AdBlock هم خودش را فروخت

۱۱ مهر ۱۳۹۴ | ۱۱:۴۵ ۶ بهمن ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

اخیرا به لطف اپل مسدود کردن تبلیغات اینترنتی به یکی از موضوعات داغ و پرحاشیه‌ی دنیای IT و تکنولوژی تبدیل شده است؛ طوری که تعداد اپ‌های ‌مسدودکننده که از طریق فروشگاه اینترنتی آیتونز عرضه می‌شوند، روز به روز بیش‌تر می‌شود.

نرم‌افزارهای مسدود کننده‌ی تبلیغات، از شرکت‌های بزرگ مبالغی دریافت می‌کنند تا تبلیغ‌های آن‌ها را نشان دهند.

با این حال، اولین نرم‌افزارهای محبوب مسدودکننده‌ی تبلیغات‌، افزونه‌های فایرفاکس و پس از آن کروم بودند. اولین افزونه‌ی محبوب، Adblock Plus بود که روی فایرفاکس عرضه شد و سپس افزونه‌ی AdBlock برای کروم ‌عرضه شد.

اما اخیرا «مایکل گاندلاک» (Michael Gundlack)، سازنده‌ی اصلی افزونه‌ی AdBlock خبر داده که این افزونه و شرکت‌اش را فروخته است. البته او ادعا کرده که صاحب جدید AdBlock تصمیم گرفته ناشناس باقی بماند و برای همین او را معرفی نکرده است.

مالکان جدید AdBlock در اولین اقدام‌شان، وارد پروژه‌ی Acceptable Ads شده‌اند. این برنامه که توسط شرکت Eyeo (شرکت سازنده‌ی Adblock Plus) راه افتاده، به شرکت‌های مختلف اجازه می‌دهد تا با پرداخت هزینه‌، تبلیغ‌های‌شان را در لیست سفید نرم‌افزارهای ‌مسدودکننده‌ی تبلیغات قرار دهند.

ADBKOCK

احتمالا این‌طور به‌نظر می‌رسد که افزونه‌های بزرگ و محبوب مسدودکننده‌ی تبلیغات، با ‌دریافت مبالغ گزاف از شرکت‌ها و سایت‌های بزرگ، تبلیغ‌های آن‌ها را از فیلترشان رد نمی‌کنند.

نکته‌ی مهم درباره‌ی فروش AdBlock درآمد بالایی است که سازنده‌ی آن به جیب زده. این افزونه بیش از ۴۰ میلیون کاربر دارد و پس از Adblock Plus، بزرگ‌ترین نرم‌افزار مسدودکننده‌ی تبلیغات به‌شمار می‌رود. محبوبیت بالای این افزونه، به صاحبان جدیدش اجازه می‌دهد تا مبالغ هنگفتی را از شرکت‌ها در ازای نمایش تبلیغ‌های‌شان دریافت کند.

خبرگزاری «وال‌استریت‌ ژورنال» می‌گوید که بیش از ۷۰ شرکت به Eyeo پول می‌دهند تا تبلیغ‌های‌شان نشان داده شود. نام شرکت‌هایی مثل گوگل و مایکروسافت هم در بین این ۷۰ شرکت به چشم می‌خورد.

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما