پرنده‌ی الکتریکی جدید ایرباس برای حمل‌ونقل در آسمان شهرها معرفی شد

۳۱ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۴:۱۰ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
نسل جدید سیتی‌ایرباس

ایرباس از نسل بعدی پرنده‌ی الکتریکی خود که با نام «سیتی‌ایرباس» شناخته می‌شود و فاز بعدی توسعه‌ی حمل‌ونقل هوایی شهری است، رونمایی کرد.

هواگرد جدید ایرباس «سیتی‌ایرباس نکست جن» (CityAirbus Next Gen) نام گرفته است و قابلیت پرواز عمودی و افقی دارد. طبق گفته‌ی «برونو ایوِن» (Bruno Even) مدیر اجرایی «ایرباس هلیکوپترز» (Airbus Helicopters) نمونه‌ی اولیه‌ی این هواگرد در سال ۲۰۲۳ پرواز خود را انجام می‌دهد.

«یورگ مولر» (Jeorg Mueller) رییس بخش حمل‌ونقل هوایی شهری (UAM) ایرباس گفت: «هواگرد تمام‌الکتریکی و ۴ نفره‌ی ما به‌عنوان پاسخی برای بازار حمل‌ونقل هوایی شهری طراحی شده است.»

آموخته‌های ایرباس از دو برنامه‌ی نمایش پروازی شامل سیتی‌ایرباس اصلی و هواگرد عمودپرواز برقی «واهانا» (Vahana) در نهایت با هدف‌گذاری برای تولید نسل بعدی سیتی‌ایرباس خود را نشان داده است.

با توجه به اینکه بازار نوظهور جابه‌جایی هوایی شهری رو به گسترش است، ایرباس قصد دارد پس از پرواز نمونه‌ی اولیه و دریافت گواهینامه‌های لازم، تولید انبوه این پروژه‌ی نوآورانه را آغاز کند. حتی ایرباس امیدوار است مجوز آژانس ایمنی هوانوردی اروپا را برای این هواگرد تحت مجوز شرایط خاص هواگردهای عمودپرواز کوچک دریافت کند.

نسل جدید سیتی‌ایرباس
نسل جدید سیتی‌ایرباس

ایون خاطرنشان کرد: «ما از کارزارهای آزمایشی با دو هواگرد پیشگام خود، سیتی‌ایرباس و واهانا چیزهای زیادی آموختیم. نسل بعدی سیتی‌ایرباس بهترین‌های هر دو را با معماری جدید ترکیب و توازن مطلوبی بین شناوری و پرواز روبه‌جلو ایجاد می‌کند.»

این وسیله‌ی نقلیه‌ی کاملا برقی به بال ثابت و یک دم V-شکل مجهز شده و هشت پره با نیروی الکتریکی، به‌عنوان بخشی از سیستم پیشرانش توزیع‌شده‌ی آن است. این پرنده‌ی شهری بدون آلایندگی طبق طراحی برد ۸۰ کیلومتر و سرعت کروز ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت دارد که به گفته‌ی ایرباس آن را مناسب عملیات در شهرهای بزرگ می‌کند.

گذر از نمونه‌ی اولیه‌ی سیتی‌ایرباس نکست جن به یک هواپیمای تولیدی بستگی به سرعت گسترش بازار حمل‌ونقل هوایی شهری دارد. «بالکیز ساریهان» (Balkiz Sarihan) رییس بخش استراتژی و همکاری‌های حمل‌ونقل هوایی ایرباس گفت: «این بازاری است که می‌تواند بزرگ‌تر از بازار بالگردهای موجود باشد اما چالش این است که چه زمانی شاهد فعالیت گسترده در آن خواهیم بود؟»

نسل جدید سیتی‌ایرباس

ایرباس از ارائه‌ی پیش‌بینی‌های عمومی درباره‌ی گستره‌ی این بازار خودداری می‌کند زیرا هنوز ناشناخته‌های زیادی درباره‌ی این فناوری و فرصت‌های جدید در آن وجود دارد. ایون خاطرنشان کرد: «ما در تلاش برای کمک به ایجاد یک بازار کاملا تازه هستیم که به‌طور پایدار حمل‌ونقل هوایی شهری را در شهرها ادغام می‌کند و در عین حال به نگرانی‌های زیست‌محیطی و اجتماعی هم توجه دارد.»

او افزود: «ایرباس متقاعد شده که چالش‌های واقعی، بیشتر در زمینه‌ی یکپارچه‌سازی فناوری با شهرها، پذیرش عمومی و مدیریت خودکار ترافیک هوایی است. ما فناوری خود را بر پایه‌ی همه‌ی توانمندی‌ها بنا می‌کنیم تا بتوانیم خدماتی ایمن، پایدار و کاملا هماهنگ با جامعه ارائه دهیم.»

هم‌اکنون نمونه‌ی اولیه‌ی هواگرد الکتریکی شهری سیتی‌ایرباس نکست جن در حال ساخت است. ساریهان تأکید کرد که «نخستین کاربردهای هواگردهای الکتریکی عمودپرواز شهری برای خدمات اورژانس و سرویس‌دهی به مناطق دورافتاده خواهد بود و استفاده به‌عنوان تاکسی هوایی به سبک اوبر اولویت نیست.»

فراتر از یک وسیله‌ی نقلیه، ایرباس اعلام کرده که با شرکای خود، شهرها و ساکنان شهرها همکاری می‌کند تا بتواند یک اکوسیستم جدید را که برای فعالیت در این حوزه‌ی عملیاتی جدید ضروری است، ایجاد کند.

عکس‌ها: نسل جدید سیتی‌ایرباس

Credit: Airbus

منبع: Flght Global

برچسب‌ها :
دیدگاه شما