۶ راه برای سرگرم‌کردن بچه‌ها در سفر و مهمانی

۴ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۹:۰۰ ۲۵ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

«واقعا وقتی بچه بودیم، چطور سرگرم می‌شدیم؟» وقتی این سوال پرسیده شد یا کسی نشنید یا اگر شنید، جوابی نداشت. وسط بحث گرانی و قیمت خانه و بحث‌های عمیق جامعه‌شناسی و صحبت از رژیم‌گرفتن و ویدیوهای جدید بیرون‌آمده و هزار تا موضوع داغ در جمع، کودکی التماس‌کنان از پدر و مادرش گوشی می‌خواهد. بعد از چند دقیقه پیله‌کردن مداوم و آویزان‌شدن به شلوار بابا و گردن مامان، بالاخره به خواسته‌اش می‌رسد. چرا؟ چون پدر و مادرش ترجیح می‌دهند کودکشان به جای اینکه با بازی‌ها و هیجان‌هایش قندان را بشکند یا وسط صحبت بزرگ‌ترها فریاد بزند: «من را ببینید»، گوشه‌ای آرام و بی‌آزار بنشیند و مزاحم کسی نشود. انگار که بچه‌ای وجود ندارد؛ البته بدشان نمی‌آید که همان اول با شیرین‌زبانی حال همه را خوب کند و موج تحسین‌ و محبت دیگران روانه‌ی کودکشان شود؛ اما تقریبا بعد از نیم‌ساعت هیچ‌کدام از افراد جمع حوصله‌ای برایشان نیست تا همبازی این کودک تنها شوند. اشتباه نکنید، این یک تشویق‌نامه برای رشد جمعیت و شعار «یکی بد است، دو تا خوب است، بالای دو تا شاهکار است» نیست. می‌خواهیم بگوییم می‌شود با کمی هوشمندی و خلاقیت و حمل اندکی بار اضافه، هر وقت که احساس کردید حوصله کودکتان سر رفته، با چیزی غیر از گوشی و تبلت، او را مشغول کنید؛ مثلا اسباب‌بازی سبک و جذابی که یک ساعتی توجه کودک را به خود جلب کند. می‌توانید اسمش را بگذارید: اسباب‌بازی مهمانی.

این شما و این هم لاک‌پشت کوچولوی بامزه‌ای که اعداد یک تا بیست را روی لاک خودش حمل می‌کند، آهنگ می‌زند، جمع و تفریق می‌کند و درحالی‌که به کودکتان لبخند می‌زند، اشکال هندسی و رنگ‌ها را به او یاد می‌دهد. بیشتر جذابیت این لاک‌پشت به خاطر صداهایش است. پس گوش‌هایتان را برای شنیدن آن‌ها آماده کنید و سخت نگیرید.

toy11

بازی آموزشی Vtech مدل Number Fun Turtle

خرید محصول از دیجی‌کالا

‌‌‌

پازل حتی بزرگ‌ترها را سرگرم می‌کند، چه برسد به بچه‌های کوچک. یک پازل جذاب می‌تواند مدتی طولانی کودک را مشغول کند. در ضمن مغز او را ورزیده‌تر و چشم‌هایش را قوی‌تر می‌کند. موشک سوژه‌ای هیجان‌انگیز برای پسربچه‌هاست. وسط بازی هم می‌توانید قربان و صدقه‌اش بروید و امیدوار باشید روزی فضانورد یا موشک‌ساز می‌شود! پازل دوم هم دو طرح در خود دارد. فرشته و اسب تک‌شاخ که بی‌شک دل دختربچه‌های خیال‌پرداز را خواهد برد.

 

toy2

پازل ۲۴ تکه کروکودیل کریک مدل Two-Sided

خرید محصول از دیجی‌کالا

toy3

پازل ۲۴ تکه کروکودیل مدل Two Sided Puzzle Unicorn

خرید محصول از دیجی‌کالا

اگر آدم مهربانی در جمع حضور دارد که می‌خواهد با بچه‌ها هم وقت‌گذرانی کند، این بسته کاغذ اوریگامی را به او بدهید تا دست خالی نباشد و با هم اوریگامی درست کنند. امتیاز این کاغذ‌ها نسبت به کاغذ معمولی این است که ظاهر زیبایی دارند و بعد از تاکردن خیلی شکیل‌تر در جای خود می‌مانند.

toy4

بسته کاغذ اوریگامی اوریمان مدل طلایی ساده

خرید محصول از دیجی‌کالا

‌‌‌  ‌‌‌‌‌‌‌‌  ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌

از خوبی‌های لگو و مدل‌سازی هم هرچقدر بگوییم کم است به شرط اینکه حوصله‌ی جمع‌کردن آن را از روی زمین داشته باشید؛ البته جمع‌کردن لگوی دوازده‌قطعه‌ای زحمت زیادی ندارد. به این موضوع هم باید توجه کرد که کودک فضای کافی برای بازی‌کردن با آن‌ها داشته باشد. محدودیت سنی هم ندارد. اگر مشکلی با هزینه و ریخت‌وپاش بیشتر ندارید و کودکتان تمایل به ساختن مدل‌های پیچیده‌تری دارد، پنگوئن مگنتی دوست‌داشتنی با ۷۰ تکه ساخته می‌شود و مناسب سن‌های بالاتر است. این پنگوئن می‌تواند حسابی کودک را درگیر خود کند.

toy5

لگو سری Duplo

خرید محصول از دیجی‌کالا

toy6

مدلسازی ژیومگ مدل Tazoo Jelo

خرید محصول از دیجی‌کالا

برای بچه‌های خیلی کوچک  هم می‌توانید چیزی فراهم کنید که بهانه نگیرد یا برای پاسخ به کنجکاوی‌هایش به اشیا خطرناک دست نزند. این اسباب‌بازی کوچک روی زمین می‌چرخد و هنگام چرخیدن صداهای مختلف ایجاد می‌کند و کوچولوی ماجراجو را به دنبال خود می‌کشاند و کودک برای چند دقیقه بهانه‌گیری‌ها و غرغرهایش را به‌کلی از یاد می‌برد.

toy7

بازی آموزشی بلوباکس مدل Mirror Me Activity Roller

خرید محصول از دیجی‌کالا

‌‌

این کلبه‌ی دلربا و هیجان‌انگیز را به هر کودکی نشان دهید، بال درمی‌آورد. فقط زحمت ساختن آن را خودش باید بکشد تا لذت داشتن آن را تجربه کند. مشخص است که بسته‌ی بزرگش که ۱.۵ متر طول دارد، برای بردن به مهمانی مناسب نیست؛ اما اگر خواستید به سفر بروید و جای کافی در ماشین داشتید، می‌توانید با این بازی ساختنی کودکتان را غافلگیر کنید تا اگر مجبور شدید در خانه یا هتل بمانید، حوصله‌اش سر نرود و در دنیای خودش لحظه‌های خوبی داشته باشد. اسم این را بگذارید: اسباب‌بازی مسافرت.

toy8

کلبه بازی منوبساز مدل ۱۱۰۱

خرید محصول از دیجی‌کالا

 

«واقعا ما وقتی بچه بودیم، چطور سرگرم می‌شدیم؟»

دوران کودکی هر نسلی با نسل دیگر فرق می‌کند. زمانی تعداد بچه‌ها زیاد بود و با هم وقت می‌گذراندند. کجایش هم فرقی نمی‌کرد. زمانی «کوچه» کاربری دیگری با عنوان «زمین بازی» داشت. بیشتر خانه‌ها و حیاط‌ها بزرگ و دلباز بودند و بالاخره چیزی بود که بچه‌ها با آن سرگرم شوند. با کنسول‌های بازی هم درنهایت می‌شد چند بازی ساده و بی‌غل‌وغش انجام داد. معلوم نیست کودکان دهه‌های دیگر چه شرایطی داشته باشند. بگذریم از اینکه بچه‌های کلان‌شهرها بعضی روزهای سال به خاطر آلودگی هوا نباید از خانه بیرون بیایند؛ بگذریم از اینکه آن‌قدر فیلم‌ها و بازی‌های جورواجور، به مدیا و بازار روانه می‌شوند که معلوم نیست تهِ ته‌اش چه چیزی در ذهن سفید بچه‌ها باقی می‌گذارند؛ اما این روزها اسباب‌بازی‌های جالبی در بازار هستند که قبلا مشابهشان نایاب بود. پس حداقل از این وجهه‌ی پیشرفت استفاده کنید تا کودکتان دیگر از سروکول‌تان برای بازی با گوشی بالا نرود و دنیایش محدود به یک صفحه‌نمایش لمسی نشود.

 

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما