معرفی ۱۱ گونه‌ تایتان مختلف در انیمه‌ی حمله به تایتان‌

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

حمله به تایتان (‌attack on titan) از موفق‌ترین انیمه‌های سال‌های اخیر است که طرفداران بسیاری دارد. داستان و اتفاقات این مجموعه حول حضور تایتان‌ها اتفاق می‌افتد. موجوداتی غول‌پیکر و آدم‌خوار که دشمن نژاد انسان‌ها هستند و پیدایش‌شان به ۲۰۰۰ سال قبل از زمان داستان برمی‌گردد. زمانی که ارن ییگر بعد از خورده شدن مادرش توسط تایتان مؤنث به سپاه آزادی پیوست تا تایتان‌ها را نابود کند و همین ماجراجویی باعث شد تا ارن قدرت تایتانی خود را کشف کند و همه‌چیز درباره‌ی تایتان‌ها تغییر کند.

در ابتدای داستان تنها هدف تایتان‌ها یافتن انسان‌ها و بلعیدن آن‌ها معرفی می‌شود در حالی که از لحاظ فیزیولوژیک احتیاجی به تغذیه از گوشت انسان ندارند. از آن‌جایی که اکثر آن‌ها نشانه‌های ناچیزی از هوشمندی بروز می‌دهند، می‌توان به‌راحتی آن‌ها را فریب داد و در تله انداخت. باوجوداین تعدادی از تایتان‌های غیرعادی نیز وجود دارند که قدرتمندترینشان نه-تایتان‌ (nine titans) هستند و توانایی نقشه کشیدن، تشخیص تله‌ها و دستور دادن به گونه‌های غیرهوشمند را دارند. طبق آزمایشاتی که انسان‌ها روی تایتان‌ها انجام دادند، واکنش تایتان‌ها به درد کاملا متفاوت است. بعضی هیچ واکنشی در مقابل درد نشان نمی‌دهند و بعضی جیغ می‌کشند و به خود می‌پیچند. ظاهر کلی تایتان‌ها با سری بزرگ و دهانی گشاد تصویر می‌شود ولی فرم دندان‌های متفاوتی دارند.

در کل در این مجموعه ۱۱ گونه‌ی متفاوت از تایتان‌‌ها معرفی شده است که هرکدام خصوصیاتی مختلف دارند. در ادامه به معرفی این تایتان‌ها می‌پردازیم.

۱. تایتان عادی (Pure Titan)

تایتان عادی در انیمه حمله به تایتان

اکثر تایتان‌ها از این گونه هستند و بین دو تا ۱۵ متر ارتفاع دارند. ظاهر این تایتان‌ها کاملا شبیه به انسان‌هاست ولی مشخصه‌ی بارز آن‌ها عدم هوشمندی و فقدان قدرت تفکر است. بر همین اساس تایتان‌های عادی به صورت غریزی به هر انسانی حمله کرده و توانایی ایجاد نقشه و استراتژی را ندارند. باوجوداین به دلیل تعداد و قدرت بدنی زیاد و جثه‌ی بزرگشان خطرناک محسوب می‌شوند.

از بدو شکل‌گیری تایتان‌های عادی ابتدا توسط ایلدیا و در حال حاضر توسط مارلی به‌عنوان سلاح مورد استفاده قرار گرفته‌اند و تنها راه کشتنشان ضربه با دو شمشیر به ناحیه‌ای پشت گردنشان است.

از تایتان‌های عادی می‌توان تایتان «بین» را نام‌ برد. یکی از دو تایتانی که در جریان تخریب دیوار منطقه‌ی تراست توسط تایتان غول‌پیکر برای تحقیقات در جهت شناخت بیشتر این موجودات دستگیر شد.

۲. تایتان‌های غیرعادی (Abnormal Titans)

تایتان غیرعادی

این تایتان‌ها درواقع تایتان‌های عادی با رفتار و هوش غیرعادی هستند که همین ویژگی به آن‌ها این توانایی را می‌دهد تا حرکات هوشمندانه‌ای در هنگام مبارزات انجام دهند. برای مثال تایتان‌های غیرعادی برخلاف گونه‌ی عادی که تنها هدفشان حمله به هر انسانی در مسیر خود و بلعیدنش است، انسان‌های نزدیک خود را برای انجام حرکاتی برنامه‌ریزی‌شده در جهت  وارد کردن آسیب بیشتر نادیده می‌گیرند. این تایتان‌ها همچنین قابلیت پریدن، جهش‌های بسیار بلند، دویدن با سرعت بالا و حتی در بعضی موارد حرف زدن را دارند.

توانایی تفکر و تکلم تایتان‌ها با پیدا شدن دفتر خاطرات ایلسه لاگنار از اعضای سابق سپاه آزادی توسط هانجی زوئه اثبات شد. ایلسه در آخرین ماموریت‌ خود با تایتانی روبه‌رو شده بود که نه تنها او را نخورده بود بلکه با احترام بسیاری با او برخورد کرده و و اورا بانو ییمیر خطاب می‌کرده. پیدا کردن این دفترچه باعث شد تا انسان‌ها با دیدی تازه به تایتان‌ها نگاه کنند. زیرا تا پیش از این فکر می‌کردند همه‌ی تایتان‌ها قاتلانی فاقد شعور هستند که تنها از روی غریزه از گوشت انسان‌ها تغذیه می‌کنند.

از دیگر تایتان‌های غیرعادی می‌توان از مادر کانی اسپرینگرز نام برد که بعد از تبدیل به تایتان با ورود پسرش به روستای راگاکو کلمات «به خونه خوش اومدی» را زمزمه می‌کرد.

۳. نه تایتان (The Nine Titans)

نه تایتان در انیمه حمله به تایتان

نه تایتان نه نفر از نوادگان ییمیر، ایلدیایی‌ها هستند که بعد از مرگ یمییر هرکدام بخشی از قدرت‌های اورا به ارث برده‌اند و این قدرت‌ها از دوهزار سال پیش نسل به نسل بین ایلدیایی‌ها منتقل شده‌است.

هرکدام از این نه تایتان اسم و توانایی منحصر به فرد خود را دارند ولی همه‌ی آنها می‌توانند به صورت ارادی به تایتان تبدیل شوند و حتی بعد از تبدیل شدن به تایتان هوشمندی خود را حفظ کنند. در حالت انسانی هم می‌توانند از قابلیت‌های تایتانی مثل ترمیم سریع بدن استفاده کنند.

اندازه‌ی این تایتان‌ها برای تمام وارثان در طول تاریخ همواره ثابت بوده. برای مثال طول تایتان ارابه و آرواره چهار و پنج متر و تایتان غول پیکر شصت متر است، حتی اگر یک وارث قدرت دو یا چند تایتان را داشته باشد. به عنوان مثال ارن، قهرمان اصلی داستان که وارث تایتان بنیان‌گذار ۱۳ متری و تایتان مبارز ۱۵متری‌ست، همواره قد ۱۵ متری دارد.

تایتان بنیان‌گذار (Founding Titan)

تایتان بنیان گذار در انیمه حمله به تایتان

این تایتان که با نام‌های تایتان مادر و تایتان فرمان‌دهنده نیز شناخته می‌شود اولین تایتان به‌وجودآمده از نسل ییمیر است که توانایی خلق تایتان‌ها، فرمان دادن به آن‌ها، اصلاح حافظه و ارتباط تلپاتیک با نوادگان یمییر را دارد. (قدرت کنترل تایتان‌ها یک بار به‌طور غیرارادی توسط ارن برای محافظت از میکاسا به کار گرفته شد.)

تایتان بنیان‌گذار ۱۳ متر طول دارد ولی می‌تواند با رسیدن به توانایی‌های کامل خود به قد بلندتری دست پیدا کند.

تایتان زرهی (Armored Titan)

تایتان زرهی در انیمه حمله به تایتان

در حال حاضر راینر براون وارث قدرت این تایتان ۱۵ متری‌ست و فرم تایتانی او شباهتی زیادی به ظاهر انسانی‌اش دارد.

سرتاسر بدن تایتان زرهی از صفحات نازک و مقاومی پوشیده شده که به‌عنوان زره در برابر حملات بیرونی عمل می‌کند. تنها نقاط ضعف بدن این تایتان ناحیه پشت مفاصل اوست که به صورت طبیعی برای سهولت در حرکت زرهی در این نواحی وجود ندارد. در ضمن زره این تایتان توانایی مقابله با سلاح‌های قدرتمند مانند توپ‌های نیروی متحد خاورمیانه را ندارد.

تایتان مبارز (Attack Titan)

تایتان مبارز در انیمه حمله به تایتان

وارث تایتان مبارز می‌تواند خاطرات وارثان گذشته و آینده را دریافت کند که زیک آن را « فراتر از زمان رفتن» توصیف کرده است. همین قدرت مانند کاتالیزوری برای تایتان مبارز در جهت مبارزه برای آزادی و حرکت رو به جلو عمل می‌کند.

هرچند این قدرت تصویری اجمالی از آینده و آیندگانی که قدرت نه تایتان را به ارث خواهند برد به تایتان مبارز می‌دهد ولی این تصاویر معمولا ناقصند و اجازه‌ی دیدن تصویر کلی از آینده را به تایتان نمی‌دهند. از لحاظ ظاهری تایتان مبارز ۱۵ متر قد دارد که شاخصه‌ی آن بدن عضلانی و آرواره‌های بدون گوشت است. نکته‌ی جالب درباره‌ی تایتان مبارز این است که تنها تایتان بین نه تایتان است که توانایی خاصی ندارد، هرچند می‌توان از طریق سرم‌هایی خاص قابلیت سخت‌شوندگی را به این تایتان بخشید.

تایتان جانور (Beast Titan)

تایتان جانور در انیمه حمله به تایتان

تایتان‌های جانور درکل ظاهری شبیه به حیوانات دارند و معمولا از سایر تایتان‌ها بزرگترند ولی ویژگی‌های حیوانی آن‌ها با توجه به وارث متفاوت است. در گذشته تایتان‌های حیوانی با ظاهر و خصوصیات گوزن‌های شمالی پرندگان و گرگ‌ها دیده شده. زیگر که هم اکنون وارث تایتان جانور است ظاهری شبیه میمون دارد و از قابلیت‌های شاخصش قدرت پرتاب اجسام با دقت بالا به فاصله‌های دور است. زیک در جنگ شیگانشینا با استفاده از این قدرت توانست تقریبا تمام نیرو‌های سپاه آزادی را از بین ببرد.

با توجه به اینکه زیک خون سلطنتی دارد، می‌تواند فرزندان ییمیر را به تایتان تبدیل کند. مایع نخاعی زیک که از آن برای تبدیل فالکو به تایتان استفاده شد، بعد از به ارث بردن تایتان آرواره به او ویژگی‌های شاهین مانندی مشابه تایتان‌های جانور بخشید.

تایتان ارابه (Cart Titan)

تایتان ارابه در انیمه حمله به تایتان

استقامت بالاتر این تایتان نسبت به سایر نه تایتان باعث شده تا بتواند بدون احتیاج به استراحت در ماموریت‌های طولانی شرکت کند. همچنین این سرسختی در کنار فرم چهار دست و پای این تایتان باعث شده تا گزینه‌ی مناسبی برای حمل تجهیزات جنگی در ماموریت‌ها باشد. هرچند این حرکت روی چهار دست و پا باعث میشود وارثان بعد از بازگشت به فرم انسانی برای راه رفتن روی دو پا با مشکلاتی روبه‎‌رو شوند.

از نقاط ضعف این تایتان قدرت دفاعی و سرعت ترمیم پایین نسبت به نه تایتان است که او را در مقابل ضربات مهلک آسیب‌پذیرتر می‌کند. ولی درعوض مانند تایتان زرهی از سرعت بسیار بالایی برخوردار است.

تایتان غول پیکر (Colossal Titan)

تایتان غول‌پیکر در انیمه حمله به تایتان

همانطور که از اسمش پیداست تایتان غول‌پیکر با اندازه بزرگ و قدرت بدنی بالایش شناخته می‌شود ولی این تایتان توانایی‌های بسیار دیگری هم دارد.

از دیگر توانایی‌های این تایتان کنترل انرژی آزادشده هنگام تبدیل به فرم تایتانی و استفاده از آن برای هدف‌های مختلف است. برای مثال در جریان تخریب دیوار منطق تراست انرژی تبدیل برتولت باعث ایجاد طوفانی قدرتمند شد.

تایتان غول‌پیکر می‌تواند ابری قارچ‌شکلی از خاک و سنگ شکل دهد که از همین طریق در جنگ شیگانشینا برتولت توانست تعداد زیادی از سپاه آزادی را از بین ببرد. از تواناهایی دیگر این تایتان که در همین جنگ استفاده شد، کنترل بخار‌های خارج‌شده از بدن‌اش برای دفع حملات و سوزاندن مهاجمان در فواصل نزدیک است.

تایتان مؤنث (Female Titan)

تایتان مونث در انیمه حمله به تایتان

مانند تایتان بنیان‌گذار و تایتان جانور زیک، تایتان مؤنث هم تا حدودی توانایی کنترل و فرمان دادن به تایتان‌های عادی را از طریق ایجاد صدایی جیغ‌مانند دارد. آنی لئون‌هارت وارث تایتان مؤنث در جریان سقوط دیوار ماریا از این ویژگی استفاده کرد. اما در صورت استفاده از این ویژگی، تایتان‌ها پس از رسیدن به تایتان مؤنث به او حمله کرده و شروع به خوردن او می‌کنند که آنی توانست به کمک ابزار مانور سه‌بعدی از این خطر فرار کند.

این تایتان همچنین به توانایی حرکت سریع و قابلیت سخت‌کردن پوستش در مقابل حملات خارجی شناخته می‌شود. آنی حتی توانست بعد از شناسایی‌شدن توسط انسان‌ها و خروج از پشت گردن تایتان، فرم انسانی خود را در پوسته‌ی کریستالی سخت محصور کند و از این طریق از خود محافظت کند.

تایتان آرواره(Jaw Titan)

تایتان آرواره در انیمه حمله به تایتان

همان‌طور که از نامش پیداست، تایتان آرواره آرواره‌هایی قدرتمند دارد که می‌توانند تقریباً هرچیزی را به‌سادگی خرد کنند.

وارثان تایتان آرواره سطح شگفت‌انگیزی از سرعت و چابکی را به نمایش می‌گذارند؛ تا حدی که برخی از نُه تایتان را غافلگیر و دشمنان زره‌پوش را بین آرواره‌های خود خرد کند.

بااین‌حال، تایتان آرواره با توجه به وارثانش در ظاهر و ویژگی‌های متفاوتند. مثلا یمیر تنها دندان‌های برنده داشت درحالی‌که فالکو و مارسل ماسک‌های سخت زرهی روی صورتشان داشتند که تقریباً ضدگلوله بودند. علاوه بر این، تایتان آرواره‌ی فالکو توانایی بال و دم درآوردن دارد که به آن اجازه‌ی پرواز و حمل افراد روی پشت خود را می‌دهد.

تایتان پتک جنگی (War Hammer Titan)

تایتان پتک جنگیدر انیمه حمله به تایتان

تایتان پتک جنگی که در حال حاضر در اختیار ارن است می‌تواند سازه‌هایی را از جنس پوست سخت‌شده تایتان شکل دهد و از آنها به‌صورت سلاح‌هایی مانند خار، شلاق و تیرکمان استفاده کند.

تئو ماگاث در بخشی از داستان اشاره می‌کند که باید در استفاده از توانایی شکل‌دهی اشیای این تایتان دقت کرد زیرا از آنجا که در طول این عمل وارث باید کاملا هشیار باشد، استفاده مداوم از این توانایی می‌تواند بنیه کاربر را تضعیف کند.

برخلاف تایتان های هوشمند دیگر، تایتان پتک جنگی می‌تواند مرکز کنترل خود را از پشت گردن خارج کرده و تایتان و میزبان را توسط کابلی از راه دور به هم متصل کند.

منبع: SCREEN RANT

راهنمای تماشای سریال


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۷ دیدگاه
 1. مهدی

  این تایتان های که دیدید که شکلشون یه جوری بود تا حالا تو انیمه نبودن
  اونا شکل تایتان وارثان قبلی هر تایتان هستن
  نمیدونم چپتر چند از مانگا بود اما یمیر وقتی واروای قبلی نه تایتان رو احضار کرد بیشترشون رو دیدیم
  مثلا اون تایتانی سمت راست تایتان زرهی بود
  توی مانگا بود اگه خونده باشید میدونید

 2. sa

  تایتان بنیادی میتونه تا ۲۰۰ مترم باشه.
  این که تایتان فریدا و اوری انقدر کوچیک بودن به خاطر سوگند کارل فریتزه

  1. Ntr

   ارن که ۱۵۰۰بود

 3. امیرحسین

  این همه عکسو این تایتان هارو از کدوم مانگاها اوردین؟
  من میخوام بخونم ببینم کجاس

  1. مهدی

   اینا فن مید هستن یعنی یه کسایی اینا رو ساختن و تو مانگا و انیمه نیستن البته بعضی هاشون هستن مثلا تایتان جانور دوتاش تو انیمه و مانگا هستش ولی اون یکی رو یه کس دیگه ای ساخته

  2. MAHYA

   مانگای اتک ان تایتان و ناکجا اباد موعود روبخون

   مانهوای استاد تعالیم شیطانی هم خوبه

  3. Levi

   اینا بعضی هاش تو چپتر های آخر مانگا هست اگه خونده باشی

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما