۱۰ شخصیت شرور فیلم‌های اکشن که نسبت به قهرمان مبارز بهتری هستند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۳ دقیقه
شخصیت شرور فیلم‌های اکشن

ما معمولاً در فیلم‌های اکشن و قهرمانی، همچون در زندگی، انتظار داریم نیروی خیر در برابر نیروی شرّ پیروز شود. قهرمانان این قصه‌ها به همین خاطر معمولاً طوری نوشته می‌شوند که قدرت و توانایی بیشتری از نیروی شرّ داشته باشند. اما حتی اگر نداشته باشند هم قصه و ژانر ایجاب می‌کند قهرمان در پایان پیروز میدان باشد. با این حال، گاهی در سینمای هالیوود حتی به‌یادماندنی‌ترین ابرقهرمانان و قهرمانان فیلم‌های اکشن شایستگی پیروزی را ندارند. چراکه با وجود پیروزی نیروی خیر در پایان، گاهی شخصیت شرور فیلم‌های اکشن و قهرمانی به معنای واقعی کلمه به‌مراتب مبارز قوی‌تر و بهتری از قهرمان است. وجود ضدقهرمانی که می‌تواند هم‌پای قهرمان پیش رود، باعث می‌شود تعلیق باورپذیرتر و برای مخاطب درگیرکننده‌تر باشد. اگر قهرمان کاملاً برتر از ضدقهرمان باشد، تعلیق قصه درست درنمی‌آید. در عین حال، این خطر را به وجود می‌آورد که قهرمان در ذهن مخاطب در پایان فیلم شایستگی پیروزی را نداشته باشد.

در فیلم‌هایی مثل «راکی ۴» (Rocky IV) و «پلنگ سیاه» (Black Panther) ضد قهرمان رقیبی شکست‌ناپذیر است و با توجه به مهارت‌های بهتر و بالاترش قاعدتاً باید پیروز میدان شود. اما طبیعی است که قهرمان برنده نبرد شود، چراکه باید چنین باشد، مخصوصاً وقتی نقش قهرمان را ستارگان بزرگ سینمای اکشن بازی می‌کنند. اما گاهی نقش ضدقهرمانان هم را بازیگران قوی خوب ایفا می‌کنند که قدرتشان از قهرمان بیشتر جلوه می‌کند. این در کنار طراحی حرکات و نبردهای خوب کلید رمز ساخت یک فیلم خوب اکشن است. با این حال، چند شخصیت شرور فیلم‌های اکشن در مقایسه با قهرمان زیادی قدرتمند یا ماهر هستند و در واقع، اصلاً نباید در انتهای قصه شکست بخورند.

۱۰. ایوان دراگو در «راکی ۴» (Rocky IV)

ایوان دراگو در «راکی 4»، شخصیت شرور فیلم‌های اکشن

 • سال اکران: ۱۹۸۵
 • کارگردان: سیلوستر استالونه
 • بازیگران: سیلوستر استالونه، تالیا شایر، برت یانگ، دولف لاندگرن، بریگیته نیلسن
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۷۹ از ۱۰۰
 • خلاصه داستان: راکی بالبوآ با خانواده‌اش، زندگی شاد و آرامی را سپری می‌کند اما دوست و رقیب سابقش، آپولو کرید، تصمیم گرفته پس از مدت‌ها دوباره به رینگ مسابقه برگردد و نبردی با بوکسور جوان و قدر روسی به نام ایوان دراگو داشته باشد، غافل از اینکه این آخرین مبارزه اوست.

فیلم‌های «راکی» جزو آن دسته فیلم‌هایی است که در نبردهایش پلات آرمور می‌برد. (پلات آرمور یک اصطلاح سینمایی است که یعنی خط داستانی ایجاب می‌کند شخصیتی در فیلم باقی بماند.) یکی از مهم‌ترین نمونه‌هایش شخصیت دراگو در یکی از جنجالی‌ترین فیلم‌های مجموعه، «راکی ۴» است. دراگو همان ضدقهرمان موبلوند است که یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های شرور فیلم‌های اکشن و حضور و شخصیتش در فیلم از جمله دلایل جنجالی شدن فیلم «راکی ۴». ایوان دراگو مبارز روس رقیب سرسختی برای راکی، نماینده ایتالیایی امریکا بود. او آپولو کرید، اولین رقیب راکی در میدان نبرد را می‌کشد و یکی از مرگبارترین حریف‌های راکی در طول مبارزاتش است. هر آنکه فیلم‌های راکی را دیده باشد، بدون شک چهره او و نامزدش با آن موهای بلوند و ظاهر اگزاتیک به یاد خواهد داشت.

نقش دراگو را دولف لاندگرن بازی می‌کند؛ حریف روسی که روی رینگ نبرد هیچ ترس و ملاحظه‌ای ندارد. حتی خود راکی در نبرد نهایی اعتراف می‌کند که دراگو دارد شکستش می‌دهد. ظاهراً حین تصویربرداری ضربات مشتی که دراگو به راکی زده بود او را روانه بیمارستان کرده بود. حتی مونتاژی که از تمرین‌های دراگو در فیلم می‌بینیم، سخت‌تر و شدیدتر از هر آنچه راکی در کل تمرین‌هایش در فیلم‌های قبلی کرده، به نظر می‌آید. دراگو البته پیش از نبردها داروی نیروزا استفاده می‌کند که باعث می‌شود این پرسش به وجود بیاید که قدرت و توانایی مبارزه‌اش در حالت طبیعی چقدر است. با این حال، او مبارز سرسخت و قدرتمندی است. راکی حقیقتاً به گرد پای او نمی‌رسد. با اینکه هر دو در نبرد خوب ظاهر شدند و نتیجه می‌توانست به نفع هر یک تمام شود. اما منطقی‌تر بود اگر دارگو برنده میدان می‌شد.

۹. اریک کیلمانگر در «پلنگ سیاه» (Black Panther)

اریک کیلمانگر در «پلنگ سیاه»

 • سال اکران: ۲۰۱۸
 • کارگردان: رایان کوگلر
 • بازیگران: چادویک بوزمن، مایکل بی.جردن، لوپیتا نیونگو، دانای گوریرا، مارتین فریمن، دنیل کالویا، لتیشیا رایت، وینستون دوک، آنجلا باست، فارست ویتاکر، اندی سرکیس
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۷۹ از ۱۰۰
 • خلاصه داستان: به دنبال اتفاقات فیلم «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» پادشاه تچالا به کشورش واکاندا بازمی‌گردد. اما آنجا با دو دشمن قوی که برای سرنگونی او متحد شده‌اند مواجه می‌شود. تچالا باید به عنوان پلنگ سیاه با مأمور سی‌آی‌ای اورت کی. راس و نیروهای ویژه واکاندا متحد شود تا از وقوع یک جنگ جهانی جلوگیری کند.

«پلنگ سیاه» نام یکی از شخصیت‌های مارول کامیکس و هجدهمین فیلم در دنیای سینمایی مارول است. اریک کیلمونگر به عنوان برادرزاده پادشاه تچاکا باور دارد که تاج و تحت واکاندا از آن اوست. او تچالا را به چالشی برای نبردی آئینی دعوت می‌کند و می‌بَرَد. چنان آسیبی به شاهزاده می‌رساند که او بیهوش می‌شود. با اینکه کمی بعدتر شاهزاده تچالا کیلمونگر را شکست می‌دهد، او آشکارا مبارز قوی‌تر از شاهزاده است. کیلمونگر بدون زرهی از جنس ویبرانیوم (فلز خاصی در کمیک بوک‌های مارول) توانست در برابر تچالا قدرتمندتر ظاهر شود. این هم به خاطر تمرین‌های سخت و زیادی بود که داشت و هم خدمتش در یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده امریکا. البته تچالا نبرد نهایی را می‌برد و این یعنی واکاندا در دستان پادشاه واقعی‌اش می‌ماند. با این حال، کیلمونگر مبارز بهتری است.

۸. ژنرال ام.بیسون در «مبارز خیابانی» (Street Fighter)

ژنرال ام.بیسون در «مبارز خیابانی»

 • سال اکران: ۱۹۹۴
 • کارگردان: استیون ئی. ده سوزا
 • بازیگران: ژان کلود ون دام، رائول هولیا، مینگ-نا ون، دامیان چاپا، کایلی مینوگ، وس استودی، بنی ارکیدز
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۲۰ از ۱۰۰
 • خلاصه داستان: در کشوری در آسیای جنوب شرقی، یک نظامی نیمه‌دیوانه به نام ژنرال بیسون گروه از امریکایی‌ها را به گروگان گرفته است. سه گروه در پی نفوذ به مقر این دیکتاتور هستند؛ سرهنگ کاماندو، ویلیام گیل و یک گروهان نظامی، یک گروه تلویزیونی به سرپرستی قهرمان ورزش‌های رزمی، چون لی که قصد گرفتن انتقام قتل پدرش را از ژنرال دارد و دو مأمور اخراجی سازمان سیا که هر دو قهرمان ورزش‌های رزمی هستند.

ژانرال ام.بیسون یکی از ضدقهرمان‌های اصلی بازی‌های ویدئویی معروف «مبارز خیابانی» است و همین‌طور فیلمی که سال ۱۹۹۴ بر اساس آن‌ها ساخته شد. قهرمان فیلم کلنل ویلیام گولی گولی با بازی ژان کلود ون دام معروف است و نقش بیسون را رائول هولیا بازی می‌کند. این دو در فیلم در نبردی تن‌به‌تن برابر هم قرار می‌گیرند. ون دام حریف ماهری است اما بیسون در طول نبرد مدام موفق می‌شود از او جلو بزند. حتی وقتی دچار برق‌گرفتگی هم می‎‌شود باز می‌تواند به گولی آسیب برساند. البته همچون سیلوستر استالونه در «راکی» اینجا هم ژان کلود ون دام باید در پایان قصه نبرد را ببرد و بیسون را شکست دهد. اما این نسخه از بیسون که ما در فیلم «مبارز خیابانی» می‌بینیم نباید شکست بخورد.

۷. دیوید لوپن در «مشکل بزرگ در چین کوچک» (Big Trouble in Little China)

دیوید لوپن در «مشکل بزرگ در چین کوچک»، شخصیت شرور فیلم‌های اکشن

 • سال اکران: ۱۹۸۵
 • کارگردان: جان کارپنتر
 • بازیگران: کرت راسل، کیم کاترال، دنیس دان، جیمز هونگ، ویکتور وانگ، کارتر وانگ، جرالد اوکامورا
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۲ از ۱۰۰
 • خلاصه داستان: وقتی راننده کامیونی به نام جک برتون می‌پذیرد دوستش وانگ چی را برای دیدن نامزدش به فرودگاه ببرد، هیچ‌گاه تصور نمی‌کرد وارد نبردی بین خیر و شر شود. نامزد ونگ چشم‌های سبزی دارد که او را تبدیل به هدفی برای یک ساحر نامیرا می‌کند.

دیوید لوپن با بازی جیمز هونگ بزرگ ضدقهرمان مرموز کمدی اکشن جان کارپنتر است. فیلمی که با الهام از فیلم‌های رزمی قدیمی ساخته شده است. با اینکه بیشتر مهارت‌های مبارزه لوپن از قدرت‌های جادویی‌اش می‌آید، با این حال از قهرمان قصه تواناتر است. جک برتون، قهرمان فیلم که نقشش را کرت راسل بازی می‌کند، در طول سفرش در زیر پوست محله چینی‌های سان‌فرانسیسکو عمدتاً روی شانس پیش می‌رود و پیروز می‌شود. مثلاً همین شخصیت لوپن را با چاقویی که لوپن به سمت او پرتاب کرده می‌کشد. یعنی لوپن چاقو به سمتش پرتاب می‌کند، برتون چاقو را می‌گیرد و به سمت لوپن پرتاب می‌کند. به همین سادگی. اگر دوست برتون، وانگ چی قهرمان فیلم بود، شکست دادن لوپن خیلی باورپذیرتر و قابل قبول‌تر می‌بود. حالا که جک برتون است، منطقی بود که لوپن پیروز میدان می‌شد.

۶. تاندرفوت در «استاد مست» (Drunken Master)

تاندرفوت در «استاد مست»

 • سال اکران: ۱۹۷۸
 • کارگردان: یوئن وو-پینگ
 • بازیگران: جکی چان، یوئن سیو-تی‌ین، هوانگ جانگ-لی، کاسانووا وانگ، دین شک
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۵ از ۱۰۰
 • خلاصه داستان: وونگ فی-هونگ پسری شرور اما درستکار اس که پس از سریالی از اتفاقات، پدرش تصمیم می‌گیرد او را نزد یک استاد هنرهای رزمی دائم‌الخمر بفرستد تا تربیتش کند.

تاندرفوت (یعنی پایش همچون رعد یا تندرپا) که نام دیگرش ییم تیت-سم است، ضدقهرمان فیلم «استاد مست» است. فیلمی با بازی چهره شاخص هنرهای رزمی، جکی چان و چند چهره معروف دیگر در این حوزه. نقش تاندرفوت را هوانگ جانگ-لی بازی می‌کند. او در هنرهای رزمی یک تکنیک ویژه به نام «ضربه شیطان» دارد که کشنده است و ظاهراً کسی یارای مقابله با او را ندارد. شخصیت جکی چان، وونگ فی-هونگ، در اولین مبارزه‌اش با تاندرفوت شکست سنگینی می‌خورد. بعد از تمرین‌های سخت و زیاد است که وونگ موفق می‌شود تاندرفوت را شکست دهد. با این حال، قدرت و مهارت تاندرفوت در هنرهای رزمی به اندازه‌ای است که قاعدتاً باید وونگ را شکست دهد. حتی با اینکه وونگ در برابر تکنیک «دست بی‌سایه شیطات» تاندرفوت، تکنیک «میس هو مست» خودش را ابداع می‌کند. در هر حال، تاندرفوت مبارز قوی‌تر و بهتری از قهرمان محبوب فیلم است.

۵. باکی بارنز در «کاپیتان امریکا: سرباز زمستان» (Captain America: The Winter Soldier)

باکی بارنز در «کاپیتان امریکا: سرباز زمستان»

 • سال اکران: ۲۰۱۴
 • کارگردان: آنتونی روسو، جو روسو
 • بازیگران: کریس ایوانز، اسکارلت جوهانسون، سباستین استن، آنتونی مکی، کوبی اسمالدرز، فرانک گریلو، امیلی ونکمپ، هایلی اتول، رابرت ردفورد، ساموئل ال. جکسون، ماکسیمیلیانو هرناندز
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۲ از ۱۰۰
 • خلاصه داستان: بیوه سیاه و فالکون به دنبال گره‌گشایی توطئه‌ای هستند که علیه شیلد صورت گرفته‌ است و در این بین، با یک آدمکش حرفه‌ای و رازآلود به نام سرباز زمستان روبه‌رو می‌شوند.

«کاپیتان امریکا: سرباز زمستان» به کارگردانی برادران روسو بر پایه شخصیت کاپیتان امریکای کتاب‌های مارول کامیکس است. این فیلم، دنباله فیلم محصول ۲۰۱۱ «کاپیتان امریکا: نخستین انتقام‌جو» (Captain America: The First Avenger) و نهمین فیلم در دنیای سینمایی مارول محسوب می‌شود. باکی بارنز در «کاپیتان امریکا: نخستین انتقام‌جو» بعد از آنکه از قطار به بیرون پرت می‌شود، هیدار او را شست‌وشوی مغزی می‌دهد تا به ابرسربازی برای آن‌ها تبدیل شود. خب کاپیتان امریکا هم ابرسرباز است اما بارنز مبارز به‌مراتب قوی‌تری از راجرز است. باکی بارنز در طول حضورش در جهان سینمایی مارول همیشه نشان داده که مبارز قوی و قهاری است. او در بیشتر نبردهایش با راجرز این توانایی را دارد که او را شکست دهد و حتی از سپر خود راجرز علیهش استفاده کند. با اینکه راجرز عملاً در «کاپیتان امریکا: سرباز زمستان» نمی‌برد، اصلاً نباید رقابتی در کار می‌بود. به هر حال، باکی در دیگر فیلم‌های جهان سینمایی مارول نسبت به نسخه اصلی خودش بی‌کیفیت‌تر می‌بود.

۴. اسکورپیون در «پنج سم مرگبار» (Five Deadly Venoms)

اسکورپیون در «پنج سم مرگبار»

 • سال اکران: ۱۹۷۸
 • کارگردان: چانگ چه
 • بازیگران: چیانگ شنگ، لو مانگ، فیلیپ واک، لو فنگ، کو فنگ، وانگ لونگ وی
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۴ از ۱۰۰
 • خلاصه داستان: یک استاد در حال مرگ از آخرین شاگردش تقاضا می‌کند به پنج شاگرد سابقش سر بزند؛ پنج شاگردی که هر کدام به یک سبک خاص کونگ‌فو تسلط دارند.

«پنج سم مرگبار» یکی از فیلم‌های کالت ژانر هنرهای رزمی است. در این فیلم، یک استاد پابه‌سن گذاشته از شاگردان سابق خودش واهمه دارد. شبکه‌ای به نام Venom Mob که دارند از مهارت‌هایی که از استادشان یاد گرفته‌اند در راه شرّ استفاده می‌کنند. این شاگردان یعنی سنتیپد، اسنیک، توآد، لیزارد و اسکورپیون می‌خواهند بخت را از قبیله استاد، قبیله پویزن (یا سم) بدزدند. از میان این شاگردان با اینکه همه را یک استاد تربیت کرده، مهارت‌های اسکورپیون از سایرین بیشتر و بهتر است. او نه فقط یک مبارز خوب، بلکه بسیار زیرک‌تر از بقیه شاگردان است. اسکورپیون همیشه نقاب به چهره می‌زند، هویتش را پنهان می‌کند تا در انتها، آنجا که باید آن را افشا کند. او با اینکه همراه با هیچ‌یک از آن‌ها آموزش ندیده، نقطه ضعف دیگران را می‌داند و این آگاهی را علیه آن‌ها استفاده می‌کند. اسکورپین از آن دشمنان شکست‌ناپذیر است که باید در پایان پیروز میدان می‌شد، نه آنکه شکست بخورد.

۳. جید وارلرد در «پادشاهی ممنوعه» (The Forbidden Kingdom)

جید وارلرد در «پادشاهی ممنوعه»، شخصیت شرور فیلم‌های اکشن

 • سال اکران: ۲۰۰۸
 • کارگردان: راب مینکاف
 • بازیگران: جکی چان، جت لی، لی بینگ‌بینگ، کولین چو، مایکل آنگارانو، لیو ییفئی
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۶۰ از ۱۰۰
 • خلاصه داستان: اکتشاف یک نوجوانی امریکایی و شیفته کنگ‌فو او را به ماجراجویی‌ای به چین می‌برد؛ جایی که او به گروهی از رزم‌آوران ملحق‌ می‌شود تا شاه‌میمون را آزاد کنند.

«پادشاهی ممنوعه» یا «قلمرو ممنوعه» داستان نوجوانی را روایت می‌کند که به یکباره می‌بیند از بوستون به چین باستان منتقل شده با گروه مانکی کینگ یا «پادشاه میمون». بعد در این انتقال ناگهانی او و متحدانش در تسخیر جید وارورلد یا ارباب جنگ قرار می‌گیرند. او خواهان نیروهای مانکی کینگ است. با این حال، حتی بدون مانکی کینگ هم جید وارورلد رقیبی شکست‌ناپذیر است. او کسی است که مانکی کینگ را فریب می‌دهد نیروهایش را مرخص کند و بعد پادشاه را به سنگ تبدیل می‌کند. جید وارورلد مبارز بسیار خوبی است و کاملاً این توانایی را دارد که همپای مانکی کینگ، یکی از قوی‌ترین موجودات جهان، مبارزه کند. اینکه با یک سنجاق سر کشته شود، آن هم به دست شخصیتی که دانش اندکی در هنرهای رزمی دارد، با عقل جور درنمی‌آید. در این فیلم برای اولین بار جکی چان و جت لی در کنار هم نقش‌آفرینی کردند.

۲. بین در «شوالیه سیاه برمی‌خیزد» (The Dark Knight Rises)

بین در «شوالیه سیاه برمی‌خیزد»

 • سال اکران: ۲۰۱۲
 • کارگردان: کریستوفر نولان
 • بازیگران: کریستین بیل، مایکل کین، گری اولدمن، ان هتوی، تام هاردی، ماریون کوتیار، جوزف گوردون لویت، مورگان فریمن
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۰ از ۱۰۰
 • خلاصه داستان: هشت سال پس از وقایع «شوالیه تاریکی» بین انقلابی بروس وین را مجبور می‌کند تا نقش خود به‌عنوان بتمن را دوباره از سر بگیرد و گاتهام سیتی را از نابودی هسته‌ای نجات دهد.

قهرمانان و ضدقهرمانان «شوالیه تاریکی» زیاد نیاز به معرفی ندارند. بین یکی از معدود افرادی است که از هویت واقعی بتمن باخبر است، حریف بسیار قدرتمند و فوق‌العاده باهوش است. در «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» کاملاً مشخص است که بتمن به لحاظ فیزیکی یارای مقابله با بین را ندارد. در اولین نبردشان، بین رسماً کمر بتمن را می‌شکند. با اینکه آسیب‌دیدگی‌ بتمن خوب می‌شود، خیلی زود که این هم خودش با عقل جور درنمی‌آید، اما منطقی نیست در نبرد بعدی‌شان می‌تواند بین را شکست دهد. یعنی با آن میزان آسیب‌دیدگی که نباید به این زودی‌ها خوب می‌شد، شکست دادن بین با آن توانایی‌هایش واقعاً عجیب است، حتی برای بتمن. بین کاملاً نشان می‌دهد که چقدر از بتمن قوی‌تر است و باید او را در آخرین نبرد شکست می‌داد. کسی به باهوشی بین حتماً می‌توانست راهی برای محافظت از نقطه ضعف نقابش پیدا کند.

۱. شانگ سونگ در «مورتال کامبت» (Mortal Kombat)

شانگ سونگ در «مورتال کامبت»، شخصیت شرور فیلم‌های اکشن

 • سال اکران: ۱۹۹۵
 • کارگردان: پل دبلیو. اس. اندرسون
 • بازیگران: رابین شو، لیندن اشبی، کریستوفر لمبرت، بریجت ویلسون، تالیسا سوتو، کری هیرویوکی تاگاوا
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۵۷ از ۱۰۰
 • خلاصه داستان: جانی کیج، قهرمان ورزش‌های رزمی و بازیگر سینما شانگ تسونگ، صاحب و مدیر یک مرکز آموزش ورزش‌های رزمی را در جزیره‌ای دورافتاده در چین که دارای قدرت‌های ماوراء‌الطبیعه است، برای مبارزه نهایی دعوت می‌کند.

شانگ تسونگ یکی از اولین شخصیت‌های شرور مجموعه بازی‌های ویدئویی مورتال کامبت بود و بدون شک، بهترین شخصیت فیلم «مورتال کامبت» که سال ۱۹۹۵ ساخته شد. نقش تسونگ را کری هیرویوکی تاگاوا بازی می‌کند و او در میان تمام مبارزان فیلم می‌درخشد و یک سر و گردن از بقیه بالاتر است. یکی از توانایی‌های تسونگ بلعیدن روح شکست‌خوردگان است. این به‌علاوه تیزهوشی و سرعت عملش در هنرهای رزمی، او را به یک ابرمبارز تبدیل می‌کند. او در آخرین نبرد با لیو کانگ هم هوشش بیشتر است هم قدرتش. دلیل شکستش این است که می‌افتد میان خار. اما منطق ایجاب می‌کرد با توجه به توانایی و قدرت تسونگ در برابر تمام رقبای فیلم او بتواند لیو کینگ را هم در نهایت شکست دهد.

منبع: screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما