لایت‌روم در برابر ادوبی بریج؛ کدام یک در سال ۲۰۲۱ بهتر است؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
مقایسه لایت روم و ادوبی بریج

اگر تا به‌ حال از Adobe Bridge یا Lightroom استفاده نکرده‌ باشید، انتخاب بین آن‌ها کار دشواری خواهد بود. اینجاست که این مقاله به کمک شما خواهد آمد. در این مقاله سعی داریم به مقایسه Adobe Bridge و Lightroom بپردازیم و جوانب مثبت و منفی هر کدام از آن‌ها را بررسی کنیم. سپس آن‌ها را با سه ویژگی‌ کلیدی مقایسه می‌کنیم تا در نهایت به تصمیم‌گیری شما کمک کنیم.

بنابراین، فرقی نمی‌کند که یک فرد مبتدی هستید و به فکر انتخاب اولین ابزار ویرایش و سازماندهی عکس خود هستید یا اینکه عکاس باتجربه‌ای هستید که سعی در انتخاب بهترین و کارآمدترین نرم‌افزار برای نیازهای خود را دارد، این مقاله برای شما مفید خواهد بود!

بررسی اجمالی نرم‌افزار Adobe Bridge

ادوبی را می‌توان یک نرم‌افزار مدیریت عکس دانست که فایل‌های درایوهای شما را نمایش می‌دهد. بیشتر عکاس‌ها با نرم‌افزارهای فتوشاپ یا لایت روم تا حدی آشنایی دارند، ولی ادوبی بریج چطور؟ کار Adobe Bridge چیست و چه کمکی به ما می‌کند؟ بیایید با این بخش غالبا نادیده گرفته شده از سری نرم‌افزارهای ادوبی شروع کنیم.

ادوبی بریج یک نرم‌افزار مدیریت خلاق دارایی است که به شما امکان می‌دهد چندین دارایی (همان فایل‌) را به‌سرعت و به‌راحتی مدیریت، ویرایش یا منتشر کنید. در نظر داشته باشید که به‌جای «تصویر»، از عبارت «دارایی خلاق» استفاده می‌کنیم. چرا که نرم‌افزار بریج قابلیت پردازش هر نوع فایل عکس، صوت، ویدیو یا حتی فایل‌های طراحی شده را نرم‌افزارهای Illustrator و Indesign را دارد. از این نرم‌افزار حتی می‌توان برای نمایش و سازماندهی متادیتا (Meta Data) فایل‌های دیگری مانند PDF یا DOCX هم استفاده کرد.

به‌ عبارت‌ دیگر، ادوبی بریج را می‌توان یک نرم‌افزار مدیریت فایل دانست که محتوای فولدرهای شما را نشان می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا فایل‌های دلخواه را پیدا کرده، نمایش دهید، آن‌ها را سازماندهی یا ویرایش کنید.

نقاط قوت نرم‌افزار Adobe Bridge

 • روشی بسیار عالی و کارآمد برای مدیریت فایل
 • این تغییرات فقط در نرم‌افزار انجام می‌شوند و ساختار اصلی فایل‌های کامپیوتر شما تغییری نمی‌کند.
 • یکی از مزایای ادوبی بریج در واقع از مقایسه Adobe Bridge و Lightroom به دست می‌آید؛ برخلاف لایت روم، شما امکان مشاهده متادیتا ها را خواهید داشت.
 • بدون احتیاج به درون‌ریزی فایل‌ها (فایل‌ها طبعا روی درایو شما هستند)
 • ویژگی‌های برون‌‌ریزی متادیتا فایل‌ها

نقاط ضعف نرم‌‌افزار Adobe Bridge

 • یک بسته و راهکار جامع نیست.
 • خود نرم‌افزار ابزارهایی برای ویرایش ندارد
 • شاید کارایی کافی برای برخی عکاس‌ها را نداشته باشد.

بررسی اجمالی نرم‌افزار Adobe Lightroom

ادوبی لایت روم نرم‌افزاری برای مدیریت تصاویر و دست‌کاری آن‌ها است. برای بیش از یک دهه است که این نرم‌افزار جزو محبوب‌ترین گزینه‌های موجود بازار در زمینه مدیریت و ویرایش تصاویر است.

قبل از انتشار نرم‌افزار Adobe Lightroom، فوتوشاپ به‌عنوان استانداردترین ویرایشگر عکس در صنعت عکاسی بود. ولی بعد از رونمایی از لایت‌روم، عکاس‌ها متوجه شدند که نرم‌افزار جدید امکان ویرایش سریع‌تر و کارامدتر را فراهم می‌کند.

لایت روم دو ویژگی خلاقانه و بدیع دارد که باعث تمایز آن با فتوشاپ می‌شود. اول، اینکه یک برنامه ویرایش تصویر غیرمخرب است. یعنی تغییرات تصویر ذخیره می‌شوند، اما به‌راحتی و در هر زمانی، حتی پس از بسته‌شدن و بازگشایی فایل‌ها و نرم‌افزار، می‌توانید به عقب برگردید. دوم، ادوبی لایت روم مجهز به یک سیستم پیچیده برای فهرست‌بندی تصاویر است. با استفاده از نرم‌افزار لایت روم شما به‌راحتی می‌توانید متادیتاها را مشخص کنید، مجموعه‌ها و دسته‌بندی‌هایی را ایجاد کنید، برخی تصاویر را نشانه‌گذاری کنید، به آن‌ها امتیاز بدهید و خیلی کارهای دیگر انجام دهید.

با افزایش تقاضا برای امکان ویرایش تصاویر در چندین دستگاه و ذخیره شدن تصاویر در فضای ابری، نرم‌افزار جدیدی با نام Adobe Lightroom CC وارد صحنه شد. این نرم‌افزار رابط کاربری ساده‌تر و یک مزیت بسیار بزرگ داشت؛ امکان همگام‌سازی عکس‌های دست‌کاری شده بین رایانه‌ها، تبلت‌ها یا گوشی‌های هوشمند مختلف.

نسخه‌ی قدیمی‌تر به Adobe Lightroom Classic تغییر نام داد و هنوز طرف‌داران بسیار زیادی دارد. در این مقاله هم منظور ما از لایت روم، نسخه Adobe Lightroom Classic است.

مقایسه Adobe Bridge و Lightroom

نقاط قوت Adobe Lightroom

 • یک راه‌حل جامع برای همه‌ی عکاس‌ها
 • گزینه‌های عالی برای سازماندهی فایل‌ها، از جمله ویرایش متادیتا و امکان نشانه‌گذاری فایل‌ها
 • امکان تغییر دسته‌جمعی نام فایل‌ها و اعمال تنظیمات روی کل عکس، مجموعه یا کاتالوگ
 • امکان وارد کردن تنظیمات از پیش انجام شده به داخل برنامه (Import Preset)

نقاط ضعف Adobe Lightroom

 • تصاویر باید وارد کاتالوگ شوند.
 • کاتالوگ‌های بزرگ باعث کاهش چشمگیر سرعت نرم‌افزار و برخی کاربران می‌شود
 • یادگیری بسیار دشوارتر در مقایسه با Adobe Bridge
 • برای انجام برخی ویرایش‌ها هنوز احتیاج به استفاده از فتوشاپ خواهید داشت.

مقایسه Adobe Bridge و Lightroom

حالا که با اصول کاری هر کدام از این نرم‌افزارها آشنا شدیم، کدام‌ یک را باید انتخاب کنیم؟ در بخش بعدی این مقاله، نگاهی به ویژگی‌های اصلی هر کدام از آن‌ها خواهیم داشت و این دو نرم‌افزار را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

مقایسه‌ی Adobe Bridge و Lightroom از حیث قابلیت مدیریت فایل

هر دو نرم‌افزار لایت روم و بریج امکاناتی فوق‌العاده برای کارهای عمومی سازماندهی فایل‌ها، مانند اضافه یا نمایش متادیتا، امتیازدهی به فایل‌ها، ساخت مجموعه یا برون‌ریزی تصاویر دارند. هر دو برنامه این امکان را به شما می‌دهند که به‌سرعت و با کارآمدی بالایی بتوانید مجموعه‌ای از تصاویر را مشاهده کنید، آن‌ها را با معیارهای خود دسته‌بندی کنید و سپس یک فیلتر یا یک مجموعه را بر اساس انتخاب‌های خود ایجاد کنید.

هم Lightroom و هم Bridge امکاناتی عالی برای رتبه‌بندی و مرتب‌سازی فایل‌های تصویری دارند. ولی وقتی نگاهی عمیق‌تر به این نرم‌افزارها داشته باشید، این موضوع مطرح می‌شود که دوست دارید خودتان دسته‌بندی و سازمان‌دهی را انجام دهید یا اینکه ترجیح می‌دهید خود نرم‌افزار این کار را برای شما انجام دهد؟ اگر از هرگونه کمکی استقبال می‌کنید، Lightroom انتخاب مناسب‌تری برای شما خواهد بود. ولی اگر تمایلی به کمک نرم‌افزار ندارید، Bridge برای شما مناسب است.

همان‌طور که پیش‌تر در مقایسه‌ی Adobe Bridge و Lightroom هم بیان شد، کار اصلی بریج مدیریت فایل‌هایی است که در کامپیوتر شما ذخیره هستند. ولی نمایش فایل‌ها در لایت روم مستلزم واردکردن دستی آن‌ها به داخل نرم‌افزار است. تا زمانی که این کار را انجام ندهید، در واقع تنها به یک صفحه‌ی خالی تماشا می‌کنید.

مقایسه Adobe Bridge و Lightroom

هنگام استفاده از نرم‌افزار لایت روم، تصاویری که از منبع انتخاب می‌کنید (معمولا یک کارت حافظه یا حافظه جانبی)، داخل پوشه پیش‌فرض دیگری کپی می‌شوند، لایت روم سپس یک فولدر دیگری برای هر روزی می‌سازد که آن تصویر را ایجاد کردید. اگرچه شما می‌توانید تصاویر دلخواه را از هارد کامپیوتر خودتان هم وارد لایت روم کنید، ولی این کار چندان منطقی نیست. چرا که اگر فایل‌ها را به مکان دیگری منتقل کنید، لایت روم نمی‌داند کجا هستند و بنابراین باید دوباره آن‌ها را وارد لایت روم کنید. در زمینه مقایسه Adobe Bridge و Lightroom، این موضوع را می‌توان یک نقطه‌ضعف لایت روم دانست.

اگر این امکانات و مشکلات را دوست ندارید، Adobe Bridge انتخاب بهتری برای شما خواهد بود. هنگام استفاده از این برنامه احتیاج به واردکردن هیچ فایلی نخواهید داشت، چراکه خود بریج آن‌ها را از هارد درایو شما شناسایی کرده و نمایش می‌دهد. حتی اگر هم فایلی را در کامپیوتر خود جابه‌جا کنید، همچنان در کاتالوگ‌های ادوبی بریج شما باقی خواهند ماند.

بریج همچنین چند ترفند بسیار جالب و کارآمد در آستین خود دارد! برای مثال می‌توان به گزینه‌ی کاربردی All Recent Files اشاره کرد که از طریق آن می‌توانید آخرین فایل‌هایی را که در نرم‌افزار Illustrator، InDesign و Photoshop روی آن‌ها در کار کرده‌اید، سریعا پیدا کنید.

در مجموع، هر دو برنامه برای نمایش فایل‌ها عالی هستند. ولی Brdige گزینه بهتری است. یک مزیت لایت روم، امکان نمایش سریع‌تر تصاویر است. به‌صورت پیش‌فرض، هر دو نرم‌افزار تصاویر را در قالب‌های بندانگشتی نمایش می‌دهند. اگر در محیط لایت روم روی این تصاویر ۲ مرتبه کلیک کنید، در همین محیط نشان داده می‌شوند. ولی اگر در بریج دومرتبه روی آن کلیک کنید، تصاویر در نرم‌افزار فتوشاپ باز می‌شوند.

مقایسه‌ی Adobe Bridge و Lightroom از حیث قابلیت ویرایش تصاویر

در نگاه اول، مقایسه‌ی ادوبی بریج و ادوبی لایت روم از حیث ویرایش عکس کمی ناعادلانه به نظر برسد. لایت روم یک ویرایشگر عکس عالی و تخصصی است. ولی ادوبی بریج اصلا قابلیت داخلی برای ویرایش تصاویر را ندارد. اما اگر کمی تحمل کنید، به شما توضیح خواهیم داد. چرا که همه‌ی این‌ها به نحوه ویرایش عکس‌ها مربوط می‌شود و نه به قابلیت‌های هر برنامه.

Lightroom را می‌توان پادشاه بلامنازع ویرایش عکس دانست. ماژول Develop این برنامه شامل طیف خارق‌العاده‌ای از ابزارها، از جمله نوردهی و کنتراست (Expoure & Contrast)، هایلایت‌ها و سایه‌ها (Highlights & Shadows)، تعادل‌ رنگ‌سفید (White Balance)، دمای رنگ (Temperature)، کنترل‌های رنگ/اشباع/درخشندگی (Hue/Saturation/Luminance)، درجه‌بندی رنگ (Color Grading) و اصلاح لنز (Lens Corrections) می‌شود. البته این‌ها فقط بخشی از قابلیت‌های لایت روم هستند. همچنین ابزارهای تخصصی برای برش، صاف‌ کردن، کاهش قرمزی چشم، فیلترها و برس‌های مختلف هم در Lightroom تعبیه شده است.

با این‌ حال، عکاس‌های زیادی هستند که همچنان ترجیح می‌دهند که از فتوشاپ به‌جای لایت روم استفاده کنند. اگر شما هم جزء این دسته هستید، ترکیب Bridge/Photoshop جذابیت بیشتری برای شما خواهد داشت.

این ترکیب در واقع بهترین‌های هر دو نرم‌افزار را در اختیار شما قرار می‌دهد؛ یعنی قابلیت مرور فایل‌ها در Bridge را با قدرت ویرایش Adobe Photoshop دریافت می‌کنید. باز کردن فایل‌ها برای ویرایش از طریق Bridge بسیار آسان است. با دوبار کلیک کردن روی یک فایل، آن را در یکی از نرم‌افزارهای دیگر Adobe باز می‌کنید؛ فایل‌های JPEG را در فتوشاپ، فایل‌های RAW را در Adobe Camera Raw و همچنین پروژه‌های مربوط به InDesign، Audition و Illustrator هم در نرم‌افزارهای مرتبط خودشان باز می‌شوند. شما حتی می‌توانید از Bridge برای بازکردن و مدیریت فایل‌های سایر نرم‌افزارها (مانند سری نرم‌افزارهای مایکروسافت) استفاده کنید.

البته امروزه برخی پلاگین‌های سبک و کاربردی هم با بریج سازگار شده‌اند که امکان انجام برخی ویرایش‌ها را بدون لود کردن کامل سایر نرم‌افزارهای ادوبی به شما می‌دهد. برای مثال، اگر قصد ویرایش یک عکس با فرمت RAW را داشته باشید،‌ می‌توانید روی آن راست کلیک کرده و گزینه‌ی Open in Camera Raw را انتخاب کنید تا بدون ترک کردن کامل محیط بریج، ویرایش خود را انجام دهید.

با این‌ حال، بعد از مقایسه Adobe Bridge و Lightroom از حیث قابلیت‌های ویرایش عکس، عنوان برنده را باید به لایت روم بدهیم. البته، ویژگی ویرایش غیرمخرب فایل‌های تصویری در این تصمیم بی‌تأثیر نبوده است! البته عکس‌ها را در محیط فتوشاپ هم می‌توانید به‌صورت غیرمخرب ویرایش کنید. ولی Lightroom به‌صورت کلی حدود ۹۰ درصد ابزارهایی که عکاس‌ها به آن احتیاج خواهند داشت را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد؛ بنابراین، مقایسه Adobe Bridge و Lightroom از حیث قابلیت‌های ویرایشی را کاملا‌ به سود Lightroom به اتمام می‌رسانیم.

مقایسه‌ی Adobe Bridge و Lightroom از حیث سهولت استفاده

کارکرد لایت روم بر اساس مجموعه‌ای از ماژول‌ها است. شما می‌توانید یک ماژول را با کلیک بر روی نام آن انتخاب کنید. این ماژول‌ها شامل کتابخانه فایل (Library)، توسعه (Develop)، نقشه (Map)، کتاب (Book)، اسلایدشو (Slideshow)، چاپ (Print) و وب (Web) می‌شود. ولی مطمئن باشید که بیشترین زمان استفاده شده از لایت روم در محیط ماژول‌های کتابخانه و توسعه خواهد بود و از بخش زیادی از قابلیت‌های این نرم‌افزار اصلاً استفاده نخواهید کرد.

از سوی دیگر، طراحی Adobe Bridge هم بسیار ساده و کاربرپسند است. اگر پیش‌تر از نرم‌افزارهای ادوبی استفاده کرده باشید، برای استفاده از بریج هیچ مشکلی نخواهید داشت. بریج یک مرورگر فایل نسبتاً بصری است و بسیاری از ویژگی‌های آن به‌سادگی قابل‌درک و استفاده است. ولی بااین‌حال، استفاده از این نرم‌افزار در بعضی اوقات ممکن است گمراه‌کننده باشد. برای مثال، برای بسیاری از کاربران شاید تفاوت زیادی بین Metadata و Keywords وجود نداشته باشد، ولی این دو بخش در نرم‌افزار مستقل از یکدیگر هستند.

بنابراین، مقایسه Adobe Bridge و Lightroom از حیث سهولت استفاده چندان تفاوتی ندارد و بسته به کاربرد شما خواهد بود. اگر تنها باهدف مدیریت و سازماندهی تصاویر از آن‌ها استفاده می‌کنید، Bridge احتمالا گزینه مناسب‌تری است. اما اگر قصد ویرایش عکس هم داشته باشید، Lightroom انتخاب بهتری است. چراکه در صورت استفاده از بریج، به فتوشاپ هم برای ویرایش عکس احتیاج خواهید داشت.

ادوبی لایت روم یا ادوبی بریج؟ کدام یک را انتخاب کنیم؟

لایت روم و بریج شباهت‌های زیادی دارند. ولی از اساس با یکدیگر متفاوت هستند. انتخاب نهایی شما به ۲ موضوع بستگی خواهد داشت؛ چطور فایل‌های خود را سازماندهی می‌کنید و اینکه چقدر می‌خواهید آن‌ها را ویرایش کنید.

استفاده از Bridge برای افراد زیر مناسب است

 • ترجیح می‌دهید بر اساس و ساختار خودتان سازمان‌بندی کنید
 • طرفدار استفاده از فتوشاپ هستید
 • از رسانه‌های متنوعی (مانند عکس، صدا، فیلم، وکتور و…) استفاده می‌کنید.
مقایسه Adobe Bridge و Lightroom

ادوبی بریج امکانات زیادی در زمینه مشاهده و ویرایش متادیتا دارد

استفاده از Lightroom برای افراد زیر مناسب است

 • تمایل دارند نرم‌افزار در مدیریت و سازماندهی فایل‌ها به آن‌ها کمک کند
 • طرفدار یک راهکار جامع هستند که همه‌کار را خودش انجام دهد
 • بیشتر روی عکس و ویرایش تصاویر کار می‌کنند

در انتهای مقایسه‌ی Adobe Bridge و Lightroom این نکته را باید دوباره تکرار کنیم که هر دو نرم‌افزار ویژگی‌ها و قابلیت‌های بسیار مفیدی برای مدیریت، سازماندهی، ساخت مجموعه و آلبوم، مشاهده و ویرایش متادیتا، نمره دهی تصاویر و برون‌ریزی آن‌ها دارند؛ بنابراین، هرکدام را در انتها انتخاب کنید، مطمئنا ناراضی نخواهید بود.

سؤالات متداول درباره‌ی مقایسه Adobe Bridge و Lightroom

کاربرد ادوبی بریج چیست؟

ادوبی بریج را می‌توان یک نرم‌افزار مدیریت فایل دانست که با استفاده از آن به‌آسانی امکان مشاهده، دسته‌بندی، سازماندهی، ویرایش و انتشار رسانه‌های مختلف را خواهید داشت. ادوبی بریج برای عکاس‌هایی مناسب است که ترجیح می‌دهند فایل‌‌ها را با سلیقه خودشان دسته‌بندی کرده و آن‌ها را با استفاده از فتوشاپ ویرایش کنند.

واقعاً به ادوبی بریج احتیاج داریم؟

بیشترین کاربرد ادوبی بریج در کنار سایر محصولات مجموعه ادوبی است. ولی استفاده از آن الزامی نیست. با این‌ حال، بسیاری از کاربران تمایل دارند که فایل‌های خود را با استفاده از این نرم‌افزار مدیریت کنند.

امکان ویرایش تصاویر در ادوبی بریج وجود دارد؟

ادوبی بریج هیچ ابزاری برای ویرایش تصاویر ندارد. برای انجام این کار احتیاج به فتوشاپ یا سایر نرم‌افزارهای مرتبط خانواده ادوبی خواهید داشت.

آیا از لایت روم می‌شود بدون کاتالوگ استفاده کرد؟

خیر. برای استفاده از لایت روم باید حداقل یک کاتالوگ ایجاد کرده و تصاویر دلخواه خود را وارد این کاتالوگ کنید تا بتوانید آن‌ها را در محیط لایت روم ویرایش کنید.

منبع:‌ digital-photography-schoolبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما