۵+۱ صفحه‌ی لودینگ برتر

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه

جمله‌ی معروفی است که می‌گوید: “بهترین صفحه‌ی لودینگ، صفحه‌ای است که وجود نداشته باشد.” با این حال، صفحه‌های لودینگ (بارگذاری)، به بخشی از تاریخ صنعت بازی‌های رایانه‌ای و ویدیویی تبدیل شده‌اند. حتی کنسول‌های نسل جدید هم نتوانسته‌اند این صفحه‌ها را از بین ببرند و هنوز هم بازی‌ها به زمانی هرچند اندک برای بارگذاری بخش‌های مختلف‌شان نیاز دارند.

اگر مجموع زمانی که از دوره‌ی کودکی تابه‌حال صرف بازی‌های رایانه‌ای و ویدیویی ‌کرده‌ایم را جمع بزنیم، احتمالا ده درصدش را مشغول تماشای صفحه‌های لودینگ بازی‌ها بوده‌ایم. سازنده‌های بازی هم سعی کرده‌اند صفحه‌های لودینگ‌شان را تا می‌توانند برای بازی‌کننده‌ها جذاب‌تر بسازند، تا نقص کارشان آن‌چنان به‌چشم نیاید. در بعضی از بازی‌ها مثل «فال‌آوت» یا مجموعه بازی‌های DiRT سعی شده در صفحه‌ی لودینگ آمار بازی نشان داده شود. در برخی دیگر هم مثل Ridge Racer یا «بدون قهرمانی دیگر» (No More Heores) صفحه‌های لودینگ‌ ‌ با مینی‌گیم‌های کوتاه پر شده است.

سازنده‌های بازی سعی کرده‌اند صفحه‌های لودینگ‌شان را تا می‌توانند برای بازی‌کننده‌ها جذاب‌تر بسازند، تا نقص کارشان آن‌چنان به‌چشم نیاید.

شرکت و استودیوهای بازی‌سازی «نامکو» در سال ۱۹۹۵ حق ساخت صفحه‌های لودینگی که مینی‌گیم دارند را برای خودش ثبت کرد. این حق امتیاز، امسال (۲۰۱۵) به اتمام می‌رسد. برای همین هم امید می‌رود از این به بعد بازی‌های بیش‌تری صفحه‌های لودینگ‌شان با مینی‌گیم‌های مختلف پر شود. در این مقاله سعی کرده‌ایم جالب‌ترین و کاربردی‌ترین صفحه‌های لودینگی که تا کنون در بازی‌های رایانه‌ای و ودیویی از آن‌ها استفاده شده است را در قالب پنج برتر بگنجانیم.

شما هم اگر صفحه‌ی لودینگ جالبی به‌خاطر دارید، در بخش نظرات از آن برای‌مان بگویید.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

Rayman-Origins

۵. Rayman Origins

اگر «ریمن ریشه‌ها» (Rayman Origins) را بازی کرده باشید احتمالا بخش دو نفره‌ی آن را هم امتحان کرده‌اید. اگر نه همین حالا دست به کار شوید و تجربه‌ی این لذت را از خودتان دریغ نکنید. لذت بازی کردن ریشه‌ها به‌همراه یک نفر دیگر دو چندان می‌شود؛ آن هم نه به این ‌خاطر که می‌توانید مرحله‌ها را راحت‌تر رد کنید؛ بلکه به این خاطر که بازی دونفره این امکان را برای‌تان فراهم می‌کند تا حسابی سر به سر دوستان‌تان بگذارید. صفحه‌ی لودینگ بازی هم بهترین بخش بازی برای سر و کله زدن با هم‌دیگر است. صفحه‌ی لودینگ بازی این اجازه را می‌دهد تا کنترل سایه‌ای از شخصیت‌‌های‌تان را در دست بگیرید و مثل مراحل اصلی، شخصیت دوست‌تان را به باد کتک بگیرید! به جرات می‌توان‌ ادعا کرد در کنار مراحل شگفت‌انگیز بازی، لذت سر و کله زدن با بازی‌کننده‌ی دوم در صفحه‌های لودینگ ریمن ریشه‌ها جزو جدانشدنی از روند این بازی به‌شمار می‌رود.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

MGS-4

۴. Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

قسمت چهارم از مجموعه بازی‌های «متال‌گیرسالید» نیاز داشت تا قبل از هر فصل از بازی، چند گیگابایتی روی هارد داخلی پلی‌استیشن۳ نصب کنید. پروسه‌ی لودینگ این فرایند نصب هم چیزی حدود ده دقیقه طول می‌کشید. با این حال، این ده دقیقه با صحنه‌ای همراه شده بود که دل‌تان نمی‌خواست تمام شود: صحنه‌ای که سالید اسنیک سیگار ‌می‌کشید. برای ده دقیقه صحنه‌ای تکراری از سیگار کشیدن اسنیک می‌دیدید؛ اما این صحنه به قدری پرجزییات و زیبا طراحی شده بود که نه‌تنها از تکراری شدن‌اش خسته نمی‌شدید، بلکه خودتان هم با ریتم و سرعت این صحنه همراه می‌شدید. البته آن دسته از بازی‌کننده‌هایی که با این مجموعه بازی‌ها آشنایی ندارند، بد نیست بدانند که سیگار کشیدن اسنیک شخصیت او را شکل داده و بخشی از داستان بازی بود. در منوی «متال‌گیرسالید: سطح سفر» هم می‌توان سیگار کشیدن «بیگ‌باس» را دید. اما متاسفانه این سیگار کشیدن نمی‌تواند احساسات زیبایی که توسط سالید اسنیک منتقل می‌شد را دوباره تداعی کند.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

Resident-Evil-HD

۳. Resident Evil

صفحه‌ی لودینگ بازی «رزیدنت اویل» برای این جالب است که از یک محدودیت فنی برای بهبود بازی استفاده کرده است. صفحه‌ی لودینگ این بازی که باز شدن یک در را نشان می‌دهد، به بخشی جدایی ناپذیر از رزیدنت اویل تبدیل شده؛ طوری که حتی در بازسازی شماره‌ی اول رزیدنت اویل برای کنسول گیم‌کیوب هم این صفحه هنوز وجود دارد. حتی با اینکه کپ‌کام گفته بود سخت‌افزار گیم‌کیوب این توانایی را دارد تا صفحه‌ی لودینگ را به‌طور کلی حذف کند، اما بازی‌کننده‌ها درخواست کردند تا این صفحه‌ی لودینگ در بازی باقی بماند. باز شدن در با جلوه‌های صوتی زیبا همراه بود. حس ترس از این‌که پشت‌اش چه چیزی پنهان شده را حتی پس از صد بار باز و بسته کردن‌اش در صفحه‌های لودینگ بازی، میشد احساس کرد.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

Fifa-13

۲. FIFA 14

از «فیفا۱۰» (FIFA 10)، استودیوهای بازی‌سازی EA Sports شروع به استفاده از حالتی ‌با نام «آرنا» (Arena) در بازی‌های شبیه‌ساز فوتبال‌شان کردند. در این حالت می‌توانستید کنترل بازیکنی را با دوربین از پشت (مثل بازی‌های سوم‌شخص) بر عهده بگیرید. این قابلیت که در منوی اصلی و هم‌چنین صفحه‌های لودینگ بازی وجود داشت، در فیفا۱۴ به تمریناتی مفصل و کارآمد تبدیل شد. در فیفا۱۴ صفحه‌های لودینگ این امکان را فراهم می‌کرد تا تکنیک‌های حرفه‌ای بازی را یاد بگیرید. تمام تمریناتی هم که در این صفحه‌های لودینگ انجام می‌دادید ثبت می‌شدند و با توجه به امتیازی که می‌گرفتید، بازی در آینده تمرین‌ها و چالش‌های سخت‌تری را در مقابل‌تان قرار می‌ًداد. تمرین‌های بازی در فیفا۱۵ حتی از قبل هم بهتر شده‌اند؛ ‌طوری که خیلی ‌وقت‌ها حتی با اینکه بازی‌تان لود شده است، تمرین را بارها تا گرفتن بالاترین امتیاز ادامه می‌دهید.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

Bayonetta

۱. Bayonetta

بدون شک یکی از بهترین صفحه‌های لودینگی که تا به حال تجربه کرده‌ایم، به بازی «بایونتا» ‌مربوط می‌شود. طراحان بازی این امکان را درنظر گرفته بودند تا در صفحه‌های لودینگ تمام چند ضرب‌های بازی را بیاموزید و تمرین کنید. در این بخش‌ تمرینی، با فشردن یک کلید، تمام چند ضرب‌هایی که می‌توانستید در ادامه با زدن همان کلید اجرا کنید به‌صورت یک لیست در کنار صفحه نمایش داده می‌شد. این لیست چند ضرب‌ها با فشردن کلیدهای بیش‌تر، پیچیده‌تر می‌شدند. در نتیجه می‌توانستید تمام حرکت بازی، از ساده گرفته تا پیچیده را یاد بگیرید. این صفحه‌های لودینگ نه‌تنها شما را برای مبارزات بسیار سخت بازی آماده می‌کردند، بلکه دست‌های‌تان را هم در بین وقفه‌هایی که بین بازی به‌وجود می‌آمد گرم نگه می‌داشتند!

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

Wi-U-Transfer-Screen

انتخاب ویژه:

صفحه‌ی انتقال فایل‌های ذخیره در Wii U بازی‌کننده‌های حرفه‌ای نینتندو را بیش‌تر با مسخره بازی‌های‌اش می‌شناسند. نینتندو شرکتی است که در همین E3 امسال به‌جای برگزاری کنفرانس خبری، عروسک-بازی راه انداخته بود. در نتیجه زمانی که تصمیم گرفتیم فایل‌های ذخیره‌ی‌مان را روی کنسول Wii U ‌کپی کنیم و با صحنه‌ای جالب مواجه شدیم، اصلا تعجب نکردیم. صفحه‌ی انتقال فایل‌های ذخیره در کنسول Wii U به این شکل است:‌ پیکمین‌ها (شخصیت‌های کوچک و بانمک بازی Pikmin)، فایل‌های ذخیره‌ی‌تان را در دستان‌شان می‌گیرند و در محیطی کاملا سه‌بعدی آن‌ها را توسط سفینه‌ای فضایی انتقال می‌دهند. نکته این جا است که این صفحه، واقعا یک صفحه‌ی لودینگ است. یعنی تصویری که از انتقال فایل‌های‌تان می‌بینید، به‌جای یک خطی که پر می‌شود قرار داده شده است.برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴ دیدگاه
 1. حسین

  واقعاً بخش Loading بازی Rayman عالیه من با فامیل تو ایکس باکس چند نفره بازی میکنیم وقتی Loading میاد انقدر وسط Loading تو بازی همدیگه رو میزنیم دعوامون میشه 😀

 2. amin

  dmc هم حقشه توی این لیست قرار بگیره چون کومبو های ترکیبی بازی رو به شما یاد میده(تقریبا مثل بایونتاست)

 3. Keyhan

  خوشم میاد رزیدنت اویل همه جا هست B:

 4. امیرحسین

  به نظرم هوشمندانه تر از لودینگ مجموعه بازی های فیفا وجود نداره خیلی جالب بودن کاربر حس میکرد وارد بازی شده اما نمیدونست که در صفحه ی لودینگ سرگرم شده D:

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما