۱۰ بازیگر که در سن بالا به شهرت رسیدند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
برایان کرانستون

بسیاری از بازیگران سینما و تلویزیون دوست دارند تا قبل از سن ۴۰ سالگی به یکی از ستاره‌های درجه یک تبدیل شوند یا دیگر مشهور نشوند. بااین‌حال، دست سرنوشت گاهی چیز دیگری را برای برخی از این بازیگران رقم می‌زند. در طول این سال‌ها، چندین بازیگر بوده‌اند که به نحو غیرقابل‌باوری بعد از ۴۰ سالگی توانستند خوش بدرخشند و در نقش‌های اصلی خود جا بیفتند.

گاهی اوقات، شکوفا شدن دیرهنگام یک استعداد در صنعت سینما و تلویزیون یک موهبت تلقی می‌شود. اکثر بازیگرانی که دست سرنوشت، چنین موهبتی را بدان‌ها اعطا نمود توانستند شهرت خود را برای مدت طولانی حفظ نمایند، در حالی‌ که بسیاری از بازیگرانی که در اوایل این مسیر موفق شدند به شهرت چشمگیری دست پیدا کنند، طرفدارانشان را به‌ سرعت از دست دادند. اما سوال این است که کدام بازیگران در دسته بازیگرانی جای می‌گیرند که به شهرت دیرهنگامی دست یافتند.

 ۱. کریستف والتز

بازیگر

والتز خیلی دیر توانست بر عرصه سینمای هالیوود مسلط شود هرچند نقش شخصیت‌های نمادینی مانند لئون رام در «افسانه تارزان» و بلوفلد به او واگذارشده بود. در واقع، والتز تا سن ۵۲ سالگی یعنی تا زمانی که کوئنتین تارانتینو او را برای ایفای نقش در فیلم «پست‌فطرت‌های لعنتی» انتخاب نکرده بود، به یک ستاره جهانی شناخته‌شده تبدیل نشد.

باوجوداینکه والتز و تارانتینو تا آن زمان همکاری چندانی باهم نداشتند و چندان بااخلاق و روحیات یکدیگر به‌ عنوان یک بازیگر و کارگردان آشنا نبودند، اما این بازیگر، درخشش خود در عرصه بازیگری را مدیون کارگردانی اوست. والتز با حضور در فیلم‌های تارانتینو توانست برنده جایزه اسکار شود. هنر بازیگری او به حدی بود که هم در نقش شخصیت‌های شرور و هم در نقش قهرمانان به زیبایی هرچه‌تمام‌تر به ایفای نقش می‌پرداخت. در واقع کاراکتر دکتر کینگ شولتز در فیلم «جنگجوی زنجیر گسسته» که او به نقش‌آفرینی‌اش پرداخت به‌ اندازه هانس لاندا یا همان شکارچی یهودی فیلم «پست‌فطرت‌های لعنتی» بی‌عیب و نقص و تمام‌کمال بود.

۲. کتی بیتس

بازیگر

بیتس تاکنون ۱۴ بار نامزد جایزه امی و ۴ بار هم نامزد دریافت جایزه اسکار شده است اما مدت زیادی طول کشید تا بالاخره روزهای شکوهمند او آغاز شوند. این بازیگر که بیشتر عمر کاری خود را بر روی صحنه تئاتر گذرانده بود، هنگامی‌که جایزه بهترین بازیگر زن را در جوایز اسکار سال ۱۹۹۱ برای بازی در فیلم «میزری» دریافت کرد، واقعا شگفت‌زده شد چراکه. او در آن زمان ۴۲ سال سن داشت.

پس از برنده شدن جایزه اسکار، دوران اوج بیتس در عرصه بازیگری آغاز شد چراکه پس‌ از آن، او هرسال حداقل در یک فیلم یا سریال تلویزیونی ظاهرشده و توانسته در هر فیلم و سریالی که ظاهر می‌شود بهترین عملکرد خود را به نمایش بگذارد.

۳. تامی لی جونز

بازیگر

جونز در دهه ۸۰ در چندین سریال و برنامه تلویزیونی به ایفای نقش پرداخت، اما تنها پس از نقش‌آفرینی در فیلم JFK الیور استون در سن ۴۵ سالگی بود که توانست شهرتی برای خودش دست‌وپا کند و مخاطب پسند شود. شهرت او پس‌ازاین فیلم سبب شد که او بتواند در دهه ۹۰ در فیلم‌های بزرگی مانند «فراری» و «مردان سیاه‌پوش» به نقش‌آفرینی بپردازد.

جونز از آن دست بازیگرانی است که غالبا از او برای ایفای نقش‌های مشابهی استفاده می‌شود، در واقع او بیشتر در نقش ماموران پلیس یا روسای پلیسی به ایفای نقش می‌پردازد که به طرق مختلف در حال اجرای قانون هستند. در حالی‌ که ممکن است این موضوع برای برخی از بازیگران خسته‌کننده به نظر بیاید اما جونز هرگز از ایفای نقش‌های مشابه خسته نشد و در نهایت، به‌ واسطه بازی دریکی از این نقش‌ها یعنی برای ایفای نقش مارشال آمریکایی، ساموئل جرارد، در فیلم «فراری» توانست جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را از آن خود کند.

۴. استیو کارل

بازیگر

کارل ده سال از عمرش را به‌ عنوان خبرنگار دیلی شو گذراند و توانست به‌ واسطه این کار، مهارت‌های خود را در عرصه کمدی بیشتر و بیشتر کند. اما هنگامی‌که در سن ۴۳ سالگی به ایفای دو نقش اصلی پرداخت توانست زندگی حرفه‌ای خود را از این‌ رو به آن رو کند. کارل در این سن و سال توانست در نقش کارمند یک فروشگاه که روابط اجتماعی چندان مناسبی ندارد در فیلم «۴۰ ساله باکره» و مدیر یک دفتر در «اداره» به ایفای نقش بپردازد.

سکانس‌های طنزآمیزی را که استیو کارل در آن‌ها حضورداشته می‌توان به‌راحتی بارها و بارها تماشا کرد چراکه این بازیگر قادر است حتی بدترین لحظات را طوری جلوه دهد که گویا اتفاقات عادی‌ای در حال وقوع هستند. تعداد بسیار اندکی از کمدین‌ها می‌توانند هم در عرصه سینما و هم تلویزیون خوش بدرخشند، اما این کاری است که کارل توانست آن را به‌ خوبی انجام دهد و از آنجایی‌ که بیشتر نقش‌هایی که او در آن‌ها ظاهر شد نقش مردان میان‌سال بودند، او توانست در نقش‌های خود به‌ خوبی جا بیفتد و به زیبایی هرچه‌ تمام‌تر، نقش مورد نظر را ایفا کند.

۵. بتی وایت

بازیگر

اگرچه وایت اولین زنی بود که توانست مجموعه کمدی خود را در ۳۰ سالگی تولید کند، اما مجموعه کمدی‌ای که ساخته بود نتوانست به محبوبیت چندانی دست پیدا کند. اما حضور او در نمایش مری تایلر مور در سن ۵۱ سالگی سبب گردید تا او به دوران اوج حرفه بازیگری‌اش دست پیدا کند.

اخلاق کاری وایت واقعا تحسین‌برانگیز بود و همین اخلاق تحسین‌برانگیز سبب شد که تا سن ۹۰ سالگی به کار بازیگری ادامه دهد. او از بازنشسته شدن و نشستن در خانه تنفر داشت و همین امر باعث شد تا او بتواند رکورد جهانی گینس را به‌ عنوان اولین بازیگری که توانسته برای مدت طولانی در تلویزیون به ایفای نقش بپردازد از آن خود کند. علاوه‌براین وایت در عرصه حمایت از حقوق برابری جنسیتی و برابری نژادی نیز به‌ شدت فعال بود.

۶. ساموئل ال جکسون

بازیگر

امروزه بیشتر مردم جهان، ساموئل ال. جکسون را می‌شناسند، اما مدت زیادی طول کشید تا او توانست به چنین شهرت جهانی‌ای دست پیدا کند. هنگامی‌که اسپایک لی، او را برای نقش‌آفرینی در دو فیلم پشت سر هم به نام‌های «کار درست را بکن» و «تب جنگل» انتخاب کرد، درهای شانس یکی پس از دیگری به روی او باز شدند. جکسون در سن ۴۲ سالگی در فیلم دوم حضور یافت.

جکسون کاملا قدر شهرتش را می‌داند و حتی هم‌اکنون که سنش بالا رفته هم‌دست از کار نمی‌کشد. چراکه او سال‌های ناموفق و توام با شکست فراوانی داشته و جای تعجبی وجود ندارد که می‌خواهد هر طور که شده آن سال‌ها را جبران کند. این بازیگر تا به امروز در بیش از ۱۶۰ فیلم ظاهرشده و فقط در سال ۲۰۱۹، به ایفای نقش در ۷ فیلم پرداخت.

۷. برایان کرانستون

بازیگر

کرانستون بیشتر برای بازی در نقش والتر وایت در بین طرفدارانش شناخته‌شده است. بااین‌حال، او زمانی توانست به محبوبیت بالایی دست پیدا کند که برای اولین بار به‌ عنوان پدر مالکوم، یعنی هال، در سریال «دنیای مالکوم» به نقش‌آفرینی پرداخت. او در آن زمان ۴۴ سال سن داشت.

قطعا این بازیگر از اینکه زودتر از این سن نتوانسته مشهور شود احساس بدی ندارد زیرا اگر در اوایل دوران حرفه‌ای خود به چنین شهرتی دست می‌یافت، بی‌شک، نمی‌توانست نقش والتر وایت را بازی کند. متاسفانه، گویا کرانستون نیز از نفرین بازیگران محبوب سریال‌های تلویزیونی بی‌بهره نماند و در پایان سریال نتوانست نقش خوب دیگری پیدا کند اما میراث او تا به امروز در ذهن مخاطبین باقی‌مانده است.

۸. مورگان فریمن

بازیگر

مورگان فریمن کارهای بی‌نظیر زیادی را در پرونده کاری خود دارد و همین امر نیز تصور این موضوع را سخت‌تر می‌کند که او در سن ۵۲ سالگی توانست برای نقش‌آفرینی در فیلم «رانندگی برای خانم دیزنی» برنده جایزه اسکار شود. پس از بازی در این فیلم بود که بخت به فریمن رو کرد و او با بازی در فیلم «رستگاری در شاوشنک» توانست به لیست بازیگران سطح A ارتقا پیدا کند.

فریمن برخلاف نقش‌آفرینی در قالب یک شوفر راننده در فیلم «رانندگی برای خانم دیزنی»، در بیشتر دوران حرفه‌ای خود در نقش چهره‌های مقتدر ظاهرشده است. چنین نقش‌هایی به او کمک کرده‌اند تا بتواند به‌ خوبی ظاهر یک مرد مسن شاد و در عین‌ حال عاقل را به مخاطب نشان دهد. به‌ علاوه فریمن یکی از معدود بازیگرانی است که به‌ ندرت در نقش کاراکترهای متفاوت ظاهر می‌شود و بیشتر، نقش‌هایی را انتخاب می‌کند که با شخصیت خودش همخوانی داشته باشند.

۹. ویولا دیویس

بازیگر

دیویس از زمانی که در فیلم «چگونه از مجازات قتل فرار کنیم» ظاهر شد، توانست همانند آهنربایی تمامی جوایز نفیس را به سمت خود جذب کند و به یکی از گزینه‌های محبوب بسیاری از کارگردانان تبدیل شود. اما این همان نقشی نبود که او در آن خوش درخشید. در واقع زمانی که او برای بازی در فیلم «شک» در سن ۴۳ سالگی نامزد جایزه اسکار شد، صدچندان محبوب شد.

برخلاف کرانستون، نقش دیویس در سریال «شوندلند»، او را گرفتار نفرین نحس سریال‌های تلویزیونی نکرد و او بلافاصله پس از ایفای این نقش، توانست در بسیاری از فیلم‌ها به نقش‌آفرینی بپردازد. او که بیشتر دوران زندگی خود را در صحنه تئاتر گذرانده بود، از مهارت‌هایی بهره می‌برد که کمتر بازیگری از وجودشان بهره می‌برد. به‌ علاوه دیویس اولین بازیگر سیاه‌پوستی بود که توانست برنده جایزه امی، اسکار و تونی شود.

۱۰. لری دیوید

بازیگر

دیوید با اجرای فوق‌العاده‌اش در سریال «زیاد ذوق‌زده نشو» توانست به جایگاهی منحصربه‌فردی در میان بازیگران دست یابد، اما زندگی همیشه هم تا این حد برایش رو به روال نبود. او در اواخر ۳۰ سالگی‌اش نویسنده برنامه «پخش زنده شنبه‌ شب» بود، اما بیشتر داستان‌هایش هیچ‌وقت مورداستفاده قرار نگرفتند. بااین‌حال زمانی که در سن ۴۲ سالگی ساینفیلد را خلق کرد، ناگهان زندگی حرفه‌ای او دستخوش تحول شد.

دیوید یکی از معدود بازیگرانی است که موفق شده به نقش‌آفرینی در نسخه‌های نیمه تخیلی‌ای از خودش بپردازد و توانسته این کار را به زیبایی هرچه‌تمام‌تر انجام دهد. علاوه‌براین در حالی‌ که اکثر بازیگران فقط بر روی حرفه بازیگری تمرکز نموده‌اند، دیوید با نوشتن برنامه‌های کمدی موفق توانسته یک‌قدم جلوتر از آن‌ها باشد و لذا جای هیچ‌گونه تعجبی وجود ندارد که توانسته به بازیگر و نویسنده‌ای موفق تبدیل شود.

منبع: screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
  1. یانگ جاستیس

    رابرت داونی جنیور رو یادتون رفت .

  2. ناشناس

    بعضی ها رو یادتون رفت 😂😄

  3. Hossein

    کینگ احمد پورمخبر رو جا گذاشتید خخخ

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما