اپل با پیروزی در دادگاه، فعلا از تغییر سیاست‌های اپ‌استور بی‌نیاز شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

اپل با موفقیت در حکمی که مجبور بود تغییرات گسترده‌ای را در سیاست‌های اپ استور تا ۹ دسامبر (۱۸ آذر) انجام دهد، برنده شد و بنابراین در حال حاضر می‌تواند همچنان از توسعه‌دهندگان بخواهد که از سیستم پرداخت درون برنامه‌‌ای خود بدون ارائه‌ی گزینه‌های جایگزین استفاده کنند. اپل برای متوقف کردن حکمی که در ماه سپتامبر (شهریور ماه) توسط قاضی ایوان گونزالس راجرز صادر شد، درخواست تجدید نظر داده بود. قاضی این دادگاه اگرچه مدعی شد که اپل یک انحصارگر نیست و هیچ مشکل غیرقانونی در خصوص موفقیت این شرکت وجود ندارد، اما باید به توسعه‌دهندگان اپ استور اجازه دهد به سیستم‌های پرداخت جایگزین دسترسی داشته باشند.

قاضی گونزالس رودریگز اولین درخواست تجدیدنظر اپل برای این قضیه در ماه نوامبر (آبان ماه) را رد کرد. اما غول فناوری آمریکایی باز هم تسلیم نشد و نسبت به این تصمیم به نهمین دادگاه تجدیدنظر ایالات متحده آمریکا اعتراض کرد که امروز به نفع اپل رأی داد و بدین ترتیب اپل دیگر نیازی به تغییر سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ی اپ استور ندارد. طبق گزارش وال استریت ژورنال، دادگاه درخواست تجدیدنظر اپل را برای به تأخیر انداختن اجرای قوانین جدید که به توسعه‌دهندگان اپ استور اجازه می‌دهد کاربران را با دور زدن پلتفرم پرداخت اپل به سیستم‌های پرداخت جایگزین هدایت کنند، موافقت کرد.

اگر این رأی به نفع اپل داده نمی‌شد، طبیعتا اپل مجبور می‌شد تا از حکم قاضی گونزالس رودریگز پیروی کند. سیستم پرداخت درون برنامه‌ای اپل تا ۳۰ درصد از درآمد آن اپلیکیشن را جمع آوری می‌کند که همین کار باعث می‌شود تا کاربران هزینه‌ی بیشتری برای خرید اپلیکیشن پرداخت کنند و همچنین توسعه‌دهندگان سود کمتری از آنچه باید به دست بیاورند. اپل برای اینکه مدتی بتواند این وضع موجود را حفظ کند، درخواست تجدید نظر را ارائه کرد و به دنبال لغو حکمی بود که می‌بایست از امروز آن را اجرا کند. در آخرین بیانیه‌ای که اواخر ماه گذشته توسط اپل ارائه شد، این شرکت اعلام کرد که اجرا کردن حکم قاضی گونزالس رودریگز میلیون‌ها کاربر را با خطرات جدی در سیستم پرداخت اپ استور روبه‌رو خواهد کرد.

دادگاه استیناف با حکم خود در روز چهارشنبه گفت: «اپل با درخواست تجدیدنظرش صحت تصمیم دادگاه منطقه‌ای که پرونده‌ی اپیک گیمز و اپل را بررسی کرده زیر سؤال می‌برد. شرکت اپیک گیمز نتوانست نشان دهد که سیاست اپ استور اپل قوانین ضد انحصاری را نقض می‌کند، اما در عوض نشان داد که همان سیاست قانون رقابت ناعادلانه کالیفرنیا را نقض می‌کند.

قضیه‌ی شکایت اپیک گیمز و اپل داستان طولانی دارد. این شکایت در آگوست ۲۰۲۰ (مرداد ماه ۹۹) توسط اپیک گیمز، پس از اینکه ناگهان بازی محبوب فورتنایت از روی اپ استور حذف شد و کاربران دیگر نمی‌توانستند آن را دانلود کنند، به وجود آمد. در واقع از نظر اپل، اپیک گیمز سیستم پرداخت درون برنامه‌ای در بازی فورتنایت قرار داده بود که خلاف قوانین اپ استور بوده است. به‌عنوان مثال، به جای پرداخت ۹٫۹۹ دلار برای خرید ۱۰۰۰ عدد ویباکس (V-Bucks) فورتنایت از طریق اپ استور در بازی فورتنایت، بازیکنان می‌توانند همان خرید را مستقیما از درگاه اپیک گیمز با قیمت ۷٫۹۹ دلار انجام دهند.

در ایالات متحده آمریکا، اپل همچنان به توسعه‌دهندگان اپ استور اجازه‌ی اشاره به روش‌های پرداخت جایگزین را نمی‌دهد. کوپرتینویی‌ها با انتشار بیانیه‌ای به حکم دیروز دادگاه واکنش نشان داد. اپل گفت: «ما دائما در حال توسعه اپ استور هستیم تا به ایجاد تجربه‌ی بهتر برای کاربران خود و جامعه‌‌ی فوق‌العاده بااستعداد توسعه‌دهندگان iOS کمک کنیم. تنها دغدغه‌ی ما این است که این تغییرات خطرات امنیتی جدیدی را برای کاربران ایجاد کرده باشد و تجربه‌ی کاربری که مشتریان درباره‌ی اپ استور دوست دارند را مختل کنند. ما از این طریق می‌خواهیم از دادگاه عالی برای اعطای حکم به اپل تا زمانی که روند تجدید نظر ادامه دارد تشکر کنیم.»

سیاست‌های اپ استور اپل

اپل در ماه سپتامبر (شهریور ماه)، زمانی که قاضی درخواست اپیک را برای اضافه کردن اپ استور اپیک در آیفون رد نمود، تصور کرد که در این پرونده پیروز شده است. پل سوانسون، وکیل ضد انحصار دنور اعلام کرد که شرکت‌های بیگ‌تک این پرونده را زیر نظر داشتند، زیرا در این پرونده به این موضوع پرداخته شد که آیا قانون ضدانحصار از شرکت‌های موفق حمایت می‌کند یا خیر. به گفته‌ی وی، شرکت‌های موفقی مانند اپل برای رسیدن به این سطح از موفقیت لزوما اقدامات غیرقانونی انجام نمی‌دهند.

بدین ترتیب اپل حداقل در ایالات متحده آمریکا می‌تواند سیاست دریافت حق کمیسیون ۱۵ تا ۳۰ درصدی خود را با سیستم پرداخت درون برنامه‌ای حفظ کند و اپلیکیشن‌هایی که مخالف این سیاست هستند مانند اپیک گیمز، اسپاتیفای و نتفلیکس می‌توانند کاربران خود را از سیستم پرداخت درون برنامه‌ای اپ استور منع کنند.

منبع: Phonearena

راهنمای خرید آیفون


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما