این عکس ۷۱۷ گیگاپیکسلی باکیفیت‌ترین عکس تهیه شده از آثار هنری است

۱۹ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
بخش‌هایی از عکس 717 گیگاپیکسلی از نقاشی گشت شبانه رامبرانت

موزه ملی آمستردام یک عکس تعاملی از نقاشی «گشت شبانه» (The Night Watch) اثر رامبرانت با رزولوشن خیره‌کننده‌ی ۷۱۷ گیگاپیکسل منتشر کرده است. این موزه ادعا می‌کند که این عکس بالاترین وضوح تصویر از آثار هنری است که تا کنون گرفته شده است.

این عکس به‌عنوان بخشی از «عملیات گشت شبانه» (Operation Night Watch)، بزرگ‌ترین و جامع‌ترین تحقیق درباره‌ی شاهکار «رامبرانت» (Rembrandt) یعنی تابلوی «گشت شبانه» یا «نگهبان شب» (The Night Watch) تهیه شده است. هدف این برنامه که از سال ۲۰۱۹ آغاز شده است، حفظ بهینه‌ی این نقاشی برای آینده است. سال گذشته این تیم با استفاده از هوش مصنوعی بخش‌هایی از نقاشی را که در گذشته به‌دلیل حملات متعدد به نقاشی از بین رفته بود، بازسازی کردند.

اعضای تیم عملیات گشت شبانه در موزه‌ی رایکس

بالاترین وضوح عکس از آثار هنری

به گفته‌ی موزه‌ی ملی آمستردام یا «موزه‌ی رایکس» (Rijksmuseum)، با وضوح ۷۱۷ گیگاپیکسل و داشتن ۷۱۷ میلیارد پیکسل، فاصله‌ی بین دو پیکسل در عکس تنها ۵ میکرومتر (۰٫۰۰۵ میلی‌متر) است و این یعنی اندازه‌ی هر پیکسل در این عکس کوچک‌تر از گلبول قرمز انسان است.

بخش‌هایی از عکس 717 گیگاپیکسلی از نقاشی گشت شبانه رامبرانت

این موزه برای این کار از یک دوبین ۱۰۰ مگاپیکسلی «هاسلبلاد اچ۶دی-۴۰۰ام‌اس» (Hasselblad H6D-400MS) استفاده کرد تا ۸۴۳۹ عکس جداگانه بگیرد که هر کدام با ابعاد ۵٫۵ سانتی‌متر در ۴٫۱ سانتی‌متر هستند. سپس این عکس‌ها با استفاده از هوش مصنوعی به هم متصل شدند تا تصویر نهایی را شکل دهند. حجم فایل نهایی این تصویر غول‌پیکر به ۵٫۶ ترابایت می‌رسد.

بخش‌هایی از عکس 717 گیگاپیکسلی از نقاشی گشت شبانه رامبرانت

شات‌های تکی دارای عمق میدان ۱۲۵ میرومتر (۱٫۸ میلی‌متر) بودند. موزه‌ی رایکس توضیح داد که برای اطمینان از فوکوس بودن هر عکس، ابتدا سطح نقاشی با استفاده از لیزر اسکن و دوربین هم پیش از گرفتن عکس به‌خوبی تنظیم شد. بلافاصله پس از گرفتن هر عکس هم یک شبکه‌ی عصبی، رنگ و وضوح تصویر را بررسی می‌کرد.

بخش‌هایی از عکس 717 گیگاپیکسلی از نقاشی گشت شبانه رامبرانت

«تاکو دیبیتس» (Taco Dibbits) مدیر موزه‌ی رایکس یا موزه‌ی امپراتوری گفت: «یک بار دیگر پژوهشگران عملیات گشت شبانه موفق شدند تا مرزهای توانایی‌ها را پیش ببرند. به لطف این تصویر، مردم می‌توانند در جزئیات حتی کوچک‌تر از قبل، از شاهکار رامبرانت لذت ببرند.»

طراحی شده برای امکان تحقیقات بیشتر

به گفته‌ی موزه، این عکس جدید به اندازه‌ای واضح است که شبکه‌های عصبی اکنون می‌توانند نقاشی را خیلی سریع از نظر شباهت در ذرات رنگدانه یا نقشه‌برداری از همه‌ی صابون‌های سربی به‌کار رفته در آن بررسی کنند که با عکس قبلی امکان‌پذیر نبود.

بخش‌هایی از عکس 717 گیگاپیکسلی از نقاشی گشت شبانه رامبرانت

به گفته‌ی موزه‌ی رایکس فاز دوم این پروژه ۱۹ ژانویه (۲۹ دی) آغاز می‌شود و طی آن تیم با استفاده از اطلاعاتی که اکنون به لطف عکس با وضوح بالای جدید در اختیار دارد، به کار بازسازی خود روی نقاشی ادامه خواهد داد.

تصویر قابل مرور و با وضوح کامل را می‌توان در وب‌سایت موزه‌ی رایکس مشاهده کرد.

عکس‌ها: بخش‌هایی از عکس ۷۱۷ گیگاپیکسلی از نقاشی گشت شبانه رامبرانت
Credit: Rijksmuseum

منبع: Peta Pixel

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه