فروش گوشی‌های ۵G در ماه نخست ۲۰۲۲ به شکل چشمگیری افزایش پیدا کرد

۲ فروردین ۱۴۰۱ | ۰۷:۵۳ ۲ فروردین ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
فروش گوشی‌های 5G

به گزارش موسسه‌ی تحقیقاتی Counterpoint Research، ظاهرا فروش گوشی‌های ۵G در ماه نخست سال ۲۰۲۲ به شکل چشمگیری به نسبت سال گذشته افزایش داشته بازار چین هم سهم بزرگی از این میزان را در اختیار دارد.

طبق پیش‌بینی‌هایی که از چند سال قبل تاکنون مطرح می‌شده، بازار گوشی‌های ۵G روز به روز در حال رونق پیدا کردن است. اینترنت ۵G اگرچه هنوز در بسیاری از کشورهای جهان در دسترس قرار ندارد اما تجهیز بازارهای مهم نظیر چین، آمریکا و اروپا به آن باعث شده تعداد گوشی‌های ۵G عرضه شده در سال جاری بیشتر از مدل‌های ۴G باشد.

اگرچه در حال حاضر بخش بزرگی از فروش گوشی‌های هوشمند را گوشی‌های ۴G تشکیل می‌دهند اما همینکه می‌دانیم تمام پرچم‌دارهای عرضه شده به بازار و تمام میان‌رده‌های پریمیوم و معمولی از اینترنت ۵G بهره می‌برند و حتی آیفون SE 2022 هم این قابلیت را در خود دارد، این یعنی قطعا فروش گوشی‌های ۵G بسیار بیشتر از مدل‌های ۴G بوده است.

در حال حاضر تنها بخشی که هنوز از اینترنت ۴G در آن استفاده می‌شود، بخش گوشی‌های اقتصادی است که گاها با تراشه‌های ۴G در دسترس قرار می‌گیرند. البته نباید فراموش کرد هواوی هم الان یک سالی است که هیچ گوشی ۵G تولید نمی‌کند و حتی پرچم‌دارانش هم ۴G هستند چون شرکت چینی اجازه‌ی خرید پردازنده‌های ۵G را ندارد.

این نخستین‌باری است که می‌بینیم فروش گوشی‌های ۵G از ۴G بیشتر شده است که البته بخش بزرگی از این اتفاق به خاطر شرکت‌ها و کاربران چینی رقم خورده است. به گزارش موسسه‌ی تحقیقاتی و آماری Counterpoint Research، گزارش آخر فروش جهانی گوشی‌های هوشمند نشان می‌دهد که فروش مدل‌های مجهز به اینترنت ۵G حدودا ۵۱٪ از سهم کل فروش در ماه ژانویه‌ی امسال را در بر گرفته است. شرکت‌هایی نظیر شیائومی، ویوو، اوپو، ریلمی، وان‌پلاس و بسیاری از شرکت‌های چینی دیگر با تولید گوشی‌های اقتصادی مجهز به این فناوری باعث شده‌اند تعداد محصولات عرضه شده به بازار با این نسل از اینترنت همراه افزایش چشمگیری داشته باشد.

از طرفی یکی از دلایل اصلی عدم افزایش این آمار به میزانی بالاتر از آنچه که اکنون شاهد هستیم به خاطر عدم توانایی کاربران برای خرید مدل‌های گران‌قیمت است. یعنی اینطور که به نظر می‌رسد، گوشی‌های ۵G بسیار زیادی در بازار در دسترس قرار دارند اما کاربران هنوز توانایی خرید آن‌ها را ندارند و در نتیجه ترجیح می‌دهند به دنبال مدل‌های ارزان‌قیمت‌تر و ۴G باشند.

فناوری ۵G در گوشی‌های هوشمند توسط سامسونگ و در سال ۲۰۱۹ بکار گرفته شد. زمانی که یک نسخه از گلکسی S10 با قیمت نجومی ۱۳۰۰ دلار و پشتیبانی از اینترنت ۵G را رونمایی و به بازار عرضه کرد. البته تعداد این گوشی به خاطر عدم بهره‌مندی تقریبا ۹۹٪ شرکت‌ها در آن زمان از این فناوری محدود بود اما اکنون می‌بینیم که حتی گوشی‌های اقتصادی هم این قابلیت را در خود دارند.

اینطور که به نظر می‌رسد، باید انتظار داشته باشیم تا پایان سال ۲۰۲۳، دیگر هیچ گوشی ۴G توسط شرکت‌ها تولید و عرضه نشود. این یعنی تا پایان آن سال، تمام کشورها باید به فناوری یادشده دسترسی داشته باشند و زیرساخت‌های لازم را برای بهره‌مندی از آن آماده کرده باشند. در حال حاضر بسیاری از کشورها سعی بر این دارند که این کار را انجام دهند اما طبیعی است که این فرایند اندکی به طول بیانجامد.

سرعت اینترنت ۵G بسیار بیشتر از ۴G است به همین خاطر تعداد زیادی از کاربران تمایل به خرید چنین محصولاتی دارند. طبیعتا شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند با علم بر این موضوع، تعداد گوشی‌های ۵G خود را روز به روز افزایش می‌دهند چون بعید است تا یک سال دیگر مشتری زیادی برای مدل‌های ۴G وجود داشته باشد. مگر اینکه همچنان کشور یا کشورهایی به این فناوری دست پیدا نکنند و به همین خاطر خرید یک مدل با فناوری جدیدتر توجیه منطقی نداشته باشد.

منبع: Android Central

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar ----------

    هواوی قربانی سیاست!