بازی Animal Well گوهری نه چندان شناخته شده در ۲۰۲۴ است

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
معرفی بازی Animal Well

این روزها حوزه بازی‌های ویدیویی مستقل، بخش اعظمی از خود را به طور طبیعی به ژانر دو بعدی و مترویدوانیا داده است. تمرکز بر اجرای بخش‌های مکرر دنیای بازی با قدرت‌های جدید برای پیشرفت، می‌تواند راه خوبی برای استودیو‌ها باشد تا عناصر جالبی را با منابع محدود به نمایش بگذارند. در این میان اثری به نام Animal Well از شرکت Bigmode Games آمده تا تفاوت را رقم بزند.

در این بازی بازیکن نقش یک حباب کوچک جالب را برعهده می‌گیرد که از یک گل در دنیای زیرزمینی عجیب، ترسناک و در عین حال زیبایی بیرون می‌آید. در آنجا، بازیکن باید دنیای اطراف خود را کاوش کند و در طول مسیر با انواع موجودات عجیب و غریب، دوستانه و خصمانه ملاقات کند. این اثر ماجراجویی پیکسلی عجیب، با همین پیش‌فرض نه چندان خاص، به به یکی از جذاب‌ترین پلتفرمرهای مستقل سال‌های اخیر تبدیل می‌شود.

تصویری از animal well

بازی به شکلی آغاز می‌شود که به سختی می‌توان آن را به‌عنوان یک افتتاحیه توصیف کرد: شما چهار شعله می‌بینید، صدای زنگ ساعت را می‌شنوید و به‌عنوان یک حباب کوچک در غنچه‌‌ای در مرکز یک غار کم‌نور از خواب بیدار می‌شوید. می‌توانید به چپ و راست حرکت کنید و بپرید. حال به شما بستگی دارد که خودتان از طریق آزمون و خطا، بازی را کشف کنید.

یک مترویدوانیا با درکی فوق‌العاده از ژانر

بازار آثار مترویدوانیا (Metroidvania) گاهی اوقات ممکن است کمی بیش از حد اشباع به نظر برسد، زیرا بسیاری از آثار مستقل به این ساختار گیم‌پلی به عنوان هسته‌ اصلی خود روی آورده‌اند. به این ترتیب، برای متمایز شدن باید چیزی کامل خاص را ارائه داد. خوشبختانه، Animal Well دقیقا همین است و یکی از چشمگیرترین آثار مترویدوانیایی در سال‌های اخیر به لطف طراحی جسورانه و تمرکز کلیدی بر مکانیک‌های گیم‌پلی آن محسوب می‌شود.

این بازی عمدتا به دلیل گیم‌پلی بسیار متمرکز بر پازل از میان دیگر آثار این سبک متمایز است. اگرچه در دنیای بازی آن خطراتی وجود دارد و بازیکن در نقاطی می‌میرد، اما همیشه تاکید بر حل آن مشکل خاص است. این در اجرا نیز بسیار خوب عمل می‌کند، زیرا در حالی که مبارزه در مترویدوانیا‌های کوچک‌تر، تقریبا به‌عنوان شکلی از حرکات تکراری به نمایش گذاشته می‌شود تا زمان بازی افزایش یابد و این می‌تواند مانند یک کار طاقت‌فرسا به نظر برسد، Animal Well کاملا از این کار اجتناب می‌کند، به این معنی که کارهای بیهوده‌ کمی در میان انبوهی از اعمال مهم یافت می‌شود.

همچنین بازی به زمان بازیکن احترام می‌گذارد و این چیزی است که باید گرامی داشته شود. بهترین‌های آثار مدرن مترویدوانیا سعی می‌کنند بازگشت به مناطق قبلی یا همان عقب‌گردی غیرضروری را محدود کنند و با تجربه‌های جدید یا مهارت‌های جدید، باعث می‌شوند عقب‌گردی ارزشمند باشد و این چیزی است که در Animal Well به آن عمل شده. اگرچه گاهی اوقات ممکن است بازیکن احساس کند که قبلا بار‌ها از اتاق‌های خاصی عبور کرده است، اما به طور کلی این بازی در ایجاد حس تازگی موفق عمل می‌کند.

تصویری از animal well

یک ماجراجویی با ساختاری شگفت‌انگیز

بازی Animal Well موفقیت زیادی در استفاده از ساختار سبک مترویدوانیا با چیزی معما محورتر پیدا می‌کند و بخش بزرگی از این روشی است که از رشد بازیکن استفاده می‌شود. بازیکن از طریق کشف آیتم‌های جدید در دنیای بازی، مانند slinky ،yoyo یا bubble blower، توانایی‌های جدیدی بدست می‌آورد. چیزی که شگفت‌انگیز پیاده‌سازی شده این است که آیتم‌های بازی دارای چندین و چند کاربرد مبتکرانه برای حل پازل‌های مختلف بازی و بن بست‌های فرضی با تکیه بر خلاقیت بازیکن برای پیشرفت خواهند بود.

ستاره این آیتم‌ها احتمالا دیسک همه‌کاره فریزبی است که اگر بازیکن روی آن تمرکز کند، راه‌های بسیار جدیدی را باز می‌کند. این استفاده از آیتم‌ها برای کاوش به طرز درخشانی اجرا می‌شود و به بازیکن کمک می‌کند احساس کند که یک فرد فعال در دنیای بازی است و به‌طور طبیعی چیز‌های جدید را کشف می‌کند. این آیتم‌ها همه به یک اندازه عالی ایجاد نشده‌اند و برای مثال، کنترل‌های یویو کمی بد کار شده اما همه آن‌ها نقش بسیار مهم خود را دارند.

این نشان می‌دهد که Animal Well به عنوان یک بازی چقدر زیبا ساخته شده است. بسیاری از‌ ایده‌های منحصربه‌فرد در دنیای بازی آن گنجانده شده‌اند و کشف روشی جدید برای گشت و گذار در دنیای بازی بسیار لذت بخش است. ناگفته نماند که بازی باس‌ها را به روشی هوشمندانه در اطراف نقشه قرار داده. این همان نوع لذتی است که در بازی کلاسیک VVVVVV یافت می‌شود که مکانیک گیم‌پلی ساده‌ای را در نظر گرفت و از آن به روش‌های درخشان و متنوعی استفاده کرد، با این تفاوت که Animal Well با اتخاذ این رویکرد به تمام مکانیک‌هایش، آن را به سطح دیگری می‌برد. در مورد باس‌ها، بازی مانند آنچه از متروید، کسلوانیا یا Hollow Knight انتظار دارید نیست اما علی رغم اینکه حباب شما یک جنگجو نیست، Animal Well به طرز ماهرانه‌ای تنش و هیجان را در بهترین لحظات خود القا می‌کند.

تصویری از animal well

یک دنیای ارزشمند برای کاوش

علی رغم اینکه بازی به طور کامل در شبکه‌ای از غارهای تاریک اتفاق می‌افتد، دارای تنوع زیست محیطی فراوانی نیز است. نقشه تا حد زیادی به چهار منطقه اصلی با مضمون حیواناتی نظیر سگ، آفتاب پرست، شترمرغ و اسب دریایی تقسیم می‌شود که به نوبه خود از تعدادی مناطق کوچکتر با موضوع حیوانات دیگر تشکیل شده. هر کدام از این بخش‌ها هم متمایز و اغلب غیرمنتظره است. نقشه‌ی Animal Wells آنقدر بزرگ و دقیق است که تقریبا هرگز در تنگنا قرار نمی‌گیرید. مهم‌ترین هدف شما رسیدن به چهار شعله پراکنده در سراسر نقشه است.

به سبک آثار مشابه، هر منطقه شعله یک آیتم کلیدی در درون خود پنهان دارد که مناطق اطراف آن را نمایان می‌کند. همه این‌ها را کنار هم بگذارید و در نهایت به اثری می‌رسید که می‌تواند پر از اسرار باشد و این چیزی است که Animal Well برای آن شناخته خواهد شد. حتی پس از ساعت‌ها گذراندن با بازی، احساس می‌کنید چیز‌های بیشتری برای کشف وجود دارد، زیرا در هر گوشه و کناری چیز جدیدی پیدا می‌شود. به عبارتی چه آیتم‌های مختلف باشد و چه مناطقی برای کاوش که خارج از مسیر اصلی هستند، چیز‌های زیادی برای یافتن در بخش بخش بازی وجود دارد. به این ترتیب، با توجه به تعداد آیتم‌های موجود برای برداشتن، تعجب‌آور نخواهد بود که اگر برای بازیکنان زمان نسبتا زیادی طول بکشد تا همه چیز را کشف کنند.

تصویری از بازی Animal Well

اینکه Animal Well علی رغم فقدان زمینه یا آموزش، بازیکن را به آزمون و خطا تشویق می‌کند و سپس هم به بهترین شکل به او پاداش می‌دهد، از مهم‌ترین و قابل تامل‌ترین نکات طراحی آن است. دنیای پیکسلی بازی از نظر بصری نیز به شدت جذاب است. تک تک بخش‌ها با دقت طراحی شده‌اند، هر پیکسل کاملا در جای خود قرار گرفته است و از گل‌های ریز و درختان انگور تا آبشارهای عظیم که نورهای درخشان را منعکس می‌کنند، طراحی بسیار خوبی دارند. طراحی صدای بازی نیز قابل ستایش است. سر و صدای حیوانات، پژواک‌های وهم‌آور و موسیقی مرموز محیط عالی کار شده و تنها ایرادی که به این بخش وارد است، تعداد کم موسیقی‌ها است.

بازی Animal Well که برای پلی‌استیشن ۵، رایانه‌های شخصی و نینتندو سوییچ عرضه شده، از بهترین‌ها در سبک مترویدوانیا چه در سال‌های اخیر و چه بین بزرگ‌های این سبک است که به لطف گیم‌پلی معمایی، فضای باورنکردنی و لیستی از اسرار برای کشف، می‌توان به راحتی آن را یکی از شاهکارهای ۲۰۲۴ نامید. بازی Animal Well برای کسانی است که کمی چاشنی رمز و راز را در بازی‌های خود دوست دارند.

۵
عالی
نکات مثبت
  • استفاده مناسب از عناصر مترویدوانیا
  • پازل‌های متنوع و درگیرکننده
  • گرافیک پیکسلی جذاب
  • ارزشمند بودن گشت‌ و گذار در محیط
نکات منفی
  • تنوع پایین موسیقی‌

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازیدیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما