۵+۱ شاتگان برتر در بازی‌های رایانه‌ای و ویدیویی

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۷:۲۰ ۶ بهمن ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

بی‌شوخی می‌گویم: “می‌توانید میزان خوب بودن یک بازی اکشن اول‌شخص را با شاتگان‌های‌اش بسنجید!” یک شاتگان خوب، کارتان را راحت نمی‌کند؛ شاتگان‌ خوب، شاتگانی است که استفاده از آن نیازمند مهارت و تمرین باشد. از سوی دیگر شات‌گان بد، اسلحه‌ای است که به شما اجازه می‌دهد از هر فاصله‌ای دشمنان را مثل مور و ملخ روی زمین بریزید. یک شات‌گان خوب، کاری می‌کند تا احساس کنید خفن‌ترین قهرمان دنیا هستید. یک شات‌گان بد هم اصولا کاری می‌کند تا در و دیوار یک بازی را دنبال اسلحه‌ای بهتر بگردید و نهایتا هم بی‌خیال بازی کردن‌اش بشوید.

شاتگانی که خوب طراحی شده باشد، نشانه‌گیری راحتی دارد. یک شاتگان خوب، هر چه به دشمن نزدیک‌تر باشد، موثرتر عمل می‌کند.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

شاتگان‌ها یکی از مهم‌ترین اسلحه‌ها در بازی‌های ویدیویی هستند. یکی از جالب‌ترین مشخصه‌های شاتگان‌ها، نحوه‌ی پر کردن آن‌ها است؛ طوری که صدای گلوله‌گزاری یک شاتگان، از لذت‌بخش‌ترین بخش‌های استفاده از این اسلحه‌هاست. برخی شاتگان‌ها، از میان باز می‌شوند و باید گلوله‌ها را در لوله‌ی آن‌ها قرار دهید. برخی هم مثل اسلحه‌های دیگر پر می‌شوند و می‌توانند پشت سر هم شلیک کنند. البته شات‌گان‌هایی مثل شات‌گان T800 در «ترمیناتور ۲» هم وجود دارند؛ شاتگان‌هایی که آن‌قدر خفن‌اند که می‌چرخند و پر می‌شوند؛ البته فقط به دست آرنولد!

در ادامه، پنج شاتگان برتر در بازی‌های ویدیویی را از دیدگاه خودمان انتخاب کرده‌ایم. مثل همیشه، در نظر داشته باشید که این شاتگان‌ها، در گوشه و کنار ذهن ما بوده‌اند و ممکن است شما هم شاتگان‌های خفن‌تری در خاطرتان داشته باشید. حتما از آن‌ها برای ما و دیگران در بخش نظرات بگویید.

‌‌‌‌‌‌

Flak-Cannon۵. Flak Cannon در Unreal Tournament

اسلحه‌ی Flak Cannon، یکی از بهترین و بامزه‌ترین شاتگان‌های دنیای بازی‌های رایانه‌ای و ویدیویی است. شلیک کردن با این اسلحه حسابی لذت‌بخش است و با توجه به اینکه تیرهای Flak Cannon از در و دیوار کمانه می‌کنند، می‌توان بازی‌کننده‌ها را با شلیک‌های زیبایی نابود کرد. هر شلیکی که Flak Cannon می‌کند، این حس را به شما می‌دهد که تیرتان خطا نرفته است. این اسلحه حتی حالت دومی هم دارد که به عنوان نارنجک‌انداز عمل می‌کند. اگر جان زیادی ندارید می‌خواهید در بین شلم شوربایی که در آنریل است، خودتان را نجات دهید، باید Flak Cannon را به بیرون بکشید و پشت سر هم شلیک کنید!

‌‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌‌

Boneduster-Bulletstorm۴. Boneduster در Bulletstorm

بازی Bulletstorm، یکی از بهترین اکشن‌های اول‌شخص چند وقت اخیر است؛ با این حال، حسابی به این بازی ظلم شده و گیمرها زیاد سراغ آن نرفته‌اند. بازی یک شاتگان درست و درمان داشت. Boneduster، شاتگان Bulletstorm، چهارلول بود و با هر شلیک‌اش،‌ دشمنان را از وسط به دو نیم می‌کرد. فکرش را بکنید، هر بار که دشمنان را با این شاتگان تکه و پاره می‌کردید، کلی امتیاز نصیب‌تان می‌شد. با این حال، داستان این‌جا تمام نمی‌شود؛ Boneduster حالتی دارد که در آن، چهار گلوله‌ی داخل لوله‌های‌اش را با یک شلیک خالی می‌کند. شلیک چهارگلوله‌ی این شاتگان به صورت همزمان می‌تواند حتی غولآخرهای بازی را هم از پای در بیاورد.

‌‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

Gnasher-Gears-of-War۳. Gnasher در Gears of War

شاتگان مجموعه بازی‌های «چرخ‌های جنگ»، یکی از معروف‌ترین و بهترین شاتگان‌های بازی‌های ویدیویی است. با Gnasher می‌توانید از نزدیک حتی سرسخت‌ترین دشمنان بازی را هم لت و پار کنید. منظورمان هم به معنای واقعی کلمه، لت و پار کردن است. هر شلیک Gnasher، هیولاهای مقابل‌تان را تکه تکه می‌کند. بخش تک‌نفره‌ی بازی به کنار، تنها کافی است در بخش چندنفره‌ی گیرز، دست بازی‌کننده‌ای یک Gnasher ببینید؛ آن وقت است که باید در افق محو بشوید و آن منطقه را ترک کنید! مبارزه‌ی بین دو بازی‌کننده که هر دو Gnasher به دست دارند، یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌های بازی کردن گیرز است.

‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

Serious Sam Shotgun۲. Double Shotgun در Serious Sam

فکرش را بکنید، قرار است با گله‌ی بزرگی از هیولاهای مختلف، آن هم با بالاترین سرعت ممکن، مبارزه کنید. تنها چیزی که به دردتان می‌خورد، یک شاتگان است؛ شاتگانی که با قدرت و سرعت بالا، می‌تواند هیولاها را به زمین بریزد. هر بار که ماشه‌ی Double Shotgun را می‌کشید، هر دو گلوله‌ی این شاتگان دولول، شلیک می‌شود. گلوله‌های این شاتگان هم اصلا پخش نمی‌شوند، در نتیجه باید از فاصله‌ی نزدیکی شلیک‌اش کنید. پخش کم گلوله‌های این شاتگان، کاری کرده‌اند تا از آن برای قلع و قمع کردن دشمن‌های کوچک‌تر استفاده نکنید و گلوله‌های‌تان را روی سر دشمن‌های بزرگ خالی کنید. با چند شلیک Double Shotgun به راحتی می‌توانید غول‌های بی‌شاخ و دم Serious Sam را نابود کنید.

‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌‌

Doom-Shotgun۱. Shotgun در Doom

بازی Doom در سال ۱۹۹۳ عرضه شد و یک تنه تمام معادلات ساخت شوترهای اول‌شخص را تغییر داد. اگر امروز در هر بازی شوتر، یک سلاح کمری، مسلسل، راکت لانچر یا شاتگان دارید، به‌خاطر قواعدی است که Doom قبل از هر بازی دیگری برای این ژانر تعیین کرده. شاتگان Doom به این دلیل بهترین شاتگان تاریخ بازی‌های ویدیویی است که گلوله‌های‌اش به بهترین حالت ممکن پخش می‌شوند. اگر شاتگان Doom را از نزدیک شلیک کنید، گلوله‌ها به هدفی که در مقابل‌تان دارید برخورد و بدون شک او را به چند قطعه‌ی کوچک و مقدار زیادی خون تبدیل می‌کنند! از فاصله‌ی دور شلیک کنید و گلوله‌های‌تان بین چند هیولایی که مقابل‌تان است تقسیم می‌شود و هرکدام سهم خودشان را دریافت می‌کنند. سرعت پر کردن شاتگان Doom برخلاف دیگر شاتگان‌ها، زیاد نیست؛ اما قدرتی دارد که دل‌تان نمی‌آید این شاتگان را کنار بگذارید. مهم‌ترین نکته‌ی شاتگان Doom را فراموش نکنیم: “بنگ! و تمام”

‌‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌‌‌

Rot-Gutانتخاب اضافه: Rot Gut

می‌دانید چرا با شاتگان بازی Rot Gut حال می‌کنیم؟ چون صدای‌اش را از بازی Doom برداشته‌اند! سازنده‌ی بازی ایرانی Rot Gut، شخصا از خالق Doom اجازه گرفته تا از افکت خفن شات‌گان Doom در بازی‌اش استفاده کند. البته دیگر عناصر شاتگان Rot Gut را هم نباید از یاد ببریم. هر بار که با شاتگان Rot Gut شلیک می‌کنید، زمین زیر پای‌تان می‌لرزد! شاتگان بازی آن‌قدر هم قوی است که هر شلیک‌اش، پیکسل به پیکسل خون دشمنان‌تان را به زمین می‌ریزد. سازنده‌ی بازی می‌داند که شاتگان ارزشمند است؛ به همین دلیل هم مهمات زیادی برای آن در بازی قرار نداده. برای اینکه شاتگان Rot Gut را به دست بگیرید، باید حواس‌تان به تیرهایی که شلیک می‌کنید باشد و برای اسلحه‌تان، با سکه‌هایی که جمع می‌کنید، مهمات بخرید. اگر Rot Gut را بازی نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم آن را از استیم بخرید و حتما بازی‌ کنید.

‌‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶ comment
 1. Avatar امیر

  blundergat تو زامبی black ops 2 تو مپ alcatraz island mob of the dead بهترین شاتگانی هست که من دیدم
  فقط کافیه یه بار از تو جعبه بگیریدش تا به این نتیجه برسید

 2. Avatar AMIR_121

  شاتگان spec12 توی IGI یک رو یادتون رفت.

 3. Avatar حسین

  پیشنهاد خوبیه حتما میخریم. اصلا دانلود نمیکنیم خخخخ

 4. Avatar سارا زمانی

  خیلی خوب بود ممنون

 5. Avatar آرش

  شاتگان Blood II: The Chosen برای من فراموش نشدنیه.

 6. Avatar ارین

  Duble berral shotgunرو در بازی fallout4 فراموش شد