اپل برای معرفی هر قابلیت جدید دوربین آیفون از ۳ سال جلوتر برنامه‌ریزی می‌کند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
دوربین آیفون

اپل مدتی قبل از آیفون‌های جدید خود رونمایی کرد که با وجود شباهت‌های بی‌شمار به نسل قبل، در بخش دوربین بهبودهای درخور توجهی داشتند. در واقع این شرکت موفقیت همیشگی دوربین‌ آیفون را مدیون تیم توسعه‌ دهنده‌ی آن است که طبق ادعای مدیر ارشد بخش دوربین اپل، برای معرفی هر ویژگی جدید حدود ۳ سال زمان صرف می‌کنند.

گراهام تاون‌سند، مدیر ارشد بخش مهندسی سخت‌افزار دوربین اپل، در مصاحبه با مجله‌ی GQ اعلام کرد تیم توسعه‌ی دوربین‌ محصولات این شرکت، پیش از معرفی هر ویژگی جدید تقریبا ۳ سال برای آن زمان صرف می‌کند؛ زیرا این همان زمانی است که برای سخت‌افزار صرف می‌کنند.

او در ادامه با ارائه‌ی مثالی توضیح می‌دهد: «برای مثال، سنسور در این زمان مشخص می‌شود و پردازنده‌ی A15 Bionic هم حاضر است. این زمانی است که ما صحبت با جان (جان مک‌کورمک، مدیر ارشد بخش مهندسی نرم افزار دوربین اپل) را آغاز می‌کنیم و تجربه‌هایی را که به‌دنبالشان هستیم را پیش‌بینی می‌کنیم. مشخصا، زمانی که ما لنزهای فوق عریض را طراحی کردیم، به سمت ارائه‌ی تصاویر ماکرو رفتیم».

تاون‌سند فردی است که مسؤولیت تأمین قطعات سفارشی برای لنز دوربین آیفون‌های اپل را بر عهده دارد و همچنین باید مشخص کند ابعاد دوربین‌ها چقدر و بیرون‌زدگی آن‌ها از بدنه چگونه باشد.

در سوی دیگر، مک‌کورمک فعالیت‌های پشت صحنه را بر عهده دارد. او هم در مصاحبه با GQ حاضر بود و توضیحاتی را درباره‌ی جنگی که بین تولید کنندگان گوشی‌های هوشمند در بخش دوربین به‌راه‌ افتاده است ارائه کرد.

جان مک‌کورمک معتقد است که تمایل ما برای ضبط کردن دنیای اطرافمان به زمان نقاشی‌های روی دیواره‌ی غارها در دوره‌ی ماقبل تاریخ برمی‌گردد.

هدف اپل این است که هنگامی که پای عکاسی در میان است، عکاس بدون نگرانی درباره‌ی شرایط نوری محیط یا نیاز به فعال و غیرفعال کردن چیزی، آیفون خود را بردارد و عکاسی را شروع کند. این همان چیزی است که مک‌کورمک هم به آن اشاره می‌کند. حتی کایان درنس، مدیر ارشد بخش بازاریابی جهانی آیفون هم چنین هدفی را تأیید می‌کند.

دوربین آیفون

درنس می‌گوید همیشه ذهنشان مشغول این موضوع است که اگر کاربر یک عکاس حرفه‌ای نباشد، اما عاشق عکاسی باشد، چطور می‌توان عکاسی را برای او آسان کرد؟

نشانه‌هایی از این تفکرات را می‌توان در زمان معرفی ویژگی‌های دوربین آیفون ۱۳ مشاهده کرد که از تلاش اپل برای جلب توجه فیلم‌برداران حرفه‌ای به استفاده از دوربین آیفون‌های جدیدش حکایت داشت و در عین حال، تلاش می‌کرد تا کاربران معمولی هم خود را در قامت کارگردانان برنده‌ی اسکار حس کنند.

مک‌کورمک در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به استفاده کاربران حرفه‌ای از دوربین آیفون می‌گوید که این یک فرصت عالی است؛ اما معتقد است چیزی که مهم‌تر است، این است که ببیند یک نوجوان ۱۵ ساله در خیابان با همین تکنولوژی چگونه کار می‌کند.

او در ادامه می‌گوید اینکه بتواند چیزی که کاترین بیگلو (کارگردان برنده‌ی اسکار) را به‌ وجد می‌آورد را تا حدی ساده‌سازی کند که برای هر کسی قابل استفاده باشد و بتواند داستان منحصربه‌فرد خود را با آن به‌تصویر بکشد، برایش مانند به‌دست آوردن جام مقدس است.

یکی از مثال‌های این سیاست مدیران بخش دوربین اپل را می‌توان در قابلیت جدید Cinematic Mode آیفون ۱۳ مشاهده کرد. در این حالت می‌توان فوکوس را بین فردی که در صحنه حضور دارد و فردی که در پس‌زمینه است جابه‌جا کرد. به‌لطف چیپ A15 Bionic می‌توان این حالت را در لحظه‌ی فیلم‌برداری و یا پس از آن هم استفاده کرد.

تیم توسعه‌ی دوربین اپل هر سال برای بهبود دوربین‌ها فشار زیادی را تحمل می‌کنند

دوربین آیفون

حال که از Cinematic Mode گفتیم، بد نیست به گفته‌های مک‌کورمک درباره‌ی نحوه‌ی توسعه‌ی این ویژگی هم اشاره کنیم که آن را قدم برداشتن در یک فرایند طولانی با جاده‌های طوفانی بسیار توصیف می‌کند؛ فرایندی که مانند هر تغییر عمیق دیگری به زمان نیاز دارد.

او می‌گوید که تیم آن‌ها فقط به‌دنبال عمق تک‌تک فریم‌ها نبوده است،‌ بلکه به‌دنبال چیز دیگری با نام ثبات موقتی هم بوده‌اند. ثبات موقتی که شاید یک ترکیب متناقض به‌نظر برسد، در واقع حالتی است که تیم توسعه‌ی دوربین اپل در هنگام جابه‌جایی بین فریم‌هایی با سوژه‌های متحرک، از نبود مشکلات بصری در گوشه‌های تصویر و چیزهای این‌چنینی مطمئن می‌شوند.

هر سال، تیم توسعه‌ی اپل برای بهبود دوربین‌ها و همچنین اضافه کردن ویژگی‌های جدید به دوربین آیفون، فشار زیادی را متحمل می‌شوند. آیفون ۱۳ را در نظر بگیرید که به‌جز ناچ کوچک‌تر و محل قرار‌گیری لنز‌ها، هیچ تغییر چشمگیری نسبت به نسل قبل ندارد و این یعنی تنها برگ برنده‌ی اپل دوربین‌های بهبود یافته و باتری‌هایی با ظرفیت بالاتر هستند.

تاون‌سند می‌گوید برای انگیزه دادن به تیم خود هر سال به آن‌ها توضیح می‌دهد که مسؤولیت قابل توجهی به آن‌ها واگذار شده است. دلایل بسیاری وجود دارند که مردم آیفون را انتخاب می‌کنند، اما تیم توسعه‌ی دوربین این افتخار را دارد که به آن‌ها کمک کند لحظاتی را که ممکن است هیچ‌گاه تکرار نشوند به ثبت برسانند.

او می‌گوید که هرگز به‌دنبال غیرممکن‌ها نیستند، بلکه از تیم توسعه‌دهنده‌ی دوربین می‌خواهند هر سال بهترین خود را ارائه کنند. تاون‌سند مدعی است در طول ۱۰ سال گذشته، اپل به پیشرفت‌های زیادی در بخش دوربین دست یافته، اما استراحتی برای او و تیمش وجود ندارد!

منبع: Phone Arena

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۲ دیدگاه
  1. علیرضا

    زنده باد اپل اگه اپل به جای گوشی یه تیکه آجر هم با قیمت نجومی بفروشه حاضرم بخرم

    1. سالار

      این نشونه پشم مغزی و احمق بودن تو هست که بخاطر شهرت اینو میگین و از هیچ تکنولوژی سر در نمیارین امثال تو نبودن خیلی جامعه بهتر بود

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما