اپل و چین در سال ۲۰۱۶ قرارداد محرمانه‌ی ۲۷۵ میلیارد دلاری امضا کرده بودند

۱۹ آذر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
اپل چین

بر اساس یک گزارش جدید، در سال ۲۰۱۶ تیم کوک، مدیرعامل اپل، یک قرارداد ۲۷۵ میلیارد دلاری با دولت چین امضا کرده و وعده داده که این شرکت در زمینه‌ی توسعه‌ی اقتصاد و فناوری به چین کمک می‌کند.

سایت معتبر The Information بر اساس اسناد داخلی اپل و مصاحبه با منابع مطلع، یک گزارش مفصل و پر از جزئیات در مورد این موضوع منتشر کرده است. در این گزارش آمده که تیم کوک بعد از انجام چند سفر به چین، با دولت این کشور یک قرارداد ۵ ساله امضا کرده است. گفته می‌شود مدیران ارشد اپل نگرانی خود را بابت ارتباط ضعیف بین این شرکت و دولت چین ابراز کرده بودند و به همین خاطر در نهایت چنین قراردادی امضا شده است.

اپل چین

طبق اسناد داخلی اپل، کوک به طور مستقیم برای سرویس‌هایی مانند آی‌کلاود، اپل پی و اپل استور با مقامات چینی صحبت کرده است. ظاهرا تیم کوک تفاهم‌نامه‌ی بین اپل و یکی از سازمان‌های قدرتمند دولتی چین به نام «کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی» را پذیرفته تا در ازای ارائه‌ی برخی امتیازات، از معافیت‌های نظارتی برخوردار شود.

باید خاطرنشان کنیم اپل در می ۲۰۱۶ اعلام کرد که ۱ میلیارد دلار روی استارت‌آپ چینی Didi Chuxing سرمایه‌گذاری می‌کند که در زمینه‌ی سفرهای اشتراکی فعالیت دارد. به نظر می‌رسد این سرمایه‌گذاری به هدف جلب نظر مقامات چینی انجام شده است. مدتی بعد، دو نفر از مدیران ارشد اپل با مقام‌های مهم دولتی در مقر مرکزی حزب کومنیست چین دیدار کردند. این مذاکرات در نهایت به امضای یک قرارداد ۲۷۵ میلیارد دلاری منجر شد که طبق آن در ازای معافیت‌ها و امکان دسترسی گسترده‌تر به بازار چین، اپل کارهایی مانند سرمایه‌گذاری وسیع‌تر، افزایش قراردادهای تجاری و آموزش به کارگران انجام خواهد داد.

اپل چین

این توافق‌نامه شامل تعهد اپل برای توسعه‌ی پیشرفته‌ترین فناوری‌های تولید، حمایت از آموزش به افراد با استعداد چینی، افزایش بهره‌گیری از قطعات شرکت‌های چینی، امضای قرارداد با شرکت‌های نرم‌افزاری این کشور، گسترش همکاری با دانشگاه‌ها، سرمایه‌گذاری مستقیم در شرکت‌های فناوری و همچنین کمک در راستای دستیابی به ده‌ها هدف تعیین شده از سوی دولت چین است. اگر هم دو طرف این قرارداد اعتراضی نداشته باشند، این قرارداد به طور خودکار تا می ۲۰۲۲ تمدید می‌شود.

روی هم رفته بر اساس این توافق‌نامه، ظاهرا اپل طی ۵ سال گذشته بیش از ۲۷۵ میلیارد دلار در کشور چین‌ سرمایه‌گذاری کرده است. در گزارش سایت The Information آمده که در زمینه‌ی قراردادهای بین‌المللی اپل، تیم کوک نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند و این یعنی در صورت بازنشستگی او، احتمالا روابط بین اپل و دولت چین با چالش‌های مختلفی روبرو خواهد شد.

منبع: MacRumors

راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه