تراشه‌ی A16 اپل احتمالا برخلاف انتظار یک تراشه‌ی ۵ نانومتری خواهد بود

۶ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
تراشه‌ی A16

طبق گزارش‌هایی که طی هفته‌های اخیر منتشر شده، ظاهرا اپل به دلیل کمبود جهانی تراشه تصمیم گرفته برای گوشی‌های سری آیفون ۱۴ از دو تراشه‌ی مختلف استفاده کند. به نظر می‌رسد مدل‌های پرو با تراشه‌ی جدید A16 راهی بازار می‌شوند و مدل‌های استاندارد بار دیگر با چیپست قدیمی A15 به دست کاربران می‌رسند. این در حالی است که طی سال‌های گذشته تمام مدل‌های جدید آیفون با چیپست جدید عرضه می‌شدند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های چیپست موبایل، فناوری ساخت آن‌ها است. روی هم رفته هرچقدر عدد استفاده شده برای فناوری ساخت پایین‌تر باشد، چیپست موردنظر پیشرفته‌تر است زیرا از ترانزیستورهای بیشتری بهره می‌برد. همچنین با پیشرفت فناوری ساخت، مصرف انرژی تراشه‌ی موردنظر هم کاهش پیدا می‌کند. حالا یکی از افشاگران نه‌چندان مشهور مدعی شده که چیپست A16 برخلاف انتظار بار دیگر مبتنی بر فناوری ساخت ۵ نانومتری خواهد بود. این در حالی است که انتظار می‌رفت تراشه‌ی موردنظر با فناوری ۴ نانومتری ساخته شود.

تراشه‌ی A16

تا چند ماه دیگر شاهد رونمایی از خانواده‌ی آیفون ۱۴ خواهیم بود که از دو مدل ۶.۱ اینچی و دو مدل ۶.۷ اینچی تشکیل شده است. از بین ویژگی‌های دو مدل پرو می‌توانیم به استفاده از نمایشگر حفره‌دار و دوربین اصلی ۴۸ مگاپیکسلی اشاره کنیم. اما از سوی دیگر مدل‌های استاندارد تفاوت چندانی با نسل قبلی خود ندارند و بسیاری از ویژگی‌های قدیمی قرار است بار دیگر مورد استفاده قرار بگیرد.

شماری از افشاگران اعلام کرده‌اند که اپل در تاریخ ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) از گوشی‌های سری آیفون ۱۴ رونمایی خواهد کرد و در کنار این گوشی‌ها شاهد رونمایی از اپل واچ جدید و ایرپادز پرو ۲ هم خواهیم بود. در هر صورت اگر این گزارش مربوط به چیپست A16 صحت داشته باشد، احتمالا طی هفته‌های آینده گزارش‌های بیشتری در مورد این موضوع منتشر خواهد شد.

منبع: GizmoChina

راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه