عینک واقعیت افزوده اپل اکنون در مرحله‌ی توسعه‌ی طراحی قرار دارد

۳۱ خرداد ۱۴۰۱ | ۰۸:۲۴ ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
عینک اپل

اپل در عین حال که روی هدست واقعیت ترکیبی کار می‌کند، در حال توسعه‌ی عینک واقعیت افزوده‌ی خود نیز است تا آن‌ها را طبق شایعات در سال ۲۰۲۴ روانه‌ی بازار گجت‌های هوشمند کند. در همین راستا «جف پو»، تحلیلگر شرکت Haitong International Securities در یادداشت جدیدی اعلام کرده که اکنون این محصول جدید اپل وارد مرحله‌ی توسعه طراحی شده است.

هفته‌ی گذشته پو گفت که شرکت Luxshare یکی از تأمین‌کنندگان اصلی اپل برای دستگاه‌هایی که در اواخر سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۴ عرضه می‌شوند، باقی خواهد ماند. علاوه بر این، عینک واقعیت افزوده‌ی این شرکت نیز در سال ۲۰۲۴ به کاربران معرفی خواهد شد. اکنون او با بیان اینکه عینک واقعیت افزوده‌ی اپل وارد مرحله‌ی توسعه طراحی شده و نمونه‌ی اولیه آن تا پایان امسال آماده می‌شود، اطلاعات بیشتری را در اختیار ما قرار داده است. همچنین به گفته‌ی این تحلیلگر، این محصول در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۴ به مرحله‌ی تولید انبوه خواهد رسید.

عینک اپل

برخلاف هدست واقعیت ترکیبی اپل که بر اساس شایعات اواخر امسال معرفی می‌شود، عینک واقعیت افزوده به طور کامل روی فناوری واقعیت افزوده تمرکز خواهد داشت و طبق یک پیش‌بینی، می‌تواند ظرف ۱۰ سال آینده جایگزین گوشی‌های آیفون شود. این جزو معدود خبرهایی است در مورد عینک واقعیت افزوده‌ی اپل منتشر شده، زیرا اکثر خبرها و شایعات روی هدست واقعیت ترکیبی غول فناوری آمریکایی متمرکز هستند.

به گفته‌ی تحلیلگر معروف محصولات اپل یعنی آقای «مینگ چی کو»، هدست واقعیت ترکیبی اپل به دو پردازنده شامل یک تراشه‌ی ۵ نانومتری و یک تراشه‌ی ۴ نانومتری مجهز خواهد شد که هر کدام توسط شرکت TSMC ساخته می‌شوند. در ماه نوامبر، این تحلیلگر معروف اپل اعلام کرد که پردازنده‌ی رده‌بالاتر این هدست دارای قدرت محاسباتی در سطح تراشه‌ی M1 برای مک خواهد بود، در حالی که پردازنده‌ی ضعیف‌تر جنبه‌های مربوط به سنسور هدست را مدیریت می‌کند. به گفته‌ی آقای کو، هدست اپل تجربه‌ نوآورانه‌ای با جابه‌جایی یکپارچه بین حالت‌های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی ارائه می‌دهد. او همچنین اضافه کرده که هدست اپل از نظر قدرت محاسباتی دو تا سه سال جلوتر از محصولات رقیب خواهد بود.

در این رابطه، پیش‌تر گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه اپل تست‌های تولید هدست واقعیت ترکیبی خود را تمام کرده است. بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از تأمین‌کنندگان این محصولات شرکت اپل، این هدست‌ها مرحله‌ی دوم آزمایشات معتبر مهندسی خود را به پایان رسانده‌اند تا اطمینان حاصل شود که نمونه‌های اولیه این محصولات اهداف و مشخصات طراحی مد نظر اپل را برآورده می‌سازند.

ظاهراً سنسور‌های سه‌بعدی که اپل در هدست خود قرار می‌دهد به گونه‌ای طراحی می‌شوند که کوچکترین حرکات دست و انگشتان را تشخیص بدهند. همان‌طور که حسگر‌های آیفون می‌توانند حرکات چهره را برای ساخت انیموجی تشخیص بدهند، هدست واقعیت افزوده‌ی اپل هم در زمینه‌ی تشخیص حرکات دست دقت بسیار زیادی خواهد داشت.

به گزارش آقای کو، اپل همچنین با توسعه‌دهندگان برای برخی از برنامه‌های این هدست در حال همکاری است تا هنگام رونمایی از این هدست‌ها، برنامه‌های آن هم در دسترس کاربران قرار بگیرد. اولین هدست واقعیت افزوده‌ی اپل با وزن بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ گرم عرضه می‌شود. غول فناوری آمریکایی همچنین روی نسل دوم این هدست‌ها کار می‌کند که از بدنه‌ی سبک‌تر، باتری بهتر و تراشه‌ی قدرتمندتر بهره می‌برد و احتمالا در سال ۲۰۲۴ به دست کاربران می‌رسد. دیگر شایعه‌ها حاکی از آن است که اولین نسل این هدست‌ها از حداقل ۱۵ دوربین در ساختار خود بهره می‌برد که می‌تواند یک تجربه‌ی وصف نشدنی را به کاربران ارائه دهد.

عینک اپل

همچنین ماه گذشته، خبرها و شایعات مختلفی در مورد سیستم‌عامل احتمالی این محصول یعنی RealityOS منتشر شده است. ظاهراً این نشان تجاری در تاریخ ۱۷ آذر ماه ۱۴۰۰ (۸ دسامبر ۲۰۲۱) به ثبت رسیده و در دسته‌بندی دستگاه جانبی، نرم‌افزار و از همه مهم‌تر سخت‌افزار پوشیدنی رایانه‌ای قرار دارد.

علاوه بر عینک واقعیت افزوده، آقای پو در رابطه با مدل‌های پرو آیفون ۱۵ بیان کرده که مشخص نیست این گوشی‌ها از لنز پریسکوپی بهره می‌برند یا نه. با در نظر گرفتن این موضوع، انتظار می‌رود که آیفون ۱۵ پرو مجهز به لنز پریسکوپی جدید باشد، اگرچه این لنز فقط برای مدل‌های مکس در دسترس خواهد بود. باید دید در روزهای آینده چه اخباری دیگری در این مورد منتشر می‌شود.

منبع: ۹To5mac

برچسب‌ها :
دیدگاه شما