عبدالوهاب شهیدی خواننده و موزیسین ایرانی درگذشت

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۱:۲۷ ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
عبدالوهاب شهیدی

عبدالوهاب شهیدی خواننده‌ی تصنیف مشهور «اون نگاه گرم تو جام شرابه» در سن ۹۹ سالگی در اثر بیماری قلبی از دنیا رفت.

عبدالوهاب شهیدی متولد دهم مهرماه سال ۱۳۰۱ خواننده، آهنگساز، نوازنده‌ی ساز عود و استاد آواز بود. شهیدی از اوایل دهه‌ی ۲۰ نزد استاد اسماعیل مهرتاش نوازندگی سنتور و عود و آواز را آموخت. او از سال ۱۳۳۹ تا ۱۳۵۷ جزء هنرمندانی بود که در برنامه‌ی مشهور گل‌ها اجرای موسیقی می‌کردند. برنامه‌ی گل‌ها آثار برترین موزیسین‌های سنتی از شهیدی تا شجریان را پخش می‌کرد. شهیدی رتبه‌ی سوم را در بیشترین اجرای برنامه‌ی موسیقی در برنامه‌ی گل‌ها دارد و بیش از ۲۳۰ برنامه اجرا کرده است.

عبدالوهاب شهیدی به اجرای آهنگ‌های محلی هم علاقه‌ی زیادی داشت و تصنیف مشهور «زندگی» یا همان «اون نگاه گرم تو» در حقیقت آهنگی محلی در دستگاه ماهور است.

خانواده‌ی شهیدی روحانی بودند و لقب پدرش صدرالاسلام بود. او از آن دسته خوانندگانی بود که اعتقاد داشت خواننده حتما باید به نواختن یک ساز هم مسلط باشد و ساز تخصصی خودش را عود انتخاب کرد.

محمدرضا شجریان یک‌بار در جشن خانه‌ی موسیقی لوح تقدیر شهیدی را به او تقدیم کرد و او را بزرگمرد هنر آواز ایران دانست. در جشن موسیقی ما هم از عبدالوهاب شهیدی به پاس یک عمر فعالیت هنری تقدیر شد که در آن جشن همایون شجریان جایزه‌ی او را داد.

عبدالوهاب شهیدی روز گذشته به دلیل مشکل قلبی در بیمارستان بستری شد و ساعاتی بعد به دلیل کهولت سن دارفانی را وداع گفت.

از دیگر آثار مطرح او می‌شود به «گریه را به مستی بهانه کردم» اشاره کرد. او در طول دوران کاری‌اش با نوازندگان و آهنگسازان بزرگ دیگری مانند فرامرز پایور، جواد معروفی و پرویز یاحقی همکاری کرده بود.

بعد از انقلاب آثاری که شهیدی در برنامه‌ی گل‌ها اجرا کرده بود دوباره منتشر شدند.

درگذشت این خواننده و موزیسین بزرگ را به همه‌ی دوستداران موسیقی ایرانی تسلیت می‌گوییم.

*عکس یک از سعید عبداللهی و سایت موسیقی ما است و تقدیری که از عبدالوهاب شهیدی در اولین جشن موسیقی ما صورت گرفت و همایون شجریان دست استاد رو بوسید.

دیدگاه شما