۷ نکته‌‌ی مهم و کاربردی درباره‌ی طراحی قبل از نقاشی با آبرنگ

۱۷ بهمن ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۳ دقیقه
نقاشی با آبرنگ

آیا باید قبل از شروع نقاشی با آبرنگ طرح مورد نظر را بکشیم؟ اگر از ۱۰۰ هنرمند که با آبرنگ نقاشی می‌کنند این سوال را بپرسید، احتمالا بیشتر از نیمی از آن‌ها به نکشیدن طرح رای خواهند داد. به عبارت دیگر، تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا باید قبل از شروع نقاشی با آبرنگ طراحی کنید یا نه، یک انتخاب شخصی است که قاعده و قانون خاصی هم ندارد. در این مطلب به ۷ نکته‌ی مهم درباره‌ی طراحی قبل از نقاشی با آبرنگ اشاره کردیم که حتما برایتان مفید خواهد بود.

طراحی قبل از نقاشی با آبرنگ می‌تواند از بسیاری جهات مفید باشد. نه تنها این فرصت را به شما می‌دهد که روند نقاشی خود را برنامه‌ریزی کنید، بلکه به راحت‌تر شدن نقاشی‌تان هم کمک می‌کند! همچنین برای کمک به مشخص کردن نقاط کانونی، تغییرهای جزیی و کلی در یک تصویر و تفکیک لایه‌های در هم تنیده‌ی آبرنگ بسیار عالی است، و تمام اینها حتی بدون دست زدن به یک قلم موی آبرنگ اتفاق می‌افتد.

مطمئنا طراحی قبل از شروع نقاشی با آبرنگ مزایایی دارد، اما در مورد خودانگیختگی نقاشی مستقیم بدون طرح نیز باید گفت. آبرنگ ویژگی‌های شگفت‌انگیزی دارد که مهمترین آن‌ها جلوه‌های خود به خودی است که هنگام کار سریع و با استفاده‌ی مکرر از قلم‌مو ایجاد می‌شود. اگر می‌خواهید این جلوه را تقویت کنید، باید نقاشی آبرنگ را بدون طراحی آغاز کنید.

قلمو آبرنگ کد 1258 بسته 3 عددی

در حالی که بسیاری از هنرمندان عاشق جلوه‌های بداهه‌ای هستند که می‌توانند با استفاده از آبرنگ خلق کنند، به همان اندازه هستند افرادی که رویکرد کنترل‌شده‌تر را ترجیح می‌دهند. در حالی که نقاشی با آبرنگ اغلب غیرقابل پیش‌بینی است، اما در دستان یک هنرمند آموزش‌دیده و ماهر، می‌توان آن را تا حد زیادی کنترل، و امکان دقت هنگام نقاشی را فراهم کرد. برای هنرمندانی که ترجیح می‌دهند به این شیوه کار کنند، داشتن یک طرح پایه به عنوان راهنما که با مداد کشیده می‌شود اغلب بسیار مفید است.

این به نوعی مانند تفاوت بین یک معمار و یک مجسمه‌ساز انتزاعی است. یک معمار برای شروع کارش به یک نقشه‌ نیاز دارد، آن‌ها می‌دانند که نتیجه‌ی نهایی کارشان چگونه باید باشد، بنابراین داشتن یک طرح نه تنها مفید، بلکه ضروری است. از سوی دیگر، یک مجسمه‌ساز انتزاعی ممکن است نداند که اثر نهایی خود چگونه باید باشد. آن‌ها احتمالا یک ایده‌ی کلی دارند، اما از پذیرش هر حادثه‌ای که در میانه‌ی کارشان رخ می‌دهد خوشحال می‌شوند، زیرا به کار آن‌ها زندگی و روح بیشتری می‌بخشد.

۱. آیا می‌توان روی مقوای مخصوص نقاشی با آبرنگ طراحی کرد؟

مقوای نقاشی با آبرنگ

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مورد کار با آبرنگ باید به خاطر بسپارید این است که به سطح مناسب برای نقاشی نیاز دارید. آبرنگ یکی از ابزارهای جذاب نقاشی است که به آب زیادی برای تعیین کیفیت و میزان رنگ نیاز دارد، و متاسفانه ترکیب آب و بیشتر کاغذهای معمولی خیلی خوب از آب درنمی‌آیند. اما، کاغذ مخصوص نقاشی با آبرنگ با کیفیت بالاتری برای کار با آبرنگ طراحی شده است و آن را به کاغذی ایده‌آل برای نقاشی با آبرنگ تبدیل می‌کند. اما، آیا می‌توان روی کاغذ مخصوص نقاشی با آبرنگ طراحی کرد؟

بله، امکانش وجود دارد. بسیاری از هنرمندان با گرافیت یا زغال چوب یا هر نوع قلم خشک دیگر روی مقوای آبرنگ طرح می‌زنند. کاغذ آبرنگ در دو نوع کلدپرس و وارم‌پرس وجود دارد. کلدپرس سطح زبرتری دارد، بنابراین اگر سبک رهاتری دارید، احتمالا طراحی و نقاشی روی کاغذ کلدپرس برای شما مناسب‌تر باشد. اگر ترجیح می‌دهید به سبک چهارچوب‌دار و کنترل‌شده‌تری کار کنید، احتمالا سطح صاف‌تر کاغذ آبرنگ وارم‌پرس بهترین گزینه برای شما است.

مقوا آبرنگ فابریانو مدل 300WCA5 سایز 21x15 سانتی متر بسته 10 عددی

۲. چه مدادی برای طراحی روی کاغذ آبرنگ مناسب است؟

مداد طراحی

نوع مدادی که برای طراحی قبل از نقاشی با آبرنگ استفاده می‌کنید بستگی به ظاهر نهایی نقاشی شما دارد. آیا می‌خواهید نقاشی آبرنگی بکشید که هیچ نشانی از گرافیت مداد روی آن پیدا نباشد یا قصد دارید یک قطعه‌ی ترکیبی خلق کنید که در آن خطوط مداد گرافیتی با آبرنگ ترکیب شود؟

اگر قصد دارید یک نقاشی با ترکیبی از گرافیت و آبرنگ انجام دهید، استفاده از یک مداد معمولی HB برای ترسیم طرح می‎تواند کارساز باشد. می‌توانید با یک طرح سبک شروع کنید، سپس به آرامی جزئیات بیشتری را در حالی که فشار بیشتری به مداد وارد می‌کنید اضافه کنید، که گرافیت بیشتری را روی کاغذ می‌اندازد.

در بیشتر موارد گزینه‌ای نرم‌تر از مداد HB به کارتان نخواهد آمد، زیرا هنگام کار با آبرنگ، احتمال اینکه گرافیت مداد پخش شود زیاد است، که درنتیجه منجر به یک تصویر کثیف و وحشتناک می‌شود. اما صبر کنید، آیا نمی‌توانید از تثبیت‌کننده‌ها (فیکساتور) کارآمدتری به جای گرافیت نرم‌تر استفاده کنید؟ منعی برای این کار وجود ندارد، اما اکثر هنرمندان واکنش کاغذ به آبرنگ را پس از استفاده از تثبیت‌کننده‌ها دوست ندارند.

تثبیت‌کننده‌های کارآمدی برای جلوگیری از بوجود آمدن لکه هنگام نقاشی با آبرنگ وجود دارد، اما به دلیل آب‌گریز بودن می‌تواند آب را نیز دفع کند. وقتی این اتفاق می‌افتد، ممکن است قسمت‌هایی از نقاشی شما در برابر آبرنگ مقاوم‌تر شود که مقابله با آن به کاری خسته‌کننده منجر می‌شود.

اسپری فیکساتیو مایمری کد 609

بسیاری از هنرمندانی که با آبرنگ نقاشی و از گرافیت برای طرح اولیه استفاده می‌کنند، ترجیح می‌دهند کارشان به جای یک قطعه‌ی ترکیبی، شبیه یک نقاشی واحد باشد. اگر این مورد برای شما صادق است، قطعا لازم است از مداد سخت‌تری برای طراحی خود استفاده کنید. سرب سفت‌تر، رد کم‌رنگ‌تری به جا می‌گذارد که راحت‌تر هم پاک می‌شود، و همچنین احتمال کمتری دارد که از زیر رنگ‌های آبرنگ معلوم شود.

گزینه‌ی دیگری که ممکن است بخواهید در این زمینه برای طراحی در نظر بگیرید استفاده از مدادهای آبرنگی است. اگر می‌خواهید هنگام نقاشی با آبرنگ کنترل زیادی داشته باشید، معمولا برای شروع به یک طرح پایه نیاز دارید. وقتی با مدادهای آبرنگی طراحی، و به آن آب اضافه می‌کنید، خطوطی که کشیده‌اید به رنگ تبدیل می‌شود. می‌توانید از خطوط کم‌رنگ و سپس کمی آب به کمک قلم‌مو، یا از مقدار زیادی آب برای ایجاد جلوه‌ای شبیه به نقاشی با قلم‌مو استفاده کنید.

 مداد آبرنگی 24 رنگ آریا مدل 3088

اگر تصمیم به استفاده از این تکنیک دارید، مطمئن شوید که مدادهای آبرنگی انتخاب کنید که با رنگ آبرنگی که قصد استفاده از آن را دارید، مطابقت دارد. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید پرتره‌ای بکشید، باید از رنگ‌های قرمز، قهوه‌ای، رنگ‌های گوشتی و حتی مدادهای آبرنگی سبز برای ترسیم طرح اولیه‌ی خود استفاده کنید. این موضوع بسیار مهمی است، زیرا مدادهای آبرنگی در صورت تماس با آب به رنگ مایع تبدیل می‌شوند، بنابراین بعد از استفاده از آن‌ها و قرار دادن رنگ دیگری رویشان، مقداری نشتی و ترکیب رنگ ایجاد می‌شود.

گزینه‌ی دیگری برای طراحی قبل از رنگ‌آمیزی که منجر به نشتی رنگ‌های شما نمی‌شود، طراحی با جوهر است. استفاده از قلم جوهری یکی از گزینه‌ها است، اما با این کار نقاشی‌اتان به یک قطعه‌ی ترکیبی از طراحی و نقاشی تبدیل می‌کند. اگر به دنبال چنین نتیجه‌ای هستید، پس عالی است. اما، اگر بخواهید یک نقاشی بکشید و نه یک طراحی ترکیبی چطور؟ آیا هنوز می‌توانید طراحی اولیه‌ی خود را با جوهر انجام دهید؟

می‌توانید از مدادهای جوهرافشان که بسیار شبیه به مدادهای آبرنگی عمل می‌کنند استفاده کنید، اما فرقش این است که وقتی خیس و سپس خشک شوند، دیگر نمی‌توان پاکشان کرد یا به کمک آب تغییری در آن‌ها بوجود آورد. این مزیتی است که می‌توانید هر چقدر که دلتان می‌خواهد روی جوهر خشک شده با آبرنگ نقاشی کنید و هرگز نگران نشتی آن نباشید.

۳. مزایای کشیدن طرح اولیه قبل از شروع نقاشی چیست؟

طراحی برای نقاشی با آبرنگ

اگر به کشیدن طرح اولیه قبل از شروع رنگ‌آمیزی با آبرنگ فکر می‌کنید، بد نیست با مزایای این روش هم آشنا شوید. مزیت اصلی این است که طراحی یک ساختار منسجم برای نقاشی در اختیار شما قرار می‌دهد. یک هنرمند با تجربه معمولا می‌تواند آبرنگ را برای کشیدن یک نقاشی تمیز و بادقت به خوبی کنترل کند. اما برای مبتدی‌ها، داشتن یک مداد کم‌رنگ برای نقاشی با دقت بیشتر و آسان‌تر کمک بزرگی است. شما مجبور نیستید به طرحی که کشیدید محدود شوید، اما طرح به شما کمک می‌کند تا تصور کنید که می‌خواهید نقاشی به کجا برسد، و کمک می‌کند تا در مسیر تلاش برای رسیدن به آن نقطه بمانید.

یکی دیگر از مزایای طراحی قبل از نقاشی، سرعت و سهولت در ترسیم یک تصویر است. آیا می‌شود با رنگ آبرنگ طراحی، و بعد روی آن نقاشی کرد؟ بله، اما این کار نسبت به انجام آن با گرافیت زمان‌برتر است. اگر در حین کار با گرافیت و کشیدن اسکیس اشتباه کنید، به راحتی می‌توانید اشتباه خود را پاک کرده و آن را اصلاح کنید. اما، اگر با آبرنگ کار می‌کنید، پاک کردن اشتباه دشوارتر است. می‌توانید با استفاده از آب رنگدانه را از روی کاغذ بردارید، اما هرگز نمی‌توانید آن را به طور کامل از کاغذ پاک کنید.

گرافیت سونت درجه سختی 6B بسته 6 عددی

طراحی قبل از نقاشی همچنین می‌تواند برای ارزش بخشیدن به یک تصویر قبل از اضافه کردن اولین قطره‌ی رنگ استفاده شود. این رویکرد به جای نقاشی با آبرنگ خالص، یک طراحی ترکیبی تولید می‌کند، و اگر از کارهای ترکیبی لذت می‌برید، این روش برایتان بسیار کارآمد است. اگر می‌خواهید طیف وسیعی از جزییات را در نقاشی اعمال کنید، باید از مداد HB استفاده کنید. یک مداد HB به اندازه‌ی کافی سخت است که به راحتی پاک شود و در صورت تماس با آب لکه‌ای بر جا نگذارد، اما همچنین به اندازه‌ی کافی نرم است که خطوط مورد نظر را ترسیم کند.

هنگام استفاده از این روش، با یک طرح سبک شروع کنید. سپس شروع به استفاده از مداد برای اضافه کردن سایه کنید. بسته به نوع ظاهری که می‌خواهید تصویر نهایی‌تان داشته باشد، می‌توانید آن را ترکیب، یا از تکنیک‌های سایه‌زنی استفاده کنید. پس از اتمام طراحی با مداد، شروع به رنگ‌آمیزی آرام با آبرنگ می‌کنید. رنگ‌آمیزی آرام یعنی رنگ‌ها را آن‌قدر کم و شفاف نگه دارید، که گرافیت زیرین خود را نشان دهد. این یک روش رایج در بین هنرمندان شناخته می‌شود، زیرا کنترل مداد آسان‌تر از رنگ آبرنگ است.

۴. خطوط طراحی، ظاهر یک نقاشی را بهبود می‌بخشد

خطوط طراحی در نقاشی

استفاده از طرح به عنوان پایه‌ای برای نقاشی با آبرنگ یکی از هزاران روشی است که می‌توانید به کار ببرید. روش دیگر این است که به جای اینکه از طراحی به عنوان راهنما برای نقاشی خود استفاده کنید، آن را به عنوان بخشی از خود نقاشی به کار ببرید. چگونه؟ با طراحی نقاشی خود با استفاده از یک مداد گرافیتی سخت شروع کنید. شما به دنبال جزئیات نیستید، فقط می‌خواهید یک شکل اولیه و طرح آزاد از ترکیب مورد نظر خود بوجود آورید. آبرنگ به طور طبیعی کمی غیرقابل پیش‌بینی است، بنابراین نمی‌خواهید با ایجاد یک لایه‌ی زیرین سفت و سخت، آن کیفیت فوق‌العاده را از بین ببرید.

آبرنگ 48 رنگ سنت پیترزبورگ کد 103486

هنگامی که طرح شما آماده شد، با استفاده از جوهر آب‌گریز شروع به اضافه کردن جزئیات بیشتر کنید. مطمئن شوید که از جوهر آب‌گریز برای این کار استفاده می‌کنید، در غیر این صورت خطوط شما در شستشوی آبرنگی که قرار است استفاده کنید، نشت کرده و پخش می‌شود. از هاشور زدن و خطوط متقاطع برای نشان دادن مناطق سایه‌دار استفاده کنید. مهم‌تر از همه، طراحی خود را سبک و ساده نگه دارید تا مکمل آبرنگی باشد که روی آن می‌کشید.

گزینه‌ی دیگری که باید در نظر بگیرید این است که روی نقاشی آبرنگ خود طرح بزنید. یعنی طراحی پایه را انجام دهید، سپس با آبرنگ نقاشی خود را ادامه داده و در نهایت با مداد یا گرافیت روی آبرنگ طرح خود را کامل کنید. خودکار و جوهر از گزینه‌هایی است که می‌توانید استفاده کنید، اما گزینه‌ی جالب‌تر مدادرنگی است. رنگ آبرنگ و مدادهای رنگی عملا برای یکدیگر ساخته شده‌اند، و آن را به یک زوج ایده‌آل تبدیل کرده‌اند.

۵. آیا می‌توان خطوط مداد را بعد از نقاشی با آبرنگ پاک کرد؟

پاک کردن خطوط در نقاشی با آبرنگ

یکی از نگرانی‌های رایج بسیاری از نقاشانی که با آبرنگ کار می‌کنند این است که برای رد مدادی که زیر آبرنگ نشان داده می‌شود، چه باید کرد. اولین گزینه‌ای که ممکن است به ذهن خطور کند پاک کردن آثار به جا مانده از مداد است. این کار غلط نیست، اما تنها قبل از اینکه نقاش‌اتان را با آبرنگ رنگ‌آمیزی کنید. پس از کشیدن اولین لایه‌ی رنگ با آبرنگ، پاک کردن آثار مداد باقی مانده تقریبا غیرممکن خواهد بود.

تنها چاره این است که امیدوار باشید رنگ‌های تیره، خطوط باقی‌مانده از مداد را پوشش دهند. رنگ‌های روشن‌تر توانایی پوشش‌دهی یکسانی ندارند، بنابراین مهم است که مطمئن شوید هنگام طراحی زیر قسمت‌هایی که قرار است با رنگ روشن پوشانده شوند، فشار کمتری با مداد وارد کنید و سبک‌تر طرح بزنید.

۶. چگونه طراحی به بهبود نقاشی با آبرنگ کمک می‌کند؟

بهبود طراحی

به عنوان یک هنرمند، هر زمانی که در حال تمرین مهارت‌های مشاهده و نحوه‌ی تبدیل آنچه می‌بینید به یک تصویر دو بعدی باشید، مهارت‌های خود را بهبود خواهید بخشید. چه قصد داشته باشید به طور جدی با مداد طراحی کنید، یا اگر فقط قصد نقاشی با آبرنگ را دارید، صرف زمان برای طراحی به شما کمک می‌کند تا به عنوان یک هنرمند پیشرفت کنید.

با این حال، به‌طور خاص، به‌عنوان یک نقاش آبرنگ، طراحی قبل از شروع نقاشی به شما کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی برایتان آسان‌تر شود و در حین اعمال لایه‌های آبرنگ، همه چیز را در مسیر خودش نگه دارید. شما مجبور نیستید خود را به خطوط طرح محدود کنید، اما وقتی بتوانید خطوط طرح مورد نظرتان را ببینید، می‌توانید از آن‌ها به عنوان یک راهنمای نقاشی استفاده کنید.

اسکیس، به طور کلی، می‌تواند به شما کمک کند تا به عنوان یک نقاش آبرنگ پیشرفت کنید. یکی از مهم‌ترین چیزهایی که در مورد کار با آبرنگ وجود دارد قابل حمل بودن آن‌ها است. شما برای نقاشی در استودیو یا خانه زندانی نمی‌شوید، می‌توانید به راحتی وسایل خود را جمع کنید و به دنیای بیرون بروید و به دنبال منبع الهام باشید.

در حالی که نقاشی در بین مردم راهی عالی برای گسترش افق‌های دید شما است، عادت کردن به انجام آن نیز به زمان نیاز دارد. اگر برای نقاشی کردن با آبرنگ در دید عموم راحت نیستید، می‌توانید سفر خود را در این مسیر ابتدا با طراحی شروع کنید. بعد از آن وقتی که مهارت پیدا کردید، می‌توانید در مکان‌های عمومی نیز با آبرنگ شروع به نقاشی کنید.

۷. دلایلی برای اینکه چرا نباید قبل از نقاشی با آبرنگ طراحی کنید

نقاشی

تا اینجا ما در مورد مزایای طراحی قبل از نقاشی با آبرنگ و اینکه چگونه می‌توان نقاشی را با طراحی ترکیب کرد تا منجر به یک اثر ترکیبی و منحصربه‌فرد شود، توضیح دادیم. اما، آیا دلایلی برای طراحی نکردن قبل از نقاشی با آبرنگ وجود دارد؟ قطعا وجود دارد، به همین دلیل است که بسیاری از هنرمندان آبرنگ قبل از شروع نقاشی هرگز طراحی نمی‌کنند.

یکی از بهترین ویژگی‌های نقاشی با آبرنگ ماهیت خودانگیختگی این سبک است. برخی از نقاشان آبرنگ ترجیح می‌دهند تا حد ممکن هنگام نقاشی کنترل داشته باشند و تنها برای این گروه، طراحی قبل از شروع به نقاشی با آبرنگ گزینه‌ی مناسبی است.

اما در مورد هنرمندانی که ترجیح می‌دهند طبیعت خودانگیخته‌تر آبرنگ‌ها را بپذیرند، چطور؟ هنرمندانی که سعی نمی‌کنند رنگ را آنقدر کنترل کنند که مانع از خلق نقش‌های تصادفی شوند، اغلب از نقاشی بدون طراحی لذت می‌برند. یک طرح پایه برای بسیاری از هنرمندان کار می‌کند، اما اگر مراقب نباشید می‌تواند به شدت محدودکننده باشد.

وقتی روی طراحی تمرکز می‌کنید و سعی دارید رنگ خود را در جایی که می‌خواهید نگه دارید، این کار می‌تواند جریان طبیعی رنگدانه و آب را محدود کند و باعث می‌شود نقاشی آبرنگ چهارچوب‌دارتر شود و کمتر واقعی به نظر برسد. آیا همیشه این اتفاق خواهد افتاد؟ البته که نه، اما نقاشی با آبرنگ روی یک طرح از پیش تعیین شده احتمال آن را بیشتر می‌کند.

با استفاده از طبیعت بداهه‌ی مدادهای آبرنگی هم می‌توان از مزایای یک طرح برای نقاشی لذت برد. مدادهای آبرنگی بعد از افزودن آب رنگشان پخش می‌شود. اگر مقدار زیادی آب به آن اضافه کنید، خطوط شروع به محو شدن می‌کنند و ظاهر نقاشی آبرنگی را به خود می‌گیرد و بعد از آن است که می‌توانید روی این نقاشی مانند اولین لایه‌ی آبرنگ کار کنید.

منبع: improve drawing

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه