انواع تجهیزات تصفیه آب و نکاتی که باید بدانید

۷ شهریور ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
انواع تجهیزات تصفیه آب و نکاتی که باید بدانید

نوشیدن یک لیوان آب تازه و سالم می تواند تمام خستگی‌ها را از بدن بیرون کند. نوشیدن روزانه حداقل ۸ لیوان آب از توصیه‌های همیشگی یک متخصص تغذیه است. ۸۰٪ بدن ما از آب تشکیل شده و درواقع حیات ما بستگی به آبی دارد که می‌نوشیم. پس بسیار مهم است که مراقب سلامت آبی که قرار است بنوشیم باشیم. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که کلیه‌هایی مستعد سنگ‌سازی دارید بیشتر از همه با اهمیت کیفیت آبی که می‌نوشیم آشنا هستید. درست است که نوشیدن آب به دفع سموم از بدن کمک می‌کند و سلامت ما را تامین می‌کند اما اگر رسوبات و املاح سنگین در آن وجود داشته باشد می‌تواند ما را با دردهای شدید کلیه و رسوبات و سنگ‌هایی که در آن تشکیل می‌شود درگیر کند. پس بهتر است همیشه از یک دستگاه تصفیه آب مناسب استفاده کنید تا مطمئن باشید اتفاقاتی که گفتیم برای شما پیش نمی‌آید.

در این مطلب از دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم انواع دستگاه تصفیه آب خانگی محبوب در فروشگاه دیجی‌کالا را بررسی کنیم و نگاهی هم به فیلترهایی که می‌توانید برای آن‌ها استفاده کنید داشته باشیم.

دستگاه تصفیه آب ساده

پارچ تصفیه آب ساده‌ترین و ارزان‌ترین دستگاه تصفیه آب خانگی است که در هر مکانی می‌توانید از آن استفاده کنید. حتی می‌توانید آن را با خود به سفر ببرید و هر جایی که تصمیم به نوشیدن آب داشتید، از آن استفاده کنید. این پارچ‌ها از حجم ۱.۵ لیتر به بالا تولید شده‌اند و فیلترهایی که دارند می‌تواند انواع رسوبات را از آب جدا کند. اما نکته‌ی مهم درباره‌ی پارچ تصفیه آب این است که باید آب سالم را در آن بریزید چون اغلب فیلترهای مربوط به دستگاه تصفیه آب خانگی فقط امکان جدا کردن ذرات و رسوبات از آب را دارند.

پارچ تصفیه آب 3 لیتری یزدگل کد 114

کلمن تصفیه یکی دیگر از تجهیزات تصفیه آب با کاربرد ساده است که شبیه به پارچ تصفیه کار می‌کند. تفاوت کلمن با پارچ در حجم و روش ورود و خروج آب به آن است. حجم مخزن کلمن تصفیه چند برابر پارچ است و برای استفاده از آب تصفیه شده فقط کافی است که شاسی آن را فشار دهید یا شیر را باز کنید. فیلتر در قسمت مرکزی دستگاه تصفیه آب قرار می‌گیرد و هر بار که شیر را باز می‌کنید به میزان نیاز، آب را تصفیه می‌کند.

کلمن تصفیه آب سانتویا مدل آلکالاین

دستگاه تصفیه آب حرفه‌ای

دسته‌ی دوم دستگاه‌های تصفیه آب حرفه‌ای‌تر از پارچ و کلمن هستند. فیلترهای دستگاه تصفیه آب به ورودی اصلی جریان آب وصل می‌شود، یعنی شما می‌توانید آن به لوله‌ی آب شیر آشپزخانه وصل کنید تا هر بار که شیر آب سینک را باز می‌کنید آب تمیز و تازه از آن بیرون بیاید. دستگاه‌های تصفیه آب خانگی بزرگ توسط شرکت‌های مختلف تولید شده‌اند اما ۴ دستگاه تصفیه آب از بقیه‌ی آن‌ها پرطرفدارتر هستند و قرار است آن‌ها را با هم بررسی کنیم.

۱. دستگاه تصفیه آب هیوندای واکورتک – مدل HW-UP-100M

این دستگاه قابلیت نصب روی دیوار دارد، می‌توانید آن را کنار سینک ظرفشویی نصب کنید و اصلا نگران بر هم خوردن دکوراسیون آشپزخانه نباشید. در این دستگاه تصفیه آب فیلتر سدیمنت ۵ میکرون، فیلتر کربن، فیلتر ممبران ۷۵ گالن و فیلتر پست کربن قرار دارد که فلزات سنگین، آرسنیک، کادمیوم، کروم، بنزن، تولئون، بروم، کلر، نیتریت، نیترات و جیوه را از آب جدا می‌کند.

میزان تصفیه‌ی آب این دستگاه تا ۹۸٪ است و می‌توانید آب با دمای ۴ تا ۴۰ درجه را از آن عبور دهید. زمان تعویض فیلترهای این دستگاه از ۶ تا ۱۲ ماه است و زمان مربوط به هر کدام را می‌توانید از روی دفترچه‌ی راهنمای محصول بخوانید.

دستگاه تصفیه آب هیوندای واکورتک مدل HW-UP-100M

۲. دستگاه تصفیه آب لابستر – مدل Aljalain

دومین دستگاه تصفیه در این لیست آب را از ۷ فیلتر عبور می‌دهد و با روش اسمز معکوس آن را تصفیه می‌کند. این محصول را می‌توانید در زیر سینک ظرفشویی نصب کنید و با خیال راحت، حتی در زمان قطعی برق، از آن استفاده کنید.

فیلتر این دستگاه تمام املاح مضر مثل رسوبات، نیترات، نیتریت، آرسنیک و آلودگی‌های سرطان‌زا را از آب جدا می‌کند و به جای آن‌ها املاح مورد نیاز بدن مثل سدیم، پتاسیم، کلسیم و زینک را به آب اضافه می‌کند. مخزن آب این دستگاه آنتی باکتریال بوده و به شیرین کننده‌ی آب مجهز است.

یک مخزن مجزا در این دستگاه وجود دارد که آب را برای زمان قطعی آب و برق ذخیره می‌کند. نکته‌ی جالب در این دستگاه امکان تنظیم دستی میزان سختی آب است. همچنین پمپ آن بدون صدا و لرزش کار می‌کند.

جالب است بدانید که فیلترهای دستگاه تصفیه آب لابستر ۱۰۰٪ گیاهی است از پوسته‌ی نارگیل تولید شده است، پس می‌تواند انتخاب مناسبی برای طرفداران زندگی به سبک طبیعت است. عمر فیلترهای این دستگاه از ۶ ماه تا ۱.۵ سال است که در دفترچه‌ی راهنمای آن به تفکیک نوشته شده است.

دستگاه تصفیه آب لابستر مدل Alkalain

۳. دستگاه تصفیه آب آکوا – مدل JW-08

این دستگاه آب را از ۸ فیلتر می‌گذراند و تمام ذرات معلق در آب مثل گل و لای، زنگ آهن، آهک، کلر، گازهای سمی، شن و ماسه، شوری، فلزات سنگین، ترکیبات نیتراته، سرب، جیوه، آزبست، اسیدیته‌ی آب و همچنین میکروارگانیسم‌های زنده مثل ویروس، قارچ، باکتری و پسماندهای آن‌ها را به صورت کامل از آب حذف می‌کند.

به نظر می‌رسد طعم آب بعد از گذشتن از این دستگاه تصفیه‌ی حرفه‌ای بسیار بهتر و متفاوت‌تر از هر آبی خواهد بود که تا به حال خورده‌اید. عمر متوسط فیلترهای این دستگاه با توجه به شرایط آب ورودی از ۵ ماه تا ۴ سال متغیر است و این موضوع را حتما باید با کارشناسی که برای نصب دستگاه مراجعه می‌کند بررسی کنید.

نکته‌ی قابل توجه در این محصول امکان تنظیم زمان خاموش شدن به صورت خودکار است. با این قابلیت می‌توانید دستگاه را برای شب تا صبح یا زمان‌هایی که در خانه نیستید خاموش کنید. شما حتی می‌توانید این دستگاه را به یخچال وصل کنید تا آب مخزن آب سرد کن را هم تصفیه کند.

دستگاه تصفیه کننده آب آکوا مدل JW-08 به همراه فیلتر تصفیه آب کد 02 مجموعه 3 عددی

۴. دستگاه تصفیه آب جوی واتر – مدل JW-UF-6s

دستگاه تصفیه آب جوی واتر آب را در ۶ مرحله تصفیه می‌کند و تمام فلزات سنگین، سختی آب، املاح و آلودگی‌ها را با دقت ۹۹٪ از آب حذف می‌کند. این دستگاه توانایی تصفیه‌ی ۲۰۰ لیتر آب در شبانه روز را دارد و یک فیلتر معدنی‌ساز هم دارد که مواد لازم و مفید را به آب اضافه می‌کند. این دستگاه را می‌توانید زیر سینک ظرفشویی نصب کنید. عمر متوسط فیلترها بین ۱۲ تا ۲۴ ماه است و با توجه به میزان آلایندگی آب ورودی متغیر است. بهتر است در زمان نصب، زمان مناسب برای تعویض فیلترها را از کارشناس بپرسید.

دستگاه تصفیه آب خانگی 6 مرحله ای جوی واتر مدل JW-UF-6s

فیلتر

حالا که با انواع دستگاه‌های تصفیه آب خانگی آشنا شدید می‌توانیم به سراغ فیلترها برویم. هر دستگاه با توجه به اندازه و روش تصفیه‌ی آب، نیاز به یک فیلتر خاص دارد. بعضی از دستگاه‌ها از فیلتر مخصوص با برند خودشان و بعضی دیگر از یک فیلتر مشترک استفاده می‌کنند. اگر بخواهیم از فیلترهای پرکاربرد پارچ تصفیه نام ببریم باید به فیلتر Maxtra، فیلتر آکواستار مدل Hi-Pot و فیلتر یزدگل اشاره کنیم. از فیلترهای دستگاه‌های تصفیه هم می‌توانیم به فیلتر ۶تایی جوی واتر، فیلتر ۶تایی لابستر و فیلتر ۸تایی آکوا پیورست اشاره کنیم که با دستگاه‌های تصفیه آب حرفه‌ای خانگی معرفی شده در این مطلب هم هماهنگ هستند.

چند نکته‌ی ضروری که باید بدانید

  • اگر قرار است به مسافرت بروید و بیشتر از ۵ روز از دستگاه تصفیه آب استفاده نکنید حتما شیر ورودی آب را ببندید و جریان برق را قطع کنید. بعد از بازگشت هم ابتدا آب باقی‌مانده در مخزن را تخلیه کنید، سپس شیر آب ورودی را باز کرده، جریان برق را وصل کنید.
  • در زمان تعویض فیلترها حتما برای باز کردن هوزینگ‌ها از آچار مخصوص استفاده کنید ولی برای بستن بهتر است کار با دست انجام شود.
  • حتما بر اساس جدول زمان‌بندی فیلترها را عوض کنید، اما اگر فیلتر اول قبل از رسیدن به زمان تعویض تغییر رنگ داد حتما بلافاصله آن را عوض کنید.
  • فیلتر مرحله‌ی اول یک‌بار مصرف است، پس نباید آن را شسته و مجددا استفاده کنید.
  • بعد از تعویض فیلتر مرحله اول حتما فیلترهای مرحله‌ی دوم و سوم را با آب سرد بشویید.
  • در زمان تعویض فیلترهای مرحله‌ی دوم و سوم حتما دستگاه را رنگ‌گیری و هواگیری کنید.
  • اگر به هر دلیلی مشکلی در آب شهری پیش آمد بلافاصله شیر آب ورودی را ببندید و تا بعد از رفع مشکل اجازه‌ی ورود آب به مخزن را ندهید.
  • هرگز دستگاه تصفیه آب را به شیر آب گرم وصل نکنید.
  • دستگاه را در محلی که احتمال یخ‌زدگی دارد نصب نکنید.
  • فیلترهای دستگاه را به موقع عوض کنید.
پاسخ به چند پرسش پرتکرار
فیلتر ممبران چیست و چه کاربردی دارد؟
فیلتر ممبران علاوه بر جداسازی ذرات خاک، املاح و رسوبات از آب می‌تواند لاکتری‌ها را هم از آن جدا کند، سپس آب خالص و سالم را به سمت شیر خروجی و آب آلوده را به سمت فاضلاب هدایت می‌کند.
فرآیند اسموز مک چیست؟
در این فرآیند یک فناوری غشاء لایه لایه غلظت آب را بررسی می‌کند و فقط اجازه‌ی عبور آب را می‌دهد، نه ذراتی مثل گل‌ولای یا نمک. نام دیگر این فرآیند غلظت‌سنجی است.
استفاده از پارچ بهتر است یا دستگاه تصفیه آب؟
شما باید براساس کیفیت آب محل زندگی و همچنین نوع استفاده‌ای که دارید یکی از دستگاه‌های تصفیه آب را انتخاب کنید. اگر کیفیت آب در حد مطلوب است و فقط برای نوشیدن می‌خواهید آبی سالم‌تر داشته باشید استفاده از پارچ یا کلمن مناسب شما است. اما اگر کیفیت آب منطقه پایین است، مثلا آب شور است یا همراه با آن گل‌ولای مخلوط شده است، بهتر است از دستگاه‌های تصفیه آبی که زیر سینک یا روی دیوار نصب می‌شوند استفاده کنید.
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه