لپ‌تاپ ۲ در ۱؛ دستیاری ایدئال برای افرادی که رفت‌وآمد زیادی دارند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
لپ تاپ 2 در 1

اگر شما هم جزو افرادی هستید که رفت‌وآمد زیادی دارید و در مکان‌های متفاوتی از لپ‌تاپ یا تبلت خود استفاده می‌کنید یا نیاز به استفاده از قلم برای طراحی و یادداشت‌برداری دارید، یک لپ‌تاپ ۲ در ۱ می‌تواند انتخاب ایدئالی برای همه‌ی کارهای رایانه‌ای شما باشد.

لپ‌تاپ‌ها اغلب به‌عنوان دستگاه‌های قابل حمل طراحی می‌شوند. در آغاز تکامل لپ‌تاپ، این دستگاه‌ها حجیم بودند اما در ادامه با پیشرفت‌های فناوری، لپ‌تاپ‌های باریک‌تری با نام نوت‌بوک در بازار عرضه شدند. اما باز هم نمی‌توان در هر حالتی از لپ‌تاپ‌های معمولی استفاده کرد.

به همین دلیل هم امروزه لپ‌تاپ‌هایی تحت عنوان ۲ در ۱ در بازار حضور دارند که می‌توان از آن‌ها هم به‌عنوان لپ‌تاپ و هم به‌عنوان تبلت استفاده کرد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که عمدتا در خارج از منزل کار می‌کنید و دائم لپ‌تاپ را با خود جابه‌جا می‌کنید، این مقاله بر پایه‌ی راهنمایی‌های Linux Hint و Grover به شما برای نگاه جامع‌تر به لپ‌تاپ ۲ در ۱ و تصمیم بهتر در خرید کمک خواهد کرد.

لپ‌تاپ ۲ در ۱ چیست؟

لپ‌تاپ‌های ۲ در ۱ دستگاه‌های قابل حملی با فرم فاکتور ویژه‌ای هستند که امکان استفاده از آن‌ها هم به‌عنوان تبلت و هم به‌عنوان لپ‌تاپ را فراهم می‌کند. این لپ‌تاپ‌ها صفحه نمایش لمسی دارند و صفحه کلید آن‌ها امکان کنار رفتن یا جدا شدن را دارد تا به سادگی بتوانید فقط با مانیتور توسط لمس انگشت یا قلم کار کنید.

چنین دستگاه‌هایی در حقیقت یک فناوری برای راحتی کاربر محسوب می‌شوند که با قابلیت تبدیل شدن خود، قدرت و عملکرد یک لپ‌تاپ سنتی را با انعطاف‌پذیری یک تبلت ترکیب می‌کنند. به همین دلیل هم جایگاه قابل توجهی را در بازار به‌ویژه در میان دانشجویان، طراحان و مدیران تجاری کسب کرده‌اند.

دو نوع مختلف لپ‌تاپ ۲ در ۱ وجود دارد که عبارتند از:

لپ‌تاپ جدا شونده (Detachable)

لپ‌تاپ‌هایی هستند که نمایشگر آن‌ها به راحتی از کیبورد جدا می‌شود و می‌توان از آن به‌عنوان یک تبلت جداگانه استفاده کرد. در این دستگاه‌ها صفحه کلید به کمک یک لولای مغناطیسی یا مکانیکی داخلی به نمایشگر متصل می‌شود. طراحی آن بسیار واضح است، بنابراین فقط یک لحظه طول می‌کشد تا لپ‌تاپ را به تبلت تبدیل کنید و بالعکس.

جدا شدن کیبورد و نمایشگر در یک لپ تاپ دو در یک

Credit: Asus

لپ‌تاپ تبدیل شونده (Convertible)

در لپ‌تاپ‌های قابل تبدیل یا هیبریدی، کیبورد امکان چرخش ۳۶۰ درجه از جلو تا پشت نمایشگر را دارد اما نمی‌توان آن را از نمایشگر جدا کرد.

این طراحی همچنین این امکان را فراهم می‌کند تا لپ‌تاپ را در حالت چادری قرار دهید که در آن صفحه کلید به حالت پایه، تا می‌شود.

۴ حالت اصلی لپ‌تاپ ۲ در ۱

در مجموع لپ‌تاپ ۲ در ۱ را می‌توان در حالت‌های زیر استفاده کرد:

حالت لپ‌تاپ عادی: کل صفحه با صفحه کلید و در اندازه‌ی کامل قرار می‌گیرد.

حالت نمایش: فقط نمایشگر برای اهداف سرگرمی مانند پخش فیلم کاربرد دارد.

حالت چادری: در صورت کمبود فضا، می‌توانید نمایشگر و کیبورد را برگردانید تا حالت یک چادر مسافرتی به خود بگیرد.

حالت تبلت: از صفحه نمایش لمسی با پشتیبانی از قلم استفاده می‌شود که می‌تواند به‌صورت افقی یا عمودی باشد.

لپ تاپ 14 اینچی اچ‌پی مدل Pavilion x360 14t-EK000-i5 8GB 512SSD Iris Xe

مزایای لپ‌تاپ ۲ در ۱

برخی از مهم‌ترین مزایای لپ‌تاپ‌های ۲ در ۱ به شرح زیر است:

 • می توانند ارزان‌تر از خرید هم‌زمان دو دستگاه لپ‌تاپ و تبلت باشد.
 • بسیار قابل حمل هستند و اگر زیاد رفت‌وآمد می‌کنید یا نیاز به یادداشت‌برداری در کلاس درس دارید، گزینه‌ای عالی به شمار می‌روند.
 • اغلب طراحی شیک و ظریفی دارند که حس خوشایندی هنگام حمل و هنگام کار با آن‌ها به کاربر منتقل می‌کند.
 • تبلت‌های جداشونده می‌توانند برنامه‌های موجود برای رایانه‌های دسکتاپ را اجرا کنند.
 • جدیدترین لپ‌تاپ‌های ۲ در ۱ با نمایشگر بزرگ‌تر از تبلت‌های سنتی عرضه می‌شوند.
 • می‌توان از آن‌ها در حالت عمودی استفاده کرد که برای بسیاری از فعالیت‌ها کاربردی است.
 • طراحی پایه‌ی لپ‌تاپ‌های ۲ در ۱ به شما امکان می‌دهد تا نمایشگر را در زاویه‌های مختلف تنظیم کنید.
 • خیلی از لپ‌تاپ‌های ۲ در ۱ ویژگی‌های ضعیف‌تری نسبت به لپ‌تاپ‌های دیگر ندارند بلکه بسیار سریع هستند چون اغلب با جدیدترین نسل پردازنده‌ها عرضه می‌شوند.
 • با توجه به طراحی ظریف، اغلب از حافظه‌ی SSD استفاده می‌کنند که سرعت کار را افزایش می‌دهد.
 • نمایشگرهای لمسی تعامل با سیستم عامل را بهبود می‌بخشند.
 • برخی از مدل‌ها دارای قلم حساس به فشار هستند و می‌توان از آن برای طراحی و ایجاد خطوط نازک استفاده کرد.
 • طراحی جمع‌وجور این لپ‌تاپ‌ها کمک می‌کند تا هنگام خرید کیف لپ‌تاپ راحت‌تر باشید.
گلکسی بوک پرو 360 سامسونگ

Credit: Samsung

معایب لپ‌تاپ ۲ در ۱

مهم‌ترین معایب لپ‌تاپ‌های ۲ در ۱ عبارتند از:

 • در برخی مدل‌ها می‌توانند در مقایسه با تبلت یا حتی لپ‌تاپ‌های سنتی، سنگین‌تر و ضخیم‌تر به‌نظر برسند. هرچند در مدل‌های جدیدتر این نقص برطرف شده است.
 • با توجه به داشتن یک ویژگی فناورانه‌ی بسیار کاربردی، لپ‌تاپ‌های ۲ در ۱ گران‌تر از لپ‌تاپ‌های معمولی با مشخصات مشابه هستند.
 • در نسخه‌های ارزان‌تر برخی از آن‌ها قدرت پردازش خوبی ندارند و در مقایسه با سایر لپ‌تاپ‌ها طول عمر باتری کمتری هم دارند.
 • بسیاری از این لپ‌تاپ‌ها دارای ظرفیت ذخیره‌سازی کم یعنی هارد ۲۵۶ گیگابایت هستند. هرچند با توجه به افزایش فضا، این نقص هم در مدل‌های جدیدتر کمتر به چشم می‌آید.
 • در مدل‌هایی با ابعاد کوچک‌تر، این لپ‌تاپ‌ها دارای کلیدهای کوچک‌تری روی صفحه کلید دارند که تایپ را دشوار می‌کند.
 • در برخی از مدل‌ها، اگر پایه نداشته باشید، نمی‌توانید نمایشگر را در زوایای مختلف تنظیم کنید.
 • در اکثر لپ‌تاپ‌های ۲ در ۱ سازوکار جدا کردن و اتصال نمایشگر مکانیکی است و مغناطیسی نیست، بنابراین هر مشکلی در این بخش باعث بدون استفاده شدن کل لپ‌تاپ می‌شود.
 • هنوز اپل لپ‌تاپ ۲ در ۱ و به‌طور کلی لپ‌تاپ دارای نمایشگر لمسی تولید نکرده است. بنابراین در صورت تمایل به خرید چنین دستگاه‌هایی، به سیستم عامل ویندوز و کروم محدود هستید.
لپ تاپ 13 اینچی مایکروسافت مدل Surface Book 3-i5 8GB 256GB

چرا باید لپ تاپ ۲ در ۱ را ترجیح دهید؟

در حقیقت این کاملا به ماهیت استفاده و بودجه‌ی شما بستگی دارد. اگر بتوانید هزینه‌ی آن را بپردازید، یک بُرد بزرگ محسوب می‌شود چون لپ‌تاپ‌های ۲ در ۱ را می‌توانید در هر مکانی حمل کنید. این لپ‌تاپ‌ها ویژگی‌های بسیار خوبی مانند امکان کار با قلم، سبک بودن و پردازنده‌ی مناسب دارند که اکثر جدیدترین مدل‌ها از آن برخوردارند، و همه‌ی این ویژگی‌ها را با یک دستگاه تبلت-مانند قابل حمل دریافت می‌کنید.

جمع‌بندی

به لطف پیشرفت سریع قطعات همراه و فناوری نمایشگر، لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌های ۲ در ۱ نازک‌تر، سبک‌تر و قدرتمندتر از همیشه هستند. با این نوآوری، دسترسی آسان به آخرین ویژگی‌های ممکن برای شما فراهم می‌شود.

در لپ‌تاپ‌های ۲ در ۱ می‌توانید از لپ‌تاپ به جای تبلت استفاده کنید چون دارای نمایشگر لمسی و صفحه کلید جداشونده یا تاشو هستند. بنابراین می‌توانید به سادگی لپ‌تاپ را تا کنید و از آن به عنوان تبلت استفاده کنید.

بهترین دستگاه‌های ۲ در ۱ هم که با جدیدترین قطعات رایانه‌های همراه ساخته شده‌اند، نازک و سبک هستند و نمایشگرهای زیبا و باتری‌های کارآمدی دارند که به شما امکان می‌دهند بدون نگرانی در مورد یافتن شارژر، آن‌ها را در هر جایی با خود حمل کنید.

بدین ترتیب می‌توانند ابزاری کاملا ضروری برای کار، مدرسه یا سرگرمی باشند. چه از آنها برای وب گردی، یادداشت‌برداری در کلاس، چت ویدیویی یا تماشای ویدیو استفاده کنید، این دستگاه‌های هیبریدی می‌توانند همه‌ی این‌ها را مدیریت کنند.

در نهایت همان‌طور که Tom’s Guide هم می‌نویسد، باید گفت که این دستگاه‌ها دارای مزایای فراوانی هستند که ارزش کشف و استفاده را دارند و همچنین از طراحی منحصربه‌فردی بهره می‌برند که می‌توانند کار و فعالیت روزانه‌ی شما را به سطح بالاتری ارتقا دهند.

عکس کاور: لپ‌تاپ‌های ۲ در ۱
Credit: We PC

پرسش‌های متداول درباره‌ی لپ‌تاپ ۲ در ۱
لپ‌تاپ ۲ در ۱ برای چه کسانی مناسب است؟
لپ‌تاپ‌های هیبریدی یا ۲ در ۱ برای اغلب فعالیت‌ها کاربردی است اما بیشتر برای افرادی مطلوب است که مدام در حرکت و رفت‌وآمد هستند و نیاز به دسترسی کامل به امکانات یک رایانه در شرایط مختلف دارند. این دستگاه‌ها همچنین گزینه‌ای عالی برای افرادی هستند که نیاز به استفاده از قلم برای یادداشت‌برداری یا طراحی دارند.
آیا امکان برنامه‌نویسی با لپ‌تاپ ۲ در ۱ وجود دارد؟
همان‌طور که در این مقاله اشاره شد، برنامه‌نویسی یکی از پایه‌ای ترین کارهایی است که با لپ‌تاپ ۲ در ۱ می‌توان در هر شرایط مکانی انجام داد. بسیاری از این لپ‌تاپ‌ها سخت‌افزار مناسبی دارند که نه تنها برای برنامه‌نویسی بلکه برای کارهای گرافیکی هم مناسب هستند.
آیا لپ‌تاپ‌های ۲ در ۱ قلم دارند؟
اغلب لپ‌تاپ‌های ۲ در ۱ از قلم پشتیبانی می‌کنند و بسیاری از آن‌ها مانند سرفیس بوک مایکروسافت، x360 اچ‌پی، گلکسی بوک ۳۶۰ سامسونگ هنگام فروش، قلم هم همراه خود دارند. با این حال برخی هم از ابتدا قلم ندارند و برای آن‌ها نیاز به تهیه‌ی قلم جداگانه است.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
 1. مهرداد

  خب که چی!؟ نمونه مورد توصیه دارید!؟ جهت گیری مجله باید به محصولات مورد ارائه دیجی کالا باشه.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما