر اسفاده کنی. آموزش رو هم برات تا حد امکان می نویسم.
    برای این کار وارد سایت gameranger.com شو و کلاینت یا همون نرم افزارش رو دانلود و نصب کن. بعدش یک اکانت بساز و نرم افزار رو اجرا کن و توسط اکانتت وارد سرور شو. بازی nfs و یا هر بازی دیگه رو هم که مسلماً باید نصب کرده باشی یا نصب کنی. بعد وارد منوی Edit/Option نرم افزار شو و بازی رو از لیست اسامی بازی ها پیدا کن و فایل اجرایی بازی رو بهش معرفی کن. بعد در صفحه اصلی نرم افزار بازی در بالا سمت راست گزینه Host رو بزن تا بتونی میزبان بشی و بقیه join بشن. اگه خواستی وارد بازی بازیکنای دیگه بشی از لیست بازی ها در صفحه اصلی نرم افزار اسم بازی رو پیدا کن و وارد بازی شو.
    فکر کنم منظورت Product key باشه. این یه جور شماره سریال هست که با خرید بازی اوریجینال و یا رجیستر در سایت EA می تونی داشته باشی. اگه می خوای راحت بازی کنی از گیم رنجر استفاده کن و بازی رو هم کرک شده از یه جا دانلود کن و حالشُ ببر.

 12. Avatar Amir

  فقط کرررررررااااااشششششش!!!!!!!

 13. Avatar سجاد

  برن آوت واقعا بینظیره، از سال ۲۰۰۹ تا الان دارم بازی میکنم ، دیونه شم وحشتناک
  اونایی بازی نکردن حتما امتحانش کنن

 14. Avatar وحید

  من با need for speed RUN خیلی خاطره دارم به نظرم بهترین ماشین بازی بود که بازی کردم

 15. Avatar محسن

  به نظر من از لحاظ واقعی بودن و افکتهای صوتی و و خیلی مسائل دیگه Need For Speed Most Wonted 2012 بهترین بازی برای من بوده… امیدوارم نسخه کاملتری ازش ساخته بشه (NFS 2016 هم بازی کردم اصلا ازش خوشم نیومد)…

  1. Avatar داریوش

   دقیقا
   پس بیا تو آنلاینش مرد
   اوج هیجانش اونجاس
   من ۱۰۹۰۰۹ اسم اکانتمه

 16. Avatar Hideo

  معمولا رسم بر اینه که آرکید و شبیه ساز رو از هم جدا میکنند اگر قراره با هم تو یک لیست باشند،فورتزا هورایزن۳ کامل ترین ریسینگ تاریخه.هر لحظه ای که از آرکیدی بودن بازی خسته شدید،میتونید بازی رو به یک شبیه ساز تمام و کمال تبدیل کنید.فورتزا هورایزن۳ با ضربان قلب من کاری میکند که از هیچ بازی ریسینگ دیگری بر نمی آید. (trusted reviews)

 17. Avatar غضنفر

  برن آوت دیوانه کننده بود. با سرعت یه لاستیک رو از روی رمپ رد کردن و چرخیدن ماشین رو هوا یا شاخ به شاخ زدن و صدا شکستن پخش شدن خرده شیشه :X

  عاشقش بودم.

  1. Avatar امیر

   من هیچوقت نتونستم ماشین رو بچرخونم! فک کنم نسخه استیم مشکل دار باشه! مثلا به اسم ” Ultimate ” خریدمش، بیشتر مثل دموی بازیه! هیچ DLC نداره 🙁

 18. Avatar ///mahdispd

  فقط Need for speed Hot Pursuit 2010

 19. Avatar علی

  واقعا سری بازی های فورزا عالی هستن.
  گیم پلی سرگرم کننده
  گرافیک خیره کننده
  نقشه و مپ بسیار بزرگ در فضا های مختلف
  هندلینگ واقعی
  و صد البته حالت آنلاینش که واقعا محشره
  به نظر من هیچ بازی سبک ریسینگ و ماشین سواری به پای فورزا نمیرسه!