۹ فیلم و انیمیشن «هابیت» و «ارباب حلقه‌ها» از بدترین تا بهترین

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
فیلم‌های هابیت و ارباب حلقه‌ها

سرزمین میانه یکی از دوست‌داشتنی‌ترین جهان‌های فانتزی است که تا کنون خلق شده. در طول سال‌ها این شانس را داشتیم که این جهان مسحورکننده را در اقتباس‌های متعدد از کتاب‌های جی‌آرآر تالکین یعنی «هابیت» (The Hobbit) و «ارباب حلقه‌ها» (The Lord of the Rings) در صفحه بزرگ سینما ببینیم. درست است که فیلم‌های پیتر جکسون شناخته‌شده‌ترین آثار اقتباسی از این مجموعه به شمار می‌روند، اما تنها نسخه‌های موجود نیستند. در این مطلب نگاهی به تمام فیلم‌ها و انیمیشن‌های «هابیت» و «ارباب حلقه‌ها» انداختیم.

درست یک سال پیش، آمازون اولین سریال تلویزیونی «ارباب حلقه‌ها» به نام «حلقه‌های قدرت» (The Rings of Power) را به نمایش گذاشت. همچنین چندین فیلم جدید در راه است. دو دهه پس از فیلم «یاران حلقه» (The Fellowship of the Ring) به کارگردانی جکسون و نزدیک به یک قرن پس از انتشار «هابیت» توسط تالکین، هنوز اشتیاق زیادی برای کشف و جست‌و‌جو در سرزمین میانه وجود دارد.

۹. ارباب حلقه‌ها (The Lord of the Rings)

انیمیشن ارباب حلقه‌ها

 • کارگردان: رالف بکشی
 • صداپیشه‌ها: کریستوفر گارد، ویلیام اسکوایر، جان هارت
 • محصول: ۱۹۷۸
 • امتیاز متاکریتیک: –
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۲ از ۱۰

اولین فیلم اقتباسی از داستان تالکین که معمولا مورد کم‌لطفی و فراموشی قرار می‌گیرد، در سال ۱۹۷۸ به کارگردانی رالف بکشی ساخته شد. متاسفانه، این نسخه‌ی انیمیشنی از داستان اغلب به دلایل موجهی فراموش می‌شود.

این فیلم تقریبا رویدادهای «یاران حلقه» و «دو برج» را با هم پوشش می‌دهد. از طرفی، سبک انیمیشن آن خاطره‌انگیز و جذاب است. ما به اقتباس‌های لایو اکشن جکسون عادت کرده‌ایم، اما تماشای یک داستان آشنا از منظر بصری متفاوت لذت‌بخش است.

با این حال، جدا از جنبه زیبایی‌شناختی، این فیلم موفق از آب در نیامد. قسمت‌های زیادی از خط داستانی را که همه ما دوست داریم کنار می‌گذارد، و چون داستانی برای پایان دادن به آن وجود ندارد، ذاتا رضایت‌بخش نیست. بنابراین حتی اگر روایتش جذاب باشد، فیلم در پایان به بن‌بست می‌رسد.

کلاسور مدل ارباب حلقه ها

۸. هابیت (The Hobbit)

انیمیشن هابیت

 • کارگردان: آرتور رنکین، جولز بس
 • صداپیشه‌ها: اورسن بین، جان هیوستون، دان مسیک
 • محصول: ۱۹۷۷
 • امتیاز متاکریتیک: –
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۷ از ۱۰

پیشاپیش از تمام کسانی که طرفدار این انیمیشن‌ها هستند پوزش می‌خواهم. من صمیمانه امیدوارم که شما همچنان از تماشای آن‌ها لذت ببرید. اما برای من، آن‌ها اصلا با فضا، عمق و احساسات نسخه‌های لایو اکشن مطابقت ندارند.

من از «هابیت» بیشتر از انیمیشن «ارباب حلقه‌ها» لذت بردم به این دلیل ساده که داستان کاملی را روایت می‌کند. در حالی که «ارباب حلقه‌ها» (۱۹۷۸) فرودو را دنبال می‌کند، «هابیت» (۱۹۷۷) از خط داستانی بسیار پیچیده‌تر بیلبو پیروی می‌کند و به پایان رضایت‌بخش‌تری می‌رسد. درست مثل انیمیشن «ارباب حلقه‌ها»، این فیلم هم انرژی متفاوتی نسبت به فیلم‌های لایو اکشن دارد که تماشای هر کدام به تنهایی تجربه لذت‌بخشی خواهد بود.

کتاب هابیت یا آنجا و بازگشت دوباره اثر جی. آر. آر تالکین

۷. بازگشت پادشاه (The Return of the King)

انیمیشن بازگشت پادشاه

 • کارگردان: آرتور رنکین، جولز بس
 • صداپیشه‌ها: جان هیوستون، رادی مک‌دووال، اورسن بین
 • محصول: ۱۹۸۰
 • امتیاز متاکریتیک: –
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۵.۷ از ۱۰

اما صبر کنید! انیمیشن دیگری هم از این داستان وجود دارد؟ انیمیشنی که سومین کتاب «ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه» را اقتباس می‌کند؟ آیا این دنباله‌ای بر انیمیشن‌های قبلی است؟

خوب، هم بله و هم نه. اقتباس سال ۱۹۸۰ از داستان «بازگشت پادشاه» در واقع دنباله‌ای بر انیمیشن «هابیت» است که در شماره قبل درباره آن صحبت کردیم. قبل از اکران انیمیشن «ارباب حلقه‌ها» در سال ۱۹۷۸، این فیلم در حال ساخت بود، و اتفاقا به طور تقریبی پایان مشخصی برایش در نظر گرفته شد. یادتان نرود که گفتیم «تقریبا» پایان داستان معلوم است. این انیمیشن هنوز هم به عنوان یک فیلم مستقل عمل می‌کند. سبک این انیمیشن با قسمت‌های قبلی مشابه است اما کاملا یکسان نیست و رالف بکشی کارگردان «ارباب حلقه‌ها» روی صندلی کارگردانی قرار ندارد.

من فکر می‌کنم این بهترین فیلم انیمیشن است آن هم به این دلیل ساده که داستانش را به پایان می‌رساند. پایان رضایت‌بخشی دارد، حتی اگر بخش‌هایی از داستان از دست رفته باشد. اما بخش‌های حذف شده به اندازه «ارباب حلقه‌ها» (۱۹۷۸) برجسته نیستند. با این حال، شما هنوز هم آن حفره روایی را احساس می‌کنید، به خصوص در مقایسه با فیلم‌های لایو اکشن.

کتاب هابیت اثر جی. آر. آر. تالکین نشر پریان

۶. هابیت: نبرد پنج سپاه (The Hobbit: The Battle of the Five Armies)

فیلم هابیت: نبرد پنج سپاه

 • کارگردان: پیتر جکسون
 • بازیگران: ایان مک‌کلن، مارتین فریمن، ریچارد آرمیتاژ
 • محصول: ۲۰۱۴
 • امتیاز متاکریتیک: ۵۹ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۴ از ۱۰

معمولا حماسه‌های سینمایی در اوج به پایان می‌رسند. متاسفانه، در مورد سه‌گانه «هابیت»، فیلم پایانی بیشتر احساس جان کندن در خط پایان را دارد تا یک اختتامیه پیروزمندانه!

بیشترین انتقاد از سه‌گانه «هابیت» پیتر جکسون این است که خط داستانی آن کم‌جان به نظر می‌رسد. به نوعی کافی نیست، و این به خاطر تقسیم «هابیت» به سه فیلم است که رمانی نسبتا کوتاه شناخته می‌شود. جکسون مجبور شد برای پرکردن زمان، خطوط داستانی جدید زیادی بسازد، مانند رابطه بین الف تائوریل و  دورف کیلی. ما به بررسی داستان بارد کمان‌دار می‌پردازیم و درباره رقابت بین تورین سپر بلوط و آزوگ دفیلر و موارد دیگر اطلاعاتی کسب می‌کنیم. در «نبرد پنج سپاه» داستان‌های زیادی برای بیشتر شدن زمان فیلم با هم رقابت می‌کنند و تعداد کمی از آن‌ها عمیق به نظر می‌رسند.

عنوان فیلم برگرفته از فصلی از «هابیت» است که در آن قهرمان ما، بیلبو بگینز، در همان ابتدا ناک‌اوت می‌شود و هیچ یک از اتفاقات را نمی‌بیند. این نشان می‌دهد که چقدر طرح فیلم گسترش یافته است. روابط اصلا بافتی ندارند، و بخش‌های عاطفی بزرگ داستان اصلا تاثیرگذار نیستند. از جنبه مثبت، داستانی که بیلبو را دنبال می‌کند همچنان جذاب است. مکالمه پایانی بیلبو و تورین قطعا شما را از نظر احساسی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

۵. هابیت: برهوت اسماگ (The Hobbit: The Desolation of Smaug)

فیلم هابیت: برهوت اسماگ

 • کارگردان: پیتر جکسون
 • بازیگران: ایان مک‌کلن، مارتین فریمن، ریچارد آرمیتاژ
 • محصول: ۲۰۱۳
 • امتیاز متاکریتیک: ۶۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۸ از ۱۰

روندی که ممکن است با ادامه این فهرست متوجهش شوید این است که کیفیت فیلم‌های «هابیت» با ادامه آن کاهش می‌یابد. فیلم دوم، «ویرانی اسماگ»، نمی‌تواند استانداردهای فیلم اول، یک سفر غیرمنتظره را برآورده کند، اما در عین حال داستانی به مراتب بهتر از «نبرد پنج سپاه» دارد.

«ویرانی اسماگ» جایی است که شخصیت آزوگ بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد و تضاد بین دورف‌ها و الف‌ها شکل می‌گیرد، اما این درگیری‌ها همچنان کودکانه و پیچیده به نظر می‌رسند که می‌تواند خسته‌کننده‌ شود. یک صحنه مربوط به فرار دورف‌ها از زندان الف‌ها در بشکه‌ها خیلی سریع از عالی به مضحک تبدیل می‌شود، اما همچنان به اندازه‌ای خنده‌دار است که واقعا سرگرم خواهید شد.

هنوز چیزهای زیادی برای لذت بردن در این فیلم وجود دارد. معرفی بارد کمان‌دار طبیعی به نظر می‌رسد، حتی اگر در فیلم بعدی بیش از حد باشد. خود اسماگ به طرز شگفت‌انگیزی ارائه شده است و پایانش به نظر یک نتیجه طبیعی برای فیلم است. روند تغییر داستان کامل شده است و یک حس قطعی از پیشگویی وجود دارد که باعث می‌شود بخواهید برای قسمت ۳ مشتاق شوید.

پوستر طرح ارباب حلقه ها مدل هابیت کد AR9350

۴. هابیت: یک سفر غیرمنتظره (The Hobbit: An Unexpected Journey)

فیلم هابیت: یک سفر غیرمنتظره

 • کارگردان: پیتر جکسون
 • بازیگران: ایان مک‌کلن، مارتین فریمن، ریچارد آرمیتاژ
 • محصول: ۲۰۱۳
 • امتیاز متاکریتیک: ۵۸ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۸ از ۱۰

به صراحت بگویم، مهم نیست که سه‌گانه «هابیت» پیتر جکسون چقدر تلاش کرد، اما واقعا نتوانست با جادوی سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» برابری کند. با این وجود، «یک سفر غیرمنتظره» یک نبرد نجیبانه به راه می‌اندازد.

بله، برخی از بخش‌های این فیلم مضحک است. اجنه زیرزمینی که دورف‌ها با آن‌ها ملاقات می‌کنند، غول‌های سنگی مبارز، معجزه برای دورف‌هایی که یک پل چوبی بزرگ روی آن‌ها سقوط می‌کند اما له نمی‌شوند و… فیلم مملو از لحظاتی است که شما را از مسیر داستان منحرف می‌کند.

اما بر خلاف دو فیلم دیگر «هابیت»، این لحظات کوتاه هستند و عمق ماجرا را چندان کم نمی‌کنند. روابط بین شخصیت‌ها واقعی به نظر می‌رسد، انگیزه‌ها قابل درک است. فضایی برای شکل‌گیری و پایان دادن به شخصیت‌ها وجود دارد، و آغوش گرفتن تورین و بیلبو در پایان، لحظه‌ای واقعا احساسی و باورپذیر است.

عنوان «یک سفر غیرمنتظره» دو معنا دارد: بیلبو در موقعیتی که پیش‌بینی نمی‌کرد بخشی از آن باشد قرار می‌گیرد و شخصیت‌ها روابط و پیوندهایی را تجربه می‌کنند که انتظار نداشتند برایشان مهم باشد. «یک سفر غیرمنتظره» شامل نماهایی با چشم‌انداز وسیع و موسیقی باشکوه در پس زمینه است که ما با فیلم‌های سرزمین میانه جکسون تجربه کرده‌ایم. ما همچنین جزییات بیشتری درباره زندگی روزمره در شایر می‌بینیم. «یک سفر غیرمنتظره» به ما یادآور می‌شود که چرا تماشاگران فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها» را دوست داشتند، و تمام تلاش خود را می‌کند تا به این میراث احترام بگذارد و در عین حال داستان جدیدی را هم روایت کند.

کتاب هابیت یا آنجا و بازگشت دوباره اثر جی آر آر تالکین انتشارات روزنه

۳. ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)

فیلم ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه

 • کارگردان: پیتر جکسون
 • بازیگران: الایجا وود، ایان مک‌کلن، لیو تایلر
 • محصول: ۲۰۰۱
 • امتیاز متاکریتیک: ۹۲ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۸ از ۱۰

این می‌تواند یک تصمیم بحث‌برانگیز باشد، اما بهتر است دلایلش را با هم مرور کنیم.

واضح بگویم: «یاران حلقه» یک فیلم دیدنی است. از «یک سفر غیرمنتظره» تا اینجا کیفیت بسیار بالایی دارد. این فیلم داستان کلاسیک تالکین را روی یک صفحه نمایش ۴۰ فوتی برای اولین بار در فرمت لایواکشن جان بخشیده است. دینامیک اصلی این فیلم، خود فلوشیپ، به طرز چشمگیری کار می‌کند. شیمی بین بازیگران، شوخی بین شخصی‌‌ها … همه چیز عالی است.

خیلی ساده دلیل اینکه این فیلم شماره سه است این است که دو فیلم دیگر «ارباب حلقه‌ها» بهتر هستند. به هیچ وجه نقدی بر این فیلم نیست. «یاران حلقه» جهانش را به خوبی ترسیم، و مشخص می‌کند که چرا باید سرزمین میانه را از دست سائورون نجات دهیم. در حالی که خطرات زیاد است، ما هنوز نمی‌دانیم این دنیا چقدر گسترده است. به نظر نمی‌رسد که سائورون و اورک‌هایش یا سارومان و اوروک‌های او، برای هیچ‌کسی در سرزمین میانه، فراتر از حامل حلقه (فرودو) و کسانی که از او دفاع می‌کنند، خطر زیادی ایجاد کنند. وحشتناک است، اما باید بیشتر رشد می‌کرد.

«یاران حلقه» به خوبی بقیه داستان «ارباب حلقه‌ها» را تنظیم می‌کند و در عین حال روند تغییر داستان کتاب اول را به پایانی وفادار و از نظر احساسی متقاعدکننده می‌رساند.

کتاب ارباب حلقه ها - یاران حلقه اثر جی .آر .آر تالکین

۲. ارباب حلقه‌ها: دو برج (The Lord of the Rings: The Two Towers)

ارباب حلقه‌ها: دو برج

 • کارگردان: پیتر جکسون
 • بازیگران: الایجا وود، ایان مک‌کلن، لیو تایلر
 • محصول: ۲۰۰۲
 • امتیاز متاکریتیک: ۸۷ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۸ از ۱۰

برخلاف سه‌گانه «هابیت»، که به نظر من با هر فیلم به تدریج بدتر می‌شود، بخشی از چیزی که «ارباب حلقه‌ها» را به عنوان یک سه‌گانه سینمایی بسیار جذاب می‌کند این است که چگونه در هر قسمت به یک اثر بهتر تبدیل می‌شود.

وقتی به «دو برج» رسیدید، در حال حاضر روی این پویایی شخصیت‌ها و این دنیا سرمایه‌گذاری کرده‌اید. می‌دانید که چرا شخصیت‌ها از هم جدا شده‌اند، و داستان‌های مجزای آن‌ها همگی مهم و در هم تنیده هستند. جهان بزرگ‌تر می‌شود؛ اکنون جنگی که سائورون در سرزمین میانه به راه انداخته است ملموس و گسترده به نظر می‌رسد. یک تهدید متمایز با وادار کردن قهرمانان ما برای ملاقات با شخصیت‌های بیشتر احساس می‌شود، سم و فرودو با گالوم متحد می‌شوند. لگولاس، گیملی، آراگورن و گندالف به روهان می‌روند و به دنیای مردان در مبارزاتشان کمک می‌کنند، ما متوجه می‌شویم که این جنگ چقدر حیاتی است و دست شیطان سائورون تا کجا رسیده است.

همان طنز فیلم «یاران حلقه» در این قسمت هم وجود دارد و شیمی بین شخصیت‌ها همچنان قوی است، اما داستان فرودو است که همه چیز را در کنار هم نگه می‌دارد و به عنوان قلب تپنده فیلم ظاهر می‌شود. علاوه بر این، «دو برج» بدون شک یکی از بهترین صحنه‌های نبرد تمام دوران را دارد: نبرد هلمز دیپ. «دو برج» در جایگاه دوم قرار دارد، اما نه به این دلیل که بد است. به این دلیل که فیلم شماره یک خیلی بهتر است.

کتاب ارباب حلقه ها اثر جی. آر. آر تالکین - دو برج

۱. ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه (The Lord of the Rings: The Return of the King)

ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه

 • کارگردان: پیتر جکسون
 • بازیگران: الایجا وود، ایان مک‌کلن، لیو تایلر
 • محصول: ۲۰۰۳
 • امتیاز متاکرتیک: ۹۴ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۹ از ۱۰

حالا رسیدیم به بهترین فیلم؛ «بازگشت پادشاه»

این فیلم با ۱۱ جایزه اسکار، نه تنها مورد علاقه طرفداران است و در باکس آفیس هم موفق ظاهر شده، بلکه مورد تحسین منتقدان هم قرار گرفته است و دلیل خوبی هم دارد. پیوند زدن این تعداد داستان به هم کار آسانی نیست. با این حال، به نوعی، «بازگشت پادشاه» این کار را به سادگی انجام می‌دهد.

روند تغییر شخصیت‌ها، هم از نظر دراماتیک و هم از نظر احساسی کامل می‌شود. نبردها تماشایی‌اند، اما احساسات آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهند. به عنوان مثال، روبرو شدن ائووین با پادشاه جادوگر لحظه بزرگی است. اما بخشی از این که چرا اینقدر خوب کار می‌کند این است که او سعی می‌کند از عمویش در برابر او محافظت کند. ائووین که عموی در حال مرگش را بعدا در آغوش گرفته و گریه می‌کند، به شدت بیننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ما نه تنها می‌دانیم که ائووین یک جنگجوی قدرتمند است، بلکه دلیل مبارزه‌اش را می‌دانیم.

برای فرودو هم همینطور. کمی بعد از نابود شدن حلقه نگاه کنید، جایی که او رو به سم می‌کند و می‌گوید: «سموایز گمجی، اینجا در پایان همه چیز از اینکه با تو هستم خوشحالم.» بسیار مهم است که فرودو حلقه را نابود کرده است. اما رابطه او با سم و فداکاری‌هایی که برای حمایت از یکدیگر در این کار بسیار دشوار انجام داده‌اند به همان اندازه اهمیت دارد. «بازگشت پادشاه» این را می‌فهمد و فضا را برای آن باز می‌کند.

«بازگشت پادشاه» با تصاویر فوق‌العاده و روایت رضایت‌بخش بسیار هیجان‌انگیز، یک فیلم با شکوه برای پایان دادن به یک مجموعه است. این اوج مطلق اقتباس‌های تالکین به شمار می‌رود.

کتاب تحلیلی بر ارباب حلقه ها و هابیت حلقه تعالی و تباهی اثر جین بی .هاردی انتشارات قاصدک صبا

منبع: winteriscomingبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
 1. مهدی

  خب بالاخره ترتیب درست رو دیدیم. فقط به نظر من فیلم های هابیت هم فوق العاده هستن. نسخه ی Extended رو ببینید.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما