هزینه‌ی ساخت آیفون ۱۳ پرو بیشتر از گلکسی S21 پلاس است

۱۲ مهر ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
آیفون 13 پرو

طبق بررسی‌های صورت گرفته، هزینه‌ی ساخت مدل ۲۵۶ گیگابایتی آیفون ۱۳ پرو نه‌تنها بیشتر از نسل قبلی این گوشی است بلکه نسبت به گلکسی S21 پلاس هم هزینه‌ی تولید بالاتری دارد.

اپل برای آیفون ۱۳ پرو از ۶ گیگابایت رم LPDDR4X استفاده کرده و این یعنی فناوری جدیدتر LPDDR5 استفاده نشده است. مدل‌های استاندارد و پرو در نگاه اول از پردازنده‌ی گرافیکی یکسانی بهره می‌برند ولی طبق اعلام اپل، پردازنده‌ی گرافیکی مدل‌های پرو دارای ۵ هسته‌ی پردازشی است ولی مدل‌های استاندارد باید از ۴ هسته‌ی مربوط به گرافیک استفاده کنند.

دوربین واید مدل‌های استاندارد مبتنی بر پیکسل‌های ۱٫۷ میکرومتری است ولی نسل قبلی این دو گوشی از سنسور با پیکسل‌های ۱٫۴ میکرومتری استفاده می‌کرد. اما اپل برای مدل‌های پرو از دوربین واید مجهز به سنسور با پیکسل‌های ۱٫۹ میکرومتری استفاده کرده که نسبت به پیکسل‌های ۱٫۴ میکرومتری نسل قبلی با ارتقای قابل توجهی روبه‌رو شده‌اند.

آیفون 13 پرو

روی هم رفته آیفون ۱۳ پرو از قطعات گران‌تری نسبت به نسل قبلی خود بهره می‌برد. به طور مشخص، مجموع قطعات این گوشی ۵۷۰ دلار قیمت دارند و در ضمن در این تخمین، هزینه‌هایی مانند نرم‌افزار، مالکیت معنوی، نیروی کار و حمل و نقل حساب نمی‌شوند. اپل این گوشی را با قیمت ۱۰۹۹ دلار راهی بازار می‌کند که ۱٫۹ برابر هزینه‌ی ساخت محسوب می‌شود. برای مقایسه باید بگوییم که هزینه‌ی قطعات آیفون ۱۲ پرو ۵۴۸ دلار بود.

از طرف دیگر، سامسونگ برای ساخت مدل ۲۵۶ گیگابایتی گلکسی S21 پلاس ۵۰۸ دلار هزینه می‌کند و با قیمت ۱۰۴۹ دلار به دست کاربران می‌رساند. این یعنی سامسونگ در ازای فروش این گوشی در مقایسه با آیفون ۱۳ پرو سود بیشتری دریافت می‌کند.

با این حال، طبق گزارش‌های مختلف فروش گوشی‌های سری گلکسی S21 پایین‌تر از انتظارات سامسونگ است ولی به نظر می‌رسد سری آیفون ۱۳ با استقبال گسترده‌ی کاربران روبه‌رو شده‌اند.

منبع: NoteBookCheck

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه