۷ دلیلی که باعث می‌شود از کارتان اخراج شوید

۴ مهر ۱۳۹۴ | ۱۸:۰۰ ۴ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

هر کاری شرایط مخصوص خودش را دارد. هر شرکت و سازمانی قوانین خودشان را دارند و تمام کارمندان هم باید آن‌ها را رعایت کنند. البته همیشه راه‌هایی وجود دارد که کارمندان به وسیله آن‌ها سعی می‌کنند کمی وقت بگذارند و از فشار کار کم کنند.

تمام کارمندان سعی می‌کنند در کنار انجام دادن فعالیت‌های اصلی خودشان، کارهایی را به شکل مخفیانه انجام دهند که کمی آن‌ها را سرگرم کند و برای مدتی آن‌ها را از محیط کار و فعالیتی که انجام می‌دهند دور کند. بسیاری از کارهایی که به این منظور انجام می‌شود، خلاف قوانین شرکت هستند و باعث می‌شوند که حتی از کار اخراج شوید. البته هیچ فردی در کار بسیار کامل نیست و همه مشکلاتی دارند؛ اما با انجام ندادن برخی کارها می‌توان شرایط را برای پیشرفت و جلب توجه مدیرها فراهم کرد. در ادامه ۷ دلیلی را نام می‌بریم که با انجام دادن آن‌ها ممکن است از کار خود اخراج شوید.

۱. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی در زمان کار

امروزه حضور در شبکه‌های اجتماعی چیز غیر معمولی نیست. حتی بسیاری از مدیران هم این اجازه را به کارمندانشان می‌دهند که هر چند وقت یکبار در زمان کار کردن به شبکه‌های اجتماعی خودشان سر بزنند. شما باید سعی کنید که از این امتیاز سو استفاده نکنید. رییس شما ممکن است در طول روز چندبار از کنارتان عبور کند. اگر شما را در حال چک کردن شبکه‌های اجتماعی یا حتی انجام بازی‌های آنلاین در این شبکه‌ها ببیند، قطعا فکر می‌کند که کارتان را انجام نمی‌دهید. البته بسیاری از شرکت‌ها فعالیت‌های اینترنتی کاربرانشان را بررسی می‌کنند و زمانی که حضور آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی بسیار زیاد شد، به آن‌ها اخطار می‌دهند. به همین دلیل سعی کنید که در محیط کار وارد شبکه‌های اجتماعی نشوید و یا این‌کار را هر چند روز یکبار انجام دهید.

1-Goofing-off-online-2

۲. از وظیفه‌های کوچک شانه خالی نکنید

راه‌های زیادی وجود دارد که به وسیله آن‌ها می‌توانید از وظایف کوچکی که مدیران به شما می‌دهند، طفره بروید. می‌توان این وظایف را به فرد دیگری واگذار کرد و یا فکر کنید که چون به کار شما مربوط نمی‌شود، نباید آن را انجام دهید. شاید در حالت کلی انجام ندادن یک وظیفه کوچک مشکلی به وجود نیاورد و کسی شما را برای انجام ندادن آن تنبیه نکند، اما در بعضی مواقع انجام ندادن آن‌ها شرایط کاری شما را بسیار سخت می‌کند. اگر وظایف کوچک را انجام دهید، قطعا در آینده شرایط بهتری برای شما به وجود خواهد آمد. اگر فکر می‌کنید که کارهایی که به شما واگذار می‌شود، بسیار زیاد است، باید درباره آن‌ها صحبت کنید تا وظایف جدیدی برای شما در نظر گرفته شود. انجام ندادن کارها و نادیده گرفتن‌شان باعث می‌شود که مدیر دیگر نخواهد شما برایش کار کنید.

2-Shirking-small-responsibilities

۳. پنهان کردن مشکلات

همه ممکن است در کار خودشان اشتباه کنند. از تمام مشکلات می‌توان به راحتی عبور کرد و نباید از آن‌ها ترسید و از آن‌ها فرار کرد. اگر در کاری اشتباه کردید ممکن است سعی کنید به شکلی کار اشتباه خود را توجیه کنید. به این موضوع توجه کنید که باید پاسخ‌گوی اشتباهات خودتان باشید. شاید سعی کنید درباره یک موضوع خاص صحبت نکنید، حتی موضوع صحبت را عوض کنید یا درباره کاری که انجام داده‌اید دروغ بگویید. این کار ممکن است برای مدت کوتاهی شما را از مشکلات دور کند، اما بعدا اشتباه‌تان در جایی مشخص خواهد شد و آنجاست که مشکلات چند برابر می‌شوند. اگر این کار را بارها و بارها انجام دهید، ممکن است کار خود را از دست بدهید.

3-Hiding-mistakes

۴. غیبت کردن

غیبت کردن ممکن است مثبت یا منفی باشد. البته غیبت کردن در بیشتر مواقع منفی است. غیبت کردن در حالت کلی مانند یک گفتگوی معمولی است و به همین دلیل شاید خیلی‌ها متوجه نشوند که در حال غیبت کردن هستند. ممکن است که در زمان غیبت کردن اطلاعات مهم شرکت را بیان کنید که این موضوع ممکن است نتایج بسیار بدی برای شما داشته باشد. غیبت کردن باعث می‌شود که نظر سایر کارمندان به شما تغییر کند. ممکن است باعث شود که دیگر کسی به شما اعتماد نکند چون می‌داند که درباره او پیش افراد مختلف حرف می‌زنید. شاید برای غیبت کردن جریمه‌ای وجود نداشته باشد، اما محیط کار را برای شما سخت می‌کند و ممکن است باعث شود که شما دیگر تمایلی به آن کار نداشته باشید.

4-Gossiping

۵. از وسایل شرکت برای کارهای شخصی استفاده کردن

ایمیل کاری شما تنها برای انجام دادن کارهای اداری است. اینترنت هم شامل این موضوع می‌شود. اینترنت در محیط کار باید برای فعالیت‌های اداری استفاده شود و نباید از آن برای فعالیت‌های شخصی بهره ببرید. بسیاری از شرکت‌ها ایمیل‌ها و فعالیت اینترنتی کاربران را زیر نظر می‌گیرند. به همین دلیل تمام فعالیت‌های شما ممکن است بررسی شود. شاید از پرینتر شرکت برای کارهای شخصی استفاده کنید یا حتی با موبایلی که شرکت در اختیار شما قرار داده، بازی کنید. اگر در زمان کار کردن وقت زیادی دارید، باید از آن برای انجام دادن کارهای اداری استفاده کنید.

5--Using-company-tech-as-personal-tech

۶. شکایت کردن از مدیر

حتی بهترین مدیر دنیا هم دارای مشکلاتی است که کارمندان می‌توانند درباره آن‌ها صحبت کنند. شکایت کردن از مدیر در زمانی که او حضور ندارد، مشکی به‌وجود نمی‌آورد و حتی بسیاری از کارمندان از آن لذت می‌برند. باید به این موضوع توجه داشته باشید، شکایت‌ها به گوش مدیر شما خواهد سید. این موضوع می‌تواند شخصیت شما را پیش مدیر خراب کند. حتی در دراز مدت باعث می‌شود که مدیر نخواهد با شما کار کند.

6--Complaining-about-your-boss

۷. بازی کردن با تلفن‌همراه در زمان جلسه‌

بسیاری از کارمندان تلفن‌همراه یا تبلت‌شان را به جسله‌های مختلف می‌برند. به وسیله تلفن‌همراه یا تبلت می‌توان از نکات مهم جلسه یادداشت برداری کرد یا حتی می‌توان صدا ضبط کرد تا بعدا به صحبت‌های گفته شده گوش داد. حتی شاید لازم باشد در طول جلسه به برخی از تماس‌های اضطراری پاسخ دهید. در جلسه کاری نباید از تلفن همراه بیش از اندازه استفاده کنید. تلفن همراه می‌تواند تمرکز شما روی جلسه را از بین ببرد. اگر در زمان جلسه از تلفن همراه بیش از اندازه استفاده کنید، به احتمال زیاد نکات مهم را از دست می‌دهید و نمی‌تواند کار خودتان را به خوبی انجام دهید. این کار شما را در آینده دچار مشکلات بسیار زیادی می‌کند و باعث می‌شود که کار خود را از دست بدهید. بهتر است تلفن‌همراه و تبلت خود را خارج از محل جلسه بگذارید. ارزش کار شما بیشتر از به همراه داشتن تلفن همراه یا تبلت در زمان جلسه است.

7--Playing-on-your-phone-during-meetings

منبع: Inc

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar امین

    آقای نوردوست واقعا ممنون که از این مطالب کم یاب و باارزش دراختیار میزارید.