اپل احتمالا با آیپد پرو ۲۰۲۲ چیپست ۳ نانومتری نسل بعد را معرفی می‌کند

۱۲ تیر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
چیپست 3 نانومتری آیپد

بر اساس گزارش جدید سایت Nikkei Asia، اپل قصد دارد سال آینده برای نسل جدید آیپد از چیپست ۳ نانومتری ساخت TSMC استفاده کند. به گفته‌ی منابع آگاه، اپل و اینتل در حال آزمایش طراحی تراشه‌های خود با فناوری ساخت ۳ نانومتری TSMC هستند که گویا این چیپست‌ها نیمه‌ی دوم سال آینده از راه می‌رسند.

گفته می‌شود نسل جدید آیپد اولین گجت‌های اپل هستند که از چیپست ۳ نانومتری بهره می‌برند. از طرف دیگر، سری آیفون ۱۴ هم قرار است با چیپست ۴ نانومتری به دست کاربران برسند. به گفته‌ی مدیران TSMC، فناوری ۳ نانومتری می‌تواند عملکرد چیپست را ۱۰ تا ۱۵ درصد نسبت به چیپست‌های ۵ نانومتری ارتقا دهد و از طرف دیگر مصرف انرژی را حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد پایین می‌آورد.

چیپست 3 نانومتری

اگر این گزارش صحت داشته باشد، این دومین بار در سال‌های اخیر است که اپل یک چیپست جدید را قبل از آیفون در نسل جدید آیپد استفاده می‌کند. نسل فعلی آیپد ایر از چیپست ۵ نانومتری A14 Bionic بهره می‌برد. همانطور که گفتیم اپل معمولا چیپست‌های جدید خود را ابتدا با آیفون‌ها عرضه می‌کند اما در سال ۲۰۲۰ به دلیل تأخیر در عرضه‌ی سری آیفون ۱۲، نسل جدید آیپد ایر توانست به‌عنوان نخستین گجت مجهز به چیپست A14 راهی بازار شود.

مدل‌های جدید آیپد پرو هم از چیپست ۵ نانومتری M1 بهره می‌برند که این تراشه در تعدادی از مک‌بوک‌ها و کامپیوترهای جدید اپل استفاده شده است. اینکه اپل ابتدا برای آیپد پرو یا آیپد ایر از چیپست ۳ نانومتری استفاده می‌کند، هنوز روشن نیست. اما با توجه به زمان‌بندی اعلام شده برای تولید این چیپست‌ها، به احتمال زیاد نسل جدید آیپد پرو برای نخستین بار از این چیپست‌ها بهره‌مند خواهد شد.

مدتی قبل اعلام شد که شرکت TSMC در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۲ تولید انبوه چیپست‌های ۳ نانومتری را آغاز می‌کند. از طرف دیگر گویا اپل قصد دارد اواخر سال جاری میلادی تولید نسل جدید آیپد ایر با نمایشگر اولد را شروع کند و این یعنی برای این تبلت نباید انتظار بهره‌گیری از چیپست ۳ نانومتری را داشته باشیم.

چیپست 3 نانومتری

به گفته‌ی منابع سایت Nikkei، تعداد چیپست‌های ۳ نانومتری سفارش داده شده از طرف اینتل بیشتر از تعداد چیپست‌های مربوط به آیپد جدید است. همان‌طور که احتمالا می‌دانید اینتل در زمینه‌ی تولید چیپست‌های مبتنی بر فناوری ساخت پیشرفته به مشکل خورده و به همین خاطر برای تولید این چیپست‌های پیشرفته‌تر که فراتر از توان تولید این شرکت هستند، باید از شرکت TSMC استفاده کند.

در رابطه با سری آیفون ۱۳ که تا چند ماه دیگر معرفی خواهند شد، باید انتظار بهره‌گیری از چیپست A15 را داشته باشیم که گویا مبتنی بر نسل جدید فناوری ۵ نانومتری موسوم به N5P است. در همین زمینه می‌توانیم به یکی دیگر از گزارش‌های مربوط به آیفون ۱۴ اشاره کنیم در این گزارش آمده آیفون‌های فوق همراه با چیپست ۴ نانومتری معرفی خواهند شد.

منبع: MacRumors

راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه