راهنمای خرید پرده پروژکتور؛ تجربه‌ی تصویری عالی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۲ دقیقه
پرده پروژکتور

اگر یک ویدئو پروژکتور در اختیار دارید اما هنوز تصویر آن را روی سطوح مختلف پخش می‌کنید، وقت آن رسیده که ویژگی‌های برجسته‌ی یک پرده پروژکتور اختصاصی که دید شما به تصویر را متحول می‌کند، نگاهی بیندازید.

استفاده از ویدئو پروژکتور در سال‌های اخیر با توجه به افزایش کیفیت و صفحه‌ی بزرگ، گسترده‌تر شده است اما خیلی از افراد با وجود هزینه برای خرید یک پروژکتور خوب، تصویر آن را روی سطح مناسبی پخش نمی‌کنند و بخش زیادی از ظرفیت نمایش را از دست می‌دهند.

شاید مناسب باشد که با آگاهی از ویژگی‌های یک پرده پروژکتور و انواع مختلف آن، کیفیت تصاویری که تماشا می‌کنید را ارتقا دهید. به همین دلیل در این مطلب به بررسی جامع پرده نمایش می‌پردازیم و آن را از جنبه‌های گوناگون بررسی می‌کنیم.

پرده پروژکتور (Projector Screen) چیست؟

همان‌طور که نامش هم نشان می‌دهد، پرده‌ی نمایش صفحه‌ای است که تصویر ویدیو پروژکتور روی آن نمایش می‌یابد. این نوع صفحه‌های نمایش، برای بازتاب تصاویر از یک پروژکتور روی یک سطح بزرگ و اغلب برای اهداف نمایش سینمایی، گیمینگ یا ارائه‌ی آموزشی و تجاری ساخته شده‌اند.

شاید تصور کنید که وقتی می‌توان تصویر را روی هر سطحی از جمله دیوار یا تخته وایت‌برد انداخت، چه ضرورتی به داشتن یک پرده‌ی نمایش است؟ اما خوب است بدانید که سطح پرده نمایش، تفاوت قابل توجهی در تصویری که می‌بینید دارد. در این‌جا دلایل نیاز به یک پرده‌ی نمایش را مرور می‌کنیم.

پرده نمایش

ضرورتِ داشتن پرده پروژکتور

بیشترین بهره از کیفیت ویدیو پروژکتور، فقط توسط یک پرده پروژکتور خوب تأمین می‌شود. پرده نمایش با پوشش ویژه، خاصیت انعکاسی را افزایش می‌دهد. در حقیقت این ابزار، چندین مزیت دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

۱. وضوح تصویر بالاتر

یک نمایشگر پروژکتور، کاملا برای ارائه‌ی تصویر با وضوح بالا طراحی شده است. وضوح واقعی زمانی برای بیننده قابل درک است که به سطحی بتابد که مانع یکپارچگی پیکسل‌ها نشود.

هر سطحی مانند دیوار، که کاملا صاف نباشد یا به‌طور کلی هر نوع بافتی بزرگ‌تر از ابعاد تک پیکسل پروژکتور داشته باشد، پتانسیل مختل و مخدوش کردن هندسه‌ی پیکسل را دارد.

اگرچه چشم قادر به تشخیص یک پیکسل مخدوش شده روی سطوح مختلف نیست اما این پیکسل‌ها در کنار هم، تصویر نهایی را از نگاه شما بی‌کیفیت می‌کنند. در مقایسه با این نوع سطوح، هنگام استفاده از یک پرده‌ی نمایش درجه یک، که به درستی با وضوح بالای پروژکتور شما کالیبره شده است، می‌توانید وضوح، شفافیت و پویایی تصویر را تشخیص دهید.

پرده نمایش برقی پروژکتور اسکوپ سایز 300cm

۲. دقت رنگ

در حالی که به‌نظر می‌رسد رنگ سفید، سفید است و رنگ خاکستری، خاکستری، اما در حقیقت آن‌چه می‌بینیم، چیزی در طیف سفید و خاکستری است و حتی در موارد خاصی از رنگ‌آمیزی، تعادل سفید می‌تواند کمی به سمت طیف زرد یا طیف آبی هم متمایل شود.

اما یک پرده نمایش طوری تنظیم و کالیبره شده تا بر تعادل رنگ تصویر تأثیری نگذارد و تأثیر تغییر رنگ را به کمترین میزان برساند.

پرده نمایش

۳. روشنایی

یکی دیگر از مزایای پرده‌ی نمایش، این است که می‌توان با انتخاب محصولی با درصد بازتاب دلخواه، تجربه‌ی تماشای تصویر را بهتر کرد.

۴. تصویر نرم

پرده‌های نمایش باکیفیت، بافت قابل رؤیتی ندارند و تصویر حاصل جلوه‌ی بیشتری در نگاه مخاطب خواهد داشت. به این دلیل که سطح پرده، هندسه‌ی پیکسل‌های پروژکتور را تحریف نمی‌کند و تغییر نمی‌دهد.

با برخورد پیکسل‌های تابیده شده به یک سطح دارای بافت مشخص، تصویر نهایی می‌تواند نویزدار یا حتی شکسته به‌نظر برسد. اما بافت صاف یک پرده‌ی نمایش، به شما امکان می‌دهد تا به‌خوبی ویدیوهایی با وضوح ۴K و فراتر از آن پخش کنید.

۵. زیبایی

یک پرده‌ی پروژکتور متناسب، می‌تواند زیبایی محیط را بیشتر کند. چه از یک پرده‌ی ثابت استفاده کنید و مانند قاب آن را با دکوراسیون هماهنگ کنید و یا از یک پرده‌ی جمع‌شونده و برقی استفاده کنید که ظاهری مدرن به اتاق خود بدهید، پرده نمایش می‌تواند محیط نمایش شما را کاملا اختصاصی و متمایز جلوه دهد.

نقاط ضعف استفاده از پرده نمایش

استفاده از پرده برای نمایش تصویر ویدئو پروژکتور تنها دو عیب دارد. یکی اینکه نیاز به پرداخت هزینه برای یک پرده‌ی نمایش مطلوب است و دیگری نصب و تنظیم کردن پروژکتور و پرده که کمی بیشتر از زمانی طول می‌کشد که پرده‌ی نمایش ندارید.

اما اگر کمی به داشتن یک تصویر باکیفیت اهمیت می‌دهید، داشتن یک پرده‌ی سینمایی کوچک، این عیب‌ها را جبران می کند و با یک نگاه به جزئیات خیره‌کننده‌ی تصویر در یک پرده‌ی نمایش، توسط یک پروژکتور ۱۲۰ اینچی ۴K، بلافاصله تأیید می‌کنید که خرید شما ارزشش را داشته است.

پرده نمایش و دکوراسیون

موارد استفاده‌ی پرده پروژکتور

شاید معلم یا استادی باشید که به دنبال یک صفحه نمایش مطلوب برای نمایش اسلایدها و فیلم‌های آموزشی به دانش‌آموزان و دانشجویان خود هستید. شاید یک متخصص حوزه‌ی کسب‌وکار هستید که از پروژکتور بیشتر برای ارائه‌ی پاورپوینت و اکسل استفاده می‌کنید یا شاید یک علاقه‌مند به سینما هستید که می‌خواهید فیلم‌ها را در آرامش و با بهترین کیفیت ببینید. بسته به نیازتان، می‌توانید پرده پروژکتور دلخواه خود را پیدا کنید.

مهم‌ترین موارد استفاده از پرده نمایش پروجکشن عبارتند از:

سینمای خانگی

یک پرده پروژکتور سینمای خانگی برای افرادی که می‌خواهند یک اتاق سینمایی اختصاصی یا شب‌های فیلم در حیاط یا پشت بام داشته باشند یا حتی کسانی که می‌خواهند یک سینما را درست در سالن اصلی خانه‌ی خود تماشا کنند، گزینه‌ای عالی است.

اتاق‌های بزرگ

اتاق‌های بزرگ مانند تالارها، محیطی ایدئال برای یک پرده نمایش بزرگ فیلم هستند.

اتاق‌های کنفرانس

وقتی صحبت از ارائه‌ی داده‌های چندرسانه‌ای به میان می‌آید، هیچ چیز بهتر از یک پرده نمایش نمی‌تواند نگاه‌ها را متوجه خود کند.

کلاس‌های درس

از ابتدایی تا دانشگاه، مراکز آموزشی برای کمک به یادگیری فراگیران، قطعا به صفحه نمایش بزرگ نیاز دارند.

مراسم‌ها

اگر سالنی در اختیار دارید که مراسم خاصی مانند عروسی در آن برگزار می‌شود، داشتن یک پرده پروژکتور بزرگ و باکیفیت و ارائه‌ی محتوای جذاب توسط آن می‌تواند کاملا در ذهن حاضران ثبت شود.

پرده نمایش برای مراسم مانند عروسی

شیوه‌ی کار پرده ویدئو پروژکتور

انواع مختلفی از پرده نمایش برای پروژکتور وجود دارد، اما اکثر آن‌ها بر اساس یک اصل کلی کار می‌کنند. سطح پرده، از یک ماده‌ی بازتابنده ساخته شده است که به‌طور خاص برای بازتاب نور یک پروژکتور به سمت مخاطب طراحی شده است. این ماده‌ی بازتابنده را می‌توان از مواد مختلفی از جمله پلیمر وینیل، دانه‌های شیشه‌ای و پارچه ساخت.

هنگامی که نور یک پروژکتور به سطح پرده برخورد می‌کند، به‌خوبی به سمت مخاطب منعکس می‌شود. میزان نور بازتاب یافته، به عوامل مختلفی از جمله نوع مواد، زاویه‌ی پروژکتور و نور محیط در اتاق بستگی دارد.

ویژگی‌های مواد پرده

یکی از موارد ضروری که باید به آن فکر کنید، مواد به‌کار رفته در پرده نمایش است. این مواد پتانسیل تغییر کامل ویژگی‌های تصویر نهایی را دارند، بنابراین با دقت انتخاب کنید.

رنگ

در حالی که پرده نمایش کلاسیک، به رنگ سفید و برای اغلب موارد استفاده بهترین گزینه است، اما پرده‌های نمایش در رنگ‌های دیگر هم وجود دارند و بسته به کاربرد می‌توانید سطوحی در رنگ‌های مختلف تهیه کنید.

پرده نمایش برقی پروژکتور سلکسون مدل CSB200A سایز 200x200 سانتی متر

درصد بازتاب

برخی پرده‌ها کمک می‌کنند تا روشنایی به‌طور مصنوعی افزایش یابد و از HDR بیشتر پشتیبانی شود. این ویژگی اما اغلب باعث کاهش زاویه دید می‌شود. بنابراین پوشش یکنواخت پرده نمایش توصیه می‌شود. به‌ویژه اینکه با پروژکتورهای مدرن مجهز به HDR، این اصلاحات روی پرده، مزیت زیادی محسوب نمی‌شود.

پرده نمایش آکوستیکی

معمولا پرده‌ها از مواد پارچه-مانند ثابت برای مسدود کردن و بازتاب نور استفاده می‌کنند که باعث مسدود کردن صدا هم می‌شود و بنابراین باید بلندگوها را در کنار پرده یا جای دیگری از اتاق قرار داد.

اما صفحه‌های شفاف از نظر آکوستیکی، از بافت توری-مانند استفاده می‌کنند که باعث تعادل میان بازتاب نور و عبور صدا می‌شوند. به‌عبارت دیگر تلاش شده تا تصویر خوب با صدای مطلوب همراه شود.

بسته به کیفیت ساخت پرده‌ی آکوستیک، ممکن است تجربه‌ی شما بسیار متفاوت باشد، بنابراین برای کاربری عمومی، یک پرده نمایش معمولی توصیه می‌شود.

بافت پرده نمایش آکوستیک

انواع پرده

انواع مختلفی از پرده‌ی ویدیو پروژکتور وجود دارد که عبارتند از:

پرده‌ی قاب ثابت

این مدل‌ها را نمی‌توان جمع کرد و یک وسیله‌ی ثابت در اتاق هستند اما به همین دلیل برای استفاده در سینماهای خانگی بسیار محبوب شده‌اند. پرده‌های نمایش ثابت معمولا بیشترین دوام را دارند چون مدام بالا و پایین نمی‌روند و خمیدگی و موج‌دار نخواهند شد.

علاوه بر این، ثابت بودن پرده باعث می‌شود تا تنوع مواد بیشتری در زمینه‌ی پوشش صفحه‌ی آن‌ها وجود داشته باشد. بدین ترتیب هرچند یک پرده‌ی جمع‌شونده‌ی برقی می‌تواند جذاب به‌نظر برسد اما پرده‌ی ثابت در مجموع کیفیت تصویر بهتری ارائه می‌دهد و اثرگذاری بیشتری دارد. البته به همین دلایل معمولا جزو گران‌قیمت‌ترین‌ها هم هستند.

پرده‌ی جمع‌شونده

پرده نمایش‌های جمع‌شونده در دو نوع کلی تولید می‌شوند: برقی (موتوردار) و دستی.

پرده نمایش برقی موتوردار

پرده‌ی موتوردار ظاهری بسیار حرفه‌ای برای ارائه‌ها یا سینمای خانگی شما ایجاد می‌کند. این مدل‌ها با نکترل از راه دور کار می‌کنند و باعث صرفه‌جویی در فضا می‌شوند.

این مدل‌ها را می‌توان به‌صورت توکار هم در سقف کار کرد تا هنگامی که به آن‌ها نیازی نیست، از دید پنهان باشند.

پرده نمایش دستی

اگر به دنبال پرده پروژکتور با قیمت کم هستید، مدل‌های دستی می‌توانند انتخاب خوبی باشند. با کمک یک قرقره امکان باز کردن پرده وجود دارد و بازگشت آن با کمک یک فنر انجام می‌شود. اغلب هم دارای ویژگی بازگشت کنترل شده هستند تا جمع شدن سریع، باعث آسیب به پرده نشود.

این مدل‌ها بسیار سبک‌تر از مدل‌های موتوردار هستند و از سویی به مراقبت کمتری هم نیاز دارند.

پرده نمایش جمع شونده دستی

نکات خرید

دقت به عوامل گوناگون می‌تواند به شما برای انتخاب بهترین پرده نمایش ویدئو پروژکتور کمک کند. اینکه چه نوع پروژکتوری دارید، اتاق چقدر روشن است، اتاق چقدر بزرگ است، به چه نوع صفحه نمایشی نیاز دارید، پرده نمایش را کجا قرار می‌دهید و مهم‌تر از همه، چه اندازه‌ای برای پرده نمایش نیاز دارید؟

وضوح صفحه نمایش پروژکتور

وضوح خود ویدئو پروژکتور عامل مهمی در خرید پرده نمایش مناسب است. اگر مشغول ایجاد یک سینمای خانگی هستید، باید تصویری با کیفیت را تجربه کنید که به یک پرده پروژکتور ۴K نیاز خواهید داشت.

هر سطح صافی تجربه‌ی سینمایی کاملی را در اختیارتان نمی‌گذارد. پیکسل‌های یک پروژکتور ۴K بسیار کوچک هستند و اگر سطح پرده کاملا صاف نباشد، اعوجاج پیکسل‌ها به چشم می‌آید و بدین ترتیب استفاده‌ی همه‌جانبه‌ای از آن نمی‌برید.

این روزها برای بهترین استفاده از پروژکتور، باید یک پرده پروژکتور ۴K داشته باشید که از وضوح UHD پشتیبانی کند. چنین مدل‌هایی کاملا بدون بافت هستند و یک سطح صاف را برای نمایش در اختیار شما می‌گذارند که به نمایش دقیق تصویر کمک می‌کنند.

حتی برای پشتیبانی از نسل آینده‌ی دستگاه‌های ویدئو پروژکتور، توصیه می‌شود که پرده را با وضوح بالاتری نسبت به خود دستگاه ویدئو پروژکتور بگیرید. اگر از وضوح دستگاه خود مطمئن نیستید، دفترچه راهنمای ارائه شده همراه پروژکتور را مطالعه کنید یا با خواندن مدل از روی دستگاه، ویژگی‌های آن را در اینترنت ببینید.

پرده نمایش برقی سلکسون مدل CS300AG

روشنایی اتاق

نورپردازی در تعیین نوع ماده‌ای که سطح پرده پروجکشن شما باید از آن ساخته شده باشد، اهمیت زیادی دارد.

پرده‌های نمایش نه تنها باید نور پروژکتور را به‌خوبی منعکس کنند، بلکه باید از نور محیطی هم برای ارائه‌ی بهترین کیفیت تصویر استفاده کنند. بنابراین اگر اتاق شما نور محیطی زیادی دارد، احتمالا باید یک پرده پروژکتور با قابلیت حذف نور مزاحم محیط تهیه کنید.

اندازه‌ی اتاق

اگر اتاق بزرگ‌تری دارید، می‌توانید صندلی‌ها را طوری بچینید که مخاطب در مرکز پرده نمایش قرار بگیرد و بدین ترتیب پرده بتواند نور بیشتری را منعکس کند. اما در یک اتاق کوچک‌تر که افراد از همه‌ی زوایا به پرده نگاه می‌کنند، به صفحه‌ای با پخش نور کمتر نیاز دارید. نوع ماده‌ی پوشش دهنده‌ی سطح پرده، تأثیری جدی بر مخاطبان خواهد داشت.

فاصله‌ی مشاهده

حتی اگر دیوار به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد، شاید بهترین نتیجه را ندهد چون برای تماشای راحت، باید در فاصله‌ی بیشتری هم از آن قرار بگیرید. بنابراین اگر اتاق به اندازه‌ی کافی بزرگ نیست، بهتر است پرده‌ی کوچک‌تری انتخاب کنید.

برای محاسبه‌ی فاصله‌ی دید بهینه، باید میدان دید چشم را در نظر بگیریم. «انجمن مهندسان تصاویر متحرک و تلویزیون» (SMPTE) توصیه می‌کند در محدوده‌ای بنشینید که صفحه نمایش، حداقل ۳۰ درجه از میدان دید شما را پر کند. اگرچه برای یک تجربه‌ی سینمایی، ۴۰ درجه پیشنهاد می‌شود.

یک راه آسان برای محاسبه‌ی این فاصله، ضرب کردن اندازه‌ی صفحه نمایش در ۱.۲ برای فاصله تماشای سینمایی یا ۱.۶ برای استفاده‌ی استاندارد است.

نسبت تصویر

پرده‌های نمایش پروژکتور حداقل در سه نسبت مختلف ارائه می‌شوند: ۴:۳، ۱۶:۹ و ۲:۳۵:۱. ابعاد ۴:۳ قدیمی شده و امروزه تقریبا دیگر استفاده نمی‌شود و با ۱۶:۹ جایگزین شده است. با این حال، اگر می‌خواهید تجربه‌ای کاملا سینمایی داشته باشید، نسبت ۲.۳۵:۱ بهترین انتخاب است.

برای انتخاب نسبت تصویر ایدئال برای پرده نمایش خود، باید نوع محتوایی که بیشتر تماشا می‌کنید و نسبت‌های پشتیبانی شده توسط پروژکتور را در نظر بگیرید. سیستم‌های پروجکشن پیشرفته‌تر می‌توانند به‌طور خودکار نسبت تصویر را تنظیم کنند.

پرده نمایش سقفی در کلاس درس

محل قرارگیری پرده نمایش

بسته به دکوراسیون و کاری که می‌خواهید انجام دهید (استفاده‌ی سینمایی، آموزشی، کسب‌وکار و …)، چندین انتخاب برای مکان پرده پروژکتور وجود دارد.

پرده نمایش سقفی

این نوع پرده‌های، از سقف آویزان می‌شوند. اکثرا جمع‌شونده هستند و به دلیل ظاهر زیبایشان در مقایسه با مدل‌های سه‌پایه‌دار، انتخابی عالی هم برای کسب‌وکارها و هم برای اجرای سینمای خانگی هستند.

حتی مدل‌های توکار وجود دارند که باعث می‌شوند زمانی که به پرده نیازی نیست، کاملا از دید پنهان شود.

پرده نمایش دیواری

این مدل به‌طور دائمی روی دیوار نصب می‌شود و از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای سینمای خانگی است چون در ارتفاع کاملا مناسب نصب می‌شود.

خیلی از این مدل‌ها به‌صورت ثابت و مانند قاب روی دیوار نصب می‌شوند اما برخی هم قابلیت جمع شدن دارند که گزینه‌ی مطلوبی برای استفاده در اداره یا کلاس هستند.

پرده نمایش پایه‌دار

این مدل‌ها قابلیت جمع شدن و انتقال آسان را دارند و در مدل‌های دارای سه‌پایه یا چند پایه موجود هستند، اما شاید ظاهر آن‌ها به زیبایی مدل‌های دیواری یا سقفی نباشد.

برای نمایش فیلم در حیاط یا یک مراسم در فضای باز، یا حتی زمانی که به گردش می‌روید، داشتن یک پرده نمایش پایه‌دار تجربه‌ی متفاوتی را در اختیارتان می‌گذارد.

اگر از این مدل‌ها استفاده می‌کنید، به یاد داشته باشید که پیش از جمع کردن، سطح آن را تمیز کنید تا بار بعدی با کثیفی یا خرابی آن مواجه نشوید.

پرده نمایش پایه دار پروژکتور اسکوپ پارچه عالی سایز 180x180

پرده نمایش بادی

در میان پرده نمایش‌های اختصاصی فضای باز، پرده نمایش‌های بادی هم وجود دارند که معمولا مقاومت بیشتری در برابر گرما و سرمای بیرون، باران و حتی باد دارند. این مدل‌ها در عین حال که یک نمایشگر گسترده در اختیارتان قرار می‌دهند، کمک می‌کنن به آسانی آن را برپا و در نهایت جمع کنید.

پرده نمایش زمینی

این نوع پرده‌ی نمایش در حقیقت نوعی پرده‌ی تاشو است که رو به بالا باز می‌شود. از این مدل معمولا به‌عنوان جایگزینی برای تلویزیون و یا در ابعاد بزرگ‌تر برای ایجاد سینمای خانگی استفاده می‌شود.

پرده نمایش رومیزی

گاهی اوقات، مثلا در یک جلسه‌ی کاری، لپ‌تاپ نمی‌تواند هدفتان را به‌خوبی بازگو کند اما یک پرده نمایش رومیزی قابل حمل، به ارائه‌ی شما ظاهری جذاب می‌بخشد و می‌تواند عامل مهمی در امضای قرارداد بعدی باشد! مدل‌های رومیزی معمولا کوچک‌تر از مدل‌های دیگر هستند و به‌خوبی برای فاصله‌های نزدیک بهینه شده‌اند.

پرده نمایش دستی رومیزی

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی ضرورت استفاده از پرده نمایش ویدئو پروژکتور پرداختیم و مدل‌های مختلف آن را بررسی کردیم. روشن است که داشتن یک پرده پروژکتور می‌تواند کیفیت تصویر نمایش داده شده را به شکلی چشمگیر افزایش دهد، بنابراین با هزینه‌ای پایین یک نمایشگر بزرگ و باکیفیت در اختیار خواهید داشت.

منابع: Projectorscreen, BenQ, NY Times

پرسش‌های متداول درباره‌ی پرده پروژکتور
آیا نیازی به خرید پرده‌ی نمایش وجود دارد؟
اگر پروژکتور را برای تجربه‌ی تصویری بزرگ‌تر گرفته‌اید، احتمالا کاهش کیفیت تصویر شما را ناامید کرده است. اما خوب است بدانید که شما هنوز از تمام ظرفیت پروژکتور استفاده نمی‌کنید و یک پرده نمایش خوب می‌تواند تجربه‌ی شما را بهبود دهد.
چه مدل پرده نمایشی مناسب است؟
پرده پروژکتور انواع مختلفی دارد که بسته به کیفیت تصویر و چیدمانی که نیاز دارید، می‌توانید مدل دلخواه را انتخاب کنید. توجه به جزئیات دیگری هم هنگام خرید ضروری است که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد.
آیا پرده نمایش ارزان قیمت هم وجود دارد؟
پرده‌های نمایش در رده‌های قیمتی متفاوتی وجود دارند. اما اگر به دنبال کیفیت هم‌زمان با قیمت ارزان هستید، بهتر است به سراغ مدل‌های دستی و غیرموتوردار بروید که با قیمت‌های پایین‌تر قابل تهیه هستند.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما