ایرباس موتور هیدروژنی را روی هواپیمای پهن‌پیکر A380 آزمایش می‌کند

۵ اسفند ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
طرح مفهومی هواپیمای ایرباس ای380 با مخازن سوخت و موتورهای هیدروژنی

ایرباس قصد دارد از A380 بزرگ‌ترین هواپیمای جت مسافربری جهان، به‌عنوان بستر آزمایشی برای توسعه‌ی پیشرانه‌های سوخت هیدروژنی استفاده کند.

هواپیماسازی «ایرباس» (Airbus) شایعه‌های قبلی درباره‌ی آزمایش پیشرانه‌ی هیدروژنی با استفاده از بزرگ‌ترین هواپیمای جت مسافربری جهان را تأیید کرده است. در طرحی که توسط این شرکت اعلام شد، هواپیمای A380 با یک موتور با سوخت هیدروژنی خواهد بود که توسط «سی‌اف‌ام اینترنشنال» (CFM International) و با همکاری «سافران» (Safran) و «جنرال الکتریک» (General Electric) توسعه یافته است.

این موتور هیدروژنی از یک موتور نسل فعلی CFM که برای کار با هیدروژن بهینه‌سازی شده، الهام گرفته است. به سافران و جنرال الکتریک میلیون‌ها ساعت تجربه‌ی کار در زمینه‌ی پیشرانه‌های هیدروژنی دارند که آن‌ها را به شرکای ایدئال برای این پروژه تبدیل می‌کند.

ایرباس قصد دارد تا سال ۲۰۳۵ هواپیماهای هیدروژنی را تحت پروژه‌ی خود با نام «زیرو-ای» (Zero-e) توسعه دهد. در حالی که دیگران امید خود را در زمینه‌ی کاهش انتشار کربن دی‌اکسید (CO2) در استفاده از پیشرانه‌ی تمام‌الکتریکی و سوخت‌های هوایی زیست‌پایدار (SAF) می‌بینند، ایرباس با جدیت به دنبال استفاده از پیشرانه‌های هیدروژنی است.

افتخار در دستان MSN 001

نخستین فروند هواپیمای A380 ایرباس که از خط تولید خارج شد با نام MSN 001 پرنده‌ای است که افتخار آزمایش این فناوری پیشگامانه را دارد. این هواپیمای پایه‌ای A380 از زمانی که در آوریل ۲۰۰۵ پرواز کرد، به‌عنوان یک بستر آزمایشی پرواز باقی مانده است و به انجام پروازهای آزمایش منظم ایرباس از «تولوز» (Toulouse) فرانسه ادامه می‌دهد.

اکنون در حالی که بسیاری از اپراتورهای A380 هواپیماهای خود را بازنشسته می‌کنند، این پرنده همچنان نقش خاص مهم در توسعه‌ی فناوری هوانوردی آینده خواهد داشت. «ماتیاس آندریامیساینا» (Mathias Andriamisaina) سرپرست برنامه‌ی نمایش فناوری زیرو گفت: «هواپیمای A380 MSN1 یک بستر آزمایشگاهی پروازی عالی برای فناوری‌های جدید هیدروژن است. این پلتفرم ایمن و قابل اعتماد است و امکان آزمایش طیف گسترده‌ای از فناوری‌های آلایندگی صفر را فراهم می‌کند. علاوه بر این می‌تواند به آسانی تجهیزات بزرگ آزمایشی پرواز را که برای تجزیه‌وتحلیل عملکرد هیدروژن در سیستم پیشرانه‌ی هیدروژنی مورد نیاز است، در خود جای دهد.»

سوپرجامبوجت A380 ظرفیت عظیمی درون هواپیما دارد که برای چهار مخزن هیدروژنی که ایرباس قصد دارد در کابین آن جای دهد، بسیار مناسب است. این چهار مخزن توسط دو مرکز توسعه‌ی بدون آلایندگی ایرباس در برمن آلمان و نانت فرانسه و همچنین با همکاری مرکز مستقر در مادرید اسپانیا ساخته و تحویل داده خواهند شد تا در نزدیکی عقب هواپیما در موقعیت طولی نصب شوند.

طرح مفهومی هواپیمای ایرباس ای380 با مخازن سوخت و موتورهای هیدروژنی و موقعیت نصب آن‌ها

علاوه بر مخازن هیدروژن، موتور درون‌سوز اصلاح‌شده و سیستم توزیع هیدروژن مایع، ایرباس چند بهینه‌سازی دیگر را هم در A380 انجام خواهد داد. در حالی که این غول هواپیماسازی هنوز جزئیات خاصی از این بهینه‌سازی‌ها را اعلام نکرده است، اما به گفته‌ی مدیران این شرکت برخی اصلاحات به کابین خلبان اضافه می‌شوند که شامل یک اهرم برای موتور آزمایشی و همچنین نمایشگرهایی خواهد بود که شاخص‌های عملکرد کلیدی آزمایش‌ها را نشان می‌دهند.

زمان پرواز

مدتی طول می‌کشد تا MSN 001 را با موتور هیدروژنی ببینیم. هواپیما به برخی تغییرات سازه‌ای نیاز دارد تا هم موتور آزمایشی و هم مخزن‌ها را در خود جای دهد و پیش از پرواز باید آزمایش‌های زیادی روی زمین انجام شود. ایرباس اعلام کرده که قصد دارد تا سال ۲۰۲۶ با MSN 001 پرواز کند و پس از آن ۹ سال دیگر و پیش از تاریخ هدف‌گذاری شده برای پروژه‌ی زیرو فرصت دارد تا این فناوری را اصلاح و تکمیل کند.

هدف از داشتن یک هواپیمای تجاری مجهز به هیدروژن برای سال ۲۰۳۵ یک مسیر طولانی و کند است اما اعلام جدید ایرباس از جهات گوناگون هیجان‌انگیز خواهد بود، به‌ویژه به این دلیل که یکی از محبوب‌ترین جت‌های مسافربری اکنون موقعیت منحصربه‌فردی را برای تأثیرگذاری بر آینده‌ی هوانوردی پیدا کرده است.

عکس‌ها: طرح مفهومی هواپیمای ایرباس ای۳۸۰ با مخازن سوخت و موتورهای هیدروژنی
Credit: Airbus

منبع: Simple Flying

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه