خودروی اپل احتمالا توسط کیا تولید خواهد شد

۴ بهمن ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
طرح مفهومی خودروی الکتریکی Imagine کیا

طبق گزارش‌های منتشر شده همکاری اپل و هیوندای بیش از گذشته پیش رفته و هیوندای قصد دارد خط تولید خودروی اپل در آمریکا را در زیرمجموعه‌ی خود، کیا راه‌اندازی کند.

در هفته‌های گذشته خبرهایی از مذاکره‌ی اپل و هیوندای برای تولید «خودروی اپل» (Apple Car) که در صورت پیشرفت تولید، می‌تواند نخستین خودران تجاری در آمریکا باشد، منتشر شده بود. گزارش‌های جدید حاکی از آن است که این مذاکره‌ها تا حدی پیش رفته و ممکن است خود هیوندای این وسیله‌ی نقلیه را تولید نکند، بلکه آن را به یک برند زیرمجموعه‌ی خود بسپارد.

به نوشته‌ی eDaily کره‌ی جنوبی، در داخل کشور، کیا برای این پروژه درنظر گرفته شده است. اگر کیا موافقت کند تا کنترل بخشی از تولید را به دست بگیرد، این موضوع می‌تواند منجر به استفاده از کارخانه‌ی این خودروساز در ایالت جورجیا (Georgia) بشود. نکته‌ی جالب توجه آن است که کیا به‌تازگی هویت برند خود را تغییر داده و بر خودروهای الکتریکی تمرکز کرده است.

این گزارش که برای نخستین بار توسط iMore اعلام شد، بیان می‌کند که استفاده از تأسیسات جورجیا به همکاری کیا و اپل در این پروژه کمک خواهد کرد. گویا تصمیم برای واگذاری خودروی اپل به کیا به جای تولید مستقیم آن توسط هیوندای، به دلیل شهرت برند است. زیرا این نگرانی وجود دارد که تولید خودروی اپل توسط هر شریک تجاری، به جای یک برند اختصاصی اپل، آن را یک خودروی مونتاژ شده جلوه دهد.

یک منبع آگاه در صنعت در این باره اظهار داشت که قدرت برند هیوندای «قوی» است و اگر به جای وسایل نقلیه‌ی خود، خودروهایی با برند اپل بسازد، این مارک تجاری را ضعیف می‌کند. اما واگذاری پروژه به کیا، باعث کم رنگ شدن نام تجاری هیوندای نخواهد شد. طبق گفته‌ها این گفت‌وگوها همچنان ادامه دارد و هیوندای اعلام کرد: «در این مرحله‌ی اولیه تصمیم‌گیری نشده است.»

اگرچه گزارش‌های eDaily درباره‌ی برنامه‌های محصولات اپل در گذشته با پرسش‌هایی هم همراه بوده، اما این رسانه‌ی کره‌ی جنوبی شهرت خوبی در ارائه‌ی اطلاعات قابل اعتماد از زنجیره‌ی تأمین خودروی این کشور دارد.

در گزارش‌های اولیه از مذاکرات اپل و هیوندای، به استفاده از ‌کارخانه‌ی جورجیا هم اشاره شده بود، اگرچه احتمال تأسیس یک کارخانه‌ی تازه در ایالات متحده آمریکا هم وجود داشت. پیشنهاد شده است که خط تولید شامل ساخت حدود ۱۰۰۰۰۰ دستگاه خودرو در سال ۲۰۲۴ باشد، اما این مرکز ظرفیت تولید ۴۰۰۰۰۰ دستگاه در سال را هم دارد.

اگرچه خودروی اپل می‌تواند زودتر هم دیده شود. با پیشرفت اپل در توسعه‌ی پلتفرم خودرو در سال گذشته‌ی میلادی و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده «نسخه‌ی بتا» از این خودرو احتمالا در سال ۲۰۲۲ ارائه خواهد شد.

عکس کاور: طرح مفهومی خودروی الکتریکی Imagine کیا

Credit: Kia

منبع: Apple Insider

راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه