خداحافظی اپل با رویای خودروی برقی؛ پایان یک بلندپروازی

۹ اسفند ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
خودروی برقی اپل

بر اساس گزارش خبرگزاری بلومبرگ، اپل پروژه‌ی چند میلیارد دلاری ساخت خودروی برقی را به طور کامل کنار گذاشته است. ظاهرا این شرکت روز سه‌شنبه این خبر را به صورت داخلی اعلام کرده و گفته است که افراد زیادی از تیم ۲۰۰۰ نفری پشت این پروژه به جای آن به سمت بخش هوش مصنوعی منتقل خواهند شد.

بلومبرگ گزارش داده که جف ویلیامز، مدیر ارشد عملیات اپل و کوین لینچ، معاون مسئول پروژه، کارمندان را از توقف پروژه مطلع کرده‌اند. به علاوه، گفته می‌شود که تعدیل نیرو نیز صورت خواهد گرفت، اما هنوز مشخص نیست چه تعداد از کارکنان تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

سال‌هاست که شایعاتی در مورد تلاش‌های اپل برای ساخت خودروی برقی اختصاصی خود وجود دارد و گزارش‌های اخیر حاکی از آن بود که این شرکت همچنان روی این پروژه کار می‌کند. اوایل این ماه، مجله‌ی وایرد گزارش داد که اپل در سال ۲۰۲۳ با استفاده از فناوری رانندگی خودران که توسعه داده بود، بیش از ۷۲ هزار کیلومتر را طی کرده است، در حالی که بلومبرگ در ژانویه گزارش داد که اپل عرضه‌ی این خودرو را به سال ۲۰۲۸ به تعویق انداخته است.

خودروی برقی اپل

شایعات در مورد پروژه‌ی محرمانه‌ی خودروی اپل که با نام مستعار “Titan” شناخته می‌شد، برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ مطرح شد. اپل تعدادی از رهبران کلیدی را برای کار روی این پروژه استخدام کرد، از جمله مدیر سابق نرم‌افزار خودران تسلا و مدیرعامل سابق استارت‌آپ خودروسازی Canoo که با مشکلاتی روبرو بود. با این حال، به نظر می‌رسد که این پروژه در طول سال‌ها با موانع متعددی از جمله خروج داگ فیلد، مدیر بخش خودروی اپل در سال ۲۰۲۱ مواجه شده است. در سال ۲۰۲۲، گزارشی از The Information نشان داد که اپل چگونه با نرخ بالای جابه‌جایی کارکنان، تغییر مداوم برنامه‌ها و تردیدهای داخلی دست و پنجه نرم کرده است.

در همین حال، گزارش‌های دیگری حاکی از آن است که این خودرو که شایعه شده بود زیر ۱۰۰,۰۰۰ دلار باقی می‌ماند، قابلیت‌های پیشرفته خودرانی را که شرکت در ابتدا امیدوار بود، نخواهد داشت. انتقال منابع به هوش مصنوعی ممکن است برای اپل منطقی باشد، زیرا این شرکت ظاهراً روزانه میلیون‌ها دلار برای آموزش یک مدل هوش مصنوعی اختصاصی خود به نام Ajax هزینه می‌کند. تیم کوک، مدیر عامل اپل، همچنین اخیراً تأیید کرد که اپل در “اواخر امسال” ویژگی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی را معرفی می‌کند، در حالی که شایعات حاکی از آن است که این شرکت در حال آزمایش به‌روزرسانی‌های هوش مصنوعی برای Spotlight و Xcode است.

اگرچه به نظر می‌رسد اپل رویای خودروی برقی خودران را کنار گذاشته است، اما سونی و هوندا همچنان در تلاش هستند تا پیش‌فروش خودروی برقی آفلا (Afeela) خود را با ویژگی‌های خودران در آمریکای شمالی طی سال آینده قبل از عرضه در سال ۲۰۲۶ آغاز کنند.

منبع: MacRumors

راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه